Şimdi Ara

Türk Oyuncular Blizzard'a Sesini Duyurmaya Çalışıyor (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
1
Favori
21.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
165 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir gelişme yok sanırım oyun fiyatları ile ilgili

• Üniversite yıllarım wow ile geçti. O zamanların kuru ile 20 30 lira gibi bir şeye denk geliyordu. Öğrenci halimizle bir şekilde verip oynuyorduk. Fakat şimdiki kur ile gerçekten lüks haline geldi wow oynamak. Bu girişimi sonuna kadar destekliyorum, fakat eklemek istediğim bir kaç şey de var.

Arkadaşlar Blizzard hayır kurumu değil. Bize acıyıp da fiyatları tl'ye çekmez. Bence bu durum bir kaç şeye bağlı. Aşağıda özetlemeye çalışayım.

1- Hala aktif olan türk kullanıcılar bir elin parmağını geçmiyorsa, ya da euro artışı ile deaktif olan türk oyuncuların sayısında ciddi bir artış yoksa hiç şansımız yok. Bu madde geçerli değilse zaten aşağıdakileri hiç değerlendirmeye bile almaz.

2- Blizzard oturup forecast yapacak. Yani fiyatı atıyorum 50 tl 5 euro yaparsam, gametime ücreti ile bırakan türk oyuncuların kaçı geri döner ve gün sonunda gelirim ne olur gibi. Yani örnek verecek olursam 1000 tane aktif türk oyuncu varsa blizzardın aynı parayı kazanması için regional fiyatlandırma sonrası 2600 türk aktif oyuncuya çıkması gerekiyor. (5 euro örneği için).

3- Ne kadar dışardan farkedilmese ve önemsiz gibi de görükse her aktif hesabın blizzard için bir gideri var. Server'a yarattığı yük, database'te kapladığı alandan dolayı performansa etkisi, network'e etkisi, gm ve staffların harcadığı zaman, regional özelliklerin quality assurance giderleri v.b. Emin olun böyle büyük şirketler bunlara kadar hesaplıyordur. Yani adamların her oyuncu için ROI (yatırım getirisi) hesaplama yöntemi vardır. Şöyle düşünün ben bildim bileli gametime 13 euro ama en basiti adamlar her sene çalışanlarına zam yapıyorlar. Ama Blizzard gametime fiyatını hala arttırmadı. Yani ROI kaybını göze alıyorlar ama ne zamana kadar sürdürebilirler meçhul. Bir de regional fiyatlandırmaya geçip daha da zarar etmeyi istemeyebilirler, çünkü alman bir oyuncu ile türk bir oyuncunun gideri Blizzard tarafında aynı.

4- Bölgesel fiyatlanmaya geçildiğinde genel community'nin tepkisi ve diğer ülkelerin de aynı ayrıcalığı isteyip istemeyeceği gibi sosyal sorunlar. 1, 2 sene önce forumlarda gördüğümde toxic bir kitle vardı. Hatta birinin yazdığı şu mesajı hala hatırlarım. "Blizzard doesn't care your country's shitty economy".

5- Ek olarak bize özel bölgesel fiyatlandırma yapacaksa bunun da bir gideri olacaktır. Yoksa Almayadaki bir adam da vpn ile hesap açıp tr fiyatlandırmasına dahil olabilir. Yani fraud'u engellemesi için yapılacak harcamaları da hesaba katıp değerlendirme yapacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrblithe -- 20 Kasım 2020; 8:50:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mrblithe

Üniversite yıllarım wow ile geçti. O zamanların kuru ile 20 30 lira gibi bir şeye denk geliyordu. Öğrenci halimizle bir şekilde verip oynuyorduk. Fakat şimdiki kur ile gerçekten lüks haline geldi wow oynamak. Bu girişimi sonuna kadar destekliyorum, fakat eklemek istediğim bir kaç şey de var.

Arkadaşlar Blizzard hayır kurumu değil. Bize acıyıp da fiyatları tl'ye çekmez. Bence bu durum bir kaç şeye bağlı. Aşağıda özetlemeye çalışayım.

1- Hala aktif olan türk kullanıcılar bir elin parmağını geçmiyorsa, ya da euro artışı ile deaktif olan türk oyuncuların sayısında ciddi bir artış yoksa hiç şansımız yok. Bu madde geçerli değilse zaten aşağıdakileri hiç değerlendirmeye bile almaz.

2- Blizzard oturup forecast yapacak. Yani fiyatı atıyorum 50 tl 5 euro yaparsam, gametime ücreti ile bırakan türk oyuncuların kaçı geri döner ve gün sonunda gelirim ne olur gibi. Yani örnek verecek olursam 1000 tane aktif türk oyuncu varsa blizzardın aynı parayı kazanması için regional fiyatlandırma sonrası 2600 türk aktif oyuncuya çıkması gerekiyor. (5 euro örneği için).

3- Ne kadar dışardan farkedilmese ve önemsiz gibi de görükse her aktif hesabın blizzard için bir gideri var. Server'a yarattığı yük, database'te kapladığı alandan dolayı performansa etkisi, network'e etkisi, gm ve staffların harcadığı zaman, regional özelliklerin quality assurance giderleri v.b. Emin olun böyle büyük şirketler bunlara kadar hesaplıyordur. Yani adamların her oyuncu için ROI (yatırım getirisi) hesaplama yöntemi vardır. Şöyle düşünün ben bildim bileli gametime 13 euro ama en basiti adamlar her sene çalışanlarına zam yapıyorlar. Ama Blizzard gametime fiyatını hala arttırmadı. Yani ROI kaybını göze alıyorlar ama ne zamana kadar sürdürebilirler meçhul. Bir de regional fiyatlandırmaya geçip daha da zarar etmeyi istemeyebilirler, çünkü alman bir oyuncu ile türk bir oyuncunun gideri Blizzard tarafında aynı.

4- Bölgesel fiyatlanmaya geçildiğinde genel community'nin tepkisi ve diğer ülkelerin de aynı ayrıcalığı isteyip istemeyeceği gibi sosyal sorunlar. 1, 2 sene önce forumlarda gördüğümde toxic bir kitle vardı. Hatta birinin yazdığı şu mesajı hala hatırlarım. "Blizzard doesn't care your country's shitty economy".

5- Ek olarak bize özel bölgesel fiyatlandırma yapacaksa bunun da bir gideri olacaktır. Yoksa Almayadaki bir adam da vpn ile hesap açıp tr fiyatlandırmasına dahil olabilir. Yani fraud'u engellemesi için yapılacak harcamaları da hesaba katıp değerlendirme yapacaktır.

server a yarattığı yük

sanki çok gelişmiş serverları varda her gün 40v40 world pvp dönüyor yada gidip böyle 50ms ile şehir basıyor millet..

en ufak yığılmada dans ediyor serverlar..

warzone da 200 kişi çatışıyor ben daha 1 kez lag yaşamadın bu zamana kadar.

bence o gelirler nereye yatırım olarak gidiyor belli..

• quote:

Orijinalden alıntı: mrblithe

Üniversite yıllarım wow ile geçti. O zamanların kuru ile 20 30 lira gibi bir şeye denk geliyordu. Öğrenci halimizle bir şekilde verip oynuyorduk. Fakat şimdiki kur ile gerçekten lüks haline geldi wow oynamak. Bu girişimi sonuna kadar destekliyorum, fakat eklemek istediğim bir kaç şey de var.

Örnekler:

Arjantin

Brezilya

Kanada

Avustralya

Market içeriği:

Bu fiyatlandırma "ActivisionBlizzard"'ın

"tüm oyunları"

ve "sonsuza varan içerikleri"

Ödeme sisteminin örneği:

Steam bölgesel ödeme konusunda çok iyi işler yapıyor

Umarım bu şekilde sıralayınca daha bir anlaşılır olur.

• Tekrar bir organize olmak lazım. ARa ara baskı olmadan bu iş olmaz. bir iki sayfa önce bir arkadaşı yayıncılar konusun da linç ettik ama adamın haklılık payı azda olsa var. Bilmiyorum belki yayıncıları karıştırmadan organize olmak lazım.

Yani düşününce daha önceden yayıncılar mı vardı da bu tip işler forumlardan falan yürütülerek ,imza toplanarak vs.. işte aklınıza ne gelirse öyle yapılıyordu. zaten sonuç ne olursa olsun bu işi baskı yapmadan ileriye götüremeyiz.

xxxx yayıncı mesela diyor ki daha ne yapalım ? tekrar edelim ! niye etmiyoruz? cevap yok . Çok ilginç cidden !

Başka bir yayıncı da mail attık şöyle bir cevap geldi beklemedeyiz vs.. diyor. yahu niye bekliyoruz?

Aklıma esaretin Bedeli filminde Andy Dufresne in hapishane kütüphanesi için yazdığı mektuplar aklıma geldi. Adam kütüphaneye kitap getirmek için bir vakfa bıkmadan usanmadan yıllarca her hafta mektup attı. Bir gün hapishaneye artık yeter lütfen mektup yazmayın diyerekten yüzlerce kitap gönderdiler.

Yapmamız gereken budur ama ülkenin genel kötülüğüne alıştığımız yada alıştırıldığımız gibi bunda da aynı miskinliği gösteriyoruz.

• Belirli bir günde herkes aynı günde yazarsa daha etkili olur kanısındayım. Bunu ayarlamak zor. Oyun içi arkadaşlarınıza da söyleyin.
    Ciddi bir şekilde iletilirse bir ihtimal sonuç çıkar.

Sıkıntı sadece blizzard oyunlarında değil ayrıca. Para pul oldu. 60 dolar oyun etiketi ateş pahası günümüzde.

Umarım bir sonuç alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 12 Aralık 2020; 23:59:12 >
  • Bağımlılık insanı çok zorlar. Sigara alkol tirkyakiliği gibi. Blizzard bunu anlarsa o fiyatı düşürmez. Türkiye'deki oyuncu kitlesinin yapabileceği tekşey var. Tahmimce blizzard geri adım atmayacak ama enazından paranız cebinizde kalır ve onu etkilemeyecekte olsa birmiktar para kaybettirirsiniz. Toplu olarak oyunu oynamayı durdurmanız gerek. Türkiye'de bunu yapacak toplumsal irade zor bulunur ama olursa çok şık olur. Dünyadaki tek online mmoprg da wow değil bu arada. Ha bana tepki vereceksen bırakamıyosan blizzard bunu anlar ve seni tırtıklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

Bağımlılık insanı çok zorlar. Sigara alkol tirkyakiliği gibi. Blizzard bunu anlarsa o fiyatı düşürmez. Türkiye'deki oyuncu kitlesinin yapabileceği tekşey var. Tahmimce blizzard geri adım atmayacak ama enazından paranız cebinizde kalır ve onu etkilemeyecekte olsa birmiktar para kaybettirirsiniz. Toplu olarak oyunu oynamayı durdurmanız gerek. Türkiye'de bunu yapacak toplumsal irade zor bulunur ama olursa çok şık olur. Dünyadaki tek online mmoprg da wow değil bu arada. Ha bana tepki vereceksen bırakamıyosan blizzard bunu anlar ve seni tırtıklar.

aynen hocam dediğin gibi birlik olunamıyor birde dediğin gibi millet tiryakisi olmuş şöyle oynamayı durdursa belli bir çoğunluk o zaman bir şeyler olur. zaten blizzardın dikkate aldığı konu bu adam kaybetmiyor üstüne 3-5 koyuyorsa niye yapiyim diyordur kendi kendine. o nedenle bende bir şey olacağını sanmıyorum.

zaten 12 senelik hesabımı sattım kurtuldum yemin olsun sigarayı da bırakmış biriyim 6 sene oldu wow daha çok zorladı. oda çok sevdiğimden filan değil cidden aşırı bağımlılık başka bir şey.

şimdi kaybettiğim zamanların tadını çıkarıyorum ve ne güzel oyunlar varmış onları oynuyorum :D

• Overwatch, hots, heartstone falan hepsi türkçe yazılı var demektir gelecek gibi hissediyorum

Türk Oyuncular Blizzard'a Sesini Duyurmaya Çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bakaaaa -- 18 Aralık 2020; 11:20:53 >
  • Bakaaaa kullanıcısına yanıt

Öyle deme inanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bakaaaa

Overwatch, hots, heartstone falan hepsi türkçe yazılı var demektir gelecek gibi hissediyorum

önceden beri Türkçeler zaten . siz yeni dikkat etmişsiniz.

Konuya gelirsek ciddi anlamda birilerinin ön ayak olması lazım bu işe. En azından adamlara "Blizzard Türkiye" üzerinden net bir açıklama yaptırılmalı.

Ben yayıncıların bu hediye işlerini falan tınladıgını pek sanmıyorum. hadi hediye alıp susuyorlar diyelim. Yahu zaten kaç tane wow yayıncısı var? Aha an itibari ile girdim baktım en baba türk wow yayıncısı adamı 174kişi izliyor . yani hediye alıp sussa ne olur susmasa ne olur ? Kaldı ki wow un 16 senelik oyun oldugunu düşünürsek yaş ortalaması . en azından bizim ülkemiz de ciddi yüksek. 20+ çok fazla 30 + ise ciddi anlamda çok oyuncu var. dolayısı ile 30+ adam zaten pek twitch falan izlemiyor. en fazla benim gibi arada girip bakarlar. twitch dediğin şey benim gözümde "ulaşamadığın ciğere bağış atmak " gibi bir şey.

Adamlar burada müthiş açıklıyor yayıncıları ve youtuberları Türk Oyuncular Blizzard'a Sesini Duyurmaya Çalışıyor 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alen Doğu Gencer -- 23 Aralık 2020; 21:7:28 >

• BLIZZ SESIMIZI DUY

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Konuyu görünce gelişme oldu sanıp heyecanlandım:(

Kur bu kadar artmışken dahi gelişme olmadıysa birşey beklememek lazım

• Blizzard mı kaldı eskidendi o

• Cellestin C kullanıcısına yanıt
    Çarpım tablosu yüzünden wow oynayamıyorum ve cidden insanın canını çok sıkıyor bu durum. İşin kötü yanı Diablo 2 Resurrected PS Store ve Xbox Store'da 260 tl, PC'de 40 euro = 522 tl :D. Yani fiyatlandırma yapsalar aslında uyguna oynayacağız oyunlarını. Ama yok aga umurlarında değil, Türkiye'nin yarısı kadar nüfusu olup ekonomisi daha kötü olan Arjantin için yerel fiyatlandırma vs. var ama Türkiye'ye yok.

• Almayın oynamayın birşey kaybetmezsiniz 522 tl bi oyuna verilir mi lüksü bırak israf

• Yaklaşık 350 expansoin ve 270 de gametime alıp toplamda 620 bir oyuna vermek , yeni bir gametime almazsanız bunu sadece 2 ay oynayabilmek absürt tabii.
    Ama yine de bu tür girişimlerin Blizzard'ın umrunda olacağını zannetmiyorum.
    Başta bizim elit apaçiler linç ediyor konuyu açanları zaten.

• Aslında bir süre New World tarzı oyunlarla idare edilse Blizzard belki pes eder ama zannetmiyorum.
    Bir aralar kaliteden taviz vermeyen firma bu aralar koparabilecegi paradan taviz vermez oldu sadece.

• zamanıda blizzard'a sesimizi duyurmaya çok çalıştık. İnternet bağlatısında sorun vardı, bir de nakil nedeni ile 1 ay kadar kullanamdığım hesap için dondurma-para iadesi talep ettim. "Çok ta fifi, zaten arada size ücretsiz gün veriyoruz" gibi bir cevap geldi. Kısa süre sonra da blizzard ile tüm bağlarımı koparttım. Blizzard demek "inek gibi sağan" firma demek benim için.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.