Şimdi Ara

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
3
Favori
11.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bu incelememde Thermalright in Macho HR02 işlemci sogutucusunu inceliyecegim.Performansının karşılaştırması açısından testlerde Phanteks PH-TC14PE Corsair H100 ve Thermalright Ultra 120 Rev.C modellerinin sonuçlarıyla birlikte karşılaştırmalı olarak yer verecegim.

Thermalright sogutma çözümleri pazarında agırlıgı oldukça fazla olan bir firma ve sundugu çözümlerle rakipleri arasından sıyrılarak kendini sürekli ilk sıralarda yer buluyor.Bu inceleme konu olan Macho modeli daha önce HR02 modeliyle sunulmuş modelin revizyon görmüş hali.Daha önce piyasaya sunulmuş HR02 den başlıca farkları ;ısı boruları nikelden bakıra geçilmiş ve sogutucunun tabanındaysa nikel den bakır kaplı nikele terfi edilmiş.Macho HR02 tek blok olarak rakipleri arasında önde yer alıyor fakat tek blok olmasına ragmen tombul yapısıyla çift kule li sogutuculardan kalır yanı yok.

Teknik Özellikler

Kutu Ve Kutu İçerigi

Ürünün kutu içerigi oldukça sade diyebilirz ve sadece gerekli aparatlar çıkıyor.Kutu içeriginden başlıca çıkan aparatlar;Macho HR02 ,Thermalright TY140mm Fan, ChillFactor 2 Termal macun,Kullanım Klavuzu,Fan Montaj Klipsi,Fan Titreşim Önleyici aparat ve Intel 2011/1366/1155/775S AMD AM2/AM3/FM1 için uyumlu aparatlar.

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Thermalright Macho HR02

Blogumuzu tabanından başlıyarak bahsetmek gerrekirse ; blogumuzun tabanı bakırın üstüne nikel kaplı şekildel oldukça parlak ve resimde gördügünüz gibi ayna gibi bir yapıya sahip.Blogun tabanından alınan ısı 6 adet 6mm lik bakır olan ısı borularına iletiliyor .Isı borularındaki sıcaklık 31 adet aliminyum finlere dagıtılıyor veısı TY140MM fanla uzaklaştırılıyor.

Ürün TY140 adlı bir fanla geliyor.Bu fan pwm özellige sahip ve 900-1300 Rpm arasında çalışıyor.900 Rpm de verebildigi hava akımı 56 Cfm ses degeri ise 19 Dba.1300 Rpm de ise verebildigi hava akımı 73 Cfm ses degeri ise 21 Dba.
    Fanda kullanılan rulman tipiyse EHFB. Açıkcası fan benim çok hoşuma gitti ve bu fandan daha önce 3 tane ayrı olarak satın aldım.Tipi ofsayt olsada piyasada bulunabilecek en iyi ses perf oranına sahip fanlar.

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Sonuçlar

3.5 Ghz Idle 1.26V

Senstor Test

--Pull %50 ----------------------------- Pull %100 ------------------------Push%50

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

Push %100 --------------------------- PushPull %50 -------------------------------- PushPull %100

Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]Thermalright Macho HR02 İncelemesi [Tosun Paşa]

3.5 Ghz Load 1.26V

Senstor Test

------------- Pull %50 --------------------------------------- Pull %100 ------------------------Push%50

Push %100 --------------------------- PushPull %50 -------------------------------- PushPull %100

4.5 Ghz Load 1.26V

Senstor Test

Fanles -------------------------------- Pull %50 --------------------------------------- Pull %100 ------------------------Push%50

--------------------------------

[Phanteks PH-TC14PE Vs Thermalright Macho HR02 Vs Thermalright Ultra 120 Vs Corsair H100]
    Aşşagıdaki tabloda fanless yani fansız alınan sonuçlar hariç tüm sonuçlar push-pull fan konfigürasyonu şeklide devir %100 de alınmıştır

Diger Sogutucularla Karşılaştırma

Sonuç

Macho büyük boyutlarıyla bazı anakartlar için sorun çıkartabilir bu hususun almadan önce dikkat edilmesinde fayda var çünkü sogutucuyu aldıktan sonra beklenmeyen süprizlerle karşılaşma ihitmali var.Ses olarak bakığımızda TY-140 piyasadaki en sessiz ve performanslı fanlardan biri.Renk seçenekleri kullanıcıya kısıtlı gelebilir fakat ülkemizde 100 Tl gibi bir fiyattan satılıyor ve bu fiyatıyla verilen paranın karşılıgını fazlasıyla kullanıcıya performans olarak geri sunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Aralık 2017; 20:34:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

Bu mesaj silindi.
    2. mesajınızdaki 4.5 ghz'deki fanless tablosu 5 ghz'dekinden çok daha fazla bunun anlamı nedir ? pulsh pull'un ve fanless'in anlamı nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyCoDeR -- 9 Kasım 2012; 22:11:22 >
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Her zamanki gibi güzel inceleme. Teşekkürler eline ve zamanına sağlık.
    Testlerde h100ün sırf görüntü olduğu ortaya çıkmış yine(gıcığım bu alete).
    Birde tek kule olan soğutucuların bile şu an için yeterli olduğu anlaşılıyor(gerçi macho ya da tek kule demek Thermalright Ultra 120 Rev.C haksızlık yarısı kadar nerdeyse), senin soğutucu ile aralarında çok az bir fark var.

Yanlız senin soğutucu baya güzel hava soğutma kullanıcak olsam kesinlikle onu tercih ederim o parlak mavisi yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

Her zamanki gibi güzel inceleme. Teşekkürler eline ve zamanına sağlık.
    Testlerde h100ün sırf görüntü olduğu ortaya çıkmış yine(gıcığım bu alete).
    Birde tek kule olan soğutucuların bile şu an için yeterli olduğu anlaşılıyor(gerçi macho ya da tek kule demek Thermalright Ultra 120 Rev.C haksızlık yarısı kadar nerdeyse), senin soğutucu ile aralarında çok az bir fark var.

Yanlız senin soğutucu baya güzel hava soğutma kullanıcak olsam kesinlikle onu tercih ederim o parlak mavisi yeter.

Alıntıları Göster
    Güzel inceleme. Silver Arrow'a alternatif olarak düşünülebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyCoDeR

2. mesajınızdaki 4.5 ghz'deki fanless tablosu 5 ghz'dekinden çok daha fazla bunun anlamı nedir ? pulsh pull'un ve fanless'in anlamı nedir ?

Fanless ın anlamı fansız demek.Push itme anlamında pull çekme anlamında.Push pull un anlamı önden bir fan sıcak havayı uzaklaştırmak için üflüyor diger fan o sıcak havayı çekiyor.Yani tüm fanlar tek bir yöne üflüyor.

5 Ghz de sonuclarının yüksek çıkmasının nedeni sogutucunun performansının ortaya çıkması için voltajı kökledim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MyCoDeR

Fanless ın anlamı fansız demek.Push itme anlamında pull çekme anlamında.Push pull un anlamı önden bir fan sıcak havayı uzaklaştırmak için üflüyor diger fan o sıcak havayı çekiyor.Yani tüm fanlar tek bir yöne üflüyor.

5 Ghz de sonuclarının yüksek çıkmasının nedeni sogutucunun performansının ortaya çıkması için voltajı kökledim.

Abi parantez içinde fazsız filan diye ekleseydin ya, ben gibi cahallar çıkacaktır illaki.
    Emeğinize sağlık çok güzel inceleme olmuş

• Eline saglık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sonicman

Eline saglık
    İşte yine kitap gibi bir inceleme, eline sağlık hocam. Boyutlar bana hâlâ çok büyük geliyor. Kişisel sıvı soğutma için pompa bekliyorum şu an.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Process64

İşte yine kitap gibi bir inceleme, eline sağlık hocam. Boyutlar bana hâlâ çok büyük geliyor. Kişisel sıvı soğutma için pompa bekliyorum şu an.

Alıntıları Göster
    @ErenOlca

Copy Paste yaparken uyumlu kitleri o gözümdem kaçmış2011 gelmiyor yanında.Ama ayrı satın almak istersniz. Thermalright LGA 2011 Mounting Plate

@hedevilcate

Hayırlı olsun,aynı saat hızları ve voltajda skor alırsen ekleriz tabloya ama tabi 10 derece fark yeme ihtimali var

Diger arkadaşlarada ilgileri için ayrıca teşekkür ederim.

Ayrıca bazı arkadaşlar konunun görsellernin fazlalıgıyla ilgili şikayet eden arkadaş olabilir ,ondan dileyen buradan takip edebilir sadece tablolar var.Zaten ilerleyen günlerde sadece tabloları paylaşacagım masaüstü görüntüleri olmuyacak ve tüm çekirdeklerin sıcaklıgını ayrı ayrı degilde hepsini tek ortalama olarak.

http://www.overclock.net/t/1322094/corsair-h100-vs-phanteks-ph-tc14pe-vs-therlmalright-ultra-120-rev-c-user-review

İyi forumlar...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

@ErenOlca

Copy Paste yaparken uyumlu kitleri o gözümdem kaçmış2011 gelmiyor yanında.Ama ayrı satın almak istersniz. Thermalright LGA 2011 Mounting Plate

@hedevilcate

Hayırlı olsun,aynı saat hızları ve voltajda skor alırsen ekleriz tabloya ama tabi 10 derece fark yeme ihtimali var

Diger arkadaşlarada ilgileri için ayrıca teşekkür ederim.

Ayrıca bazı arkadaşlar konunun görsellernin fazlalıgıyla ilgili şikayet eden arkadaş olabilir ,ondan dileyen buradan takip edebilir sadece tablolar var.Zaten ilerleyen günlerde sadece tabloları paylaşacagım masaüstü görüntüleri olmuyacak ve tüm çekirdeklerin sıcaklıgını ayrı ayrı degilde hepsini tek ortalama olarak.

http://www.overclock.net/t/1322094/corsair-h100-vs-phanteks-ph-tc14pe-vs-therlmalright-ultra-120-rev-c-user-review

İyi forumlar...

Alıntıları Göster
    güzel inceleme emre hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

güzel inceleme emre hocam

Alıntıları Göster
    Sağolasın hocam. Valla NH-D14 olduğu halde 5 Ghz stabil olacağını sanmıyorum, bazı yabancı forumlarda 1.2 - 1.3 V ile 4.7+ Ghz yapmışlar ama benim işlemci yemiyor biraz fazla voltaj istiyor, tepe değer 74 C'de bu günlerde. Yazın 80 C bile oldu (gerçi o tepe değeri anlık aldım). İşin aslı 5970 gibi bi'ekran kartı olunca, kasam da gelişmiş hava soğutma için yeterli olmadığından çakıp geçeceğin radyatörü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Process64

Sağolasın hocam. Valla NH-D14 olduğu halde 5 Ghz stabil olacağını sanmıyorum, bazı yabancı forumlarda 1.2 - 1.3 V ile 4.7+ Ghz yapmışlar ama benim işlemci yemiyor biraz fazla voltaj istiyor, tepe değer 74 C'de bu günlerde. Yazın 80 C bile oldu (gerçi o tepe değeri anlık aldım). İşin aslı 5970 gibi bi'ekran kartı olunca, kasam da gelişmiş hava soğutma için yeterli olmadığından çakıp geçeceğin radyatörü.

Alıntıları Göster
    120 Lira param ar hr-02 mi almalıyım yani ? :D

• ellerine sağlık, güzel inceleme hocam.
  • Mesajım Dursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: montajelemani

Mesajım Dursun
    Elinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş. Isı borularının eğilmesi çok güzel olmuş. Eğer vengeance ramlerin soğutucuları sıkıntı çıkarmaz ise , ucuz H100 bulamazsam bundan almayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Elinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş. Isı borularının eğilmesi çok güzel olmuş. Eğer vengeance ramlerin soğutucuları sıkıntı çıkarmaz ise , ucuz H100 bulamazsam bundan almayı düşünüyorum.

Düşünmeden alabilirsin topragım,hayal kırıklıgına ugratmaz
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    İlk amaç kasa içindeki büyük sogutma bloğunu kaldırmak. Hem ağır hem de gereksiz yer kaplıyor. Ama dediğim gibi yarı yarıya daha uygun bunlar sanırım bundan alacağım birazda mecburi. Ramlere temas etmiyor çünkü bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

İlk amaç kasa içindeki büyük sogutma bloğunu kaldırmak. Hem ağır hem de gereksiz yer kaplıyor. Ama dediğim gibi yarı yarıya daha uygun bunlar sanırım bundan alacağım birazda mecburi. Ramlere temas etmiyor çünkü bu.

Alıntıları Göster
    ben bugün sipariş verdim ama nasıl monte edicem onu bilmiyorum bir mühendislik harikası yapıcam gibime gelio :D
  • Yine güzel bir inceleme olmuş. Eline sağlık.
  • quote:

quote:

testi tek fanla yaptınız sanırım , 2 fanla yapıldığın da sonuçlarda sizce ne kadar fark olur
    ikinci fan kilpsi ürünle birlikte geliyormu
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.