Şimdi Ara

SKT 1 ay geçmiş kangal sucuk yenir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kutusu açılmadı ve hep buzdolabındaydı, 12 ocak skt, fermente gıda.. acaba tavada kızartsam, bi sıkıntı olur mu? skt geçmiş sucuk yeme tecrübesi olan var mı?

• ye.. bidaha bulamazsın kaç gram?

• Keyifle tüketin. Zaten ısıl işlem denen uygulama, mikrodalga fırında kurutulma. Dolayısıyla içindeki bakterilerin büyük bir kısmı vefat ettiği için bozulmayacaktır. Ayrıca paketi açılmadan buzdolabında durduğu için son kullanma tarihine 3 ay, derin dondurucuda dursaydı 6 ay eklenebilir.

Afiyet olsun

• 1 dilim kes pişir ye 1-2 saat bekle bir şey olmazsa yapıştır. Ama paketi açtıktan sonra hepsini çok kısa sürede bitirmeye çalış
  • Yemezssn bana kargo yap ben yerim
  • Ritter_Ali kullanıcısına yanıt

Dışardan pakete bakıldığında renginden hiç bozulma yok, 1 cm çapında nokta gibi bir küf başlangıcı dışında birşey yok

• alkgs A kullanıcısına yanıt

Ben de bu şekilde düşünmüştüm

yalnız bu sucuk fermente , ısıl işlem değil

• dekareme kullanıcısına yanıt

Fermente olsa da buzdolabından çıkmamış. Bence yenir ;)

*Yatırım Tavsiyesi Değildir!

az önce denemelik bir dilimi kızartıp yedim. kokusu ve tadında bi değişiklik yok, skt geçmemiş bir ürün gibi duruyor. 2 saat içinde bişey olmazsa 400 gr ı 2-3 gün içinde tüketirim...buzluğa atacaktım ama unutmuşum ki hem de ne unutmak, aradan aylar geçmiş... skt 12 ocak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekareme -- 8 Şubat 2023; 12:17:20 >

Afiyet olsun ;)

• Eskiden yaptığım tosttan aldığım tadı şimdiki tostlardan alamıyorum ya sucukların da kalitesi düştü

Teşekkürler. Herşey yolunda, hiçbirşey olmadı. yalnız skt üzerine bi 3 ay koyulabileceğini nerden biliyorsun? tecrübe mi ettin yoksa başka birşey mi?

Öncelikle bu konu çok geniş bir konu, sadece sorduğun sorunun cevabı: Zaman zaman kendim de tüketiyorum evet. Bu bilgiyi yıllar önce okuduğum bir makaleden edinmiştim. Şimdi baktım ama bulamadım. Ancak şöyle bir yazı var ilk karşıma çıkan:

nefis yemek tarifleri
    Son Kullanma Tarihi Geçse de Tüketebileceğiniz 20 Yiyecek - Nefis Yemek Tarifleri
    https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/son-kullanma-tarihi

Bu arada sadece yiyecekleri değil, hava ile temas etmemiş ilaçları da son kullanma tarihinden sonra kullanabilirsin

Bu siteyi ben de araştırırken görmüştüm, yazılan gıdalarda yok yok. Çabucak bozulan hemen herşeyi yazmışlar diye itibar etmemiştim

Öncelikle iki farkı tarihlendirme mevcut: STT ve TETT

TETT tarihi geçen ürünleri hiç düşünmeden tüketebilirsiniz. Çünkü bunlar bozulmayan, sadece tadı azalan ve aroması azalan ürünler.

STT olanlarda da dondurulmuşsa hiç açılmadan derin dondurucuda fazladan bir yıl, buzdolabında muhafaza edilen ürünleri 3-6 ay sonra tüketebilirsiniz.

• Bozulursa zaten küflenmek vb şekillerde kendini belli eder.

• Mobidik kullanıcısına yanıt

Küf denilen mantar bile için kimyasal dolu bu tür yapay gıdalara tenezzül etmez...

Sucuğu, nadiren de olsa çiğ yiyordum meğerse çok zararlı imiş, bunu da daha yeni öğreniyorum. Bundan sonra ölüm kalım olmadıkça sucuğu çiğ yemem artık...

• Bir Fatiha okuyup sucuğun sağına, soluna, önüne ve arkasına üfledikten sonra rahatlıkla yiyebilirsiniz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.