Şimdi Ara

Turk.net, FTTH 1000 mbps (1gbps) fiber internet bağlantısı kurulum, inceleme ve kullanım tecrübesi. (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.063
Cevap
46
Favori
118.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
386 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba, öneriniz için öncelikle teşekkür ederim. Ancak bu hizmeti yerinde destek hizmeti sunarak yapıyoruz. Sorun iç tesisatta değilse tutanak ile birlikte yerleşik operatöre yazışma başlatarak sorunu iletiyoruz.
  • 250 lira da çok bi para değilmiş 1Gbit hız isteyen için. Altyapı olsa denenebilirdi yani.

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Merhaba, şu an için istanbul'un bazı bölgelerinde gigafiber altyapımız bulunuyor. Ancak yatırımlarımız devam ediyor, altyapı çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bulunduğunuz bölgede gigafiber altyapımızın olup olmadığını https://turk.net/internet-hiz-altyapi-sorgulama/ sayfamızdan sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.
  • Vay be Sirinevlerde oturup kodaman da olduk :) . Allah akıl fikir versin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

1gb ye 250tl bedava gibi kablonette ve sol de 1000tl aynı hız ve uploadları daha düşük. Şuan türknet tam bir f/p

• Mertaydıntuğ M kullanıcısına yanıt

Döşenir döşemek istemiyorlar bizim burda bi bina yeni yapıldı türktelekom sadece ona fiber çekmiş kardeşim fiber geliyor sokapa her binaya çeksene yok olmaz.

• @tuzsuz_deli_bekir hocam türknetin fiber için verdiği modemden memnunmusunuz?

• samcu S kullanıcısına yanıt
    Biri çok iyi bi modem değil dedi ama türknetin modeminin yerine kendi modeminizi takabiliyormuşsunuz.
  • Valla 1gb destekleyen modemler ucuz değil umarım verdikleri kalitelidir.

Forumda türknet gigafiber yayılım takibi var. Orada bir kullanıcı speed testte 700 downlload 900 upload almış. Eğer 6 ay sonra 100lük 200lük kullanacaksanız yeni bi cihaza çokta gerek yok. Ama gigabit kullanırım 100 200 mbps kayıp bile istemem derseniz o zaman kaliteli bi cihaz almanız iyi olur.
  • 100 200 kayıba bir şey demem ztn 750 nin altına inmeyeceğine garnanti ediyorlar ve bazı serverlar 1gb kaldırmıyor örneğin steam o kadar kayıba bir şey demem.

Serverlar kısmı malesef doğru. Nvidia ekran kartı güncellemesi yapmak kanser oluyorum. 100mb olan paketimin sadece 10mb i kullanıyor. O yüzden 750 nin altına düşmedikleri sürece bi sıkıntı yok benim açımdan.

aynen 750 yeterli ki 1gb internet için hızlı bir m2 ssd de lzm çünkü oyunu 10 dk da indirdi diyelim senin depolama alanın yavaş ise oyunun yazmasını bekilyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: samcu

@tuzsuz_deli_bekir hocam türknetin fiber için verdiği modemden memnunmusunuz?

Fiyatına göre oldukça iyi bir router modem.

Fiber kullanıcısı olarak bu cihazın modem değil router tarafını kullanıyoruz.

Ek bir bilgi vereyim bu cihazın modem ksımı, VDSL 35b profili de destekliyor. Neyse konumuz bu değil.

Modemin kablolu hız tarafında hiç bir sıkıntısı yok, bütün portlar gigabit ve ethernet üzerinden 940mbps hızları görebiliyorsunuz.

Kablolu tarafta ise 5ghz üzerinden maksimum bağlantı hızı zaten 866mbps.

Kablosuz üzerinden benim şimdiye kadar gördüğüm en yüksek hız 580 ler civarı oldu.

Dolayısı ile tam 1gbps kablosuz istiyorum diyorsanız AX cihazlara yönelmenizi öneririm.

Kablosuz ağ menzili açısından, daha önce kullandığım modemlere göre daha iyi ama 3 duvar sonrası sinya çok zayıflıyor.

Benim evim uzun dikdörtgen bir yapıda. Bundan önce kullandığım Tp-Link archer VR400 modeme göre sinyal gücü daha yüksek.

Ama 1gpbs hızı gerçekten kablosuz ve uzun menzilde kullanmak isterseniz Ubiqiti gibi daha porfesyonel cihazlara yönelmenizi öneririm. (Ben ABD'den sipariş ettim, yakında gelecek)

Modemin içindeki ayar ve opsyionlar oldukça detaylı, ileri düzey bir ev kullanıcısının ihtiyaçlarıını rahatlıkla görecektir, hatta QOS ayarları o kadar detaylı ki, uğraşmaya üşendim.

Fiber kullanıcılarına modem bedava veriliyor. Bence çoğu kişinin işini görecektir. Zaten bir defa kurup unutuyorsunuz, şimdiye kadar ne bir donma ne de yeniden başlatma ihtiyacı hissetmedim.

Bunun yerine başka bir router kullanabilir misiniz sorusuna ise cevap şu, Turk.net başka cihaz önermiyor, ama teknik olarak da buna engel bir şey yok açıkçası.

Ben bir süredir profesyonel bir router olan Sophos Xg115 kullanıyorum, bir sıkıntı yaşamadım.

Son söz olarak şunu söylemeliyim,

1gbps hız aslında teorik bir hız, bu hızı görebileceğiniz tek yer turk.net'in kendi iç networkunda bulunan hız testi sunucuları.

Bunun dışında gene çok yakında olan Radore, Comnet gibi birkaç veri merkezinde bu hızlar BELKİ erişirsiniz.

(bu arada 1.1.1.1 cloudlare DNS sunucusuna ping 1-2ms, şaka gibi)

Gerçek internetteki sunuculara eriştiğinizde (hele hele yurt dışındakilere) bu hızlara erişemezsiniz. Steamde anlık olarak 600mbps gördüm ama o da çok normal çünkü turk.net'in steam ile peeringi var sanırım.

Keza netflix'de 350mbps civarı hız çıkıyor en az.

Yani 1gbps hız bile olsa, pek çok web sitesinde bunun yarısını anca görüyoruz ve torrentde şimdiye kadar en yüksek 400 mbps gördüm.

Özetle, modem gayet iyi ! Özel bir sorunuz varsa cevap verebilirim.

siz herhalde 750 megabiti 750 megabyte ile karıştırıyorsunuz.

Niye m2 lazım olsun, Sata2 mekanik 7200rpm bir hard disk ile bile 750 megabit ile download ettiğiniz veriyi hiç beklemeden hard diske yazarsınız. (saniyede 160-170 megabyte'ı çok rahat yazarsınız)

• tuzsuz_deli_bekir kullanıcısına yanıt

Sağolun hocam cevap için bizim sokağa kabloları döşediler duvarlara kutu da yerleştirildi 1 2 aya projenin biteceğini düşünüyorum kablonet in tahahüt bedeli 450 tl olur olmaz geçeceğim fibere.

1 yıl ve üzeri taahhütler geçersizdir. Eğer 2 yıllık taahhüt varsa kablonet ile, türknet internetinizi bağladığı zaman kabloneti iptal edebirsiniz.

2 yıl tahahüt imzaladım evet bilyorum öyle bir kanunun olduğunu ama bazı insanlar haksız bulunmuş mahkemede forumdan da okudum parayı faiziyle geri ödeyenler var arada kaldım.

• Keşke bende de altyapı olsa bunu alacak
  • NT2L kullanıcısına yanıt
    ben tt ile 24 hiz aliyordum suan ortalama 15 arasi hiz alt yapi iyi olmasina ragmen hiz dusuklugu var vdsl
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.