Şimdi Ara

Sony, PlayStation 5'in neden bilgisayardan daha iyi olduğunu açıkladı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
242
Cevap
1
Favori
13.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yanlış açıklamış aslında oyunlar konsola göre optimize edildiği için daha akıcı geliyor her oyun konsola sağladıkları ayrıcalıkları pc sağlasınlar gör bakalım böle konuşabiliyormu işkembeden sallamış emmi

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Bu yoruma katılmıyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 55superx 5 kullanıcısına yanıt

Mevzu donanımı değil tam olarak, Pc için çıkan oyunların %80 kadarı bozuk ve sorunlu çıkıyor artık, yani son çıkan büyük oyunlara bir bakın hepsi perfromans sorunlu bir tane düzgün çalışan oyun çok nadir çıkıyor pc için.

İstediğin donanımı al, düzgün oyun çıkarmıyorlar hiç bir şeye özenmiyorlar artık.

• Konsolun pratikliği ve sorunsuz deneyimi bence bilgisayarın önüne geçmeye bile yeter. Yahu bilgisayarımda şuan depolama sorunu yaşıyorum sistemin kurulu olduğu diskte hiç bir kişisel verim yok kayda değer (azami 2-3GB), hiç bir uygulama yok büyük çaplı toplamda 15GB'tın altında yüklü uygulamalar, 128GB SSD'de yer yok ve silinebilecek de hiç bir şey yok. Ya OS bana yalan söyleyip 100 GB civarı bir alan kullanıyor ya da SSD üreticisi yalan söylüyor diskim 50GB Diyebilirsiniz ki "git daha büyük bir disk al pinti herif" haklısınız ama bu mevcut sorunu çözmüyor ssdece palyatif şekilde etkilerini yok ediyor. Neden varlığını ispat edilemeyen datalarla dolu diskim? Oysa 2006'da alınan bir PS3 aslan gibi 2013 yılında GT6 gibi bir oyunu 1080p/60fps olarak oynayabiliyordu.

Her gün başımı kaşıyacağıma konsol bana daha mantıklı geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 11 Aralık 2023; 0:3:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yıllar önce pc oyunculuğundan konsol oyunculuğuna geçtim. O kadar rahat ettim ki bir daha hiç dönmedim. Geçenlerde bir arkadaşım, yılların pc oyuncusudur ve hiç konsol sahibi olmayan biridir, PS5’e geçti ve birkaç ay kullandıktan sonra bana konsolun çok büyük rahatlık olduğunu söyledi.

• Ben de PS4 Pro'yle beraber konsol tarafına kaymaya başlamıştım. Daha güçlü bir PC'im olmasına rağmen, çoğu oyunu konsolda oynuyordum.

--- PS4 Pro'dan itibaren, konsolların sunduğu grafik ve çözünürlük yeterli gelmeye başladı.
    --- Konsollar ve TV'lerin HDR desteği, PC ve monitörlerden daha iyidi. Günümüzde de bu bir ölçüde geçerli.
    --- Pratiklik. Video kaydetme gibi olayların kolaylığı. PC'de de Nvidia Shadowplay vardı ama konsoldaki kadar pratik gelmiyordu. Bazen garip sorunlar çıkıyordu. 4K seçmeme rağmen 720p kaydediyordu falan.
    --- Trophy olayı

PS5'ten sonra ise, PC'yi tamamen bıraktım.

--- Konsolların en büyük iki sorunu olan, yükleme süresi ve fan sesi ortadan kalktı.
    --- Konsolların gücü iyice yükseldi. Çok iyi bir görsellik ve çözünürlük var. 30 FPS mahkumiyeti bile, büyük ölçüde bitti. RTX 4090 isterse 15 kat fark atsın, bunun deneyime etkisi kısıtlı. Uğraş ve maliyete değmiyor. Kartların gücünün çoğu, lüzumsuz grafik ayarlarına harcanıyor.
    --- Dualsense desteği. Her oyunda standart.
    --- TV'lerdeki input lag'in 2019'dan itibaren monitör seviyesine düşmesi.
    --- OLED TV'nin standartlaşması. TV'lerin monitörlerden -eskiden beri- daha iyi görüntü vermesi.
    --- VRR ve Dolby Atmos'un konsola da gelmesi. Bunları kafa rahat açıp geçmek.

--- Ve tabi ki muazzam exclusive'ler. Onları oynadığın platformda devam etmek istiyorsun.

Bunun üstüne, çoğu oyun PC'de sorunlu çıkmaya başladı. Millet PS'te oyunu platinlemişken, PC'de yama bekliyorsun. O esnada spoiler yersen iyice tadı kaçıyor..

Bu saatten sonra tekrar PC toplamam için, çok sağlam bir Battlefield çıkması lazım. O da 2042 rezaletinden sonra zor görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 16 Aralık 2023; 3:20:32 >

• PS5 veya PC'nin birbirinden daha iyi olma gibi bir durumu yok, ikisinin de kendine göre avantajları var. Ama bana bugün "sadece bir tanesini seçebilirsin" deseler, yıllardır kullanmadığı konsol kalmayan biri olarak bile direkt PC derim çünkü "benim" beklentimi ve ihtiyaçlarımı en iyi PC karşılıyor. Buna karşın bazı arkadaşlar fikrimi sorduğunda PS5 öneriyorum kendilerine. Dediğim gibi kişiden kişiye değişen bir şey.

Kaldı ki bu forumda önce PC öven, sonra konsol övmeye başlayan, sonra tekrar PC övmeye geri dönen kişileri hepimiz biliyoruz. O yüzden çok da şaaapmamak lazım.  

Kendi adıma "PS5 boş durmasın, bari arada onunla da oynayayım" diye gittim Talos Principle 2 aldım. Kalite modunu geçtim, performans modunda bile frame drop yiyorum şimdi (ki hala bu probleme sahip bir sürü oyun var, exclusive'ler dahil).

PC'nin de elbette dertleri var ama dilinden anladığınız zaman yok denecek kadar az oluyor o dertler. Yine de yukarıda bir çok kişinin problem olarak saydığı şeyleri ben de yaşasam canım sıkılırdı muhtemelen.

Son olarak, "Ah nerede o PS3 günleri" diyorum... Keşke adam akıllı exclusive çıksa da verdiğim parayı hak etse şu PS5.

• Castle Bravo kullanıcısına yanıt

Bende Fifa 23 ve Bf 2042 save sorunu yaşadım baktım olmuyor öyle aldım Ps5i fakat bu iki oyunun 60fps olması hayal kırıklığıydı.

• Anlattıkları Türkiye yi pek ilgilendirmiyor. Çünkü daha büyük ve önemli sorunlarımız var. Oyun fiyatları çıldırmış durumda olduğu için Sony nin bu açıklamaları ülkemizde bir anlam ifade etmiyor. Ama Avrupa da ya da Amerika da yaşamış olsaydım Pc min yanında PS ya da Xbox umu da mevcut bulundururdum.

• Bende rtx 4080 bir sistem topladım 1 ay olmadı daha
    komik gelebilir size gülebilirsinizde bu sisteme şuanda monitor hariç 103.000 tl harcadım monitor de alınca.

130.000 140.000 bulacak tahminim
    knight online oynuyorum canım sıkılınca karakteri pazara bırakıyorum istediğim oyunu açıyorum karakterim pazarda satış yapıyor genelikle daha çok mmo rpg oynarım birde fps oyunları

soruyorum size ps5 yada xbox ta bu şekilde 2 oyun açabilirmiyiz yada MMO rpg tarzı oyunlar varmı ve yeri geliyor pc benim 1 ay kapatmadığım zamanlar oluyor ps5 bu şekilde çalışmaya nekadar dayanabilir

Lütfen yorum yaparken kendi adınıza yapın çünkü herkesin amacı farklı pc yada konsol alırken

bende ps1 ps2 var konsol ps2 den sonra bitti benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 11 Aralık 2023; 8:25:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enja

Bende rtx 4080 bir sistem topladım 1 ay olmadı daha
    komik gelebilir size gülebilirsinizde bu sisteme şuanda monitor hariç 103.000 tl harcadım monitor de alınca.

130.000 140.000 bulacak tahminim
    knight online oynuyorum canım sıkılınca karakteri pazara bırakıyorum istediğim oyunu açıyorum karakterim pazarda satış yapıyor genelikle daha çok mmo rpg oynarım birde fps oyunları

soruyorum size ps5 yada xbox ta bu şekilde 2 oyun açabilirmiyiz yada MMO rpg tarzı oyunlar varmı ve yeri geliyor pc benim 1 ay kapatmadığım zamanlar oluyor ps5 bu şekilde çalışmaya nekadar dayanabilir

Lütfen yorum yaparken kendi adınıza yapın çünkü herkesin amacı farklı pc yada konsol alırken

bende ps1 ps2 var konsol ps2 den sonra bitti benim için.
    Açık kalmasında problem olacağını pek sanmıyorum , fakat hiç denemedim. Mmorpg konusuna gelirsek ben de çok eski ve uzun yıllar Ko oynayan bir oyuncuydum. Bu tarz oyunlar konsollarda çok sınırlı ve hep bilindik olanlar .. mesela eso , bdo gibi .. Bless unleashed vardı onu baya oynadım , sonrasında kapandı. Throne And Liberty i bekliyorum. Fakat genel olarak konsolda mmorpg açlığı var. Bunu düşünerek karar verin.

• Benim anlamadığım ps5 de Amd gpu yer bulunuyor değil mi? Ray tracing nasıl sorunsuz çalışıyor.6700xt ekran kartına sahibim 1080p de bile rt açınca kasılıyor bükülüyor oyun. Nvidia ps5 özel bir yazılım geliştiriyor belli ki

• eko35/5 kullanıcısına yanıt

1050ti da oynadığınız oyun da 7 senelikse evet oynatır. Güncel oyunları low+low çamur gibi 1080p 35fps geçmez buda bence oyuna düşkün biri için eksik bir durum. Tabi bütçe meselesi 1050ti sahiplerine bir şey diyemiyorum umarım bu ekran kartından kurtulurlar.

• Anthropomancy kullanıcısına yanıt

Peki cs go 2 desem oda yok steamde biliyorsunuz en çok oynanan oyunlardan birisi hatta benim için olmazsa olmazlardan birisi.

• Bat-Man kullanıcısına yanıt

Sanırım ps5 içindeki gpu ps5 özel masaüstü pc ekran kartları ile alakası yok.

https://www.donanimhaber.com/amd-rdna2-ile-degisken-odak-tasarimi-ve-isin-izleme-teknolojileri-geliyor--116880

• SerdarS. kullanıcısına yanıt

aynen kanka cyberpunk 2.0 , 1440p 30 fps medium ayarlarda akıyor valla sfdsfd

• quote:

Orijinalden alıntı: enja

Peki cs go 2 desem oda yok steamde biliyorsunuz en çok oynanan oyunlardan birisi hatta benim için olmazsa olmazlardan birisi.

Cs go 1/2 maalesef yok.

• enja kullanıcısına yanıt

bende pc kullanıcısıyım da o paraya zaten 5 tane konsol alıp 5 tane oyunu aynı açabilirsin  

• Bat-Man kullanıcısına yanıt

Gtx 1080 ile cyberpunki 4k medium 30fps ortalama ile açıyordum fsr quality ile.

Nba 2021, mafia 3, resident evil yeni remakeler vs her oyunu 4k da akıcı oynuyordum.

• konsol kullanan arkadaşlar şunun farkına varmalı ve kabul etmeli, oyunların konsollarda 30-60 FPS çalışabilmesi için sektörün ve siz konsol kullanıcılarının optimizasyon olarak tanımladığı aslen oyun stüdyolarının oyunların grafik ve fizik ayarlarını düşürüp konsol kullanıcılarına sunmalarıdır.

yani aslında sizin gözlerinizin gördüğü PC de aynı oyunu low-medium grafik ayarlarında oynayan PC kullanıcının gördükleri ile benzer.
    ve PC de low-medium arası oyun deneyimi için satın alınan PC donanımları konsoldan daha ucuza gelmekte, bunu daha önce defalarca hesaplandı.

PS5 ve XBOX Seris X donanımları 2019 yılına dayanan AMD tabanlı GPU ve CPU dan oluşmakta.
    Bu konsollar ilk çıktığında bile içinde kullanılan bu donanımlar PC için orta seviye idi.
    velhasıl görsel olarak "high end/next gen" olarak tabir edilen oyun deneyimine hiç bir konsol ne ilk çıktığı dönemde ne de kullanım ömrü boyunca ulaşma imkanı yok.
    Belki PS1-PS3-PS3 ilk çıktıkları dönemde PC ile yarışırdı, zaten onların da donanımları kendilerine hastı.

bu nedenle hail hazırdaki orta - üst düzey PC donanımları exclusive diye tabir edilen konsol yapımlarını bile zaten çok daha yüksek grafik kalitesinde, çok daha yüksek doğal çözünürlükte ve çok daha yüksek FPS ile çalıştırabilmekte.

konsolların bu düşük donanım ile update olmadan uzun süre piyasada var olmasının oyunculuk tarafından olumsuz yanı ise şu.
    ne yazık ki konsolların kısıtlı donanımları yüzünden oyunlarının gelişimi çok daha yavaş ilerliyor.
    bu nesilde gerçek next gen tanımını hak eden iki yapım geldi, Cyberpunk 2077 ve Alan Wake2, kalan tüm yapımlar maalesef konsolların donanım sınırlarını aşmayacak şekilde geliştirildi.

konsol konforludur, pratiktir, kullanımı kolaydır, kullanım ömrü uzundur, fiyat performans oranı yüksektir (online hizmetler için aylık ödeme saçmalığı kısmı hariç)
    ama en üst düzey görsel oyun deneyimi PC donanımı demektir.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.