Şimdi Ara

SteamOS işletim sistemi kullanıma sunuldu, indirebilirsiniz! (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
346
Cevap
7
Favori
15.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şuana kadar her zaman Valveyi destekledim.Steam Machine çıkmadan önce çok yüksek fiyata oyun bilgisayarı siparişi verdim yoksa fiyatı ve sistemi netleşse steam machine alıcaktım olmadı bende steamosu görünce sevindim,çıktığı gün indirmeyi düşünüyordum taki nvidiaya özel olduğunu görünceye kadar.Yani gelip buraya bana laf yapmayın yıllardır bunun içindeyim şu olayı savunanlardan çok daha iyi tanıyorum valveyi ve pc dünyasını.Bunun amdnin yazdığıı linüx sürücüsünden alakası yok bu nvidianın pc dünbyasında amdyi etkisiz kılmak için yaptıkları anlaşmların suçudur.Valve istese amd ile çalışanınıda yapardı ama sadece nvidiayı seçti oyskai aralarında bir anlaşmada yokken kendi seçimiydi bu ve hakikaten şok etkisi yarattı bende.Özgür ve seçimlere saygı duyan valve polikası vardı bir ara şimdi nerde merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysroguz

arkadaşım o söylediklerinizin hiç birisi değilim. olmamada gerek yok. linux, mac ve windows arasında bence en iyisi windows tur. 8 senedir bir sürü linux sürümü kullandım ama haklısın linux nedir bilmiyorum. bir sürü çeşidi olan bir işletim sistemi ama daha doğru dürüst beni ihtiyaçlarımı karşılayacak bir linux çeşidi görmedim. en basitinden bir tv kartı bile kuramıyorsun. driverı olanlar içinde adam gibi bir yazılım yok. yazılımların çoğu basit ve kısa. windowsdaki programların lite sürümü gibi. oyun oynayamıyorsun, desteklenen oyun çok az onlarda genelde sorunlu. driver desteği yeterince yok. görünüşe baktığında her şey varmış gibi görünüyor ama öyle değil malesef. biraz kurcalayınca rahatlıkla anlıyorsun bunu. istediğim gibi bir media player bile bulamadım. bir mp3 çalmak bu kadarmı karışık olur. tarayıcılar windows dakilere göre oldukça zayıf. iyi olsa, sorunsuz olsa, basit olsa neden kullanmayalım. windows kullanalım diye başımıza silahmı dayıyorlar. mac zaten bamkaşka bir dünya ama kapalı bir sisteme sahip. size ne veriliyorsa onunla yetinmek durumundasınız. programların çoğu paralı, oyun desen çok kısıtlı. programlar sıkıcı. bana hiç bir türlü uymuyor kısacası. bu arada benim mesleğim elektronik ama bu konuda yorum yapmak için uzman olmam gerekmez. benim düşünceme göre en iyisi herkese hitap edebilendir.. şu anda windows 8, ubuntu ve mac osx maveric bu yazıyı yazdığım bilgisayarda kurulu. sadece merak ettiğim için kurdum ve bazen ubuntu ve mac de kullanıyorum. benim bildiğim en iyi linux tabanlı os android dir. masaüstü için windows la yarışacak bir linux yok. win xp çıkalı 10 seneyi geçti, artık tedavülden kalktı ama onu bile geçecek linux sürümü göremedim ben. andorid gibi bir linux sürümü pc için yok malesef. pc de windows, mobilde ise android i tek geçerim. ben linux a karşı değilim ama gerçekleride görmek lazım. windowsun arkasında microsoft, androidin arkasında google gibi dev şirketler var ve devamlı yenilenip güncelleniyorlar. bunlarda parayla olur, açık kaynak kodlu yazılımlar da devamlılık az yada yok, yeterince destek malesef yok. bu yüzden yarışamıyorlar. hep geriden takip etmek zorundalar. büyük bir şirket bir linux sürümü çıkartıp devamlılığını sağlasa belki o zaman linux gerçek gücüne kavuşur ama bu haliyle hep geriden gelir. bence linux eski pc lere kurulup kullanılabilir. yinede hakkını yemeyelim, windows da bulamadığım 2-3 tane basit programı linux da buldum ve kullanıyorum.

Yazınızın tamamını okudum ve gerçekten üzüldüm...

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor linux işletim sistemi değil,işletim sisteminin çekirdeğidir...

Sizin hiçbirşey yapamıyor dediğiniz ubuntu,avrupada dell ve lenovo gibi marka laptoplarla birlikte satılıyor,arkasında milyon dolarlık cannonical şirketi var.

Ben driver desteği yok,bir mp3 çalamadım,yok video player bulamadım demişsiniz bunlar da tamamen asparagas.

Ubuntu kurunca ben sadece firefox + vlc + flashplugin kurarım ve birdaha hiç dokunmam,windowsta yapabildiğin her işi,ama her işi yaparım.

Oyun konusunda haklısın ona lafım yok,kaldı ki linux dağıtımları oyun oynamak için tasarlanmamıştır.

Linuxta oyun oynamak windowsta oynamaktan belki 5 kat daha zordur,ben buna itiraz etmem yidiği öldür hakkını yeme.

Bu arada mac os x mavericks linux değildir,bir unix türevidir yani linux'un da kaynağı olan ve ilham aldığı sistem.

• quote:

Orijinalden alıntı: SenJi

Şuana kadar her zaman Valveyi destekledim.Steam Machine çıkmadan önce çok yüksek fiyata oyun bilgisayarı siparişi verdim yoksa fiyatı ve sistemi netleşse steam machine alıcaktım olmadı bende steamosu görünce sevindim,çıktığı gün indirmeyi düşünüyordum taki nvidiaya özel olduğunu görünceye kadar.Yani gelip buraya bana laf yapmayın yıllardır bunun içindeyim şu olayı savunanlardan çok daha iyi tanıyorum valveyi ve pc dünyasını.Bunun amdnin yazdığıı linüx sürücüsünden alakası yok bu nvidianın pc dünbyasında amdyi etkisiz kılmak için yaptıkları anlaşmların suçudur.Valve istese amd ile çalışanınıda yapardı ama sadece nvidiayı seçti oyskai aralarında bir anlaşmada yokken kendi seçimiydi bu ve hakikaten şok etkisi yarattı bende.Özgür ve seçimlere saygı duyan valve polikası vardı bir ara şimdi nerde merak ediyorum.

Nvidia'ya özel değil hocam yani böyle birşey yok,bu yanlış algıya kapılmayın.

AMD Linux cephesine Nvidia kadar ne yatırım yaptı nede adam gibi driver yazdı.Yani nvidiaya özel olmak zorunda şimdilik,çünkü AMD'nin dünya umurunda değil.

Nvidia ise microsoft cephesinde o kadar kart satıp para kazanmasına rağmen milyon dolar yatırım yapıyor linux cephesine.

• quote:

Orijinalden alıntı: BerkeSutcu

quote:

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

microsoft tan bizi google kurtarsın diyenlere Allah akıl fikir acilen de zeka nasip etsin inşallah, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen microsoft tan bizi kahraman google kurtarıyor sanki, ya arkadaş biraz mevzudan haberdar olun ya, google sanki yerli sermaye, ayrıca şu uu linux açık kaynak bedava microsoft a yığınla para veriyoruz kurtalacağızcılar, bir kere microsoft a çoğunuz para vermiyorsunuz, yemeyin bizi, ha verecek olsanız adamlar 29 tl ye alma imkanı sağladı onda bile konularda ben almam korsan kullanırım diye inatla yazanlar oldu, diğer bir yandan da her linux dağıtımı bedava olacaktır diye bir şey yok, enterprise linux lar gibi bu linux dağıtımı da ücretli olabilir, hadi ücretli olmadı diyelim bu işin acısını başka yerden çıkartırlar, adamlar oturup da hadi toplantı yapalım, dh ahalisi windows a şuna buna çok para veriyor, yazık günah bir kıyak yapalım da torpil geçelim onlara demiyorlar herhalde, daha çok nasıl para kazanırız derdindeler

Hocam bence sen önce noktalama işaretlerini öğren ondan sonra gel Microsoft'u koru.

öncelikle microsoft u korumak gibi bir derdim yok, daha microsoft un google ın ve diğerlerinin nelere hizmet ettiğini ne amaçlı firmalar olduğunu bilmeyen bilmeye yetecek zeka ve yaşa sahip olmayan kişilerin bizi google kurtarıyor o kurtarıyor bu kurtarıyor demelerine lafım

ayrıca malum burası forum işimiz gereği resmi yazışmalarda noktalama işaretlerine vs dikkat ederek yazarız ama burada virgülle ayırsan yeter karşındakinin anlayabileceğini düşünür geçersin, anlayamadığı yerde yapacak birşey yok

• quote:

Şuana kadar her zaman Valveyi destekledim.Steam Machine çıkmadan önce çok yüksek fiyata oyun bilgisayarı siparişi verdim yoksa fiyatı ve sistemi netleşse steam machine alıcaktım olmadı bende steamosu görünce sevindim,çıktığı gün indirmeyi düşünüyordum taki nvidiaya özel olduğunu görünceye kadar.Yani gelip buraya bana laf yapmayın yıllardır bunun içindeyim şu olayı savunanlardan çok daha iyi tanıyorum valveyi ve pc dünyasını.Bunun amdnin yazdığıı linüx sürücüsünden alakası yok bu nvidianın pc dünbyasında amdyi etkisiz kılmak için yaptıkları anlaşmların suçudur.Valve istese amd ile çalışanınıda yapardı ama sadece nvidiayı seçti oyskai aralarında bir anlaşmada yokken kendi seçimiydi bu ve hakikaten şok etkisi yarattı bende.Özgür ve seçimlere saygı duyan valve polikası vardı bir ara şimdi nerde merak ediyorum.

Sakin ol ve klavyeyi yavasca yere birak

Amd ye de gelecek nvidiaya ozel degil bekle 1-2 hafta olmezsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneycaney -- 15 Aralık 2013; 16:59:06 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

amd in kendi suçu valveyle bir alakası yok yıllardır olan bir olau
    nvidia fx serisi için bile güncel xorg ve kernel uyumlu driver desteği sağlarken amd hd3xxx serisi için işte bu ocak 2013 te çıkmış driverla yetindiriyor desteğini de belli "Xorg 6.9 to Xserver 1.12 and Kernel version up to 3.4"

her olayda altında daha derin birşey aramaya gerek yok normal linux kullanıcıları amd driverlarıyla steam oyunlarında mutlu mesuttu sanki de steamos ta tırtladılar :D

birde valve isterse diye birşey yok olay amd in kendisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuKe_MaNia -- 15 Aralık 2013; 17:02:47 >

• Bakalım hiç umulmadık yerden gelen bu hamle Xbox ve playstationu nasıl etkileyecek? Yıllardır steam üyesiyim ve bu platformu her açıdan çok beğeniyorum. Galiba yine konusunda uzman bir yazılım firması, eski donanım üreticilerine kök söktürecek, bakalım :)

• Linux Ubuntu kullanmak senelerdir hayalim. Beni Windows'a bağlayan tek şey oyunlar ve kullandığım bazı programlar sadece. SteamOS'un gelişmesi demek, diğer Linux sürümlerinin de gelişmesi demek. En doğru zamanda Ubuntu'ya geçeceğim inşallah. Bekle beni Ubuntu.
  • Sanal kursak olmaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vita80

Sanal kursak olmaz mı?

Kesin olur diyemeyiz denemek lazım.

• AMD Catalyst Graphics Do Work On SteamOS
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU0NDQ

" I tried out AMD Radeon and Intel HD Graphics on one of my SteamOS rigs this weekend. The AMD Radeon graphics booted without any issues:
    With a Raodeon HD 6950 graphics card, the system booted up into SteamOS without any issues at all. The latest Catalyst 13.11 Linux beta was in use...
    I'm running some AMD SteamOS benchmarks right now. "
  • Gorsancılar basmış burayı SteamOS ta korsan oynayamıyacaklar ya hemen saldırın işletim sistemini denemeden yorum yapanlar var (Bana kalırsa değişen tek bişey var oda eskiden xboxtan port oluyodu şimdi playstaiondan olucak )
  • Kurup deneyen ve bench alıp paylaşacak kimse var mı?Herhangi bir hareketlilik yok sanırım.

• Şimdi benim merak ettiğim bu işletim sistemi ile windowsta çalışan her oyun çalışacak mı? Yoksa oyun üreticilerinin bu işletim sistemine uyumlu oyun üretmesi mi gerekecek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

quote:

Orijinalden alıntı: ysroguz

arkadaşım o söylediklerinizin hiç birisi değilim. olmamada gerek yok. linux, mac ve windows arasında bence en iyisi windows tur. 8 senedir bir sürü linux sürümü kullandım ama haklısın linux nedir bilmiyorum. bir sürü çeşidi olan bir işletim sistemi ama daha doğru dürüst beni ihtiyaçlarımı karşılayacak bir linux çeşidi görmedim. en basitinden bir tv kartı bile kuramıyorsun. driverı olanlar içinde adam gibi bir yazılım yok. yazılımların çoğu basit ve kısa. windowsdaki programların lite sürümü gibi. oyun oynayamıyorsun, desteklenen oyun çok az onlarda genelde sorunlu. driver desteği yeterince yok. görünüşe baktığında her şey varmış gibi görünüyor ama öyle değil malesef. biraz kurcalayınca rahatlıkla anlıyorsun bunu. istediğim gibi bir media player bile bulamadım. bir mp3 çalmak bu kadarmı karışık olur. tarayıcılar windows dakilere göre oldukça zayıf. iyi olsa, sorunsuz olsa, basit olsa neden kullanmayalım. windows kullanalım diye başımıza silahmı dayıyorlar. mac zaten bamkaşka bir dünya ama kapalı bir sisteme sahip. size ne veriliyorsa onunla yetinmek durumundasınız. programların çoğu paralı, oyun desen çok kısıtlı. programlar sıkıcı. bana hiç bir türlü uymuyor kısacası. bu arada benim mesleğim elektronik ama bu konuda yorum yapmak için uzman olmam gerekmez. benim düşünceme göre en iyisi herkese hitap edebilendir.. şu anda windows 8, ubuntu ve mac osx maveric bu yazıyı yazdığım bilgisayarda kurulu. sadece merak ettiğim için kurdum ve bazen ubuntu ve mac de kullanıyorum. benim bildiğim en iyi linux tabanlı os android dir. masaüstü için windows la yarışacak bir linux yok. win xp çıkalı 10 seneyi geçti, artık tedavülden kalktı ama onu bile geçecek linux sürümü göremedim ben. andorid gibi bir linux sürümü pc için yok malesef. pc de windows, mobilde ise android i tek geçerim. ben linux a karşı değilim ama gerçekleride görmek lazım. windowsun arkasında microsoft, androidin arkasında google gibi dev şirketler var ve devamlı yenilenip güncelleniyorlar. bunlarda parayla olur, açık kaynak kodlu yazılımlar da devamlılık az yada yok, yeterince destek malesef yok. bu yüzden yarışamıyorlar. hep geriden takip etmek zorundalar. büyük bir şirket bir linux sürümü çıkartıp devamlılığını sağlasa belki o zaman linux gerçek gücüne kavuşur ama bu haliyle hep geriden gelir. bence linux eski pc lere kurulup kullanılabilir. yinede hakkını yemeyelim, windows da bulamadığım 2-3 tane basit programı linux da buldum ve kullanıyorum.

Yazınızın tamamını okudum ve gerçekten üzüldüm...

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor linux işletim sistemi değil,işletim sisteminin çekirdeğidir...

Sizin hiçbirşey yapamıyor dediğiniz ubuntu,avrupada dell ve lenovo gibi marka laptoplarla birlikte satılıyor,arkasında milyon dolarlık cannonical şirketi var.

Ben driver desteği yok,bir mp3 çalamadım,yok video player bulamadım demişsiniz bunlar da tamamen asparagas.

Ubuntu kurunca ben sadece firefox + vlc + flashplugin kurarım ve birdaha hiç dokunmam,windowsta yapabildiğin her işi,ama her işi yaparım.

Oyun konusunda haklısın ona lafım yok,kaldı ki linux dağıtımları oyun oynamak için tasarlanmamıştır.

Linuxta oyun oynamak windowsta oynamaktan belki 5 kat daha zordur,ben buna itiraz etmem yidiği öldür hakkını yeme.

Bu arada mac os x mavericks linux değildir,bir unix türevidir yani linux'un da kaynağı olan ve ilham aldığı sistem.

ben derdimi anlatamadım sanırım. az çok neyin ne olduğunu bende biliyorum ama sorun şu ki ben son kullanıcıyım. hangisi daha rahatsa ben ona bakarım. ben mac os x için linux çekirdeğini kullanıyor demedim zaten. gel gör ki zaten birbirlerinin kopyası gibiler. bunların kullanımı son kullanıcı için basit filan değil. olduğu gibi kurup kullanırsanız sorun yok. biraz işin içine girince sorunlar hemen karşınıza çıkıveriyor. ben sadece kıyaslama yapıyorum. win xp bile en iyi linux sürümünden daha rahat ve basit bana göre. pc kullananların % 95 i de öyle düşünüyor. linux yüklü laptop satanlar linux iyi olduğu için değil maliyetten kaçmak için yapıyorlar. acı ama gerçek budur.

• Uzun zamandır bekliyordum,amd ekran kartlarına sürücü desteği de gelsin hemen kurarım.

• cs 1.6 felan eski oyunları satın alıp kursak nasıl olur :FF
  • Rica ediyorum şu "Linux çöptür" diyen adamlar daha yazmasın şuraya.

"Ben alışamadım" diyin, "çok farklı geldi" diyin ama "işe yaramaz", "çöp" falan; boyunuzu aşan laflar bunlar.

Ayrıca; AMD'nin linux sürücüsünü kurarak kullanılabilir sanırım. Sonuçta Debian tabanlı bir Linux varyasyonu karşımızdaki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXcom_Zkko -- 15 Aralık 2013; 21:28:36 >
  • ms ye kafası bozulan soluğu bu penguenin yanında alıyor terk dertleri istediklerinde sağa istedilkerinde sola çekecekleri ücretsiz bi köle linuxla bu iş yürümez o penguen 3D masaüstleri hazırlamakla meşgul linux çöp değildir ama ne atılan nede satılan bişeydir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muzaffer_k -- 15 Aralık 2013; 21:42:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.Rondo9

quote:

Orijinalden alıntı: fatih-8

Steamos oyun çalıştırmıyor ki. Windows lu bir pc deki oynatilan oyunu stream ediyor. Steam in oturma odası makinesi tabiri de bu yüzden.
    Kısaca su aşamada bizi windowstan kurtaramıyor.
    Ama niyeyse herkes bu nokta üzerinde hiç durmuyor.

Dostum sen çok yanlış gelmişsin. Stream olayını, linux desteklemeyen oyunlar için kullanabilirsiniz dendi. Yani ayrı bir özelliği. Linux oyunları tamamen kendi işletim sistemi üzerinden oynanıyor.

Ama insanlar her oyunu acıyor sanıyor ve öyle lanse ediliyor. Linux destekli oyunu zaten her linux ta oynarsin steamos a özel bi durum yok.
    Ayrıca linux destekli kaç oyun var ki? Sık oynanan oyunları kastediyorum

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.