Şimdi Ara

SteamOS işletim sistemi kullanıma sunuldu, indirebilirsiniz! (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
7
Favori
15.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: unregistered123

Şimdi benim merak ettiğim bu işletim sistemi ile windowsta çalışan her oyun çalışacak mı? Yoksa oyun üreticilerinin bu işletim sistemine uyumlu oyun üretmesi mi gerekecek?

Hocam yazılan yazıların tamamını okumadım, bu yüzden vereceğim bilgilerin kesinliği hakkında net bir şey diyemem fakat, windowsta çalışan oyunlar bilgiğimiz üzere Direct3d grafik kütüphanesiyle yazılıp derlenmiş oyunlar. Bunları linux üzerinde çalıştırmak için OpenGL'ye çevirmek gerekiyor. Oyunların neredeyse tamamı kapalı kaynak kodlu olduğu için böyle bir çeviri söz konusu değil. Ancak linux dağıtımlarında kullanılan wine adlı bir arayüz programı var, bunun sayesinde windowsta çalışan programlar belirli bir performans kaybıyla linux üzerinden oynanabiliyor.(Mesela şu an fallout 3'ü oynuyorum ben) Belki bu arayüzü geliştirip öyle bütün oyunları çalıştırmak gibi bir şeyi başarabilirler ama, bunu başarmak bence biraz zor(tabii heriflerin yaptığı ar-ge'yi falan bilmiyoruz )

İşin özü halihazırda linux için çalışan oyunlar mevcut ama valvenin sadece bu oyunlar(ve gelecekte çıkacaklar) için böyle büyük bir proje yaptığını düşünmek de, çok fazla ileriye dönük geliyor bana. Ama illaki bir orta yol bulunur bence.

Ayrıca merak ettiğim bir şey var, adamlar FAQ'larında bunu "livingroom machine" için çıkarttık hede hödö diye. Acaba kullandıkları kerneli, ya da neleri tweak ettilerse onları bir yerde yayınladılar mı, ya da bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

@fatih-8 hocam l4d2, dota2, team fortress 2 sık oynanan oyunlar bunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mtntk -- 15 Aralık 2013; 21:46:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fatih-8

quote:

Orijinalden alıntı: R.Rondo9

quote:

Steamos oyun çalıştırmıyor ki. Windows lu bir pc deki oynatilan oyunu stream ediyor. Steam in oturma odası makinesi tabiri de bu yüzden.
    Kısaca su aşamada bizi windowstan kurtaramıyor.
    Ama niyeyse herkes bu nokta üzerinde hiç durmuyor.

Dostum sen çok yanlış gelmişsin. Stream olayını, linux desteklemeyen oyunlar için kullanabilirsiniz dendi. Yani ayrı bir özelliği. Linux oyunları tamamen kendi işletim sistemi üzerinden oynanıyor.

Ama insanlar her oyunu acıyor sanıyor ve öyle lanse ediliyor. Linux destekli oyunu zaten her linux ta oynarsin steamos a özel bi durum yok.
    Ayrıca linux destekli kaç oyun var ki? Sık oynanan oyunları kastediyorum

Son zamanlarda zaten takip ettiysen, işletim sisteminin duyurulmasından önce valve'ın desteği ile oyunlar harıl harıl linux uyumlu hale getirildi. Steam makinesi hazırlayan bir şirketin en son yaptığı açıklamada steamde ki tüm oyunları 1080p 60 fps'de çalıştıracak denildi. Tabi ki hala bir çok oyunun desteği yok, zaten sıkıntı burada başlıyor. Örnek vermek gerekirse EA oyunları gibi.

SteamOS'in özelliği bir bilgisayardan çok bir oturma odası kasası hazırlamak. Yani insanlara konsol konforunu tattırmak. Buna da Valve elinden geldiğince çaba harcıyor ve kullanıcılar için tüm oyunları hedefliyorlar. Tutarsa, geliştiriciler linux'e de çıkarmaya başlar zaten oyunları. Ama henüz çok erken bunlar için. Bekleyip, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Steamos oyun çalıştırmıyor ki. Windows lu bir pc deki oynatilan oyunu stream ediyor. Steam in oturma odası makinesi tabiri de bu yüzden.
    Kısaca su aşamada bizi windowstan kurtaramıyor.
    Ama niyeyse herkes bu nokta üzerinde hiç durmuyor.

Dostum sen çok yanlış gelmişsin. Stream olayını, linux desteklemeyen oyunlar için kullanabilirsiniz dendi. Yani ayrı bir özelliği. Linux oyunları tamamen kendi işletim sistemi üzerinden oynanıyor.

Ama insanlar her oyunu acıyor sanıyor ve öyle lanse ediliyor. Linux destekli oyunu zaten her linux ta oynarsin steamos a özel bi durum yok.
    Ayrıca linux destekli kaç oyun var ki? Sık oynanan oyunları kastediyorum

Son zamanlarda zaten takip ettiysen, işletim sisteminin duyurulmasından önce valve'ın desteği ile oyunlar harıl harıl linux uyumlu hale getirildi. Steam makinesi hazırlayan bir şirketin en son yaptığı açıklamada steamde ki tüm oyunları 1080p 60 fps'de çalıştıracak denildi. Tabi ki hala bir çok oyunun desteği yok, zaten sıkıntı burada başlıyor. Örnek vermek gerekirse EA oyunları gibi.

SteamOS'in özelliği bir bilgisayardan çok bir oturma odası kasası hazırlamak. Yani insanlara konsol konforunu tattırmak. Buna da Valve elinden geldiğince çaba harcıyor ve kullanıcılar için tüm oyunları hedefliyorlar. Tutarsa, geliştiriciler linux'e de çıkarmaya başlar zaten oyunları. Ama henüz çok erken bunlar için. Bekleyip, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bütün oyunlar linux uyumlu olursa win cook büyük kullanıcı kaybeder bugün orijinal alayım desen 200 sen assa wın yok linux ise ücretsiz. En insanlar gider steamos kurar.
    Ms buna müsaade eder mı bence etmez.
    O yüzden ille de feragat edilecek bi şey bırakılır düşük perf daha az oyunda destek vb. Hiç olmadı ms fiyat kırar 50 liraya wın verir gene bi sekilde olayın icinde kalır. Diye düşünüyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tasarımı çok hoş olmuş bu arada.
  • Biraz zamana ihtiyacı var. Oyuna özel işletim sistemi! Daha ne olsun. İmkan bulabilirsem indireceğim.

• Sayın editörler;
    Sizlerden Steam Os kurumlum rehberi bekliyoruz. :)

• SteamOs, ekşiden okuduğuma göre uefi istiyor ve tüm harddiski sıfırlıyormuş. Uefi istemesi saçma geldi bana, 2010 model laptop'uma kuramayacağım anlamına geliyor bu.
  • quote:

Linux tabanlı bir platform olduğu için kullanımı alışkanlık gerektiren işletim sistemini, yazılım meraklılarının hemen, diğer kullanıcıların ise 2014 sonlarına kadar beklemesi tavsiye ediliyor.

Bu cümleyi yazan editör kör oldu...
  • Daha programin kendisinde ve oyunlarinda(steam ve Dota 2) sacma sapan hatalar veren bir markanin isletim sistemini indirip kurmak iyi cesaret ister.

• dualbot çalışamadığı sürece sıkıntı?
    O beğenmediğiniz windowsta her türlü craci yapabiliyorsunuz, skidrowları nasıl oynıyacanız hele bi söyleyin?
  • Bu konuda kirlilik cok fazla. Linux bolumundeki konu daha bilgilendirici :http://forum.donanimhaber.com/m_81677524/tm.htm
  • Neler ortaya koyuyor? Bir inceleme yapılsa fena olmaz.

• En büyük getirisi, directx - opengl geçişi olacaktır.

• lütfen profösyönel gözüyle indirip incelemesini yaparmisiniz?

• indirmesine indiricem ama kuracak pc yok elimde

• Kontrolcüsünündeki tuş kobinasyonu Xbox ile aynı gorunuyor. Ayrıca sistem kaynaklarını ne kadar kullanıyordur? Eknik özellik tablosu bulunuyor mu?

• Windowsdan ancak bizi Google Android kurtarabilir. STEAM OS DEĞİL FOS

• Oyun, oyun makinelerinde yani konsollarda oynanır konsollar donanımı pclere göre hafif siklet olmasa, kopya oyun oynama mümkün olmasa ve oyun fiyatları her konsolda aynı olsa bakın bakalım pc'de oyun oynayan kalıyor mu ??

• linux destekli oyun sayısı çok az. steamos un tasarımıda ayrı bir saçmalık, çok gereksiz bir proje.

• bi tek steam mi oyun satıyor.

Microsoft xbox game for windowslive, ubisoft uplay ve origin de var. Steam linux çıktı diye geçilmez buna. Windows da her zaman oyun oynanacaktır.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.