Şimdi Ara

Soğuk havalarda uzun süre rölanti (5-6 saat)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Soğuk havalarda bazen araçta beklediğim oluyor bi kaç saat. Hatta şu sıralar haftada bir yapmam gerekecek gibi. Kimileri uzun süre rolantinin zararlı olabileceğinden bahsediyor.

Peki bu işin belirli bir saati varmıdır, misal 4 saatten fazla tutmayın gibi yada aracın turbolu-turbosuz-atmosferik olması olası zararda ne kadar farkettirir yada farketmez hepsi belirli süreden sonra zarar verir mi.

Ek olarak havanın karlı, yağmurlu veya aşırı soğuk olmasının olası zararda ne kadar etkisi vardir/varmıdır. Şimdiden Teşekkürler

Not: Benzer bir konu vardı lakin kilitliydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arabaya değilde cebine zararı olur.şirket aracımı yoksa. genelde onlar kontak açık uyuyorlar
  • ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Yok hocam araç benim, hanım formasyon alıyorda ben getirip, götürüyorum. Dersin bitmesini beklerken araçta takılıyorum bazen. Yakıt problem değil mekanik aksama zararı olurmu diye merak ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yargicc -- 28 Aralık 2016; 11:58:47 >
  • Motor kurum bağlar. Erken vuruntu, performans düşüklüğü olabilir.
  • 2 sene önce kadar Discovery channel da yanis hatirlamiyorsam NİSSAN PATROL araçlarla rusyada gezinti yapiyolardi Sibirya bölgesinde.

Kullandiklari araçlar Turbo Diesel olduğu için geceleri motor donmasin diye araçları rölantide çalışır halde birakip gidiyorlardi tüm gece. Bu böyle 10 gün kadar sürmüştü.

Bi sikinti olcagini zannetmem.
  • pro-black kullanıcısına yanıt
    vay be
  • nzm_turkey kullanıcısına yanıt
    AKrabam tır şoförü rusyaya nakliyat yapıyor eksi 40 derecede her 30dk da bir şoförlerden biri gidip tüm tırları çalıştırıp bekleyip dönüyolar.

• Hiç bir sıkıntı olmaz dostum tek sorun yakıt onun dışında problem değil Çok soğuk iklimlerde araçlar günlerce kontak açık kalıyor..
  • cok abartmiyor musunuz
  • K0rkunc kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler dostum. Öyle pimpirikli biri değilim zaten, aman bişi olurmu, şöyle olursa şöyle olurmu diye çok dert etmiyorum. Ama motor ile ilgilide çok bilgim olmadığından aracın içinde otururken aklıma geldi. Ciddi manada herhangi bi sorun teşkil etmiyor sanırım.

• Hiç bir sorun olmaz yakıttada en fazla saatte 1.5 litre yakar
  • sanırım discovery de izlemiştim
    kuzey ülkelerinden biri izlanda olabilir ufak bi kasabada araçlar 3-5 saat çalışır vaziyette hatta bazen tüm gece o şekilde bırakılıyordu
  • Bir arkadaş kurum bağlamasından bahsetmiş,benimde ilk aklıma gelen bu oldu,araç dizel ise dpf için iyi olmaz diye düşündüm.

• Yakın yerlerde cafe tarzı bir yer varsa gidip oradada zaman geçirebilirsiniz. Mekanik olarak rölantide çalışmasının dezavantajı kurum yapabilir devamlı olursa zararı olmaz denilecek kadar az sanırım bu süreç de uzun sürmeyecek gibi.
  • mevsimsiz_kar45 kullanıcısına yanıt
    10 kez falan bu süreç tekrarlanabilir gibi hocam. Geçen öyle üç saat vakit geçirince aklıma takıldı. Misal uzun yolda kenara çekip uyunadabilir bi kaç saat. Peki bahsi geçen geçen kurum bağlama, dpf gibi yüksek devirde temizlenebilen bişeymidir.

• zotacing kullanıcısına yanıt
    Aradığım şey neler yapılabilir değil aslında. zaten Manisa merkez olduğundan en kötü alışveriş merkezinde bile zaman geçirilebilir. Teknik manada neler olabilir daha çok merak ettiğim.
    Mesela kilit vurulan konuda konuyu açan şahıs, Uludağ da konaklamak için yer bulamazlarsa üç kişi geceyi arabada çalışır vaziyette geçireceklerini ve bunun herhangi bi sıkıntıya yol açıp açmayacağını sormuştu.

Kimileri hiçbirşey olmaz derken kimileri şu şu sıkıntılar olabilir demiş. Yani net bi durum oluşmamış yani. Bende mevzuyu bi tık ileri taşıyarak hava koşulları yada turbolu turbosuz gibi faktörler ekleyerek neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunmak istedim. Maksadım bilgilenmek kültürlenmek...

• yargicc kullanıcısına yanıt
    Tam temizlik sağlanmaz malesef.

• Bütün gece rölantide kalorifer acık uzun yolda güvenli bir yere aracı çekip uyuduğum oldu. Herhangi bir zararını görmedim.

Yakıt olarak ise 2 saatte 1 litre gibi bir yakıt yakıyordu.

Not:Araç benzinli.
  • Araç dizelse rölantide araç bir süre sonra soğuyacaktır, ve sıcak hava üflememeye başlar, benzinli ise sorun olmaz sıcak hava gelir sürekli, ama uzun süre rölantide bekleme, araçta ağır şartlarda kullanıma giriyor, en kısa sürede yağını değiştirmenizi tavsiye edebilirim sadece.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.