Şimdi Ara

Sicil Affı ve Borç Yapılandırması 2020 GÜNCEL KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
2.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Ocak ayında açıklanan borç yapılandırması ve sicil affı konusunda sona gelindiği açıklandı. Ekonomi yönetimi tarafından hazırlanan kanun değişikliği torba yasa içerisinde meclis çatısına getirilecek.

Bakan Albayrak 20 Ocak'ta yaptığı açıklamada, “Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Torba kanun teklifi ile beraber ekonomide yaşanan bazı sorunların çözümü için önlem alınması planlanıyor. Bu sorunların başında ise kredi sicil affı ve borç yapılandırması konuları yer alıyor. Geride bıraktığımız hafta içerisinde meclise gelmesi beklenen kanun teklifi üzerindeki çalışmaların tamamlanmaması nedeni ile gecikme yaşandığı açıkladı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise hükümeti bu konuda samimiyetsizlikle suçlarken İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergün ise “Özellikle küçük esnaf çok zor durumda. Ekonomik olarak tıkanmış, kredi çekmek istiyor ama kredi alamıyorlar, krizden dolayı ödemelerinde gecikmeler yaşıyor. Bunun için mutlaka sicil affı konusunda adım atılması ve kara listenin temizlenmesi gerekiyor” diyerek düzenlemenin zorunlu olduğunu belirtti.

13 milyon vatandaş kara liste'de arkadaşlar, borcu olmasa işi güzel olsada bankalar kredi kartı bile vermemekteler. Peşinatı var ev alacak ev alamıyor dükkanı güzel işliyor yaptıracak restore edecek kredi alamıyor vs vs Sicil affı ile beraber ekonomiyi hareketlendirmek istiyorlar sanırım çünki kredi'lere konut'lara biraz çullanma olacak. 2017'de gelmiş fakat bankalar pek uymamamış ama şimdi durum farklı gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 19 Mart 2020; 10:44:31 >

• Yeni Gelişme

MHP kredi borçlusuna sicil affı istedi
    Ekonomik kriz nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı ve batık kredi miktarı her geçen gün artarken, bankaların kara listesine düşen on binlerce borçluya yönelik af talebi iktidar ortağı MHP’den geldi.

Sicil affının piyasada önemli bir rahatlama yaratacağını ifade eden MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bankalardaki batık kredi oranının bir yılda yüzde 3.8'den yüzde 5.3'e çıktığını, KOBİ kredilerindeki batığın ise yüzde 10.14'e yükseldiğini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bankacılık ve sermaye piyasalarına yönelik yasa teklifini değerlendiren Kalaycı, ekonomideki durgunluk nedeniyle bankaların geri dönmeyen kredilerinde büyük artış olduğunu, piyasayı rahatlatmak için geçen yıl çıkarılan finansal yapılandırma düzenlemesinden ise henüz istenen sonucun alınamadığını söyledi.

• Gelsin... Herşeye AF gelsin... Katilin hırsızın tecavüzcünün suçu ne?

Onlara da af gelsin...

her şeye AF gelecekse sicil tutmanın ne anlamı kaldı. Sabıka kayıtları da tutulmasın. O kadar maliyete ne gerek var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemal

Gelsin... Herşeye AF gelsin... Katilin hırsızın tecavüzcünün suçu ne?

Onlara da af gelsin...

her şeye AF gelecekse sicil tutmanın ne anlamı kaldı. Sabıka kayıtları da tutulmasın. O kadar maliyete ne gerek var.
    Kredi sicil affı 13 milyon vatandaş kara listede 3 ay boyunca 1 tl'de olsa borcunu ödemez isen kara listeye giriyorsun ve 5 snee hiç bir şey alamıyorsun. anayasada kara listeye girmek suç mu ? Yani bu konuyu katile hırsıza cezaevine nasıl bağlayabildiniz ????? Birde derler ki seni bağlayan ne ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 13 Şubat 2020; 16:20:14 >
  • yine ödemesinler yine kara listeye düşssünler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • -PoseidoN- kullanıcısına yanıt
    2 yılda bir 3 yılda bir seçim olan türkiyede 5 yıl zaten ço ksaçma ve uzun süre

3 yıla indirilmeli süre ve borcunu ödemiş bitirmiş olanlara kredi kartı ve kredi vermemenin

nedeni akla mantığa sığmıyor

13 milyon kişinni yarısının hiç borcu yok ödemiş kesinlikle gelmeli banka scil affı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavikıs

2 yılda bir 3 yılda bir seçim olan türkiyede 5 yıl zaten ço ksaçma ve uzun süre

3 yıla indirilmeli süre ve borcunu ödemiş bitirmiş olanlara kredi kartı ve kredi vermemenin

nedeni akla mantığa sığmıyor

13 milyon kişinni yarısının hiç borcu yok ödemiş kesinlikle gelmeli banka scil affı
    Bence bu af gerçekten gelecekse ve bankalar zorunlu bırakılacaksa sadece borcunu kapatmış olup sgk'lı çalışanlara gelmesi lazım.
  • af kadar boş şey yok ödemeyen yine ödemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sadoo54

af kadar boş şey yok ödemeyen yine ödemez
    Bence af sadece geçmişte kara listeye girip borcunu kapatmış şu anda mevcut borcu olmayan kişilerin kara listeden kaldırılması için gelmeli sadece.
    zaten o şekilde gelir ama hala bilmiyoruz çok uzadı bu süre 2.yargı paketi ne zaman gelecek

yakında diyolar 3 ay oldu
    Kara Liste'nin amacı bu kişi borcunu ödemiyor demek yani borcunuzu ödediğinizde kara listeden çıkarsanız e zaten yine aynı şeyi yapıp borcunuzu ödemeyeceksiniz. Kara Liste'nin ne anlamı kaldı?

Borç ödendikten sonra kaç sene daha listede kalındığını bilmiyorum belki bu süreyi kısaltmak için bir çalışma yapılabilir. (min 3 sene max 5-6 sene gibi)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iDoctor

Kara Liste'nin amacı bu kişi borcunu ödemiyor demek yani borcunuzu ödediğinizde kara listeden çıkarsanız e zaten yine aynı şeyi yapıp borcunuzu ödemeyeceksiniz. Kara Liste'nin ne anlamı kaldı?

Borç ödendikten sonra kaç sene daha listede kalındığını bilmiyorum belki bu süreyi kısaltmak için bir çalışma yapılabilir. (min 3 sene max 5-6 sene gibi)
    Hocam 5 tl'yi bile 3 ay ödemez isen takibe girersin, yani bir kişi kara listeye girmiş ama durumu iyi ödemesini yapacak rahatlıkla ama 5-6 sene beklemesi gerekiyor. 2 milyon kişi varsa 1 milyonu az meblağ yüzünden geçmişte hatasını yapmış bir daha yapacağını sanmam.
  • quote:

zaten o şekilde gelir ama hala bilmiyoruz çok uzadı bu süre 2.yargı paketi ne zaman gelecek

Suriye meselesi karıştırdı ortalığı.
  • SİCİL AFFI NEDİR?

Bankalardan kredi kullanmış ve her hangi bir nedenden dolayı borcunu ödeyememiş vatandaşlar bankaların kara listesine giriyor. Meclise sunulan teklif ile borcunu 6 ay içerisinde ödemeleri durumunda kara listeden isimlerinin silinmesine sicil affı denir. Diğer yandan bu afla birlikte halen borcu olmayıp daha önceki borçları ve başka nedenlerden dolayı kara listeye giren vatandaşlar da listeden çıkacak.

Tahminim 3-4 ay içerisine gelir ama bankalar ne derece uyar kara liste nasıl temizlenir bilemiyorum.
  • quote:

Hocam kredi sicil affı şu an için gündemde dğeil sanırım. Dün maddeler içerisinde yer alması gereken bir konu idi ama adı bile geçmedi önümüzdeki günlerde ek paket olurda açıklanır ise olur yoksa bu sene olmaz sanırım daha.

@jitemci
    aynı şekilde düşünüyorum bende yazık tek kelime rezalet
  • quote:

aynı şekilde düşünüyorum bende yazık tek kelime rezalet
    AK Parti'nin Çalışmaları Tamamlandı! Kredi Sicil Affı Düzenlemesi Geliyor Hükümet coronavirüs önlemleri kapsamında sicil affı düzenlemesine hazırlanıyor. Kara listede yer alan ve daha önceki bankacılık işlemleri nedeniyle kredi çekemeyen vatandaşları rahatlatacak düzenlemenin ise önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

"Mevcut düzenlemede kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutuluyor. Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını söyleyeceğiz. Ama sonuçta yine bankalar kendileri karar verecek”

Kanun çıkarıyorsun ama gene kendileri karar verecek diyorsun. Ne aladık o işten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 23 Mart 2020; 16:28:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -PoseidoN-

Hocam 5 tl'yi bile 3 ay ödemez isen takibe girersin, yani bir kişi kara listeye girmiş ama durumu iyi ödemesini yapacak rahatlıkla ama 5-6 sene beklemesi gerekiyor. 2 milyon kişi varsa 1 milyonu az meblağ yüzünden geçmişte hatasını yapmış bir daha yapacağını sanmam.

Alıntıları Göster
    Müdür rutin olan kara listeye girdiysen kredi çekmek senin için zorlaşıyor bir süre.fakat Allah in ayeti değil bilesin.

Kara listeye düştüm(5 sene dolmadı hala).ne krediler cektim.kapadim bir daha cektim.erken kapadım.cektim.sayisini unuttum.

Banka vereceği parayı rahatlikla alabileceğini düşündüğü an ,dün gir kara listeye bugün çek .ama buna inanması lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: lSolutionl

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hocam.ne tür bir af çıkarsa ciksin bankalarda geçmişin silinmiyor.bugun af çıksın yarın kredi notun fullemicek.

Banka bakicak ödemeler nasıl

Düzensiz ödemeden kasıt asgari odemeyse o not düşürmüyor ,son odeme tarihini 1 gün bile gecsen o borç gecikmiş dönem borcu olarak düşer sisteme.bu durum not dusurur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.