Şimdi Ara

Transistör Orjinallik Testi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir çıkış transistörünün (örnegin Sanken) HFE degerleri fake ile orjinal ayni olabiliyor. Bu durumda orjinal olup olmadigini nasil anlariz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bama_boyy -- 11 Nisan 2016; 10:15:24 >

• bama_boyy kullanıcısına yanıt
    Bunun anlaşılması kolay değil. En iyisi güvenilir yerlerden satın almak.
    Google'da "identifying fake transistors" yazarsanız bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle Rod Elliott'un sitesi (ESP) bu konuda referans olabilir.
  • O sebepten dıgı key ,mouser ,farnell gibi ciddi firmalar transistöre 5 dolar diyorsa , ebay ,alibaba gibi çin istilası altında satıcıların olduğu yerde 1,5 dolara satılıyorsa biraz ünlem işareti geliyor cümlenin sonuna .
  • Kursun hocam verdiğin link ingilizce olduğundan pek anlayamadım yazılanları :) Kısaca orjinalliği "şu şekilde anlaşılır" diyecek bir ölçüm yöntemi yok mudur bunun? Digikey'de 80$ kargo istiyorlar yahu. Bir dosya ile gelecek altı üstü. Amerika dışında satan bir yer yok mu bunun orjinalini? Bu arada Mouser'de ürün yok.
  • Ben farnell den şaşmam her zaman parçaları oradan alırım çok ilgililer.
  • Hergün cihazların biri gitse biri gelse tamirci olsam yanılma payı yine vardır . firmalar bazen kılıf baskılarını değiştirebiliyor , ufak tefek ayrıntılar ele veriyor fakat %100 eminim diyemem .
    geçmişte bu yazıya denk geldim

http://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/counterfeit-output-transistors.53323/

http://sound.westhost.com/counterfeit.htm

• sahte olup olmadığını direkt anlamak kolay değil. HFE si yüksek patates baskıda çıkabilir. vb. malzemenin baskısı iyice kötüyse sıkıntı yok.
    mümkünse güvenilir yerlerden hatta fabrika satış mağazansından alınmalı. diğer türlü referanssız güven veya sürekli şüphe...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.