K

Yüzbaşı
07 Şubat 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 48 (Bu ay: 2)
Gönderileri
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Bir arazi aracım var. Off road için tasarlanmış, mekanik ve motor durumu çok iyi, ancak elektrik sisteminde sorunlar mevcut. Orta Anadoluda bir ilde çalışıyorum ve memleketim sakarya. Aracımı memlekete götürmem gerekiyor. Hem yol konforu olmadığı ve yaklaşık 600 kilometrelik yolun bu araç ile çekilmeyeceği, hem büyük motorlu olduğu için yüksek tüketimi hem de elektrik sistemi yüzünden araca güvenemediğim için sürerek götürmek istemiyorum.

İlden ile araç taşımacılığı yapan firmalar varmış. Hiç kullanan oldu mu? Tavsiye edebileceğiniz bir firma ve fiyat bilgisi var mı?
Şimdi bir aracımız var. Benzinli üstten tek egzantrikli ve lpgli. Daha önce motor hararet yemiş; contalar değişmiş ve segman atılmış.

Motorda herhangi bir hararet, vuruntu, rölanti düzensizliği, silkeleme, üfleme yok. Ama motor 2500 - 3500 devir arasında bariz yatak vuruyor. Bu devirler dışında herhangi bir belirgin ses duyulmuyor.

Hangi ustaya gösterdiysem, motor inecek ve yapılacak dediler. Arabanın fiyatının yarısı kadar masraf çıkardılar.

Sorum şu : alttan karteri açıp krankı söksek; kurtarıyosa taşlasak; kurtarmıyosa değiştirsek; üzerine sıfır yatakları çaksak sorunu çözemezmiyiz? Krank üzerinde işlem yapmak için illa motor mu indirmeliyiz?

Böyle kullancam da, olmadık yerde motoru kilitleriz diye korkuyorum)

Saygılarımla..
Arkadaşlar merhaba. Daha önce konusunu açmıştım ama bazı sebeplerden alamamıştım.

Bir 4x4 araç almak istiyorum. Evin zorunluluktan dolayı ikinci aracı olacak. Off-road yapılmayacak ancak av merakımdan ve doğada zaman geçirmeyi sevdiğim için hafif arazide de kullanılacak. Ancak bu mekanlara gidebilmek için uzunca asfalta da kullanılacak. Yani %75 asfalt yol %20 çok bozuk yolda %5 hafif arazi de kullanılacak. Bütçe max 30000..

Daha önce suzuki vitara tavsiye edilmişti. Ancak ikinci elde çok tutulduğundan dolayı fiyatları çok yükseldi. Öyleki 93 94 modellerine dahi 25000 üzerinde fiyat isteniyor.

Bir diğer adayım nissan terrano. Uygun fiyatlı 2.7 dizelleri mevcut. Ancak bu araçların parça fiyatları yüksek.

Şimdilerde ise kafama takılan bir diğer araç Toyota RAV4 I... 98-99 model 5 kapı 2.0 lpg li versiyonlarını alabiliyorum. Mekanik ve motor parçaları ucuz. Araçta şase yok, monoblok bir gövde ve otomobillere benzer bir yürür aksam var. Bu da konforlu bir asfalt sürüşü ve iyi yol tutuş demek. Ancak sürekli 4x4 ve difransiyel kilidi de mevcut. Okuduğum yorumlar hafif arazide iş gördüğü yönünde. Bu aracın da dezavantajı piyasada çok az oluşu ve ikinci elin zayıf olması.

Siz ne dersiniz? Bu kasa rav4 kullanan var mıdır? Alınır mı? Yoksa daha yaşlı ancak toplu bir vitara mı bakmalıyım?
Aracın yazlık lastiklerini değişmesi için, biraz da acelem olduğundan ve zaman olmadığından bir lastikçiye bıraktım. Başka işlerimi halletmek üzere çıktım ;
Geldiğimde gördüğüm manzara şuydu:

Aracın sol tarafının ortasına bir kriko koyup sol tarafı komple kaldırmışlar.
Aracın sağ ön kısmına bir kriko koyup kaldırmışlar ve bütün arac yükü sağ arka tekerleğe binmiş.

Kızdım ama zaten işleti bitmişti. Sonra bir tarafı indirip arka sağ tekeri de değiştirdiler...

Aracımda açılır cam tavan var. O olmasaydı sorun etmezdim asla da;

Aracı tek teker üzerinde bu kadar esnetmek araca zarar vermişmidir?
Zarar verme ihtimali var mı?
Av merakım ve doğada zaman geçirmeyi sevmem sebebiyle bir arazi aracı almak niyetindeyim. Bütçe en fazla 30000 olabilir.

Önemli olan beni yolda bırakmaması ve aşırı masraflı olmaması. Büyük bir araç olursa çok daha iyi olur. Sert off-road yapılmayacak. Günlük kullanım için bir aracım var.

Alternatifler aradında 99-2000 nissan terrano ll ön plana çıkıyor. Fiyatları uygun. Karşısında ise 95-99 suzuki vitara var. Aslında hayalim defender ancak normal yol koşullarında ve uzun gezilerde konforlu değil. Pick-up ise abuk vergilendirme ve hız limitleri yüzünden düşünmüyorum. (Hız limitleri gerçekten saçmalık, düşünün: esp abs gibi tüm donanımlar bulunan yeni teknoloji bir amarok 80 le gitmek zorunda bırakılırken, 1970 model hurda bir 124 110 la gidebiliyor. )

Bu araçları kullanmış/kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Veya alternatif de gösterilebilir. Benim için kullanıcı yorumları esastır.

Not: gezenbilir forumuna da soracağım
Av merakım ve doğada zaman geçirmeyi sevmem sebebiyle bir arazi aracı almak niyetindeyim. Bütçe en fazla 30000 olabilir.

Önemli olan beni yolda bırakmaması ve aşırı masraflı olmaması. Büyük bir araç olursa çok daha iyi olur. Sert off-road yapılmayacak. Günlük kullanım için bir aracım var.

Alternatifler aradında 99-2000 nissan terrano ll ön plana çıkıyor. Fiyatları uygun. Karşısında ise 95-99 suzuki vitara var. Aslında hayalim defender ancak normal yol koşullarında ve uzun gezilerde konforlu değil. Pick-up ise abuk vergilendirme ve hız limitleri yüzünden düşünmüyorum. (Hız limitleri gerçekten saçmalık, düşünün: esp abs gibi tüm donanımlar bulunan yeni teknoloji bir amarok 80 le gitmek zorunda bırakılırken, 1970 model hurda bir 124 110 la gidebiliyor. )

Bu araçları kullanmış/kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Veya alternatif de gösterilebilir. Benim için kullanıcı yorumları esastır.

Not: gezenbilir forumuna da soracağım.
....
Arkadaşlar merhaba;

Bir sorunla karşı karşıyayım ve çözemedim, kafayı yeme noktasına geldim.

Bilgisayarım P4 3.0.. Şu an XP SP3 perfect XP kurulu...

Bilgisayarı normal format atıp XP ve driverler kuruluyor. Üzerine chrome, Flash player, winrar vs. küçün programlar kuruluyor. Sorun yok. Ancak başka büyük herhangi bir oyun veya program kurulduğu anda, bilgisayarın masaüstü gelmiyor. Klasik Crtl+Alt+Del ile explorer.exe yi kapatıp, yeni görevler başlattığım zaman geliyor. Ancak chrome, flash player vs. programlar, bozulmuş oluyorlar. Açılıyorlar, ancak işlevlerini yapmıyorlar.. Ancak bilgisayar güvenli kipte açılıp masaüstü geliyor.

3-4 farklı XP CD si ile farklı XPler kurdum. Fdisk yaptım. RAM slotlarını değiştirdim. En az 20 kere format attım 1 hafta içinde..

Virüs olabilir ancak, neden herhangi bir program kuruncaya kadar bilgisayar normal çalışıyor? 1 ay program kurmasam bilg. normal açılıp çalışıyor. Bir program veya oyun kurduğum anda gidiyor..

Sorun nedir? yardım lütfen?
Merhaba; Biliyorum forumun derinliklerinde bir yerde mutlaka vardır ama ben bulamadım, kendi forum sayfasında da hep dizeller var.

Neyse Renault Fluance 1.6 Extreme 110 HP almak üzereyim. 33,5 - 34 civarına bitecek gibi ....Zaten buda maksimum ödeyebileceğim rakam...

Bu arabayı kullanan arkadaşlara soruyorum, alınır mı? Performans kaygım yok, donanım önce gelir senede ortalama 10000 yaparım, İç genişlik çok önemli....

Yakıt tüketimi nasıldır? katalog verisi ortalama 6,6 ... Ama ne yakar?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 641
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 2.598 (Bu ay: 71)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 956 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.