Şimdi Ara

Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
342
Cevap
110
Favori
37.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
106 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama


  Bu oyunu PC için satın alma imkanımız yok fakat Wii U emülatörü ile deneyimleyebiliriz. Forumda TheMuyu'nun şu rehberi zaten vardı. Orada bahsedilen indirme, kurulum ve ayarlar ile uğraşmadan; emülatör, oyun ve modların önceden dahil edilip yapılandırıldığı, compile sebebiyle adım başı kasmaması için Shader ve Vulkan Pipeline Cache'lerin dahil edildiği, sorunsuz ve en güncel paketi anlatacağım. Ayrıca Türkçe yamanın nasıl kurulacağını da paylaştım.


  Ekleme: Zelda Tears of the Kingdom için de bir PC rehber konusu açtım. Şuradan erişebilirsiniz.
  İNDİRME İŞLEMLERİ


  Not: Hiçbir yükleme ve paylaşım bana ait değildir. Aşağıdaki talimatları izleyin:


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yamajustpaste.it
  The Legend of Zelda: Breath of the Wild - JustPaste.it
  https://justpaste.it/aar2k

  İndirme %100 bittikten sonra sıkıştırılmış klasörü dışarı çıkaralım, biraz sürebilir. Klasörün adı uzun ve boşluklar var, Zelda_BotW olarak kısaltalım.


  Klasör içinde şunlar olacak:


  - Cemu (emülatör ve oyunun klasörü)

  - READ_THIS_FIRST (pakete dair notlar)

  - VC_redist_ 2015-2019_x64 (düzgün çalışması için)


  Not defterinin içinde tüm bilgi ve uyarılar yer alıyor, okuyunuz. Ben de özetleyeyim:


  # Oyun klasörü yazma korumalı bir alanda olmamalı.

  # C:\ 'de bulunan sistem klasörleri içinde olmamalı.

  # Cemu klasörü ve içinde bulunan dosya ve klasörler ile oynanmamalı, isimleri ve yerleri değiştirilmemeli.

  # Herşeyin düzgün çalışabilmesi için üstte belirtilen redist programı kurulmalı. "Başarısız oldu" diyorsa zaten kuruludur.

  # Kontrolcü ayarlamasını kendiniz yapacaksınız. Aşağıda açıklayacağım.

  # İndirdiğiniz paketin içinde:

  - oyun ve DLC'lerinin son sürümleri dahildir

  - shaderCache ve Amiibo eklentileri dahildir

  - pek çok işe yarayan çeşitli modlar dahildir

  - grafik paketleri ideal ayarlara göre yapılandırılmıştır

  - çözünürlük ve çeşitli ayarlar değiştirilebilir haldedir
  CEMU EMÜLATÖR REHBERİ


  Kontrolcümüzü bağlayalım ve Cemu klasörü içindeki Cemu.exe'yi çalıştıralım. Güncelleme var diyecek, şimdilik hayır diyebilirsiniz. Ben güncelledim, bir bozulma olmadı.


  Aşağıdaki yolu izleyerek kontrolcü ayarları yapalım:


  Options > Input Settings > Controller 1 > Emulated Controller > Wii U GamePad > Controller > API > SDL Controller > kontrolcünü seç > ADD > Profile > ayarı adlandır > Save > ekranı kapat


  Bu işlem sonrası tuş ayarları aşağıdaki gibi olacak:


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama


  Bu şema (standart) hakkında bilgi ve çözüm:


  Ab / Ba / Xy / Yx diziliminin adı Xbox Standart'dır. Oyuna girdiğimizde kontrolcünüzdeki tuşlar ile ekrandaki tuşlar ve gösterilen konumları uyuşmayacaktır. Örneğin, menüde "Back B" yazacak fakat B'ye bastığınızda A'ya basmışsınız gibi davranacak. Örneğin, 1. resimde "Take A" diyor fakat tuş konumu olarak sağdaki tuşu (B) işaret ediyor, eylemi B tuşu gerçekleştirecek. "Climb X" diyor fakat tuş konumu olarak üstteki tuşu (Y) işaret ediyor, eylemi Y tuşu gerçekleştirecek.


  Bu uyuşmazlık nasıl düzeltilir?


  1. yol: Oyuna sağ tıklayıp Edit Graphic Packs diyelim. Mods'un yanındaki + tuşuna basıp genişletelim ve Xbox Controller Button Layout kutusunu tikleyelim. Bu mod, oyundaki tuşların yerini 2. resimdeki gibi düzeltecektir.

  2. yol: Türkçe yama ile oynayacaksanız 1. yolu uygulamayın. Altta anlatacağım Türkçe yamayı XBOX-Standart klasöründen kurun, tuş ayarımız ile oyundaki görüntü tutarlı hale gelecektir.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama


  Alternatif şema (western) hakkında bilgi ve çözüm:


  Üstteki şemada tuş ayarlarımız Ab / Ba olarak yapıldı. O ayarda kontrolcümüzden B'ye bastığımızda onay, A'ya bastığımızda geri olarak algılayacaktır. Bir çok kişi bu Nintendo tuş düzenine alışkın değilmiş ve konuda şikayet geldi. Tuşlar tersi olsun istiyorsanız şemadan Aa / Bb olarak ayarlayın ve kapatın, gerisi aynı kalsın. Aa / Bb / Xy / Yx tuş diziliminin adı Xbox Western'dır.


  Peki yine bir görsel uyuşmazlık oluyor mu? Evet. Oyunda gösterilen tuşlar yine üst resimdeki sol taraf gibi hatalı görünecek. Bahsettiğim Xbox Controller Button Layout modu ile görsel olarak yine sağdaki hale getirilir fakat biz tuşları değiştirdiğimiz için çözüm bu sefer işe yaramayacak ve daha berbat hale getirecektir. Çünkü örneğin "Take B" diyip sağ tarafı gösterecek ama eylemi kontrolcümüzdeki alt A tuşu yapacak (hem konum hem tuş yanlış).


  Bu uyuşmazlık nasıl düzeltilir?


  Tek yol: XBOX-Western klasöründen Türkçe yama kurmaktır.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
  Pakete eklenmiş ve önceden yapılandırılmış pek çok başka mod ve ayar var. Oyun deneyiminize göre buraları kurcalayabilirsiniz, internetten kendiniz de başka modlar kurabilirsiniz. Oyun varsayılan olarak 1080p ve medium ayarlarda açılacak. Örneğin, sisteminiz çok güçlüyse sağdaki resimde yer alan Graphics kısmından çözünürlüğü 2K yada 4K yapıp ayarları da kökleyebilirsiniz. FPS++ modundan FPS limitini yükseltebilirsiniz.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
  Oyuna sağ tıklayıp start diyerek açalım. Resimdeki gibi küçük ekran başlayabilir, tam ekran için ALT + ENTER yapabilirsiniz. Sadece ilk girerken bu şekilde derleme yapacak. Bu işlem oyunu ilk kez açtığınızda biraz uzun sürebilir, sonraki girişlerinizde daha hızlı bitecektir. Oyunu full kapsayan cache'ler pakete zaten tanımlandığı için oyun esnasında derleme sebebiyle pek bir kasma olmayacak, yağ gibi akacak.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
  TÜRKÇE YAMA KURULUMU


  Yama sinnerclownceviri.com sitesine aittir, oradan indirin. Zelda Türkçe Yama Beta--WiiU.rar dosyasını dışarıya çıkartın. Klasör içi şu şekilde olacak:


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama

  Nasıl yapılacağını eksiksiz anlatacağım:


  Tuş ayarınıza göre doğru klasördeki yamayı kurmanız gerekiyor. Üstte biz kontrolcümüzü Ab / Ba / Xy / Yx veya Aa / Bb / Xy / Yx şeklinde ayarlamıştık. Gamepad Ayarları klasöründeki bilgiler ışığında bizim ayarımız XBOX standart tuşlar veya XBOX western tuşlar demek oluyor. Yani XBOX-Standart veya XBOX-Western klasöründeki yamayı kuracağız.


  İçinde 3 tane klasör var: Font, Pack ve System. Peki bunları nereye atacağız? Kurulum resimlerinde "aramaya content yazın ve hepsine yapıştırın" demiş ama bizim Cemu klasörümüzde 20 tane content klasörü çıkıyor, yazılanı yapıp hepsine yapıştırmayın. Test ettiğim kadarıyla aşağıdaki 2 yer yeterli oluyor:


  ...\Cemu\Games\The Legend of Zelda Breath of the Wild [EUR]\Base Game\content

  ...\Cemu\Games\The Legend of Zelda Breath of the Wild [EUR]\Update\content


  Bu 2 yola gidip Font, Pack, System klasörleri içine yama dosyalarını yapıştıralım. Doğru yaptıysanız işlemimiz tamam, resimlerdeki gibi oyun Türkçe oldu. Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama 


  Not 1: Türkçe yamayı doğru tuş düzenine göre kurduğunuzdan emin olun yoksa görsel olarak eşleşmez: <Ab/Ba/Xy/Yx=Standart> <Aa/Bb/Xy/Yx=Western>

  Not 2: Türkçe yama kurduysanız, bahsettiğim Xbox Controller Button Layout modunda tik varsa kaldırın. Yamanın getirdiği düzenleme bu sorunu çözüyor.

  Not 3: Olaki geri dönmek isterseniz, yama (standart tuş) ve orijinal yedek klasörleri düzenleyip paketledim, bu arşivi şuradan indirebilirsiniz.

  Not 4: Yama işinize yaradıysa kaynak konuya giderek teşekkür etmeyi unutmayın. Bu konu altından da geri dönüşlerinizi bekliyorum.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama


  Tarihin en iyileri arasında yer alan oyunda iyi maceralar dilerim. Zelda Tears of the Kingdom PC rehberine şuradan erişebilirsiniz. Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama   Arama sonuçları için tag'lar: The Legend of Zelda Breath of the Wild'ı PC'de Oynamak, Breath of the Wild PC Rehberi, Breath of the Wild PC'de Nasıl Yüklenir? Breath of the Wild PC'de Nasıl Oynanır? Breath of the Wild Türkçe Yama Kurulumu
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 18 Ekim 2023; 15:7:21 > • Döküman ve harita kurcalamayı sevenler için arşivimdeki Zelda ile alakalı içerikleri paylaşmak istiyorum:
  Retro Gamer - The Story of Zelda (Dergi Ansiklopedi, PDF)

  - Zelda BotW Creating a Champion (Sanat Kitabı, PDF)

  - Zelda BotW Master Works (Sanat Kitabı, PDF)  - The Legend of Zelda Art & Artifacts (Sanat Kitabı, PDF)

  - The Legend of Zelda Hyrule Historia (Sanat Kitabı, PDF)

  - The Legend of Zelda Encyclopedia (Ansiklopedi, PDF)  - Zelda BotW Gamer Guides (Kılavuz, PDF)

  - Zelda BotW Mini Piggyback Guide (Kılavuz, PDF)

  - Zelda BotW Complete Piggyback Guide (Kılavuz, PDF)

  - Zelda BotW Expanded Piggyback Guide (Kılavuz, PDF)

  - Zelda BotW Completionist Map v1 (Harita, JPG)

  - Zelda BotW Completionist Map v2 (Harita, JPG)

  - Zelda BotW Navigation Map v1 (Harita, JPG)

  - Zelda BotW Navigation Map v2 (Harita, JPG)

  The Legend of Zelda - Soundtracks (Müzik, MP3)
  İyi günler millet.


  Müsaade ederseniz konuya bir iki şey de ben eklemek istiyorum.


  1-Gamepad ayarları bu şekilde ayarlanırsa oyundaki motion içeren tapınakları gyro -jiroskop- ile yapabilirsiniz. Yalnız bu ayarın açılabilmesi için doğrudan gamepad pc ye tanıtılması lazım yani ds4windows gibi yardımcı programların kullanılmaması lazım yoksa "Use motion" seçeneği seçilemez. Bu aynı zamanda oyunda gyro ile nişan almayı da etkinleştiriyor bunu istemezseniz oyunda kapatıp sadece tapınaklarda açarsınız. Gamepad de bu özelliğiniz yoksa motion tapınakları işkenceye dönüyor. Tabii bunun çözümü de resimdeki gibi Base & DLC Motion Bypass seçeneğini seçmek. Gyro kullanacaklar mutlaka kapatsın bunu.


  Ayrıca "Titreşim" isteyenler "Rumble" yüzdesini artırarak -titreşimin şiddeti- gamepad üzerinde titreşim sağlayabilirler.


  2- "Menü Navigation Speed" bu ayarı kapatmanızı tavsiye ederim oyunun çekirdek hızını artıyor. Eğer oyun kendiliğinden hızlı ise buradan hızı 0.5 lere çekerek oyunun normal akış hızında akmasını sağlayabilirsiniz. Aslında işin gerçeği her işlemci tipinde oyun farklı hızlarda -kiminde yavaş kiminde hızlı- çalışıyor. Buradan önce kapatıp deneyin sonra oyunun verdiği tepkiye göre artırın veya azaltın.  3-Extanded Memory seçeneğini mutlaka seçin yoksa Draw Distance düzgün çalışmaz. Ve isteyenler -ekran kartınız iyi ise- Draw Distance'deki ayarları arttırabilirsiniz. FPS++ modunda 60fps seçeneği seçili geliyor isterseniz 144 veya üstüne çekebilirsiniz.


  4-Grafik paketlerinin içerisinde ENB seçeneği mevcuttur. Eğer oyun karanlık gelmiş veya aydınlık ise aşağıdaki resimde bulunan -Enhancements>Clarity- seçenekten ayarlayabilirler. Ayrıca bir çok hoş ENB seçeneği de -Nostalji, siyah/beyaz, doygunluk gibi- var. Aklınızda bulunsun.


  5-Gamebanana üzerinden yüzlerce grafik modları var ama hiçbirini -doku/kaplama kalitesini arttıranlar hariç- tavsiye etmem. Draw Distance işinizi fazlasıyla görecektir. Bu arada modlarken dikkatli olun eğer Türkçe yama kullanıyorsanız mod dosyası ile çakışabilir, aklınızda bulunsun. Türkçe yama dosyalarına benzer dosya -5 tane dosya var indirdiğiniz klasörden bakarsınız- içeren modlar kullanmayın.


  Aklıma gelen yapılması gereken bazı ayarlar bunlar fırsat buldukça eklemeler yaparım.


  Hepinize iyi oyunlar.

  BYE...    

 • Rehber için teşekkür ederim, bir kaç yerde Türkçe Yama ile ilgili çalışma ve dosya paylaşımı görmüştüm. Yama kurulsa bir sorun yaratır mı sizce?
 • Çok güzel rehber hazırlamışınız elinize sağlık. Akşam denemek için sabırsızlanıyorum ancak 30 fps limiti var ise üzülürüm.

 • 11. nesil mobil i3'ün dahili grafik istemcisiyle çalışır mı acaba

 • Onay tuşu yuvarlak olarak geliyor onu playstationdaki gibi geri tuşu yapabilir miyiz?

 • Akşam deneyeceğim

 • Eline sağlık. Türkçe yama da olsaymış.

 • KendineAteist kullanıcısına yanıt

  Modla yapılabiliyor olması lazım hocam. Güncel yöntem midir bilmiyorum ama şöyle bir link vereyim

 • Çok teşekkürler, ilk fırsatta deneyeceğim.

 • Nintendo oyununu pc de oynamak extra deneyim olacak tarihe not düşülsün

 • 30 FPS üzerine çıkıyor, sisteme göre değişir. FPS++ modu ekli ve varsayılan olarak 60 FPS ayarlanmış. FPS limitini kendiniz değiştirebilirsiniz.


  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
 • Zebercet kullanıcısına yanıt

  Varmış, 2 mesaj yukarıda atmış arkadaş.

 • rahatkafasii R kullanıcısına yanıt

  %99 yaratmayacaktır, yamanın varlığını ben de yeni farkettim. Müsait olursam akşama kurup dener buraya da yazarım.

 • XanthiN kullanıcısına yanıt
  Yama ile sorunsuz oynamıştım oyunu bir sorun yaratmıyor olsa gerek.

  Elinize sağlık hocam
 • Cemo94 kullanıcısına yanıt
  Oyun tek paket halinde kurulduğunda yama kurunca sorun oluşuyor diye yazmıştı birisi, denemek gerekiyor
 • Torrentte sıkıntı yaşayan var mı başka? Bende dosyayı bulamıyor.  Zelda: Breath of the Wild | PC Rehberi + Türkçe Yama
 • Teşekkürler bir deneyeyim
  Daha önce denediğimde hunharca kasıyordu direkt silmiştim. Bakalım ne performans verecek.
 • rahatkafasii R kullanıcısına yanıt
  Çeviriyi sinnerclown yapmıştı bir sorun olduğunda onlara sormak en iyisi. Ya da Türkçe oynamak isteyen onların önerdiği paketle oynayacak
 • Vrataski V kullanıcısına yanıt
  İlginç, bende sorun yok. Bir kaç kere daha deneyin, hala olmaz ise şunu indirip not defterinde yazılanları uygulayın.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 17 Mayıs 2023; 23:53:40 >
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.