Şimdi Ara

Tellcom'dan QuikNet'le evlere Fiber Optik bağlantı ile 5 Mbit/sn hızında kotasız hizmet aylık 29 Ytl (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.749
Cevap
3
Favori
320.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Speed-Step arkadaşımız direkt kişilerle konuşmadığı için yanlış yorumlarda bulunmuş ben size gerçekleri mümkün olduğunca açıklayıcı şekilde anlatayım.

1. Ağaoğlu'na böyle bir fiyat verilmiş olabilir ama diğer sitelerede benzer fiyatlar verilecektir zira en hızlı şekilde yapılan yatırımın geri dönüşü yapılmak zornda. Zira burda 30$'a aldığınız adsl portu yatırımı yok. Burda tüm siteye ethernet döşenmesi, fiber bağlantının kilometrelerce çekilmesi, iki ucada büyük ve pahalı fiber den ethernet çevirici sistemlerin konması hatta Turk Telekom'dan internet alınması, yurt dışı bağlantılarının yurt dışından alınması gibi bir çok maliyet var onun için fiyatların ciddi abone sayısına ulaşılıncaya kadar böyle gitmesini tahmin etmek zor değil.

Birde hız ne kadar yüksek olursa ve millet ne kadar çok upload yaparsa onlar Tellcom için o kadar iyi. Bunun nedenide Turk Telokoma bilgi göndermek demek oluyor. Nihayetinde anlaşmalar şöyle yapılır TT den Telcom a 100 Mbit veri iletiliyor ve Telcom'dan TT yede 100 mbit veri gönderiliyorsa iki tarafta birbirine para ödemez karşılıklı değiş tokuş ederler çünkü ikiside aynı dereceden firmalar.

2. Burdaki hızlar tahminen havuz sistemi olacaktır ancak ... Sistem kendi omurgalarına fiber ile bağlı olduğu için ve abone geldikçe artış olacağı için bir problem olmaz. Aynı zamanda siz 100 mbit bağlı iken bunu bir sunucuya bağlanıp test etmeniz oldukça zor bunu aynı anda bir sürü yere bağlantı açarak yapmanız olası kısaca bunu kolay kolay test etmek mümkün değil ama sınırınızın fark edilebilir olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca ne kadar çok kullanıcı o kadar çok kişi Tellcom omurgasından bağlanması demek buda kendi aralarında trafiğin oluşması ve müthiş bir avanaj söz konusu oluyor kısaca büyümek şart.

3. Kablolama sistemi CAT6 olduğundan ve sistem alt yapısını doğal olarak profesyoneller hazırladığından ve bir daha uğraşmak istemediklerinden kanımca bir sorun olmayacak zaten böyle bir sorunlarla network mühendisleri yıllarca datacenter larda boğuştuklarından artık benzer hataları tekrarlamayacaklarını düşünebilirsiniz. En kolay sistem artık Ethernet sistemi döşemek gigabit switchlerden ethernet CAT6 kablolarına herşey eskileri ile aynı fiyata satılıyor.

4. Tablolarda ve resimler yanlış anlaşılma olmasın diye konuldu ki herkesin ikisinede bakacağına eminim.

5. Bir kere bu evlerde datacenter kurma fikri oldukça yanlış çünkü Datacenter'ların ihtiyaçları ev tipi bilgisayarlardan çok daha fazladır. Mesela ;

a. Eve verilen elektrik ile siz o kadar çok bilgisayarı çalıştıramaz ve soğutmazsınız. Sanayi elektriği gerek o da bu siteye yerleşim yeri diye verilmez.
    b. Soğutma için binanın dışında üniteler olması gerek sitede ayrılmış olan klima yerleri hayatta bunu kaldırmaz.
    c. Çıkan ses ve titreşimi ne kadar yalıtsanızda etraf sakinleri problem çıkartabilirler.
    d. Sitede size ayrılmış olan jenaratör size yetmez. Daha büyük jenaratör almanız gerekir ama bunuda dış mekana koymanız gerek fakat iç de olsa dışta olsa hiç bir yere koyamazsınız izin verilmez tehlikesinden dolayı.
    e. Siteye sunucu sahiplerinin kolayca girip çıkabilmesi gerek ki güvenlik izin vermeyecektir devamlı sorun çıkartacaktır.
    f. İş yerini site içinde kurmak için yönetimden ve tüm site oturanlarından izin almanız gerekir onuda vermezler.
    g. Bağlantı hızınızın 100 Mbit olacağı her zaman garanti değildir çünkü evlere verilen internet ile firmalara verilen internet sözleşmelerinde bu tür kesinlik farkları vardır. Zaten kesin olsa ona göre bariz yüksek bir fiyatı olur.
    h. Yüksek kapasiteli kesintisiz güç kaynakları almanz gerekir bunlarında depolanması bakımı vs. derken tüm üst nedenlerle birlikte bunu daha uygun bir yerde yapmak en hayırlısı olacaktır.

He tabii kişisel oyun sunucunuzu, kişisel web sitenizi filan gibi şeyleri bir iki bilgisayar ayırarak barındırabilirsiniz ama zamanla ihtiyaçlarınız arttıkça güç kaynağı soğutma filan derken bir bakarsınız ne kadar mantıklı diyebilirsiniz. Ama kritik olmayan uygulamalar için gerçekten bire bir çözüm.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orjinalden alıntı: gun

Speed-Step arkadaşımız internet teknolojilerine biraz uzak olduğu için tabii olayı kavrayamamış ben size gerçekleri mümkün olduğunca açıklayıcı şekilde anlatayım.

hahah eleştirilmek kızdırdı seni anlaşılan fiber optik hızında(!) nete girmediğimizden anlamıyoruz tabi bu işleri
  • quote:

Orjinalden alıntı: gun

Speed-Step arkadaşımız internet teknolojilerine biraz uzak olduğu için tabii olayı kavrayamamış ben size gerçekleri mümkün olduğunca açıklayıcı şekilde anlatayım.

1. Ağaoğlu'na böyle bir fiyat verilmiş olabilir ama diğer sitelerede benzer fiyatlar verilecektir zira en hızlı şekilde yapılan yatırımın geri dönüşü yapılmak zornda. Zira burda 30$'a aldığınız adsl portu yatırımı yok. Burda tüm siteye ethernet döşenmesi, fiber bağlantının kilometrelerce çekilmesi, iki ucada büyük ve pahalı fiber den ethernet çevirici sistemlerin konması hatta Turk Telekom'dan internet alınması, yurt dışı bağlantılarının yurt dışından alınması gibi bir çok maliyet var onun için fiyatların ciddi abone sayısına ulaşılıncaya kadar böyle gitmesini tahmin etmek zor değil.

Birde hız ne kadar yüksek olursa ve millet ne kadar çok upload yaparsa onlar Tellcom için o kadar iyi. Bunun nedenide Turk Telokoma bilgi göndermek demek oluyor. Nihayetinde anlaşmalar şöyle yapılır TT den Telcom a 100 Mbit veri iletiliyor ve Telcom'dan TT yede 100 mbit veri gönderiliyorsa iki tarafta birbirine para ödemez karşılıklı değiş tokuş ederler çünkü ikiside aynı dereceden firmalar.

2. Burdaki hızlar tahminen havuz sistemi olacaktır ancak ... Sistem kendi omurgalarına fiber ile bağlı olduğu için ve abone geldikçe artış olacağı için bir problem olmaz. Aynı zamanda siz 100 mbit bağlı iken bunu bir sunucuya bağlanıp test etmeniz oldukça zor bunu aynı anda bir sürü yere bağlantı açarak yapmanız olası kısaca bunu kolay kolay test etmek mümkün değil ama sınırınızın fark edilebilir olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca ne kadar çok kullanıcı o kadar çok kişi Tellcom omurgasından bağlanması demek buda kendi aralarında trafiğin oluşması ve müthiş bir avanaj söz konusu oluyor kısaca büyümek şart.

3. Kablolama sistemi CAT6 olduğundan ve sistem alt yapısını doğal olarak profesyoneller hazırladığından ve bir daha uğraşmak istemediklerinden kanımca bir sorun olmayacak zaten böyle bir sorunlarla network mühendisleri yıllarca datacenter larda boğuştuklarından artık benzer hataları tekrarlamayacaklarını düşünebilirsiniz. En kolay sistem artık Ethernet sistemi döşemek gigabit switchlerden ethernet CAT6 kablolarına herşey eskileri ile aynı fiyata satılıyor.

4. Tablolarda ve resimler yanlış anlaşılma olmasın diye konuldu ki herkesin ikisinede bakacağına eminim.

5. Bir kere bu evlerde datacenter kurma fikri oldukça yanlış çünkü Datacenter'ların ihtiyaçları ev tipi bilgisayarlardan çok daha fazladır. Mesela ;

a. Eve verilen elektrik ile siz o kadar çok bilgisayarı çalıştıramaz ve soğutmazsınız. Sanayi elektriği gerek o da bu siteye yerleşim yeri diye verilmez.
    b. Soğutma için binanın dışında üniteler olması gerek sitede ayrılmış olan klima yerleri hayatta bunu kaldırmaz.
    c. Çıkan ses ve titreşimi ne kadar yalıtsanızda etraf sakinleri problem çıkartabilirler.
    d. Sitede size ayrılmış olan jenaratör size yetmez. Daha büyük jenaratör almanız gerekir ama bunuda dış mekana koymanız gerek fakat iç de olsa dışta olsa hiç bir yere koyamazsınız izin verilmez tehlikesinden dolayı.
    e. Siteye sunucu sahiplerinin kolayca girip çıkabilmesi gerek ki güvenlik izin vermeyecektir devamlı sorun çıkartacaktır.
    f. İş yerini site içinde kurmak için yönetimden ve tüm site oturanlarından izin almanız gerekir onuda vermezler.
    g. Bağlantı hızınızın 100 Mbit olacağı her zaman garanti değildir çünkü evlere verilen internet ile firmalara verilen internet sözleşmelerinde bu tür kesinlik farkları vardır. Zaten kesin olsa ona göre bariz yüksek bir fiyatı olur.
    h. Yüksek kapasiteli kesintisiz güç kaynakları almanz gerekir bunlarında depolanması bakımı vs. derken tüm üst nedenlerle birlikte bunu daha uygun bir yerde yapmak en hayırlısı olacaktır.

He tabii kişisel oyun sunucunuzu, kişisel web sitenizi filan gibi şeyleri bir iki bilgisayar ayırarak barındırabilirsiniz ama zamanla ihtiyaçlarınız arttıkça güç kaynağı soğutma filan derken bir bakarsınız ne kadar mantıklı diyebilirsiniz. Ama kritik olmayan uygulamalar için gerçekten bire bir çözüm.

iyide sizinde atladığınız noktalar var öncelikle 100mbit 100mbps değil..... 100mbps için 1000mbit gerekmezmi
    bunun yanında ev ortamında öyle sunucu sistemleri kurulabilirki çok şaşırırsınız hatta daha açıklayıcı olayım 3 tane 15000btu luk klima 6mt2 temiz alan temiz bir elektrik tesisatı sonuç elinizde gayet güzel bir sistem odası olur sonra siz içini doldurun istediğinizle bunun yanında asıl sorun bağlantı ama 2-3 tane 100mbit alıp bunları birleştirip gayet güze bir dc veyahut torrent sunucu hatta gtp server kurup paylaşımın dibine vurabilirsiniz.

ama lütfen şu bağlantı olayını bir düzgün söyleyin

• ağaoğlundan bi kanka edinmek lazım en yakın zamanda

notebook u cumadan bırakıcan 10*1 tb lik hdd yle

pazartesi full dolu halde alıcan :)
  • Bu fiyatlarla yayılırlarsa çok iyi bir iş yaparlar.
  • kısaca ttnete devam...
  • Mademki bu Türkselin bir hizmeti, o zaman adı neden ingilizce , Quiknet falan

Telefon tarifesi gibi ne o eve pizza mı geliyo? Bunlardan bıkmadınız mı artık? Bazen bizim mahallede ingilizler mi oturuyor diye düşünüyorum. Market isimleri de böyle. Bence bu büyük bir gaflet arkadaşlar. Haksız mıyım. Yoksa yanlış mı düşünüyorum. Ağaoğlu Rezidıns vay beee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kardon -- 26 Aralık 2007; 19:43:41 >
  • bu hizmet her yerde geçerli olsa çok iyi olur internetin ucuz ve sınırsız olması iyi hızlarda iyi
  • ben taşınıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: muuzoo

Umarım tüm Türkiye çapında hizmet verebilecek şekilde gelişirler. Kendi hatlarını döşemek ilk bakışta ciddi bir yatırım gerektirse de en azından iletişim alanında TT'ye rakip olacak bir firmanın ortaya çıkması ki bu firmanın da Turkcell çatısından bir firma olduğu için iletişim konusunda son derece tecrübeli olması ayrı bir güzellik, çok iyi olacak. Hem tamamıyla kendi altyapılarını kullanıyor olmaları,yurtdışı çıkışları dahil tt'den bağımsız olmaları ,hem de işlerini bilen bir firma olmaları nedeniyle güzel olacağını düşünüyorum.

Aynen katılıyorum. Rekabetsiz bi ortamda ttnet hakkında yorum yapmaya bile gerek yok. Bir an önce yayılmasını diliyorum.
  • Bahçeşehir/Esenkent'te oturuyorum ve bizim sitemize Tellcom özel internet veriyor(telefon hattından ADSL değil, her dairenin özel ethernet bağlantısı var).

Yeni biten sitemize ilk taşındığımda portlara kota koymadıkları için akşamları 50mbitlik hızları görüyordum. Şu anda ise 5mbit sınırsız(5bmit up ve down) tarife kullanıyorum. Yani bu "5mbit" olayı Esenkent civarında çoktan başladı bile :) Tellcom görevlileri bana yeni yılda çok daha yüksek 10-20mbit'lik hızlardan bahsettiler. Hatta daha iki hafta önce Tellcom tarafından sitemizin yanından geçen yola yüzlerce metre fiberoptik kablo döşendiğini gördüm.

Tellcom'dan QuikNet'le evlere Fiber Optik bağlantı ile 5 Mbit/sn hızında kotasız hizmet aylık 29 Ytl

(speedtest.net'in upload sorunu var, şu anda uploadım downloaddan çok daha yüksek :) )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RakGitarMen -- 26 Aralık 2007; 22:49:44 >

• Fahiş fiyatlarla nene hızında internet elbet ttnet Gerisi yalan
  • orda oturmadıktan sonra ....
  • Ev fiyatları oralarda değerlendi mi ? :D

Hani yol köprü yapılacak denilince civar arsa evler değerlenir.. Şimdi 100mbit geliyor diyede değerlenebilir. Hemen kapatmalı oralardan bir kaç dönüm :D:D
  • Ben Ağaoğlu'ndayım, 100mbit üyesiyim şu an, yanlız 20mbit veriyorlar. Ocak 7 de 100mbit başlıyor yeni modemlerle.

Not: Lütfen taşınmayın ve bir süre yaygınlaşmasın bu sistem, torrente asılmayı düşünüyorum, hat tahmini 100mbitin sınırlarını rahat zorlar 20+ high def. torrentle ve private trackerlarla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 26 Aralık 2007; 23:15:26 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mdg

Arkadaşlar Konuyu anlamamışsınız yazıyorsunuz

1-Verilen hizmet fiber optik hizmeti değil home-ethernet hizmetidir yani evinize fiber kablo gelmesiyle , ethernet kablonun gelmesi arasında fark vardır bunun yanında size ethernet geldiği takdirde bir wan çıkışına değilde lan çıkışına sahip olursunuz burda güvenlik büyük önem arzeder.

2-100mbit 'lik bağlantı 100mbps değil 10mbps verir oda uygun sunucu bulursanız.

3-çok büyük güvenik sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz

4-ayrıca mimari düzgün değilse yük saatlerinde o 100 mbit çok büyük kayıplara yol açabilir hatta daha öncede dediğim gibi hat boşken bile 20 mbit den farklı olmayacaktır.

@rusty hocam eve ethernet geliyor fiver değil senin dediğin uç rj45 ama hangi bağlantı ve kablolamayla geliyor 100base mi 1000 base mi cascade mi radial mi ?
    bunun yanında o zyxel lerle bir makinadan bir makinaya max. ne kadar hız yapabildin kaldıki sende 50 makina varsa burda 4000 makina olacak, ben lucent , juniper ve ciscoyu bilirim zyxel de kimmiş.

1- Burda zaten aslında LAN içinde LAN söz konusu. Kullanılan router oldukça güvenli sayılabilecek bir router ve zaten kendi alt lan'i yapıyorlar. Yani datacenter'larda bulunmak sunucular için ne kadar tehlikeli ise bu eve verilen hizmette o kadar tehlikeli.

2- Havuz olabilir ama çekilen kablolar CAT6 ve site içinde 100 Mbit hat ile istasyona bağlanılıyor. Ama dediğiniz gibi 10 Mbit sunucu bulmak çok zor esas paylaşım ağlarında belli olacaktır hız.

3- Firewall'u geçebilen varsa adsl'de de karşılaşırsınız bir şey değişmez eve gelen kabloyu direkt bağlanmıyor bilgisayara önce firewall lu bir routerdan geçiyor ondan sonra bilgisayarlara dağıtılıyor.

4- 100 Mbit tabii ki işin biraz geyiği gibi ama nihayetinde fiyat farkı 20 mbit e göre 20 ytl kısaca gece filan bile 20 yerine 50 yapsa herkes alır :D

• SOYGUNCULAR BU HABERİ GöRÜP NE YAPTILAR ACABA (TELEKOM & TÜRKSAT AŞ)
  • ben bir rüyaya yatıyım bakıyım rüyamda girecekmiyim 100mb hızla int .
  • quote:

Orjinalden alıntı: kardon

Mademki bu Türkselin bir hizmeti, o zaman adı neden ingilizce , Quiknet falan

Telefon tarifesi gibi ne o eve pizza mı geliyo? Bunlardan bıkmadınız mı artık? Bazen bizim mahallede ingilizler mi oturuyor diye düşünüyorum. Market isimleri de böyle. Bence bu büyük bir gaflet arkadaşlar. Haksız mıyım. Yoksa yanlış mı düşünüyorum. Ağaoğlu Rezidıns vay beee

• quote:

Orjinalden alıntı: Michael Kenji

SOYGUNCULAR BU HABERİ GöRÜP NE YAPTILAR ACABA (TELEKOM & TÜRKSAT AŞ)

bence hiç bişi yapmıyorlardır.ona garanti verebilirim.hatta daha nasıl soyabiliriz diye planlar yapıyorlardır.yaw bu telekom lafını duyunca nedense benim sinirler tavan yapıyor.telekoma sonsuz gıcığım var
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.