Şimdi Ara

18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
12
Favori
12.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, hayatın her alanında kullandığımız 18650 pillere ait bazı testler yapıyorum, kapasitelerini, cycle sayılarını, verebilecekleri maksimum akımları ölçüyorum. Bazı testleri burada paylaşmak istiyorum çünkü özellikle 18650 pillerle alakalı çok soru soruluyor ve Türkçe açıklamalı test sayısı çok az.

Genel olarak popüler pillerden başlayacağım, elektronik sigaralarda, elektrikli bisikletlerde, dronelarda kullandığımız pillerden başlayacağım.

Edit: Bu zamana kadar incelemesi yapılan 18650 pillerin listesi;

1) Sony VTC6 3000 mAh (20A maksimum deşarj akımı) (07.06.2021'de yurtdışı sitede 9.45 euro https://eu.nkon.nl/sony-murata-us18650-vtc6.html )
    2) Sony VTC5A 2600 mAh (30A maksimum deşarj akımı) (07.06.2021'de yurtdışı sitede 6.75 euro https://eu.nkon.nl/sony-us18650vtc5a-flat-top.html )
    3) 6800 mAh sahte pil! (10 liraya tüm sitelerde bulunur, almayın)
    4) Power-Xtra 2500 mAh (30A maksimum deşarj akımı) (07.06.2021'de Birikim Pilleri'nde 5 dolar https://birikimpilleri.net/endustriyel-piller/lithium-ion/18650/prd-power-xtra-px18650-25p-3-7v-2500-mah-li-ion-sarjli-pil-12c-30a )
    5) Samsung INR18650-30Q 3000 mAh (15A maksimum deşarj akımı) (07.06.2021'de yurtdışı sitede 5.45 euro https://eu.nkon.nl/samsung-inr-18650-30q-3000mah.html )
    6)..

İncelemelerde dikkat edeceğimiz bazı başlıklar var.
    A) Nominal kapasite, pillerin üzerinde veya datasheetinde 2500 mAh, 2900 mAh, 3500 mAh gibi değerler yazar. Bu kullanılmamış bir pilin ölçülmüş, beklenen kapasite değeridir. Pil bu kapasiteyi her koşulda sağlayamaz, tüm şartlar ideal olmalı, ideal şartlardan uzaklaştıkça kapasite azalır.

B) Maksimum devamlı deşarj akımı, yine birçok pilin kodunda ya da datasheetinde bulunan çok önemli bir değerdir. 18650 pillerde bu değer şu an için en fazla 35 amper olabilir. Bu değeri kapasite ile karıştırmamak gerekir, pilden anlık olarak çekebileceğiniz en yüksek akımdır. Yani pilin kapasitesi ile pek ilgisi yoktur. Bu değer çok önemlidir, pilden bu değerden fazlasını çekmeye çalışmamalıyız.
    Pilin maksimum deşarj akımı 30 amper ise bu pilden 30 amperden daha fazla akım çekilmemelidir. Zaten bu pil 30 amperde bile birçok önlem ve koruma ister.

C) Cycle, pilin çevrim ömrünü gösterir. Ortalama olarak 18650 li-ion pillerin 500 çevrim(marka ve modele göre değişir) ömrü vardır. Yani pilinizi 500 kez doldurup boşalttığınızda pil ömrünü tamamlar demektir. Peki noluyor, 500. kullanımda pil birden bozuluyor mu? Ne olunca ömrünü tamamladığını anlıyoruz? İlk 50-100 kullanımdan sonra li-ion pillerin kapasitesi azalmaya başlar, ilk kapasiteyi(nominal kapasite) %100 olarak ele alırız, pilin kapasitesi %80'e düştüğünde bu pil ömrünü tamamlamış deriz. Firmalar der ki benim pilim 500 kez kullanıldığında kapasitesi %80'e düşecek. 500 çevrim ile kastedilen budur.
    Peki neden %80 baz alınıyor, neden %80'e düşen pili ömrünü tamamlamış olarak görüyoruz? Çünkü %80'e kadar pildeki kapasite azalması beklenilen ölçüde olurken 80'den sonraki düşüş pek kestirilemiyor. Birden bire pil bozulabiliyor. Şarj sırasında ısınabiliyor, kapasitesinde ani düşüşler olabiliyor. Kaliteli bir markada %80'den önce böyle şeyler olmaz, o yüzden %80 önemli bir sınır.

D) Kullanım Alanları, modele göre inceleme yaptığımızda o modelin hangi uygulamalarda kullanılabileceğini de yazıyoruz. Genel olarak li-ion piller çok çeşitli alanlarda kullanılır. Powerbankler, savunma sanayi, laptoplar, medikal ürünler, elektrikli ev aletleri, aydınlatma ürünleri, oyuncaklar, fotoselli ürünler, bisikletler, sigaralar, drone'lar, elektrikli arabalar, fenerler vs vs birçok alanda kullanılabilir.

E) Ağırlık ve ölçüler, başlık 18650 piller olduğu için genel olarak pillerimizin çapı 18 mm, boyu ise 65 mm olacak. Markaya göre bu 1 mm'den az olmak üzere değişebilir.
    Ağırlık ise çok önemlidir, 18650 boyutundaki pillerin ağırlığı 40-48 gramdır. Pilin orijinalliğinde bize çok önemli fikirler verir.

Bu kısımdan üstteki yazıları genel bilgi olarak kabul edebiliriz, zamanla güncellerim, yapacağımız tüm testleri ilk yazıda güncellemeyi düşünüyorum, zamanla birlikte karar veririz.

Şimdilik test ettiğim piller, Sony VTC6, Sony vtc5a, Sony vtc5, Sony vtc4, Sony v3, Panasonic 18650ga, molicell 26a, lg mj1, lg hg2, lg he4, samsung 35e, samsung 29e. Bu pillerin hepsinin incelemesini hazırlamadım yazan sıra ile hazırlamaya başladım.
    Profesyonel olarak bu işi yapıyorum, sadece 18650 değil tüm formatlarda ve kimyalarda testler yapıyorum. En popüler model 18650 ve en popüler kimya li-ion olduğu için onların testini paylaşacağım.

1) Sony VTC6 Kapasite Testi ve İnceleme

Nominal Kapasite: 3000 mAh
    Test Sonucu: 3139 mAh

Maksimum deşarj akımı: 20 amper
    20 amper ile yapılan test sonucunda sıcaklık 90 dereceye kadar çıkıyor, kapasite ise 2849 mAh. Yani bu pil 20 amperle bile deşarj edilirken mükemmel bir kapasite sağlayabiliyor.

Ayrıca 20 amperde kestintisiz bir şekilde değil de 30 saniye 20 amper çek, 1 dakika dinlen şeklinde kullanırsak ki bu kullanım gerçek hayata daha uygundur, bir matkabı düşünün veya başka bir ürünü sürekli tam yükte kullanmayız, o zaman ürün bu kadar ısınmıyor sıcaklık 75 dereceye kadar çıkıyor ve ürün 2948 mah kapasite sağlıyor.

Nominal Ağırlık: 46.5
    Test Sonucu: 46.65, ürünün ağırlığı datasheetle ve diğer numunelerle uyumlu.

Ürün yüksek güç ve yüksek kapasite isteyen uygulamalarda kullanılabilir. Elektronik sigara kullanılabilir mi? Sony kendi websitesinde sorumluluk almayız demiş. Mantık olarak 20 amperden az çeken uygulamalarda kullanılabilir.

Çevrim ömrü testi ise devam ediyor, evet bu pili 500 kez test ediyorum :)

İncelemeyi paylaşıp okuyacağım, bakalım çıkarılacak şeyler, eklenecek şeyler olabilir :) kısa süre içerisinde devamını yayınlamış olurum. Bilmiyorum bunları tek tek yayınlamak daha mı iyi olurdu.

Sonuç Sony VTC6 datasheetteki tüm verileri sağlayabilen harika bir pil.
    incelemenin videosunu izlemek isterseniz;
    https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DZr08omb5fPk&q=EgQuLZpEGPCIzowGIhCIU2MalyJfra-mRe-m5J2GMgFy

2) SONY VTC5A Kapasite Testi ve inceleme

2 numune inceledim, önce özet bir tablo göstereceğim, detaylar için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz; (Detayda sadece birer numuneyi yazacağım)

Nominal Kapasite: 2500 mAh
    Ürün 2600 mAh olarak biliniyor ancak datasheette ölçülmüş, değerlendirilmiş minimum kapasite 2500 mAh olarak verilmiş, biz bunu baz almalıyız.
    Datasheet;

Test Sonucu: 2566 mAh
    Datasheetteki verilere göre test yaptığımızda 2566 mAh kapasite çıkıyor, yani ürün datasheet ile uyumlu.
    Aşağıdaki görselde sol taraf ürünün voltaj ve akım grafiğini gösterir. Sağ taraf basamakları gösterir, kapasiteyi 6. basamakta görebilirsiniz.
    Görsel detaylı değilse;

Ürünün datasheette verilmiş maksimum devamlı deşarj akımı 30 amperdir. (Birçok kaynakta 35a verilmiş, gerekli soğutma ile 35 amperde de kullanılabilir ancak güncel datasheette böyle bir veri yok.)
    Datasheetin ilgili kısmı;

Datasheette bu amperde test yaptığımızda 2500'e yakın kapasite alabileceğimiz belirtilmiş.
    Normalde bu kapasiteyi alabilirdik ancak pil 86 dereceye kadar ısındığı için 2.92 voltta testi sonlandırdım, pil 4 dakika 4 saniye çalıştı ve 2038 mAh kapasite verdi.
    Demek ki bu amperde bu pil çalışır ancak iyi soğutulmalı.
    zaten 18650 formatında bir pilden 30 amper çekebilmek inanılmaz.
    Grafik ve sonuç tablosu;
    Termal kamera görüntüsü;

Diğer numuneyi 20 amperle deşarj ettim, hem 20 amperde kullanmak isteyenler hem de VTC6 ile kıyaslama yapmak isteyenler için.
    20 amperde pil 7 dakika 39 saniye çalıştı ve 2554 mAh kapasite verdi. Bu inanılmaz bir değer. Neredeyse nominal kapasite ile aynı.
    Ayrıca VTC6 kadar ısınmadı, 76 dereceye kadar çıktı sıcaklık.

Termal kamera görüntüsü;

Datasheetteki nominal ağırlık; 47.1 gram
    Bendeki 2 numune de 47.65 gram çıktı. Yani piller datasheet ile ve kendi aralarında uyumlu.

Ürün çok yüksek güç ve ortalama kapasite isteyen uygulamalarda kullanılabilir. Piyasada anlık bu kadar akım verebilen sadece Molicel 26A var. Yani bu konuda bu pilin pek rakibi yok. Elektronik sigara kullanılabilir mi? Sony kendi websitesinde sorumluluk almayız demiş. Mantık olarak 30 amperden az çeken uygulamalarda kullanılabilir.
    İncelemenin videosunu izlemek isterseniz;
    https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DKuoqX4WRNNM&q=EgQuLZpEGPGIzowGIhBmTawpxZ5UNFyNdvv93EFpMgFy

---------------
    29.04.2021

Güzel pilleri bırakıp sahte bir pille devam ediyorum;
    Yurtiçi ve yurtdışı sitelerde 6800 mAh olduğu iddia edilen şu pili alıp test ettim.
    1213 mAh çıktı.

1213 mAh çıktı.

Burada uzun uzun anlatmak istemiyorum, şu başlığa bakabilirsiniz;
    https://forum.donanimhaber.com/sahte-pil-satin-aldim-6800-mah-18650-pil--148909466#148909466

--------------------------
    11.05.2021 devam ediyorum.

Merhaba arkadaşlar, matkap, e-sigara gibi çok yüksek güçlü uygulamalarda kullanılabilecek çok iyi bir INR pil tanıtacağım.

Pilin adı;

Power-Xtra 18650-25P

Bu pilin kapasitesi 2500 mAh C değeri ise tam 12C. Yani 30 amper ile deşarj olabiliyor.
    18650 boyutundaki bir pil için 30 amper çok iyi bir değer. Piyasada bu değeri sağlayabilen ve 2500 mAh üzerinde kapasiteye sahip olan sadece birkaç pil var;
    1) Molicel 18650-P26A2600 mAh 35 amper (En ucuzu 10 dolar, şu an 80 lira)
    2) Sony VTC5A 2600 mAh 30 Amper (En ucuzu 60 lira)
    3) Power-Xtra 18650-25P 2500 mAh 30 Amper (En ucuzu 5 dolar, şu an 40 lira)

Detaylıca incelemek isteyenler için datasheet;https://birikimpilleri.net/Resim/900600503343_1.pdf

satın almak isteyenler için link;https://www.pilburada.com/power-xtra-px18650-25p-37v-2500-mah-li-ion-sarjli-pil-12c-30a-54904

Öncelikle bu pillerin ağırlığını, voltajını ve iç direncini ölçtüm. Bendeki 5 numune tamamen uyumlu. Elimdeki tüm pillerin iç direnci 13 mOhm.
    İç direncin uyumlu olması çok önemlidir. Bataryaların eş yaşlanmasını ve aynı performansı vermesini sağlar. Ağırlık ve açık devre voltajındaki uyum ise standart bir üretim olduğunu gösterir.

Bunun dışında kapasite testleri yaptım.

1) Nominal kapasite testi. Pili 1250 mA ile 4.2 volta kadar CC-CV yöntemiyle şarj ettim. Şarj sonlandırma akımını ise 50 mA olarak seçtim.
    500 mA ile pili 2.5 volta kadar deşarj ettim ve 2567 mAh kapasite sağladı.

Grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

5 numuneyi de aynı şekilde test ettim. Hepsi 2500 mAh ve üzeri kapasite sağlıyor.

2) Sonraki testte pilin maksimum devamlı deşarj akımını denedim ve VTC5A ile kıyaslamak istedim.
    yine ilk adımdaki gibi şarj ettikten sonra 30 amper ile 2.5 volta kadar deşarj ettim ve pil 2342 mAh kapasite sağladı ve maksimum 68 dereceye kadar ısındı.
    68 derece yüksek görülebilir ancak bu kadar akım çekilen 18650 boyutundaki tüm piller en az bu kadar ısınır. Sıcaklık testinden ve yüksek akım testinden geçti.

grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

3) Normal hayatta pili 30 amperle kullanabiliriz ama bitene kadar hiç aralıksız kullanmayız. Bir matkap ya da elektronik sigarayı düşünün, dura dura kullanırız. Bisikleti düşünün her zaman tam yükte kullanılmaz. (Bisiklet için bu pil kullanılabilir ama çok tavsiye etmem daha farklı, daha yüksek kapasiteli, daha uzun ömürlü piller tavsiye ederim.)

bu durumu simule edebilmek için 30 saniye 30 amperle deşarj edip, sonra 1.5 dk bekledim. Bu senaryoyu pil bitene kadar tekrar ettim. Bu senaryoda pil 41 dereceye kadar ısındı ve toplam 2361 mAh kapasite sağladı. Bu çok iyi bir değer.

Grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

Gerçek hayata en uygun test bence budur.

4) Bu testi pili zorlamamak için 20 amper ile 2.5 volta kadar test ettim.
    Bu senaryoda pil 2442 mAh kapasite sağladı ve 55 dereyece kadar ısındı. Bu değer de oldukça normal.

Toplu test sonuçları şu şekildedir;

Yorumum;

Uygun fiyatlı kaliteli bir pildir. Batarya yapımında, matkaplarda, yüksek akım isteyen yerlerde sıcaklığa dikkat edilerek kullanılabilir.

Videoyu izlemek isterseniz link; https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3D6ZudbdYYe_A&q=EgQuLZpEGPGIzowGIhDZEbtRAGWFr01YHSyFT_pnMgFy
    Videoda burada anlattıklarımdan çok daha fazlası var.

Yorumlarınız ve sorularınız varsa buradan ve Youtube'dan yazabilirsiniz. Her soruya dönmeye çalışıyorum.

--------------------------------------------------------------------------------

04.06.2021 tarihi itibariyle Samsung 30q pilin incelemesini de ekledim, ayrı linki şurada ve son mesajda bulunmaktadır.
    Buraya sadece bazı görseller koyacağım. Linke ve en güncel mesaja bakabilirsiniz açıklamalar için.

Video linki;https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DdbeperFSXis&q=EgQuLZpEGPKIzowGIhBn2Z2XyIouR9mj8iW-iE6MMgFy
    ----------------------------------------

16.11.2021 tarihinde devam ediyorum.

Molicel 18650-P26A

Yeni pilimiz Molicel 18650-P26A; isteyen şu başlığa da bakabilir;https://forum.donanimhaber.com/dunyanin-en-pili-video-serisi-18650--151134631

Şu an olduğunuz başlığın son entry'sinde de bu pilin test sonuçlarını görebilirsiniz. Buraya sadece 2 grafik koyuyorum, bence bu pil piyasadaki en iyi pil.

520 mA ile kapasite testi, gördüğünüz gibi beklenilen kapasiteyi sağlıyor.

35 amperle yaptığımız testte ise 2573 mAh kapasite elde ediyoruz. 2600 mAh bir pil için müthiş bir değer. Hiçbir pil maksimum akımda bu kadar kapasite sağlayamaz.

https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3D8lO0zlb5HfA&q=EgQuLZpEGPKIzowGIhArx-YX_Jph5sCwiYVqjP94MgFy

Devam edecek. (Test etmemi istediğiniz pil varsa link atabilirsiniz, alabileceğim bir pilse, bende olan bir pilse test etmek isterim)
    https://www.youtube.com/channel/UCbSqUX8guGbZ3MMaDSPycMg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 16 Kasım 2021; 13:13:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkürler Sony vtc6 pilinden bende sahibim. tabiki sizin gibi testler yapamadım ama Elektronik sigara cihazından mobil lehim havyası yaptığım da çok işime yaramıştı
  • Çok mükemmel bir test elinize sağlık. Bir soru sormak istiyorum.

Pilden 30 saniye boyunca 3.7 voltta 20 amper çektiğiniz de 30 saniyenin sonlarına doğru pilin anlık olarak sağlayabildiği gerilim ve akım değeri kaça düştü ? Çünkü tahminlerime göre 30 saniyenin sonlarına doğru gerilim oldukça düşmüştür ve anlık olarak çekilen akım da düşmüştür diye düşünüyorum. Ayrıca tam şarj kapasitesin de 20 amperi kaç dakika veya saniye boyunca stabil bir biçim de sağlayabiliyor ?

Bir pilin bence en önemli kısmı pilden akım çekilmeye başlanıldıktan uzun bir süre sonra dahi hala stabil bir biçim de sabit gerilim ve akım sağlayabilmesidir ki 20 amper de kapasite testi yaptığınız da dahi pilin ısısı yükselse bile 2849 mAh gibi muhteşem bir değer sunuyor.

Ayrıca sanırım bu testler bilgisayar destekli kör yük (dummy load) kullanıyorsunuz doğru mu ?

• Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim.

2 adet pil test ettim.
    1. pilden sürekli 20A çektim ve 4.2 volt olan pil, 20A çekmeye başladığım anda 3.77 volta düştü. Bu çok normal, çünkü ciddi bir yük var. Bu test 2.8 volta kadar sürdü ve pil 8 dk 33 saniye çalıştı.
    Çekilen akım Hiç düşmedi çünkü sabit akımla deşarj ettim. Sabit watt'lı bir uygulama gibi düşünmeyin, akım düşmedi ya da yükselmedi.

2. pili ise çok yormamak için 30 saniyelik tekrarlarla deşarj ettim, bu pil de testin ilk saniyesinde 3.77 volta düştü, 30. saniye sonunda ise 3.58 volta düştü.
    Pilin stabil bir gerilim vermesi çok zor, bazı pil kimyalarında mümkünse de li-ion'da zor, hele bu kadar yük altında daha da zor.
    Ama normal bir yük altındayken önce 3.7-3.8 civarına hızlıca düşüyor, oradan sonra eğim çok dik olmuyor. 3.1-3.2'den sonra ise biraz daha dik bir eğim var.
    Gerçekten VTC6 çok iyi bir pil.

Kör yüküm var ancak bu testlerde pil test cihazı dediğimiz profesyonel test cihazlarından kullanıyorum. Kör yüke göre çok daha doğru sonuç veriyor.
    Yaptığım tüm testlerde 3000 mAh üzerinde kapasite aldım, kör yük ile yapılan testlerde gördüğüm kadarıyla YouTube'da bu kadar kapasite alınamamış.
    Kullandığım cihazda deşarjın sonlanacağı voltajı virgülden sonra 5 haneye kadar ayarlayabiliyoruz. Aynı şekilde akımı da mikroamper seviyesinde ayarlayabiliyoruz. Ve istediğimiz sıklıkta kayıt alabiliyoruz. Örneğin bu testte 1 saniyede 1 kayıt almıştım.

Tabii ki güzel kör yükler de var, bilgisayar ile hassas şekilde programlananlar da var. Onlar da bize kişisel işlerimizde fikir verir.

• Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim.

2 adet pil test ettim.
    1. pilden sürekli 20A çektim ve 4.2 volt olan pil, 20A çekmeye başladığım anda 3.77 volta düştü. Bu çok normal, çünkü ciddi bir yük var. Bu test 2.8 volta kadar sürdü ve pil 8 dk 33 saniye çalıştı.
    Çekilen akım hiç düşmedi çünkü sabit akımla deşarj ettim. Sabit watt'lı bir uygulama gibi düşünmeyin, akım düşmedi ya da yükselmedi.

2. pili ise çok yormamak için 30 saniyelik tekrarlarla deşarj ettim, bu pil de testin ilk saniyesinde 3.77 volta düştü, 30. saniye sonunda ise 3.58 volta düştü.
    Pilin stabil bir gerilim vermesi çok zor, bazı pil kimyalarında mümkünse de li-ion'da zor, hele bu kadar yük altında daha da zor.
    Ama normal bir yük altındayken önce 3.7-3.8 civarına hızlıca düşüyor, oradan sonra eğim çok dik olmuyor. 3.1-3.2'den sonra ise biraz daha dik bir eğim var.
    Gerçekten VTC6 çok iyi bir pil.

Kör yüküm var ancak bu testlerde pil test cihazı dediğimiz profesyonel test cihazlarından kullanıyorum. Kör yüke göre çok daha doğru sonuç veriyor.
    Yaptığım tüm testlerde 3000 mAh üzerinde kapasite aldım, kör yük ile yapılan testlerde gördüğüm kadarıyla YouTube'da bu kadar kapasite alınamamış.
    Kullandığım cihazda deşarjın sonlanacağı voltajı virgülden sonra 5 haneye kadar ayarlayabiliyoruz. Aynı şekilde akımı da mikroamper seviyesinde ayarlayabiliyoruz. Ve istediğimiz sıklıkta kayıt alabiliyoruz. Örneğin bu testte 1 saniyede 1 kayıt almıştım.

Tabii ki güzel kör yükler de var, bilgisayar ile hassas şekilde programlananlar da var. Onlar da bize kişisel işlerimizde fikir verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 1 Eylül 2020; 7:36:27 >

• piladam kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Piller zaten uzun sürekli akım çekmeye uygun güç kaynakları olmadığı için, uzun süre yüksek sabit akım çekildiğin de maalesef gerilim de kayda değer bir düşüş oluyor, o yüzden dolayı aralıklı olarak kullanıldığın da pilden akım çekilmediği anlar da, kendini toparlayıp eski gerilim değerlerine döndüğü için, pilleri nispeten yüksek akım çeken cihazlar da aralıklarla kullanmak daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır bence.

Ayrıca akım düşmedi yada yükselmedi dediğiniz kısmı yanlış mı anladım ? Pilden çekilen akım sabit ancak gerilim düşüşte olduğu için pilin sağlayabildiği güç (watt) düşüyor. Doğru mu ?
  • Ne zamandir 18650 pilleri anlatayım da insanlae dogru kullansin diye düşünüyor ama bir türlü konu açmaya firsat bulamiyordum. Bu konu bir kısım icin iyi olmus. Bir de bms va gibi detaylı bir konu daha lazim. Hep ayni soruları soran araştırmaktan aciz insanlara direkt al su konuya bak derdik. Boyle bir üslub kullaniyorum çünkü hakikaten hep ayni seyler soruluyor. Forumlara takilanlar bilir.

Emeginiz icin teşekkürler. Kanalınızın videosunu da ekleyin konulara. Bir sey olmaz diye düşünüyorum.

• Hayır herhangi bir yanlış anlama yok.

Testi sabit akımla yapıyorum.
    Buna Constant Current Method denir, test işleminin başından sonuna kadar akım sabittir. Voltaj azalır, dolayısla watt da azalır.
    Constant Resistance Method vardır, burada gerilim azalırken direnç sabit kaldığı için akım azalır.
    Constant Power Method vardır, burada güç yani Watt sabir kalır, voltaj deşarj boyunca azaldığı için akım artar.
    İlk söylediğim 2 yöntem daha yaygındır, datasheetlerde de hep bunlar vardır.

• karadvt K kullanıcısına yanıt
    Kanal konusundan emin olamadım, o yüzden beklemedeyim, zaten küçük bir kanal, az video var.

Söylediğiniz şeyler çok önemli, piller çok önemli ve yanlış kullanımda fazlasıyla tehlikeli. Ben de kendi çapımda bu konuda bir kaynak oluşturmak istiyorum.
    Bu başlıkta sadece testleri paylaşacağım ancak başka başlıklarda pillerin genel tanımını, genel özelliklerini de paylaşırız.

• Sony VTC5A incelemesi ilk mesaja eklendi.

Forum kültürüne çok aşina değilim, ilk mesaja mı eklemeliyim, hepsi için ayrı mesaj mı atmalıyım yoksa hepsini ayrı başlıklarda mı incelemeliyim bilmiyorum ancak bu işin sonunda yaklaşık 50 kadar 18650 pili incelemiş olacağız.
  • Teşekkürler çok güzel paylaşımlar.

Şahsi düşüncem incelenecek tüm piller 18650 ise tek başlık altında toplamanız yönünde.
  • Merhn ustam. Bu pillerin Kaç mah kapasite de olduğunu, dolum esnasında alabildiği ampere mi bakıyorsun yoksa deşarj da kaybetdiği amper mi?
    Şöyle sorayım benim elimde ki Xtar vc2s dolum da çıkan 1300maH pil, usb tester ile köryük bağlayınca 1000maH ile boşalıyor. Hangisini dikkate almak gerekir acaba ?
  • Lion pilleri 2.5 volta kadar boşaltıyorum dolumda da boşaltımda da aynı değer çıkıyor. Max +10 -10 oynar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 90 derece mi? Ben o sıcaklığı görünce pili camdan dışarı fırlatmıştım bile. Gerçekten faydalı ve bulması zor bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık. Bu pillerin maksimum dayandığı sıcaklık nedir acaba? Bir de patlamaları neye bağlıdır?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhabalar, deşarjdakini dikkate almak gerekir.
    Ancak şarj aletinin ve deşarj aletinin aynı doğrulukta olduğunu farz ediyorum.
  • zwanzig kullanıcısına yanıt
    Atarak çok iyi yapmışsınız :) Ben sınırları zorladım

Hocam modele göre değişir, orta halli kullanıcı için 60-70 derece sınır kabul edilebilir. Yine de datasheete bakmak lazım her modelde.
    Teşekkür ederim.
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    Sağlıklı bir pil için kesinlikle öyle.
    Bu konuda videolar çektim, şarjda verdiğiniz mAh ile deşarjda aldığınız mAh arasında neredeyse hiç fark yok.
    Şarj verimliliği %99'un üzerinde li-ion pillerin. Yani 1000 mAh doldurduysanız 990 mAh alırsınız en az.

Ancak bunlar sağlıklı piller için geçerlidir.
  • piladam kullanıcısına yanıt
    Hatta vtc6 piller 20A ile deşarj edilince bile 3000 mAh'e yakın değer veriyor. Muhteşem bişey. Bu arada incelemeler ve videolar için teşekkür ederiz elinize sağlık

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba

farklı bir konuda bluetooth hoparlörüme pil yapmak için yardım istedim. link aşağıdadır;
    https://forum.donanimhaber.com/b-o-beoplay-a2-bluetooth-hoparlorum-icin-pil-yapmak-istiyorum-yardimci-olur-musunuz--145721522

sağolsun forumdaş arkadaşımız yardım etti ve mah kapasitesi daha yüksek diye Panasonic/Sanyo NCR18650GA 3.6V 3500mAh pil sipariş verdim. arkadaş da bana sony vtc6 yı önermişti. acaba sony mi alsaydım? NCR18650GA pil hakkında bilginiz varmıdır?

birde benim xiaomi 60w çoklu şarj aletim var. siz üstte şarj yapılma şeklinin öneminden bahsetmişsiniz. ben şimdi bu iki adet sanyo pili seri bağlayıp kullanacağım. aşağıda şarj aletinin teknik çıkışlarını verdim. acaba hangisi ile şarj etmeliyim?
    benim bildiğim şarj adaptörü gücü ne olursa olsun pilin kendi gücünde şarj aldığıydı. hatta bununla ilgili bilgilendirme konusu yapsanız bizleri çok sevindirirsiniz, eminim birçok kişi karıştırıyor yada bilmiyordur.

ilginize teşekkürler.18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemeler

• uvramurat U kullanıcısına yanıt
    Pil sadece pilken, yani "çıplak haldeyken" biz ne kadar akım verirsek o kadar akım çeker, 1 amper verirsek 1 çeker, 5 verirsek 5 çeker. Tabii ki 5 amperde voltaj fırlaması olur şarj kesilir onlar ayrı konular.

Sizinki ise sadece pil değil, farklı bir ürün söz konusu.
    18650GA dediğimiz pil piyasadaki enn yüksek kapasiteli pildir, hoparlör gibi az akım tüketen bir şeyde kullanacaksanız idealdir. Bu konuda Sony'den eksiği yoktur. Zaten test edeceğim piller sıralamasında en üstte.

Sizin konunuza gelelim, bu Xiaomi şarj aleti sadece güç sağlayacak, şarj işlemini sizin hoparlörünüzün sistemi yapacak. Mesela şarj aletiniz 5V yollayacak, hoparlör onu 4.2'ye çevirecek. Bu durumda şarj aletinin fazla akım vermesinin olumlu/olumsuz etkisi yok diye düşünüyorum. Tabii ki hoparlörün giriş akımının da sınırlarını bilmek lazım.

Yalnız, siz pilleri seri bağlayacaksanız bu cihazla şarj olmaz diye düşünüyorum. Eski batarya seri miydi paralel miydi?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.