Binbaşı
10 Nisan 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 36 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Kadıköy'de Türksat'tan abonelik almak istiyorum. 2 gündür verdikleri cevap bu. Abone alma sistemleri arızalıymış. Böyle saçma bir şey duydunuz mu hiç? Kağıda yaz bilgileri düzelince sonra aktar bilgisayara bozuksa. Hayatımda böyle zırvalık görmedim.
CES'in haberlerini görmüşsünüzdür. Artık monitörlerin hiç bir yerinden taviz vermeden kaliteye kavuşabileceğiz. Çok sayıda marka ve model piyasaya çıkıyor bu sene bunların özelliği ise 120/144hz, IPS panel ve GSync/FreeSync bir arada barındırmaları. Evet yanlış duymadınız artık ya yüksek hz TN panel ya düşük hz IPS panel seçmek zorunda kalmayacağız. Ayrıca değişken refresh rate de 1-2 modelde değil çok sayıda modelde geliyor. Monitör alacaklar sene ortasını beklesin derim, devrim gerçekleşmiş olacak sonunda. İlk defa CRT monitörlerden HER AÇIDAN daha iyi monitörler geliyor. 15 yıl aldı ama sonunda oldu..
http://wccftech.com/amd-freesync-monitors-shipping-decemberjanuary-driver-coming-december/
https://www.youtube.com/watch?v=C_3OAD-Dhs0

Aralık ayında dağıtıma girip Ocak'ta satışa çıkmaları bekleniyor.

FreeSync monitörlerin muadilleri olan GSync monitörlerden 100$ ucuz olacağını vaad ediyor.

Bazı var olan monitörlerin sadece firmware update ile FreeSync kullanabileceğini belirtmiş.
*FreeSync için DisplayPort 1.2a ve üzeri (1.3 çıktı en son) gerektiğini hatırlatırım.


İnternetin vazgeçilmezlerinden biri olan YouTube 2005 yılında ortaya çıkmıştı ve 1 yıl gibi kısa bir sürede Google tarafından 2006’da satın alındı. Başlangıçta oldukça duru bir arabirimle huzurlu bir deneyim sunan YouTube’u kullanmak geçen zaman içinde gittikçe daha sinir bozucu bir hale geldi. Her yerinden fırlayan, video öncesine sokulan reklamları, videoların üzerinde beliren pop-up kutuları vs. kast ediyorum. Sürekli big-brother Google hesabınız ile ilişkiye geçmeye çalışması, Adobe Flash Player’ın başlı başına bir bela olması da bunlara eklenebilir. Hele YouTube hesabınız varsa ve bunu Google hesabınıza bağladıysanız yandınız. (Aslında zaten hiçbir zaman web’i Google’a veya başka birşeye login’li şekilde gezmemelisiniz ama bu başka bir yazının konusu.)

YouTube’un geldiği nokta karşısında Dalgamotor Blog olarak kullanıcıyı artık Youtube’a yedirmemeye karar verdik. “Atılması gereken adımı en keskin hatlarla atıyoruz” ve YouTube Center eklentisi sayesinde Youtube’u “kaldırmıyoruz, kontrol altına alıyoruz“.(DEVAMI)
http://www.tomshardware.com/news/nvidia-amd-adaptive-sync-freesync,27736.html

Bir site Nvidia'nın FreeSync destekleyeceğini iddia etmiş, Nvidia yalanlamış..
AMD Monitörlerdeki scaler donanımını üreten firmalarla anlaşmış.

İlk nesil FreeSync monitörler DisplayPort 1.2a kullanacak.
FHD ve QHD'de 144hz, 4K'da 60hz demek bu da.

http://techreport.com/news/27071/monitor-scaler-makers-commit-to-freesync-hardware
http://www.tomshardware.com/news/khronos-amd-nvidia-intel-arm,27419.html

Bu sıfırdan, yeni nesil bir API olacakmış. Şimdilik kod adı OpenGL NG (Next Generation).

OpenGL 4.5 ise 2 gün önce çıkmıştı :https://www.khronos.org/news/press/khronos-group-announces-key-advances-in-opengl-ecosystem


Bu blogda upload hızlarının interneti üretken kullanmak ve katılımcı olmak konusundaki önemini sıkça vurguluyorum. Haliyle Türkiye’deki upload hızları da yakın takibim altında. Upload hızlarının düşüklüğü ve görece yüksek upload hızı sunan tarifelerin pahalılığından şikayetçi olmamam mümkün değil. Durumun sebebinin de İnternet Servis Sağlayıcıları alanındaki özelleştirilme sonrası tekelcilik ve rekabetsizlik olduğunu vurgulamıştım.

Bundan tam 1 sene önce, Servis Sağlayıcılarının TürksatKablo hariç berbat olan sitelerini gezip, eksik bilgileri telefonla tamamlayıp, kolay referans için tarifeleri özetleyen bir tablo oluşturmuştum. Oldukça ilgi gördüğü için şimdi bu tabloyu 2014 Temmuz için güncelliyorum. Upload hızları açısından ilginç olan tarifeler şöyle:
(DEVAMI)
Böylece Nvidia'nın şu ana kadar tek bir monitörde gelen Nvidia'ya özel teknolojisi G-Sync'e gerek kalmıyor. DisplayPort 1.2a çıkışına sahip herhangi bir GPU ve DisplayPort 1.2a girişine sahip herhangi bir monitör ile değişken refresh rate kullanabileceğiz. Oyunlarda tearing (V-Sync off) ve stutter (V-Sync on) arasında tercih yapmak zorunda kalmayacağız. Videolarda da kusursuz hareketli görüntü için monitörün refresh rate'inin izlediğimiz videonun FPS'sinin tam bir katı olması (24, 25 ve 30'un katları) gerekmeyecek.

Ayrıca Adaptive Sync laptop'larda kullanılan sabit görüntüde refresh rate'i düşürerek güç tasarrufu sağlama özelliğini de tüm monitörlere getirmiş olacak.

Yeni monitör ve GPU alacakların kesinlikle DisplayPort 1.2a standardı desteği aramasını tavsiye ederim, özelliklde de monitör alacaklar çünkü monitör GPU'dan çok daha uzun süre değiştirilmeden kullanılıyor.

AMD öncelikle GCN 1.1 GPU'larına gerekli desteği yeni driver ile sunacak. GCN 1.0 GPU'ların durumu henüz kesin değil ancak destek gelmesi bekleniyor. AMD Adaptive Sync isminden ziyade FreeSync ismini kullanmaya devam edecek.

AMD'nin tahminine göre 6-12 ay içerisinde Adaptive Sync desteği monitörlere gelmiş olacak.

Adaptive Sync ile değişken refresh rate aralıkları 36-240Hz, 21-144Hz, 17-120Hz ve 9-60Hz. G-Sync şu ana kadar 30Hz'nin altını desteklemiyordu.

Nvidia Adaptive Sync desteği konusunda "No Comment" diyor şimdilik ancak ileride destek sunması beklenebilir. G-Sync monitörleri bulmak hala imkansıza yakın olsa da 2014 Q3'te yaygınlaşması bekleniyor, bu durumda Adaptive Sync monitörler 2015 Q1/Q2 civarı çıkacaksa G-Sync'in yine de 6 aylık bir zaman avantajı olacak gibi duruyor.

+ Not: Her Display Port 1.2a standardına sahip donanım Adaptive Sync desteklemeyebilir. Bu özellik 1.2a standardında opsiyonel. VESA'nın sertifikasyon programı ile test edilen destekleyen donanımlarda Adaptive-Sync logosu bulunacak.

+ Not 2: G-Sync ile Adaptive-Sync'in kalite ve performans olarak tam olarak eş değer olup olmadığı da kesin olarak ancak destekleyen donanımlar gelince belli olacak.


http://www.vesa.org/featured-articles/vesa-adds-adaptive-sync-to-popular-displayport-video-standard/

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTY4ODM
http://www.anandtech.com/show/8008/vesa-adds-adaptivesync-to-displayport-12a-standard-variable-refresh-monitors-move-forward
http://techreport.com/news/26451/adaptive-sync-added-to-displayport-spec
Hakkında
Konum: İstanbul,Kadıköy
Forum İmzası:
Dijital ve teknolojik konularda nasıl daha akıllı olabileceğimize dair bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaştığım blog:https://dalgamotor.wordpress.com/
Favori Linux distrom: Antergos
Daha iyi bir PC deneyimi için kullandığım özgür (free open source) yazılımlar:
7zip - Anki - Audacity - Calibre - Clamwin - eMule - FileZilla - Firefox - GIMP - GSmartControl - Handbrake - Inkscape - Jitsi - LibreOffice - MediaInfo - Mumble - PDF SaM - qBittorrent - Shotcut - SumatraPDF - Thunderbird - VLC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 7 yıl
Mesaj Sayısı: 1.904
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.062
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 55.397 (Bu ay: 164)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 69 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.