Şimdi Ara

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.899
Cevap
334
Favori
118.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 hafta
  • Cevaplayan Üyeler 477
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 151
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 15 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 104
  • Favoriye Eklediklerim 336
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • CnnRose (151 mesaj) dökümcübaba (122 mesaj) biuu (55 mesaj) dr.katil (43 mesaj) İlkerA. (37 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (405 mesaj) Mobil (763 mesaj) Tablet (113 mesaj) Mini (51 mesaj) Uygulama (17 mesaj) (1 mesaj)
  • @
63 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> Yemek Tarifleri >> STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    438 Mesaj

merhabalar, döküm tavamın son hali böyle. seasoning mi yapmam gerekiyor fikir verir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: raziel82

kendi sitesinde 346 lira olan bu ürünü, hepsiburadadan 170 liraya sipariş verdim. 3 kat emaye kaplıymış. n11 de falan 245 lira. bayağ uygun gibi geldi.
    https://www.hepsiburada.com/lava-dokum-izgara-tava-26x32-cm-metal-sapli-p-MTLVPGT2632K0R?magaza=Tekzen
    Merhabalar, bahsettiğiniz ürünü ben de düşünüyorum. Üründen memnun musunuz? Kısaca deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler.
  • Yüzbaşı
    638 Mesaj

Merhaba,

ürün geldiğinde içime sinmeyen bir iki ufak çizik vardı üründe. dışındaydı gerçi. kullanıma da engel değildi :) ama iade ettim. hiç kullanmadım. yeni de almadım maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raziel82 -- 23 Eylül 2019; 11:27:43 >
    |
    |
    celebic kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    Döküm tava alma arifesindeyim.

Daha önceden adını duyduğum Lava markanın ürünlerine baktım. Ürünler için oldukça fazla olumlu yorum yapılmış ayrıca fiyatı da çok uygun geldi. Bir konuda bilgim olmadığı için buraya danışmak için uğradım.

Gördüğüm kadarıyla Lava tavalar emaye kaplı ve emaye bildiğim kadarıyla özü cam olan bir kaplama maddesi. Bu nedenle emaye kaplamanın sağlığa zararlı olmayacağını sanmıyorum. Sizce bu konuda yanılıyor muyum?

Bu markanın bazı ürünleri 1 katlı bazıları da 3 katlı emaye kaplanmış olarak satışa sunulmuş. Mantıken 3 kat emaye olması temizlik vs açısından daha verimli olsa gerek. Bu konudaki fikirlerinizi rica edebilir miyim? Teşekkürler.

Not: Bahsedilen ürünün linki aşağıdadır.
    https://www.hepsiburada.com/lava-dokum-izgara-tava-26x32-cm-metal-sapli-p-MTLVPGT2632K0R

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celebic -- 23 Eylül 2019; 11:39:3 >

• Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: raziel82

Merhaba,

ürün geldiğinde içime sinmeyen bir iki ufak çizik vardı üründe. dışındaydı gerçi. kullanıma da engel değildi :) ama iade ettim. hiç kullanmadım. yeni de almadım maalesef
    Peki, teşekkür ederim.
    |
    |
  • Yarbay
    5148 Mesaj

Kaplamasız alın, temizliği daha kolay olur. Bu konuda üretici arkadaşın bir çok mesajı var.

|
    |
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: İlkerA.

Kaplamasız alın, temizliği daha kolay olur. Bu konuda üretici arkadaşın bir çok mesajı var.
    Cevap için teşekkür ederim ancak bunu foruma sorduktan sonra internetten çok araştırdım ve dediğinizin tam aksi yönde çok fazla yorum okudum. Sağlık ve temizlik içinse yine emaye kaplı döküm tava tavsiye ediliyor. Emaye sonuçta bir nevi cam formudur. Lava'nın tek ve 3 katlı emaye kaplamalı tavaları var. Sanırım 3 kat emaye kaplı olanını tercih edeceğim.
    www.etmanyak.com sitesinden alıntıdır

Aslında iki tip tavanın da üretim şekli aynıdır. Ham döküm tavada koruyucu kaplamalar kullanılmadığı için paslanmaya çok açıktır. Ek olarak gözenekli yapıda oldukları için deterjan ile yıkama yapıldığında deterjanı gözeneklere hapsedebilir. Bu da sağlık açısından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı mutfak malzemelerinde genellikle koruyucu kaplamalar kullanılır. Döküm tavalardaki koruyucu ise emaye kaplamadır. Emaye kaplama, bazı metal oksitlerin ve tuzların yüksek sıcaklıklarda eritilip hızlıca soğutulması sonucunda, kaplanan yüzey üzerinde oluşan camsı bir yapıdır. Camsı yapıda olması paslanmaya karşı tavayı koruduğu gibi deterjan ile yıkanmasında da bir sakınca yoktur. Bunun dışında yüksek sıcaklıklara dayanması, mikrop tutmama özelliği, dayanıklı ve sert yapıda olması emaye kaplı döküm tavaların tercih edilmelerine neden olmaktadır.

• Yarbay
    5148 Mesaj

Yazdıklarınız için bir şey demek istemiyorum, zaten forumda çokça yazıldı. Bununla beraber tüm tencere ve tavalarını emayeli ve emayesiz demir döküm ürünler ile değiştirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki pas ve temizlik konusunda o yazıyı kim yazdıysa saçmalamış.

Ayrıca siz emaye ürününüzü yine de bulaşık makinesi ile fazla bulusturmayın derim.

|
    |
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Yazdıklarınız için bir şey demek istemiyorum, zaten forumda çokça yazıldı. Bununla beraber tüm tencere ve tavalarını emayeli ve emayesiz demir döküm ürünler ile değiştirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki pas ve temizlik konusunda o yazıyı kim yazdıysa saçmalamış.

Ayrıca siz emaye ürününüzü yine de bulaşık makinesi ile fazla bulusturmayın derim.
    Hocam zaten bildiğim kadarıyla ülkede kaplamasız döküm tava satılmıyor.

Ürünü sepete koydum ertesi gün alırım diye ama ne olduysa ertesi gün 60 lira zam gelmiş. Bende aşağıda resmi olan Lava döküm tavayı 75,99 liraya aldım (tek kat emaye kaplama)
    Tavsiye ettiğiniz gibi bulaşık makinesine hiç koymayacağım.

• Yarbay
    5148 Mesaj

Olur mu hocam, kaplamasız yapan arkadaş hem de bu konuda sürekli paylaşım yapıyor. Instagram linkini vereyimhttps://www.instagram.com/dokumcubaba_blackbear/?igshid=1880z4o9jo5ec

|
    |
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    İlk döküm tava deneyimim inanılmaz güzel oldu. Bir çok yerde duman vs oluyor diye yazmışlar ama aspiratörü en düşük kademede çalıştırmak yeterli oluyor.

Bu yaptığım eti hiç bir yerde yemedim. İzninizle aşama aşama resim paylaşacağım.

Bu aşamalardan sonra mühürlenen eti birer parmak kalınlığında enine kesip her 2 tarafını birer dakika daha döküm tavada pişirdim. Pişerken üzerine bir çay şekeri kadar tereyağ ilave ettim. Yalnız dikkat edin, tabağa aldığınız eti hemen yemeyin. Tabak sıcak olsun ve 2 dakika bekledikten sonra afiyetle yiyin.

• Yarbay
    5148 Mesaj

Mühürledikten sonra kesmeden fırına da koyabilirsiniz.
    |
    |
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Mühürledikten sonra kesmeden fırına da koyabilirsiniz.
    Dostum bahsettin gibi fırına koyma işini bir videoda görmüştüm. Hatta etin içine et termometresi saplıyordu. Görünüş güzeldi ama et termometresi yok bende. Ayrıca tam adı gibi lokum oldu başka maceraya girmeye yok ama belki ileride denenebilir, teşekkürler.

|
    |
  • Çavuş
    67 Mesaj
    hort!!

Hangi zincir marketlerden aldığınız etlerden memnunsunuz genelde?
  • Yarbay
    15527 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: getbusy06

hort!!

Hangi zincir marketlerden aldığınız etlerden memnunsunuz genelde?
    Et ve et ürünlerini Torku'dan alıyorum. En son aldığım antrikot 70,50 liraydı.
    |
    |
  • Binbaşı
    1255 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba, Demirdöküm tavada köfte deneyen oldu mu ? Migros kasap köftesi aldım ama heba olsun istemem daha önce deneyen var mı?

• Teğmen
    213 Mesaj

Lava döküm tavada sürekli yapıyorum hocam ben. Gayet iyi oluyor fakat sağlam duman çıkarıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    fensinn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1255 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: gunner92fb

Lava döküm tavada sürekli yapıyorum hocam ben. Gayet iyi oluyor fakat sağlam duman çıkarıyor

|
    |
  • Binbaşı
    1321 Mesaj
    Kırmızı lava tavalardan 1 tane de ben aldım bakalım inşallah memnun kalırız.

Etler kesin güzel olur da tavuk kanat pirzola gibi şeyleri merak ediyorum esas.

Bu tava için kullanım önerilerinize de açığım.
  • Yarbay
    5148 Mesaj

Ocağı çok açmadan, orta ateşte tavayı iyice ısıtın. Gerisini de bildiğiniz gibi devam edin

|
    |
    Resurrectionn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
Sohbet
triple negative breast cancer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,109
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.