Şimdi Ara

SRC Belgesi Hususi Kullanım İçin Kango, Doblo, Caddy, Bipper tarzı Araçlarda Zorunlu Mu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
144.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: shanke

quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: kocatepe

Bir ara sıfır doblo almak niyetimdeyken ben de bunu en yetkili makama ulaştırma bakanlığına mail atarak sormuştum... Klasik devlet bürokrasisi neticesiyle yaklaşık 1,5 ay sonra biryerlerden cevap geldi.. Gerek yokmuş.. ancaaakk

Araçta ticari mal taşıyamıyorsunuz.. Araçtaki malın ticari olup olmadığını değerlendirme yetkiside kontolü yapan memurda yani poliste... Anlayın artık gerisini..

SRC Belgesi Hususi Kullanım İçin Kango, Doblo, Caddy, Bipper tarzı Araçlarda Zorunlu Mu?

ya bakar...

bir pakette sigara bağlarsınız bir daha hayatta görmezler.

• valla bizim firma ( ki türkiyenin en büyük yoğurt firmalarından biri ) daki tüm araçlarda kamyonet tarzındaki araçlardan bahsediyorum. hepsinde hususi yazar. ama biz şoförler olarak hepimizin psikoteknik belgesi ve SRC belgemiz vardır.
  • Arkadaşın ticari de şirket üstüne cinsi kamyonet yazarken hususi kayıtlı ancak hem k2 hem psikoteknik aldı , çünkü aynen bunun gibi bir forumda hiç bir dayanağı olmayan çok bilmişler kulis yapıyordu hep aynı geyikler dönüp duruyordu bizim oğlanda iyi demekki gerekmiyor diye boşverince bi gün çevirmede gerçeği öğreniyor eline de tutuşturuyorlar izmir dönüşü bi yerlerde 2044 lük cezayı erken ödedi de 1500 küsürle kurtardı , sonrada sürücü kursundan biri yol gösterdi belgelere müracat etti aldı

Sadece kendi ana iştigal konunu kapsayan kendi malını taşıyacaksan Arabaya K2 , sürücüsüne psikoteknik almak mecburi 700 küsür liralara geliyor kartlar 68 tl her biri vizeleri 5 yılda bir . Sürücü kursu içinde ayrı bir para var tabi similatörün üzerinde resim felan çekiyorlar sanırım ulaştırma bakanlığına gidiyordur ..

aynı koşulla kendi ağırlığı dahil ağırlık 3.5 tona kadar 6 bin tl leri buluyor evrk işi

Ha ayrıca 2044 lük ceza çok kasmış ki aynı araca yolcu taşıma için ayrı evrak da aldı ailesiyle cevirmeye girerse diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

quote:

Orijinalden alıntı: droll

Şimdi benim bir sorum var gerçi yukarıda cevaplar var ama ortada net birşey yok..

Firmamızdaki araçlar hep ticari yani ruhsatta "Kamyonet" geçiyor..

Ve biz bu araçları gerek günlük kullanım gerek iş için kullanıyoruz..

Araçların K belgesi alındı..

Peki sürücünün Src belgesi alması zorunlumu ?

Araç hep çalışıyor , ortada irsaliye var..

SRC belgesi çıkartmam gerekirmi benim ?

*Araçlar Connect , Dacia , türü ticari araçlar.

Şimdi hocam, ticari ve hususi kavramıyla kamyonet kavramı farklı şeyler..

Araçların hepsi kamyonet ama kullanım şeklinde hususi mi yazıyor ticari mi?
    Mesela sol en altta kullanım amacı kısmı var. Burada yük nakli-hususi yada yük nakli-ticari yazar. Bu önemli olan.
    Hususi yazıyorsa sıkıntı yok, ticari yazıyorsa src zorunlu. Ki araçlar için K belgesi alındı demişsiniz, bu da ticari olduğunu gösteriyor, yani srcsiz süremezsiniz.

Droll kardeş
    ,Src "kamyonet" geçen her araçta zorunludur....Hatta K belgesinden önce alınması gereken belgedir.Yani çevirmede Arabanın belgesi var ama senin kullanma belgen yok olursa,cezai işlem uygulanır.

Burhan kardeş,"kamyonetin" hususi veya ticarisi ayrı ayrı değildir.Transporter t5'lerde bile hususi yazmasına karşın src zorunludur.

• Arkadaşlar ben herhangibir belgeye dayanarak konuşmuyorum elbet, ancak su şirketimiz var, ki şuanda 3e bölmüş durumdayız 3 farklı su dağıtım şirketimiz var..
    Saka, kardelen, nisa, fuska ve birkaç tane daha su markasının bayiliğini elimizde bulunduruyoruz. 10 yıldan fazladır da aynı işi, aynı yerde aralıksız gerçekleştiriyoruz.
    H100, L300, Transit, Doblo, Kangoo, Connect, Berlingo, Partner, Bongo vs. adı şuan aklıma gelmeyen bir sürü araç var. SRC belgesi olan tek kişi mercedes axor şoförümüzdü, onu da 7-8 aydır görmedim yani..
    Araçlar sürekli çevirmelere giriyor, herhangi bir rüşvet falan vermeden de çıkıyorlar.
    Bende buna istinaden ticariler için geçerli olduğunu söylüyordum.

Ben sırf zevkine her allahın günü 15 farklı ticari araçta su satıyorum, sizin piyango henüz bana vurmadı..
  • özbekli35 @

Teşekkürler cevap için.

Evet bu konuda bir danışman firma ile görüştüm , Src belgesi gerekli imiş ..

SRC3 belgesi için Haziran sınavına girebilirmişim en erken , bu sürede firmanın vereceği belge (makbuz, banka dekontu vs) ile bir sorun yaşamazmışız.

Fiyat olarak 300 lira dediler SRC için .. + 80 TL Psikoteknik belgesi için..

Kurumsal olarak daha uygun bir fiyat verdiler , onu burda yazmam doğru olmaz sanırım..
  • Arkadaşlar lütfen beni bilgilendirin. 2 gün sonra 2.el Peugeot Bipper Comfort Plus 1.4 HDi model araç satın alacağım. Bu tür bir aracı bildiğimiz binek araç gibi ilk defa hususi olarak kullanacağım. Burada yazılanları okuyunca içime şüphe düştü. Alacağım aracın ruhsatında ne yazıyor bilmiyorum ama hususi yazıyorsa bu araçla hususi olarak gezerken yada kendime ait özel bir eşyamı taşırken polis beni durdurduğunda SRC belgesi filan ister mi? Ki benim ticaretle hiçbir ilgim olmayacak. Tek amacım bu aracı ailemle birlikte sanki binek aracımmış gibi kullanacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

Arkadaşlar ben herhangibir belgeye dayanarak konuşmuyorum elbet, ancak su şirketimiz var, ki şuanda 3e bölmüş durumdayız 3 farklı su dağıtım şirketimiz var..
    Saka, kardelen, nisa, fuska ve birkaç tane daha su markasının bayiliğini elimizde bulunduruyoruz. 10 yıldan fazladır da aynı işi, aynı yerde aralıksız gerçekleştiriyoruz.
    H100, L300, Transit, Doblo, Kangoo, Connect, Berlingo, Partner, Bongo vs. adı şuan aklıma gelmeyen bir sürü araç var. SRC belgesi olan tek kişi mercedes axor şoförümüzdü, onu da 7-8 aydır görmedim yani..
    Araçlar sürekli çevirmelere giriyor, herhangi bir rüşvet falan vermeden de çıkıyorlar.
    Bende buna istinaden ticariler için geçerli olduğunu söylüyordum.

Ben sırf zevkine her allahın günü 15 farklı ticari araçta su satıyorum, sizin piyango henüz bana vurmadı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaCKeRBoY64 -- 26 Mart 2011; 7:45:12 >

• çorba güzelmiş
  • bu konuda bir kaç sorum olacak simdi bizim akıllı şirket ucuz olsun diye doblo aldı ruhsat kamyonet neyse src için ben uygun cıktım eski ehliyet ve e sınıfı olması sebebi ile hemen alabiliyorum src belgesini ancak sıkıntılar şunlar bilen varsa yazsın lütfen

1 aracın kamyonet gecen ruhsatında sadece yolcu taşıması yazıyor ki ben bunu ifade ettim yük taşınamaz diye patroncuklarım sorun olmaz der sorun olurmu olursa cezası nedir ?

2 bu kamyonet gecen doblo aracın hız sınırı otobanda bile 88km mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nikmikyoknik

bu konuda bir kaç sorum olacak simdi bizim akıllı şirket ucuz olsun diye doblo aldı ruhsat kamyonet neyse src için ben uygun cıktım eski ehliyet ve e sınıfı olması sebebi ile hemen alabiliyorum src belgesini ancak sıkıntılar şunlar bilen varsa yazsın lütfen

1 aracın kamyonet gecen ruhsatında sadece yolcu taşıması yazıyor ki ben bunu ifade ettim yük taşınamaz diye patroncuklarım sorun olmaz der sorun olurmu olursa cezası nedir ?

2 bu kamyonet gecen doblo aracın hız sınırı otobanda bile 88km mi ?

panelvan sınıfına girdiği için hız sınırlarıda ona göre, kamyonet sınıfına göre değil.
    ruhsatta sadece yolcu derken onu anlamadım, benimkinde hususi yük nakli yazıyor
  • ruhsatta kamyonet geciyor k2 belgeside alındı benim belgelerin gelmesini (psiko ve src ) bekliyor cok zeki şirketim :)

ama ruhsata baktımki sadece yolcu nakli yazıyor yani yük taşımam mümkün görünmüyor ama bunlar illa al şunu bunu götür dicekler cezası nedir ? beni bağlayan bir konu olurmu cezai işlem olarak

hız sınırı 90 km bile değil diyorlar 80 artı 8 km 88km kamyonet otoban dahil dogrumudur ?
  • nikmikyoknik N kullanıcısına yanıt
    selamlar şirket adına kayıtlı ise kesinlikle src psikoteknşk ve k belgesi almak zorundasınız çevirirlerse en son 2013 ocak 1 ayında 2.400 tl ceza ödemiştim satışını alamadan çevirmişlerdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: cheetlack

selamlar şirket adına kayıtlı ise kesinlikle src psikoteknşk ve k belgesi almak zorundasınız çevirirlerse en son 2013 ocak 1 ayında 2.400 tl ceza ödemiştim satışını alamadan çevirmişlerdi

Yaa ben kendi şirketim adına CADDY MAXI VAN aldım, şimdi k2 yıldızlı, src ve psikoteknik almam gerekiyormuş.. Bu ruhsatta kamyonet (bb Van) ve ticari geçiyor.. Bunları değiştirme imkanımız yokmuş sanırım.. Pekiii şirket üstünden kendi Üstüme alsam, yani Şahıs aracı olsa, hangi belgeleri almam gerekmez? Src ve psikoteknikten kurtulmam lazım.. Sadece 1 kişinin kullanabildiği bir araç mantığı saçmalık.. Çok kötü oldu, detaylı araştırmadan aldım, daha 1 haftalık araç, kullanacak adam yok ;)))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: apoo143

quote:

Yaa ben kendi şirketim adına CADDY MAXI VAN aldım, şimdi k2 yıldızlı, src ve psikoteknik almam gerekiyormuş.. Bu ruhsatta kamyonet (bb Van) ve ticari geçiyor.. Bunları değiştirme imkanımız yokmuş sanırım.. Pekiii şirket üstünden kendi Üstüme alsam, yani Şahıs aracı olsa, hangi belgeleri almam gerekmez? Src ve psikoteknikten kurtulmam lazım.. Sadece 1 kişinin kullanabildiği bir araç mantığı saçmalık.. Çok kötü oldu, detaylı araştırmadan aldım, daha 1 haftalık araç, kullanacak adam yok ;)))

şirket üstüneyse (ticari) ve kamyonetse yıldızlı k2 ve src zorunlu, şahıs üstüneyse ve kamyonetse src zorunlu (kamyonet kullanmak için mesleki yeterlik belgesi olması gerekiyor, kamyon, çekici otobüs gibi)

ötv'yi %15 yerine %45 ödeyip otomobil alma gücünüz vara şirket üstüne de alsanız k2 ve src gerekmiyor, bu araçların otomobil versiyonları da vardı bir aralar (araç aynı araç bu arada)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 2 Kasım 2014; 23:40:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nikmikyoknik

ruhsatta kamyonet geciyor k2 belgeside alındı benim belgelerin gelmesini (psiko ve src ) bekliyor cok zeki şirketim :)

ama ruhsata baktımki sadece yolcu nakli yazıyor yani yük taşımam mümkün görünmüyor ama bunlar illa al şunu bunu götür dicekler cezası nedir ? beni bağlayan bir konu olurmu cezai işlem olarak

hız sınırı 90 km bile değil diyorlar 80 artı 8 km 88km kamyonet otoban dahil dogrumudur ?

şehir içinde otomobillerle aynı, uzun yolda bölünmemiş yollarda 85, bölünmüş yollarda (duble yollarda) 100, otoyollarda 110 (%10 toleransı hariç)

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

quote:

şirket üstüneyse (ticari) ve kamyonetse yıldızlı k2 ve src zorunlu, şahıs üstüneyse ve kamyonetse src zorunlu (kamyonet kullanmak için mesleki yeterlik belgesi olması gerekiyor, kamyon, çekici otobüs gibi)

ötv'yi %15 yerine %45 ödeyip otomobil alma gücünüz vara şirket üstüne de alsanız k2 ve src gerekmiyor, bu araçların otomobil versiyonları da vardı bir aralar (araç aynı araç bu arada)

Bu aracı babam için almıştık. 2 metrelik paketler taşıyacaktı arkada ve sadece bunlara sığıyor.. Tek sorun babam 65 Yaşında ve src alamıyor. Bu işten paçayı nasıl kurtarırız diye bakıyorum artık.. Imkan olsa Caravelle falan alırdım göze batmamak için..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

quote:

Bu aracı babam için almıştık. 2 metrelik paketler taşıyacaktı arkada ve sadece bunlara sığıyor.. Tek sorun babam 65 Yaşında ve src alamıyor. Bu işten paçayı nasıl kurtarırız diye bakıyorum artık.. Imkan olsa Caravelle falan alırdım göze batmamak için..

Ankara için söylüyorum, şehir içinde hiç soran olmadı, Jumper (en büyüğünden, 6,5m uzunluğu var), Berlingo Camlı ve Partner camsız uzun şasi, tavanda da demir üst yapı var, şehir içinde hiç sorulmadı.

Uzun yolda Partner ve Jumper'a soruluyor; Berlingo'ya yine hiç sorulmadı

• Bir değişiklik var mı arkadaşlar bu konuda benim ruhsatta hususi yazıyor (yük nakli) şahıs adına kayıtlı ve fiorino araç, src gerekiyor mu?
    Şuana kadar soran olmadı ama sorabilirler mi?

• Merhaba arkadaşlar

Aklıma takılan bir konu var burada da src vs konuşulmuş en doğru cevabı buradan alırım diye düşünüyorum

Şimdi ALLAH nasip ederse kurban bayramında memlekete gideceğiz

Aile viraz kalabalık abimler hanımlar çocuk çocuk derken 13 kişi falanız.

İstanbulda servis çeken bir araç buldum 16 kişilik

Şimdi benim B sınıfı ehliyetin var yaş 29 SRC vs yok malesef

Araç sanırım firma adına kayıtlı servis firması adam bana yol belgesinin olmadığını söyledi yakalanırsan falan cezana karışmam dedi

Şimdi ben başka bir servis çeken adama sordum sen yola ailenle gideceğin için SRC ve yetki belgesine falan ihtiyacın yok dedi

Ticari amaçlı yolcu taşımıyorsun dedi arabadaki herkes aile kardeşlerim falan şimdi kafam çok karışık

Bir tane de for custom kiraladım 9 kişilik o araç olursa ona SRC gerekir mi acaba gerçi enterprise firması öyle bir şart yazmamıştı açıklamada ama

Şimdi değerli dostlar ne yapmamı önerirsiniz ben bu 16 kişilik aracı alırsam yolda başım ağrır mı ceza falan yermiyim

Teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.