Şimdi Ara

Soğuk havalarda uzun süre rölanti (5-6 saat)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (3 Mobil) - 1 Masaüstü3 Mobil
5 sn
21
Cevap
1
Favori
1.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 15
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
  • Ortalama Mesaj Aralığı 27 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • yargicc (5 mesaj) zotacing (2 mesaj) mevsimsiz_kar45 (2 mesaj) nbacıshaquılle (1 mesaj) dodomoco (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (13 mesaj) Mobil (8 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Soğuk havalarda uzun süre rölanti (5-6 saat)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2179 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Soğuk havalarda bazen araçta beklediğim oluyor bi kaç saat. Hatta şu sıralar haftada bir yapmam gerekecek gibi. Kimileri uzun süre rolantinin zararlı olabileceğinden bahsediyor.

Peki bu işin belirli bir saati varmıdır, misal 4 saatten fazla tutmayın gibi yada aracın turbolu-turbosuz-atmosferik olması olası zararda ne kadar farkettirir yada farketmez hepsi belirli süreden sonra zarar verir mi.

Ek olarak havanın karlı, yağmurlu veya aşırı soğuk olmasının olası zararda ne kadar etkisi vardir/varmıdır. Şimdiden Teşekkürler

Not: Benzer bir konu vardı lakin kilitliydi.

|
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    arabaya değilde cebine zararı olur.şirket aracımı yoksa. genelde onlar kontak açık uyuyorlar
  • Yarbay
    2179 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Yok hocam araç benim, hanım formasyon alıyorda ben getirip, götürüyorum. Dersin bitmesini beklerken araçta takılıyorum bazen. Yakıt problem değil mekanik aksama zararı olurmu diye merak ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yargicc -- 28 Aralık 2016; 11:58:47 >
    |
    |
    ufuk-34JD58 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    5807 Mesaj
    Motor kurum bağlar. Erken vuruntu, performans düşüklüğü olabilir.
    |
    |
  • Yarbay
    3517 Mesaj
    2 sene önce kadar Discovery channel da yanis hatirlamiyorsam NİSSAN PATROL araçlarla rusyada gezinti yapiyolardi Sibirya bölgesinde.

Kullandiklari araçlar Turbo Diesel olduğu için geceleri motor donmasin diye araçları rölantide çalışır halde birakip gidiyorlardi tüm gece. Bu böyle 10 gün kadar sürmüştü.

Bi sikinti olcagini zannetmem.
  • Yüzbaşı
    522 Mesaj

vay be
    |
    |
    pro-black kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2287 Mesaj

AKrabam tır şoförü rusyaya nakliyat yapıyor eksi 40 derecede her 30dk da bir şoförlerden biri gidip tüm tırları çalıştırıp bekleyip dönüyolar.
    |
    |
    nzm_turkey kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    5103 Mesaj
    Hiç bir sıkıntı olmaz dostum tek sorun yakıt onun dışında problem değil Çok soğuk iklimlerde araçlar günlerce kontak açık kalıyor..
  • Yarbay
    5586 Mesaj
    cok abartmiyor musunuz
    |
    |
  • Yarbay
    2179 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Teşekkürler dostum. Öyle pimpirikli biri değilim zaten, aman bişi olurmu, şöyle olursa şöyle olurmu diye çok dert etmiyorum. Ama motor ile ilgilide çok bilgim olmadığından aracın içinde otururken aklıma geldi. Ciddi manada herhangi bi sorun teşkil etmiyor sanırım.
    |
    |
    K0rkunc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    495 Mesaj
    Hiç bir sorun olmaz yakıttada en fazla saatte 1.5 litre yakar
    |
    |
  • Yarbay
    2693 Mesaj
    sanırım discovery de izlemiştim
    kuzey ülkelerinden biri izlanda olabilir ufak bi kasabada araçlar 3-5 saat çalışır vaziyette hatta bazen tüm gece o şekilde bırakılıyordu
    |
    |
  • Binbaşı
    1956 Mesaj
    Bir arkadaş kurum bağlamasından bahsetmiş,benimde ilk aklıma gelen bu oldu,araç dizel ise dpf için iyi olmaz diye düşündüm.
    |
    |
    Yakın yerlerde cafe tarzı bir yer varsa gidip oradada zaman geçirebilirsiniz. Mekanik olarak rölantide çalışmasının dezavantajı kurum yapabilir devamlı olursa zararı olmaz denilecek kadar az sanırım bu süreç de uzun sürmeyecek gibi.
  • Yarbay
    2179 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

10 kez falan bu süreç tekrarlanabilir gibi hocam. Geçen öyle üç saat vakit geçirince aklıma takıldı. Misal uzun yolda kenara çekip uyunadabilir bi kaç saat. Peki bahsi geçen geçen kurum bağlama, dpf gibi yüksek devirde temizlenebilen bişeymidir.
    |
    |
    mevsimsiz_kar45 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    22212 Mesaj
    Arabada rölanti bekleyene kadar çıkıp 65km hıza sabitleyip gezseniz daha sağlıklı olur.
  • Yarbay
    2179 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Aradığım şey neler yapılabilir değil aslında. zaten Manisa merkez olduğundan en kötü alışveriş merkezinde bile zaman geçirilebilir. Teknik manada neler olabilir daha çok merak ettiğim.
    Mesela kilit vurulan konuda konuyu açan şahıs, Uludağ da konaklamak için yer bulamazlarsa üç kişi geceyi arabada çalışır vaziyette geçireceklerini ve bunun herhangi bi sıkıntıya yol açıp açmayacağını sormuştu.

Kimileri hiçbirşey olmaz derken kimileri şu şu sıkıntılar olabilir demiş. Yani net bi durum oluşmamış yani. Bende mevzuyu bi tık ileri taşıyarak hava koşulları yada turbolu turbosuz gibi faktörler ekleyerek neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunmak istedim. Maksadım bilgilenmek kültürlenmek...
    |
    |
    zotacing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tam temizlik sağlanmaz malesef.
    |
    |
    yargicc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    22212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yargicc

Aradığım şey neler yapılabilir değil aslında. zaten Manisa merkez olduğundan en kötü alışveriş merkezinde bile zaman geçirilebilir. Teknik manada neler olabilir daha çok merak ettiğim.
    Mesela kilit vurulan konuda konuyu açan şahıs, Uludağ da konaklamak için yer bulamazlarsa üç kişi geceyi arabada çalışır vaziyette geçireceklerini ve bunun herhangi bi sıkıntıya yol açıp açmayacağını sormuştu.

Kimileri hiçbirşey olmaz derken kimileri şu şu sıkıntılar olabilir demiş. Yani net bi durum oluşmamış yani. Bende mevzuyu bi tık ileri taşıyarak hava koşulları yada turbolu turbosuz gibi faktörler ekleyerek neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunmak istedim. Maksadım bilgilenmek kültürlenmek...

Motora bir zararı olmaz 3-4 saat rölantide çalışmanın.

Ancak filtrelerde ve EGR-katalizör-egzoz vs... gibi parçalarda temizlik zor olur, kurum bağlama vs... daha kolay olur. Başka bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bende yazın 3-5 defa aynı duruma düşmüştüm, 2-3 saat rölantide çalışmıştı araba. Sorun da yaşamadım sonrasında.
    |
    |

• Binbaşı
    1260 Mesaj
    Bütün gece rölantide kalorifer acık uzun yolda güvenli bir yere aracı çekip uyuduğum oldu. Herhangi bir zararını görmedim.

Yakıt olarak ise 2 saatte 1 litre gibi bir yakıt yakıyordu.

Not:Araç benzinli.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
pubg mobile uc
vp satın al
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.