Emekli Yönetici
16 Mart 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
61 üye
Görüntülenme
Toplam: 8878 (Bu ay: 11)
Gönderileri

archive.org son zamanlarda çok sık kullandığım bir site. Aklınıza gelen her şeyin arşivlenebildiği, kâr amacı gütmeyen, herkese açık bir dijital kütüphanedir. İçerisinde devamlı genişleyen müthiş bir arşiv vardır. (wiki)


Bu sitedeki dökümanların çoğu çeşitli formatlarda indirilebilir durumda fakat bazı dökümanlar aynı kütüphanede olduğu gibi sadece ödünç alınabiliyor. İşte bu indirilemeyen, yalnızca site üzerinden okunabilen dökümanları nasıl indirebiliriz bunu anlatacağım;


Ödünç alınan dökümanlarda Books to Borrow etiketi oluyor ve yalnızca 1 saat ve 14 günlük kiralanabiliyor. Hepsi 14 gün ödünç alınamıyor ama mutlaka 1 saatlik alınabiliyor. Sanırım bir şeyi 14 gün ödünç alırsanız bir başkasını 14 gün alamıyorsunuz, bu opsiyon kapanıyor fakat bir sınır olmadan her şeyi 1 saatliğine ödünç alınabiliyor, bittiğinde de tekrar tekrar kiralayabiliyorsunuz. 14 gün ödünç alınan dökümanları direkt şifrelenmiş biçimde (altta bahsedeceğim URLLink.acsm) indirme seçeneği var fakat 1 saatliklerde hiçbir opsiyon yok.


Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER]


1 saatliğine ödünç aldığımız şeyleri nasıl indireceğiz ve kilidini kaldıracağız?


Gerekli olanlar:


 1. PC tarayıcı, tercihen Chrome
 2. Ücretsiz Archive.org hesabı
 3. Adobe Digital Editions yazılımı
 4. Calibre yazılımı
 5. Calibre için DeDRM_tools eklentisi


İşe başlayalım, yapılacaklar kısa ama çok detaylı anlatacağım;


1. Uygun Adobe Digital Editions ve Calibre sürümlerini indirip kuralım.

2. DeDRM_tools'u indirip zip'ten çıkaralım, içinde iki zip'li dosya olacak: DeDRM_plugin ve Obok_plugin.

3. Calibre'yi açalım, sırasıyla Preferences → Plugins → Load plugin from file tıklayıp DeDRM_plugin'i (zipli halde) seçelim. "Are you sure?" ekranına evet diyip ilerleyelim.

4. Doğru yaptıysanız plugin'lerde file type kategorisinde DeDRM'i görüyor olmalısınız. Bu erişimi kısıtlanmış dökümanların kilidini kaldırmaya yarayacak. Bu taraf ile işimiz bitti.

5. Adobe Digital Editions yazılımını açalım. Bilgisayarı yetkilendir gibi birşey soruyordu, adobe hesabı kullanmadan tikine basıp yetkilendirmeyi seçin, onaylayarak devam edin.

6. Archive.org hesabına giriş yapalım ve ödünç alınacak dökümanı seçip "borrow for 1 hour" tuşuna tıklayalım.

7. Bu işlemden sonra ilgili dökümanın tüm sayfalarına site üzerinden erişebiliyoruz fakat biz PDF olarak indirmek istiyoruz, devam edelim.

8. İki yöntem var; ilki ufak bir javascript kodu, ikincisi ise hazır bir linke ürün kimliğini kopyalamak. Önce birinci yöntemi anlatayım:

9. İlk yöntem: tarayıcımızın yer işaretleri yöneticisini açalım. Genelde CTRL+Shift+O ile açılır, chrome için: chrome://bookmarks/

10. Yeni yer işareti yarat diyip URL kısmına aşağıdaki kodu yapıştıralım, isme "Archive.org İndirme" gibi herhangi bir şey yazabilirsiniz:

window.location=window.location.protocol+'//'+window.location.hostname+'/services/loans/loan/?action=media_url&identifier='+window.location.pathname.split("/").pop()+'&format=pdf&redirect=1'

11. Ödünç aldığımız dökümanın ekranında (kiraladıktan sonra) bu kod ile kaydettiğimiz yer işaretine tıklayalım. URLLink.acsm adı ve uzantısında bir dosya inmesi gerekiyor.

12. Doğru yaptıysanız başarıyla iner, "The item you are trying to edit cannot be retrieved. This problem may be temporary or the identifier supplied is invalid or references a removed resource." hatası verirse ikinci yöntemi deniyoruz.

13. İkinci yöntem: kullanacağımız indirici link taslağı şudur:

https://archive.org/services/loans/loan/?action=media_url&identifier=__item-id-buraya__&format=pdf&redirect=1

14. Ödünç aldığımız dökümanın linkine gidelim, örneğin link şu şekilde olmalı: archive.org/details/hulkofficialstra00boge kırmızı olan kısım kimlik, ilgili yere yapıştıralım. Link şöyle olacak:

https://archive.org/services/loans/loan/?action=media_url&identifier=hulkofficialstra00boge&format=pdf&redirect=1

15. Bu linki alıp yeni sekmede yapıştırıyoruz ve URLLink.acsm dosyamız iniyor. Şimdi gelelim devamına:

16. İnen URLLink.acsm dosyasını açıyoruz, Adobe Digital Editions yazılımı çalışıyor ve ödünç aldığımız döküman bu programın kütüphanesine inmeye başlıyor.

17. İnme işlemi bittikten sonra programın kütüphanesine gidelim ve ilgili dökümana sağ tık → Show in File Explorer diyelim.

18. C:\Users\xxxx\Documents\My Digital Editions adresini açacak, inen dökümanlar burada toplanıyor fakat çift tıklarsanız açılmadığını göreceksiniz, sadece adobenin programı ile açılabiliyorlar.

19. Şimdi kilit kaldıracağız: Calibre'yi açalım, sol tepeden Add Books diyelim ve belirttiğim Adobe'nin kütüphane adresine gidelim. İlgili dökümana çift tıklayalım ve Calibre kütüphanesine aktaralım.

20. Bu işlemden sonra dökümanın kilidi otomatik olarak kalkmış oluyor. İlgili dökümanı seçelim, sağdaki önizleme panelinin altındaki Path kısmından dökümanınıza ulaşabilirsiniz.


Notlar ve bazı mesajlarım:


 • Adobe programı aynı anda yalnızca bir döküman indirebiliyor ve nedense oldukça yavaş indiriyor.
 • İndirdiğiniz şey PDF değilse, Calibre programı ile dönüştürebilirsiniz. Beceremezseniz beni mention'layın yardımcı olurum.
 • Baştaki kurulumlar ve detaylı anlatım yüzünden çok madde oldu ama yaptığımız şey aslında çok basit, sistemi kurduktan sonra seri biçimde bu tip dökümanları indirebilirsiniz.
 • Bu ödünç alınabiir dökümanlar genelde nadir bulunabilen içerikler oluyor, aynı zamanda bazıları zaten kilitsiz biçimde sitede paylaşılmış durumda. Önce sitede aratın belki direkt indirme vardır.
 • Neler ödünç alınabilir, göremedim diyenler için Books to Borrow. Şu an için ~3,5 milyon döküman var. Tabi karman çorman, düzgün kullanabilmek için filtrelemek ve kategori içinde aratmak lazım.
 • Bu rehber Oyun Sanat Kitapları ve Strateji Kılavuzları konusunda kullanılmak için hazırlanmıştır. Meraklıları göz atabilir. Ben bu yöntem ile kılavuz ve artbook'lar indiriyorum.
 • Yukarıda code içine aldığım metinler mobil app ve forumun bazı sürümlerinde doğru görüntülenmeyebilir, lütfen PC web sürümünden bakın.


Herhangi bir yerde takılırsanız beni mentionlayıp sorabilirsiniz. İyi okumalar. Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER] 


𝒔𝒉𝒂𝒓𝒊𝒏𝒈 𝒊𝒔 𝒄𝒂𝒓𝒊𝒏𝒈

Elimde çok sayıda indirilmiş ve link halinde, oyunlarla alakalı sanat kitapları ve strateji kılavuzları var. Bu tarz içerikleri sevenler, konuyu fav'layın ve takipte olun. Müsait oldukça bir şeyler paylaşıyor olacağım.


250 döküman geçildi


NOT: Gamer Guide aboneliği için grup arkadaşı aranıyor. Katılmak isteyenler bilgi için tık
Diğer konum:

Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri

Merhabalar, oyun dergilerine meraklıyımdır. Koleksiyon için elimden geldiğince dergi toplamaya çalışıyorum. Ayrıca belki manyakları vardır diye yazıyorum; oyun kılavuzları ve artbook koleksiyoneriyim -ama bu konumuzun dışında-. Türkiye'de yayımlanmış Türkçe oyun dergileri hakkında bir içerik bulamadığım için böyle bir çalışma başlattım. Bahsi geçen dergilerin bazıları neredeyse internetten bile silinmiş, dolayısıyla pek bir bilgi ve görsel bulunmamakta. Konu hakkında bilgisi olanlar çalışmayı beslerse çok sevinirim. Yeni bilgiler edindikçe güncelleyeceğim.


NOT: CHIP, PC Net gibi dergiler konu dışı çünkü sadece oyun odaklı dergileri paylaşıyorum. Belki ileride "oyun ve bilgisayar dergileri" olarak güncellerim...Türkiye'de çıkmakta olan veya tozlu raflarda yerini almış oyun ile alakalı dergiler:# LEVEL Dergisi #


- İlk sayı: Şubat 1997

- Son sayı: devam ediyor

- Site: https://www.level.com.tr

- Hakkında Bilgiler

 • LEVEL Türkiye, ilk olarak Çekya'da yayınlanmaya başlayan LEVEL dergisinin Türkiye şubesi olarak yayın hayatına başlamıştır. 1997 yılında Gökhun Sungurtekin'in girişimleriyle M.Berker Güngör tarafından Vogel Burda Yayıncılık tarafından kurulmuştur. Eylül 2007'de Vogel Burda Yayıncılık’ın satın alınması üzerine derginin lisans hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık'a geçmiştir.
 • 2007'de Sinan Akkol, Tuğbek Ölek, Serpil Uluturk gibi isimler dergiden ayrılıp Oyungezer'i kurdu.
 • Pandemiden dolayı Mayıs 2020 sayısı dijital olarak yayınlandı ve #279,5 olarak numaralandırıldı. Bildiğim kadarıyla basılı olmayan tek sayı bu.
 • 300 sayılık ücretsiz LEVEL PDF arşivi: https://s3.cloud.ngn.com.tr/level300/indir.html
 • Dijital LEVEL arşivi (abonelik gerekir): Magzter / Ücretsiz okumak istiyorsanız, bir çok sayıyı operatörlerin Turkcell Dergilik, Türk Telekom e-dergi, Vodafone dMags Dergi uygulamalarında bulabilirsiniz.
 • 2002-2003 arası CD'leri paylaşan bir blog sitesi: https://levelcd.tumblr.com


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Oyungezer Dergisi #


- İlk sayı: Kasım 2007

- Son sayı: devam ediyor

- Site: https://oyungezer.com.tr

- Hakkında Bilgiler

 • 2007 yılında kurulan ve Seti Yayıncılık tarafından yayımlanan aylık bağımsız oyun dergisidir. Burda Dergi Yayıncılık, Vogel Burda'yı aldıktan sonra LEVEL dergisinden ayrılan bazı yazarlar Oyungezer'i kurmuşlardır.
 • Enis Kirazoğlu Aralık 2014 - Kasım 2016 döneminde burada çalıştı, OGZ Youtube sayfasına seviye atlatmıştır. Geliş videosu / Gidiş videosu
 • Sinan Akkol Temmuz 2016'da ayrılmıştır. Veda yazısı: Sinan Akkol'dan Mesajınız Var / Sinan Akkol napıyor merak eden varsa: Disket Kutusu
 • Pandemi ve maliyetlerden dolayı #150 Nisan 2020 sayısından beri dijital yayımlanmakta. Bu sayıları indirmek isteğe bağlı ücretli yada ücretsiz.
 • Dijital Oyungezer arşivi (abonelik gerekir): Magzter / Ücretsiz okumak istiyorsanız, bir çok sayıyı operatörlerin Turkcell Dergilik, Türk Telekom e-dergi, Vodafone dMags Dergi uygulamalarında bulabilirsiniz.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# GAMESHOW Dergisi #


- İlk sayı: Mart 1995

- Son sayı: #66 Aralık 2001

- Hakkında Bilgiler

 • "Gameshow 1990'larda Türkiye'de çıkan bir bilgisayar oyun dergisidir. Dergi, bilgisayar oyunlarına odaklanmıştır ancak bilimkurgu ve fantastik edebiyat ve rock müzik içeren sayfaları da bulunur. Derginin pek çok yazarı gençlerden oluşmaktadır. Mali olarak yeterince desteklenemediği için kapanmak zorunda kalmıştır."
 • "90’lı yıllarda henüz Türkiye’ye gelmemiş bilgisayar oyunlarının kritik edildiği bir dergiydi. Bilgisayar oyunlarını edebi, mizahi ve kimi zamanda dram tarzında anlattıkları oluyordu. Gameshow’u hazırlayanlar 64 kökenli kalemlerdi. Bu nedenle anlatım dili, oyun dergisinin ötesindeydi. Belli bir süre sonra, Gameshow’da yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı yazarlar arasında kırılmalar yaşandı. “Mac” lakaplı Murat Andaç’ın ayrılmasıyla okuyucular dergiden uzaklaştı. Yerine gelen ‘Zebani’, köşeyi farklı bir formata çekti. Ardından konular farklılaştı ve okurlar ile dergi yönetimi arasında tartışmalar başladı. Kan kaybını durdurmak için gelen ‘Muder’ yenilikler getirse de olmadı. Dergi, Game Over sayısıyla hayatına son verdi."
 • Çok güzel bir site: sadecebirmüze
 • Twitter'da bir fan sayfası, güzel içerikler var: https://twitter.com/GameShowTR
 • Facebook gurubu, güzel içerikler var: https://www.facebook.com/groups/5391701143


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# FRP&MAGIC Dergisi #


- İlk sayı: Mart 1999

- Son sayı: #19 Ağustos 2001

- Hakkında Bilgiler

 • from the ...s of gameshow


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# PC OYUN / CD OYUN Dergisi #


- İlk sayı: Mart 1994

- Son sayı: 2004 - 2006 (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Adı PC Oyun'du, sonradan CD Oyun olarak değiştirildi.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Progamer Dergisi #


- İlk sayı: 7 Ağustos 2003

- Son sayı: #40 6 Mayıs 2004

- Hakkında Bilgiler

 • Sabah gazetesi ile çıkan 30'ar sayfalık haftalık bir dergiydi. Yazı işleri müdürlüğünü Serpil Ulutürk yapmıştır.
 • 40 sayının 38'ine sahibim, vakit buldukça tarayıp dijital ortama aktarıyorum. PDF'leri incelemek için: link


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri

# FREE2PLAY Dergisi #


- İlk sayı: Kasım 2009

- Son sayı: #8 Şubat 2014

- Hakkında Bilgiler

 • 3 ayda bir çıkan, bazen çıkmayan, Oyungezer çalışanlarının yan dergisi gibi birşeydi.
 • Tüm sayıları ücretsiz dijital okumak için arşiv: Magzter


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# League of Legends (Oyungezer Özel) Dergisi #


- İlk sayı: Aralık 2013

- Son sayı: #6 (??)

- Hakkında Bilgiler

 • 6 sayı çıktı. Dijital okumak için arşiv (abonelik gerekir): Magzter


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# ELECTRONIC GAMING MONTHLY (Türkiye) Dergisi #


- İlk sayı: Haziran 2006

- Son sayı: Ocak 2009

- Hakkında Bilgiler

 • "Electronic Gaming Monthly (EGM), ABD bazlı ve uzun yıllardır çıkan bir oyun dergisidir. Türkiye'de ise ilk defa Haziran 2006'da yayın hayatına başlamış olup, Merlinin Kazanı' nı hazırlayan ekip tarafından Ciner Yayın Holding tarafından çıkartılmaktaydı. Derginin yayın hayatına, mali kriz sebebiyle Ciner Yayın Holding tarafından 2009 Ocak ayında son verilmiştir."


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# GAMEPRO Dergisi #


- İlk sayı: Kasım 1999

- Son sayı: Ocak 2007

- Hakkında Bilgiler

 • "GamePro, Dünya Yayıncılık bünyesinde hazırlanan aylık oyun dergisidir. Eski GamePro kadrosundan sadece 1-2 isim bulunur. Dergi 1 Ocak 2007 tarihinde yayından kaldırılmıştır. GamePro editörleri, Byte dergisine transfer olmuştur."


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# PC GAMER Türkiye Dergisi #


- İlk sayı: Ekim 1998

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Ünlü PC Gamer dergisinin Türkiye ayağıydı. Direkt çeviri olarak yayımlandığı söylenmekte.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# ZEPLİN Dergisi #


- İlk sayı: Mayıs 1995

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • PC Magazine Türkiye dergisinin ücretsiz eki olarak başladı. Sonrası ??


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# OYUNCU Dergisi #


- İlk sayı: Eylül 2003 (??)

- Son sayı: Mayıs 2008 (??)

- Hakkında Bilgiler

 • başta kendisi çıkmış, sonra PC net ile çıkmış olabilir. Bulduğum ikinci görselin başında PC Net yazmakta.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# GameWorld Dergisi #


- İlk sayı: Aralık 2004

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Takriben 12 sayı sürdüğü rivayet ediliyor. İlk sayısı PC World ile satılmış, sonraki sayılar kendi başına.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# PC GAMES Dergisi #


- İlk sayı: Ekim 1995

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • "PC Games, PC World dergisinin bir eki olarak çıkıyordu. GameShow ekibi de ilk iki sayısında PC Games'i hazırlamıştı. Ama GameShow'daki yazıların (ve hatta köşelerin) aynılarının PC Games'de de yer alması doğal olarak tepki çekti ve sonunda GameShow, PC Games dergisinden elini ayağını çekti. PC Games logosunun sağ üst tarafında "GameShow'un Katkılarıyla" yazıyor."


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Nitrogamer Dergisi #


- İlk sayı: Şubat 2004 (??)

- Son sayı: #3 Nisan 2004 (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Sadece 3 sayı çıkabildiği rivayet ediliyor. İnternette fotoğrafı dahi yok. Resmi bir videodan aldım.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Nintendocu Dergisi #


- İlk sayı: Ekim-Kasım-Aralık 2009

- Son sayı: #5 Ocak-Şubat-Mart 2011

- Hakkında Bilgiler

 • nintendocu.com adlı sitesi vardı ama kapanmış. Sayılar şuradan indirilebilir: link


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Official TR PlayStation Magazine Dergisi #


- İlk sayı: Nisan 2000

- Son sayı: #8 Kasım 2000

- Hakkında Bilgiler

 • Beklenen satış rakamlarına ulaşılamadığından Türkiye'de kısa sürede yayıncılığına son vermiş psone dergisi olarak belirtilmiş.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Resmi PlayStation 2 Dergisi (RPS2D) Dergisi #


- İlk sayı: Mayıs 2005 (??)

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Dergi hakkında neredeyse hiç bilgi ve görsel yok maalesef. Fırat Akyıldız'ın yazı işleri müdürlüğünü yaptığı; Tuna Şentuna, Hasan Başaran, Emin Barış ve Volkan Turan'ın yazar olarak görev aldıkları, 2 ayda bir çıkan resmi PS2 dergisiymiş. İçinden oynanabilir demolara da sahip bir DVD çıkıyormuş.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# CHIP Oyun Dergisi #


- İlk sayı: En az 2004 (??)

- Son sayı: En az 2007 (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Dergi hakkında internette hiçbir bilgi yok, bulabildiğim resimler alttadır:


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Hürriyet GAME CLUB Dergisi #


- İlk sayı: Mart 2003 (??)

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Hakkında hiçbir bilgi yok. Bulduğum tek görsel alttadır.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Tempo Game Dergisi #


- İlk sayı: 1996 (??)

- Son sayı: (??)

- Hakkında Bilgiler

 • Hakkında söylenen tek bilgi: "1996'da Tempo dergisi Tempo Game diye bir ek çıkardı."
#64'ler Dergisi #


- İlk sayı: Nisan 1988

- Son sayı: #52 Temmuz 1992

- Hakkında Bilgiler: Türkiye'nin ilk oyun dergisi. Daha çok çeviri içerikle piyasa çıkıyormuş.


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# AMIGA Dünyası Dergisi #


- İlk sayı: Haziran 1990

- Son sayı: #31 Aralık 1992

- Hakkında Bilgiler


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# AMIGA Dergisi #


- İlk sayı: Şubat 1993

- Son sayı: #12 Mart 1994

- Hakkında Bilgiler


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri
Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Sizin AMSTRAD Dergisi #


- İlk sayı: Ekim 1988

- Son sayı: #07 Nisan 1989

- Hakkında Bilgiler


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri


# Turkmmo E-Dergi #


- İlk sayı: Temmuz 2010

- Son sayı: devam ediyor

- Site: https://forum.turkmmo.com/kategori/turkmmo-dergi/

- Hakkında Bilgiler: Ücretsiz indirilebilir.
# Oyuncuların Dünyası E-Dergi #


- İlk sayı: Eylül 2018

- Son sayı: #6 Mart 2020

- Site: https://arrangepoint.com.tr/dergi/

- Hakkında Bilgiler: Ücretsiz indirilebilir. Patlarsa drive yedeği


Türkiye'de Çıkmış Tüm Oyun Dergileri

Konu ile alakalı videolar:


Güncellenmeye devam edecek...

Çeşitli sebeplerle Steam'den (yada diğer platformlardan) kaldırılma riski olan yada kaldırılması kesinleşen oyunların paylaşıldığı başlık.


Neredeyse hiç bir oyun Steam'den kaldırıldıktan sonra edinilemeyeceği için, bu işlemden önce ilgili oyunlara sahip olmak isteyebilirsiniz.


Ücretli oyunları satın alabilir, ücretsiz oyunlara bir kere "Oyunu Oyna" butonuna basarak kütüphanenize ekleyebilirsiniz.


Ben temelde "Games at risk of removal" küratörünü ve gurubunu baz alarak paylaşımlar yapacağım.


Herkes paylaşım yapabilir, çeşitli duyumlar varsa bunları dile getirebilirsiniz.


Deneysel bir konu, devam ettirebileceğimi görürsem sürdürme planım var.

Zaten Samsung C27HG70'e sahiptim, yanına bir de LG 27GL83A-B aldım. LG gelince yan yana koyup hızlı kısa bir gözlem yaptım.


Rtings tavsiye edilen ayarlar ve icc profili kurulu şekilde test ettim. Bir de ayarları bozup 50 kontrast + 50 parlaklık seviyelerinde ve fabrika çıkış ayarlarında karşılaştırdım. İlk dikkatimi çeken Samsung'un renklerini daha çok beğenmem. LG'de sanki üzerinde jelatin kaplaması varmışçasına renkler bir seviye düşük tonda görünüyor. Quantum Dot Samsung'un renkleri bir başka geldi gözüme, özellikle kırmızı ve yeşil tonları çok başarılı idi, LG yanında sönük kaldı gibi hissettim. Siyahlar arasında bir fark göremedim. Samsung'un beyazı daha başarılı, LG'ninki biraz grimsi geldi. Yazıların netliği çok sırıtır diyordum, LG bir tık iyi gibi sanki ama Samsung'a kesinlikle kötü diyemem.


Şu videoyu , şu testi ve bir kaç oyunda deneyimledim. Elimde bir de AOC 24G2U var, Samsung ile çift ekran kullanıyordum. Bu 3 monitör yan yana kurulu vaziyette, Bir kaç gün daha böyle kullanır daha isabetli düşüncelerimi belirtirim. Aklıma geldikçe ve yeni deneyimler edindikçe konuyu güncelliyor olacağım.
Etiketler: Samsung LC27HG70QQMXUF (C27HG70QQM) LG 27GL83A karşılaştırma
quote:

"Valve tarafından geliştirilen Steam Deck isimli el bilgisayarıdır. Tam olarak olmasa da cihazın Nintendo Switch'e rakip olarak çıktığı düşünülmektedir. Switch'in aksine bu cihaz konsol değil ve "el bilgisayarı" olarak duyuruldu. Eğer kullanıcı isterse Steam OS'u kaldırıp yerine herhangi bir işletim sistemi kurabileceği ve bu sayede normal bilgisayarlardan bir farkı olmadığı belirtildi. Valve kullanıcıların istedikleri gibi hali hazırda var olan Steam kütüphanelerini kullanabileceğini ve oyunlar için tekrardan ücret talep edilmeyeceğini belirtti."


Steam Deck, sevdiğiniz Steam oyunlarını ve özelliklerini sunan elde taşınabilir güçlü bir oyun bilgisayarıdır. 25 Şubat'ta çıkıyor.

Tüm detaylar için linkler:
https://www.steamdeck.com/tr/
https://store.steampowered.com/steamdeck/
https://store.steampowered.com/steamdeck/mygames

DH Portal'dan haberler:
https://search.donanimhaber.com/portal/?q=Steam+Deck

Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı!Şema, teknik detaylar, versiyonlar ve fiyat

Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı! Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı! Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı!Çeşitli resimler ve videolar

Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı! Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı! Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı! Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı!

Donanım incelemeleriPrototip inceleme
Teardown

Sık sorulan sorular

Steam Deck [ANA KONU] | Çıktı!

1 Aylık EA Play PC: 25 TL


EA Play kodu her Origin hesapta kullanılabilir. 24 aya kadar üst üste eklenebiliyor.


EA Play oyun listesi


Ödeme: Papara & Enpara
Forumda 250+ referansım bulunmaktadır.


SATILIK | 1 Aylık EA Play PC (Origin)


Pek bilinmiyor ama böyle bir hakkınız var arkadaşlar!


Mezuniyet bilgisayar mühendisliği. Yerler açıklandı ama subaylık çıkmağını öğrendim. Kısa dönem askerlik yapmak istemediğim için aynı gün içinde bedelliye çevirttim. Tüm bu işlemleri nasıl yaptım, basit ama tek tek detaylı biçimde açıklamaya çalıştım. Konu baştan sona güncellendi. Sonuna kadar okuyun ve en alttaki notları okumayı da ihmal etmeyin. Tecil, erteleme gibi konu ile alakasız sorularınızı bana sorumayın çünkü bilmiyorum.
Ağustos'ta Kasım 2021 celbi (385. dönem) için yedek subaylığa başvurmuştum. 22 Ekim sabahı yerler açıklandığında er olarak sınıflandırıldığımı gördüm, üstelik 1. gruba atmışlar yani sevk tarihim birkaç gün sonra idi:


Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)

1) Askerliğimi kısa dönem er olarak yapmak istemediğim için, hemen ilçemdeki askerlik şubesine gittim ve bedelliye çevirtmek istediğimi beyan ettim.


2) Hizmet tercihimi bedelli askerlik olarak güncellediler, IBAN numaramı girdiler (iptal olursa para iadesi için) ve hizmet dönem tercihimi yaptılar:


Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)

* Bedelliye çevirenlerde er yükümlülüğü yüzünden hizmet dönem tercihi yapılamayabiliyor, yani yapılsa da Ocak - Şubat - ... şeklinde sıralanıyor. Notlarda daha detaylı belirttim.


3) "Tebliğ ve Tebellüğ" ve "Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri" belgesi imzalatıp birer kopyasını bana verdiler (bir işe yaramıyor, bende kalıyor):


Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)
Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)

4) Bu işlemleri askerlik şubesinde sabah saat 11 gibi yaptık. Başvuru sisteme geç yansıyabileceğini için banka işlemini saat 14-15'den sonra denememi belirttiler. Sevk tarihim sadece bir kaç gün sonra olduğu için, "ücret yatırma işini bugün halletsen iyi olur" dediler.


* Yani sevk tarihi (grubu) uzak olanlar acele etmese de olur, benim pek vaktim olmadığından aynı gün yaptım. Yarın hafta sonu, sonraki 1. ve 2. gün sevk tarihimdi.


5) 15:00 gibi Ziraat Bankası şubesine gittim. Oradaki yetkili kişinin yardımı ile Ziraat Mobil uygulaması üzerinden ücretimi yatırdım ve şubeden dekontumu aldım (bir işe yaramıyor, bende kalıyor).


6) Bir kaç saat sonra e-devletten Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri sayfasını kontrol ettiğimde bedelli başvurum ve ücreti ödediğim görünüyordu:


Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)

7) 28 Ocak günü bedelli yerleri açıklandı. Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama ekranım aşağıdaki gibi. Yani çıkmayan subaylığı, er statüsünden bedelli askerliğe çevirmiş oldum. Statü, tarih ve mekan tamamen farklı.


Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER)

Sonuç olarak; er, yedek subay, yedek astsubay çıkarsanız ve memnun değilseniz, bakaya kalmadıktan ve asker kaçağı olmadıktan sonra bedelliye çevirtebiliyorsunuz. Sevk tarihiniz yakınsa bir an önce yapmanız lazım.
NOTLAR:


* 2021'de yapılan bedelli başvuruları 2022'de gitmek için, 2022'de yapılanlar 2023'de gitmek için. Yani başvurup hemen / aynı sene içinde gitme ihtimaliniz yok diye biliyorum.


* Bedelliye çevirecekseniz, er sınıflandırmanız için ASAL sevk başvurusu yapmayın! Çıkmadığını görünce o sayfaları kurcalamayıp direkt çevirme işlemlerine başlayın.


* Askerlik şubeye gitmeden, e-devlet üzerinden hizmet tercihini kendimiz de çevirebiliyor ve mobil bankacılık uygulamasından ücreti ödeyebiliyormuşuz. Ziraat Bankası mobil uygulamasında; ödemeler → vergiler ve resmi kurumlar → muhasebat ödemeleri kısmından, bedelli ücreti yatacağı kişinin kimlik numarası girildiğinde ödenecek ücret gözüküyormuş. Son ödeme tarihi: 01/01/0001 görünebilir problem yok, bir kaç kere deneyin hata verebilir fakat sonunda ödeme işlemi gerçekleşiyor. Yine de olmazsa bankadan hallettirirsiniz.


* Sevk tarihi günleri içerisinde de bedelli çevirme işlemi yapılıp ücreti yatırılabiliyormuş ama son günlere bırakmak akıl kârı değil. Sistem kilitlenir, yansımaz yada çeşitli teknik sorunlar yaşanırsa sıkıntı çekebilirsiniz.


* İşlemleri hallettiğinizde Askerlik Durum Belgesi Sorgulama sayfasındaki tarihiniz güncellenecek. Örneğin benim 25 yada 26 Ekim idi, 31/12/2021 olmuş. Bu belge her 12 saatte bir yenilenebildiğinden, sizde halen eski tarihler görünebilir o yüzden bekleyin, vakti geldiğinde tekrar kontrol edin. Ayrıca PERTEM'den de kontrol edebilirsiniz, detaylar şu mesajımda. Bedelli yerleri açıklanınca tarih tekrar değişiyor, benim 12/05/2022 olmuş.


* Er'den bedelliye çevirdiğimde hizmet dönem tercihlerim istediğim şekilde sisteme girilmişti ama eve gittiğimde Ocak - Şubat - Mart - ... şeklinde varsayılan biçimde sıralandığını gördüm. Güncellemek istediğimde sistem beni yükümlü olarak görüp izin vermedi (mesaj). Bu sorun bir kaç ay sonra çözüldü ve güncelleyip istediğim ayları girdim (mesaj).


* Er sınıflandırma sonucu sayfam bedelliye çevirtmeme rağmen pasifleşmedi. Er sevk tarihim geçtiği halde bile silinmedi. Bu sayfa öylece kalıyor arkadaşlar, kafanıza takmayın. Bedelli sınıflandırma sonucunuz açıklandığında siliniyor.


* Bu işlemleri kendiniz yaparsanız, mutlaka teyit etmek için öncesinde ve sonrasında askerlik şubeniz ile görüşün ve e-devletten kontrol edin. Ne olur ne olmaz.
Google'da çıkması için tag'lar: asteğmenlik yedek astsubaylık yedek subaylık çıkmazsa bedelli askerliğe bedelliye çevirmek dönüştürmek / yedek subaylık astsubaylık çıkmazsa bedelli askerlik oluyor mu? / bedelliye çevirme var mı? / bedelli askerliğe çevirme oluyor mu? / erliği bedelli askerliğe çevirmek dönüştürmek / erliği iptal edip bedelli askerliğe başvurmak / er olmak istemiyorum bedelliye başvurma / bedelli askerliğe başvurma / erlik nasıl bedelli askerliğe çevrilir? / subaylık çıkmadı bedelli yapmak istiyorum / e-devlet hizmet tercihini bedelli askerlik yapma / tebliğ ve tebellüğ belgesi / erliği bedelliye çevirme / erliği bedelli askerliğe çevirme / yedek subaylık çıkmaz er çıkarsa bedelli askerliğe çevirtmek / statü sınıflandırma er bedelli askerliğe dönüştürme / bedelli askerliğe başvurma / bedelliye çevirtmek / er çıkarsa bedelliye çevirtmek döndürtmek / askerlik şubesinden bedelliye çevirtmek / askerliği bedelliye çevirme / askerlik erteleme bedelliye çevirtmek

Gündelik işlerimi yapıyordum, sıradan bir bildirim geldi telefonu uyandırdım. Bildirimlere bakarken telefon bir anda dondu, 5 saniye civarı aynı ekranda kaldı sonra telefon kapandı. Haptic home tuşu bi 5 saniye dokunsal tepki verdi ama ekran yoktu, sonra home tuşu da gitti kapkara bir ekran. Açmaya çalışıyorum, elma logosu gelip gidiyor. Şarja takınca yine elma logosu gelip gidiyor, sonra bir daha gelip gidiyor, böyle sonsuz döngü... Bıraktım, bir kaç saattir aynı şeyleri yapmaya devam ediyor.


Cihaz 4 senelik, pili hiç değişmemişti ve pil ömrü hatırladığım kadarıyla 70'in altında ve "servis" uyarısı veriyordu. Günde 2 defa şarj ederek zar zor kullanıyordum. Sorun sizce nedir? Yanlış olmasın, sorunum "elma logosunda takılma" değil. Benimki takılmıyor, gelip gidiyor yani reset atıyor. Açmaya çalışıyor, başarısız oluyor tekrar açmaya çalışıyor gibi.


İçerisindeki fotoğraflar, veriler, iki adımlı doğrulama vs. akla gelebilecek her şey gitti... Sizce sorun pilden midir yoksa daha sıkıntılı durumlar mı var? Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler. iPhone 7 Açılmıyor, Elma Logosu Gelip Gidiyor!? 

Tam olarak nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bilmiyorum. %90 indirime girdiğini görünce paylaşayım dedim. Steam sayfasından inceleyebilirsiniz.


https://store.steampowered.com/app/1438940


Game Localization Programı Steam'de İndirimde
Game Localization Programı Steam'de İndirimde
Hakkında
Konum: Denizli
Meslek: Bilgisayar mühendisi ama değil
İlgi Alanları: Bilgisayar, Oyun, Teknoloji, Kripto
Forum İmzası:
Donanım Haber Steam Topluluğu

CPU: AMD Ryzen 5 2600 | GPU: MSI RX 5700 MECH GP OC | RAM: GSKILL 2x8GB Ripjaws V 3000MHz | Anakart: MSI B450-A PRO | SSD: Samsung 860 EVO 250GB | M.2 SSD: James Donkey JD1024 1TB | HDD: Seagate Barracuda 2TB | Kasa: Cooler Master MB520 | Monitör: Samsung C27HG70 | Fare: Logitech G102 | Klavye: James Donkey 610S Red Switch | Kulaklık: SteelSeries Arctis 3 (2019 Edition) | Pad: GamePower GP700 RGB | Gamepad: Xbox 360 Controller | Ses Sistemi: Logitech Z506 | Telefon: Poco X3 Pro 8/256GB
Forum İkinci El İmzası:
Hakkımda:
Sistem ve Tercihleri
Operatör
Türk Telekom
ISS
TTNET
Oyun Platformu
Bilgisayar
Takım
Galatasaray
World of Warcraft
Chamber of Aspects
Steam
XanthiN20
TV
LG
Ses Sistemi
Logitech Z506
Tablet
New iPad (3)
Notebook
MSI GE70 2OE
PSN ID
XanthiN20
Xbox Live GamerTag
XanthiN20
Game Center
XanthiN20
İşlemci
Ryzen 5 2600
Anakart
B450-A PRO
Sabit Disk
Barracuda 2TB
Ekran Kartı
MSI RX 5700 MECH GP Edition
Modem
TP-Link VC220-G2u
Milli Takımlar
Türk Milli Takımı
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 14.073
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 19.617
İkinci El Bölümü Mesajları: 691
Konularının görüntülenme sayısı: 17.737.069 (Bu ay: 34.703)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 20.833 (Bu hafta: 18)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.