DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
SRC Belgesi Hususi Kullanım İçin Kango, Doblo, Caddy, Bipper tarzı Araçlarda Zorunlu Mu?
38
Cevap
1
Favori
57.270
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> SRC Belgesi Hususi Kullanım İçin Kango, Doblo, Caddy, Bipper tarzı Araçlarda Zorunlu Mu?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2777 Mesaj
      21 Ağustos 2010 18:25:50 Konu Sahibi
      Arkadaşlar koltuklu, calı, sürgülü kapılı yani tamamiyle hususi kullanılacak fakat ruhsatında ÖTV'si ucuz olsun diye kamyonet yazan doblo tipi araçlar için SRC belgesi zorunlu mu?

• Yüzbaşı
      269 Mesaj
      31 Ağustos 2010 04:32:25
      kimse cevap vermemiş ama ben de şahsi-kişisel kullanımda caddy için k1 veya k2 şart mı onu soracaktım...

no command
    • Yarbay
      6525 Mesaj
      31 Ağustos 2010 04:54:30
      Bildiğim kadarıyla zorunlu değil sadece ticari amaçla kullanılanlarda gerekiyor ...

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!
    • Binbaşı
      1325 Mesaj
      14 Eylül 2010 17:35:17
      Sanırım gerekli olacak bu belgeler arkadaşlar.

• Yarbay
      6147 Mesaj
      14 Eylül 2010 17:42:17
      Bildiğim kadarıyla araç durdurulduğunda içinde ticari bir yük var ise, o belge olmak zorunda.
      Yani işyeri sahibi olarak aracı eşinizin üzerine alıp, bu belgeden kurtulamıyorsunuz.

Kişisel olarak kullanılıyorsa sorun yok diye biliyorum.

• Binbaşı
      1971 Mesaj
      14 Eylül 2010 17:43:28
      SRC belgesi ,ruhsatında "ticari" yazan(Taksi,dolmuş, otobüs vs) araçları kullanacak şoförler için geçerlidir.
      K belgesi ise ticari yük taşıyacaklar(Kargo şirketleri vs.) için yetki belgesidir.

Aracın ruhsatında kullanım şekli "hususi"yazan hafif ticari araçları kullanacaklar için
      SRC'ye ve ruhsatta hususi yazsa da ticari sayılan yük,eşya taşınmayacaksa K belgesine de gerek yoktur.

• Yüzbaşı
      431 Mesaj
      16 Eylül 2010 03:50:49
      Bir ara sıfır doblo almak niyetimdeyken ben de bunu en yetkili makama ulaştırma bakanlığına mail atarak sormuştum... Klasik devlet bürokrasisi neticesiyle yaklaşık 1,5 ay sonra biryerlerden cevap geldi.. Gerek yokmuş.. ancaaakk

Araçta ticari mal taşıyamıyorsunuz.. Araçtaki malın ticari olup olmadığını değerlendirme yetkiside kontolü yapan memurda yani poliste... Anlayın artık gerisini..

• Yarbay
      4235 Mesaj
      16 Eylül 2010 04:23:56
      quote:

Orijinalden alıntı: kocatepe

Bir ara sıfır doblo almak niyetimdeyken ben de bunu en yetkili makama ulaştırma bakanlığına mail atarak sormuştum... Klasik devlet bürokrasisi neticesiyle yaklaşık 1,5 ay sonra biryerlerden cevap geldi.. Gerek yokmuş.. ancaaakk

Araçta ticari mal taşıyamıyorsunuz.. Araçtaki malın ticari olup olmadığını değerlendirme yetkiside kontolü yapan memurda yani poliste... Anlayın artık gerisini..

ya bakar...

• Yarbay
      32670 Mesaj
      16 Eylül 2010 04:27:35
      bizim dobloda kamyonet yazıyor ama rahat 1000 kere boğaziçi köprüsünden geçmiştir

• Yarbay
      4177 Mesaj
      16 Eylül 2010 09:23:42
      quote:

Orijinalden alıntı: fio48

SRC belgesi ,ruhsatında "ticari" yazan(Taksi,dolmuş, otobüs vs) araçları kullanacak şoförler için geçerlidir.
      K belgesi ise ticari yük taşıyacaklar(Kargo şirketleri vs.) için yetki belgesidir.

Aracın ruhsatında kullanım şekli "hususi"yazan hafif ticari araçları kullanacaklar için
      SRC'ye ve ruhsatta hususi yazsa da ticari sayılan yük,eşya taşınmayacaksa K belgesine de gerek yoktur.

ekstra bilgi: ruhsatta hususi yazsa bile kendine ait malı taşıyabilirsin src belgesi olmadan.

misal AAA ltd şti adına kayıtlı bi doblo var. bu dobloya hususi ruhsatı çıkartıp sadece AAA ltd şti irsaliyesine, veya başka firmadan AAA ltd şti firmasına kesilmiş irsaliyeye sahip olan malları taşıdığın sürece sorun yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alikum -- 16 Eylül 2010; 9:24:38 >

Demokratçılık boruculuk değildir...Demokratçılıkta herkes nerde, sen orda...Muhalif olmak, münafık olmak yok, yasak bunlar..
    • Yarbay
      9618 Mesaj
      10 Ekim 2010 17:58:29
      ruhsat bir kere çıkar. Ticari ruhsatlı araca hususi ruhsat çıkarmak nasıl oluyor.

• Yüzbaşı
      604 Mesaj
      22 Ekim 2010 15:32:37
      quote:

Orijinalden alıntı: forumnik

ruhsat bir kere çıkar. Ticari ruhsatlı araca hususi ruhsat çıkarmak nasıl oluyor.

Bu Ruhsat Ticariden hususiye dönüşüyor.

• Yarbay
      6525 Mesaj
      22 Ekim 2010 21:38:48
      Şu anda bildiğim kadarıyla artık kamyonet ruhsatını hususiye çevirme olayı bitti ...

• Yarbay
      2404 Mesaj
      23 Ekim 2010 14:46:12
      Ruhsat cevirme işini bende bitti diye biliyorum.

• Yarbay
      2917 Mesaj
      14 Kasım 2010 01:00:26
      SRC belgesi ve psikoteknik belgeleri tüm ticari araç kategorisindeki araçlarda zorunludur....

Doblo caddy türü transit transporter türü v.s tüm araçlarda zorunludur.....

Ayrıca çorbayı geçin,1.000 tl cezaya patlıyor bu olay

• Yarbay
      6525 Mesaj
      14 Kasım 2010 03:33:52
      Kullanım şekli kısmında TİCARİ yazıyorsa gerekiyor ...

• Yarbay
      5093 Mesaj
      28 Şubat 2011 03:22:52
      Şimdi benim bir sorum var gerçi yukarıda cevaplar var ama ortada net birşey yok..

Firmamızdaki araçlar hep ticari yani ruhsatta "Kamyonet" geçiyor..

Ve biz bu araçları gerek günlük kullanım gerek iş için kullanıyoruz..

Araçların K belgesi alındı..

Peki sürücünün Src belgesi alması zorunlumu ?

Araç hep çalışıyor , ortada irsaliye var..

SRC belgesi çıkartmam gerekirmi benim ?

*Araçlar Connect , Dacia , türü ticari araçlar.

Ben Mevlana Değilim Adam Ol Gel.
    • Yarbay
      4341 Mesaj
      28 Şubat 2011 05:54:52
      quote:

Orijinalden alıntı: droll

Şimdi benim bir sorum var gerçi yukarıda cevaplar var ama ortada net birşey yok..

Firmamızdaki araçlar hep ticari yani ruhsatta "Kamyonet" geçiyor..

Ve biz bu araçları gerek günlük kullanım gerek iş için kullanıyoruz..

Araçların K belgesi alındı..

Peki sürücünün Src belgesi alması zorunlumu ?

Araç hep çalışıyor , ortada irsaliye var..

SRC belgesi çıkartmam gerekirmi benim ?

*Araçlar Connect , Dacia , türü ticari araçlar.

Şimdi hocam, ticari ve hususi kavramıyla kamyonet kavramı farklı şeyler..

Araçların hepsi kamyonet ama kullanım şeklinde hususi mi yazıyor ticari mi?
      Mesela sol en altta kullanım amacı kısmı var. Burada yük nakli-hususi yada yük nakli-ticari yazar. Bu önemli olan.
      Hususi yazıyorsa sıkıntı yok, ticari yazıyorsa src zorunlu. Ki araçlar için K belgesi alındı demişsiniz, bu da ticari olduğunu gösteriyor, yani srcsiz süremezsiniz.

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~

Dead Line
    • Yarbay
      2239 Mesaj
      28 Şubat 2011 07:52:52
      quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

Alıntıları Göster

ya bakar...

• Yarbay
      5093 Mesaj
      28 Şubat 2011 21:04:36
      quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

Alıntıları Göster

Şimdi hocam, ticari ve hususi kavramıyla kamyonet kavramı farklı şeyler..

Araçların hepsi kamyonet ama kullanım şeklinde hususi mi yazıyor ticari mi?
      Mesela sol en altta kullanım amacı kısmı var. Burada yük nakli-hususi yada yük nakli-ticari yazar. Bu önemli olan.
      Hususi yazıyorsa sıkıntı yok, ticari yazıyorsa src zorunlu. Ki araçlar için K belgesi alındı demişsiniz, bu da ticari olduğunu gösteriyor, yani srcsiz süremezsiniz.

Hususiler :)

Ki geçenler çevirmede memur önce belgeleri kontrol etti, sonrasında k belgesini istedi ruhsatta göremeyince .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi droll -- 1 Mart 2011; 21:07:03 >

Ben Mevlana Değilim Adam Ol Gel.
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.