Şimdi Ara

Yeni Bedelli Askerlik Sistemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.722
Cevap
87
Favori
670.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum dün
 • Cevaplayan Üyeler 966
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 13
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 49 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 3
 • Favoriye Eklediklerim 87
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • redali (194 mesaj) oguzhan297 (138 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (110 mesaj) tucsonFL (95 mesaj) agacoli (94 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (3644 mesaj) Mobil (1878 mesaj) Mini (411 mesaj) Uygulama (715 mesaj) (55 mesaj) (19 mesaj)
 • @
13 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Arkadaşlar yeni bedelli askerlik sistemi ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğunu fark ettim ve ben de bunu araştırmak için işe koyuldum. 65 maddelik askeralma kanunu baştan aşağı okudum, altını çizdim.

  Yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla 25 Haziran 2019'da yürürlüğe girdi. Bu tarih önemli çünkü bu tarihten sonraya göre kanun işleyecek.

  Bedelli askerlikten yararlanma yaş-aralığı

  Kanun metninde bulamasam da bedelli askerlikten yararlanmak için alt sınırın 22, üst sınırın ise 35 yaş olacağı belirtildi.

  Şimdi kanun içerisinde yer alan maddelerden bedelli askerlik ile ilgili detayları sıralayayım.


  1.) Yeni bedelli askerlik başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlıyor.

  2.) Kuralar 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurusu gerçekleşecek.

  3.) Yeni bedelli askerlerin silahaltına alınması ve ilk celpler 2020 Mart ayında başlayacak.

  4.) En merak edilen konu; 26 Haziran 2019’da yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar. Bu kişiler 1 Kasım 2019’a kadar bedelli askerliğe başvurabilecekler.

  5.) Diğer hak sahiplerinde ise bedelli askerlik son başvuru tarihi 31 Aralık 2019.

  6.) Yeni bedelli askerlik ücreti 33 bin 230 TL. (Memur maaşları yılda 2 kez değiştiği için ve bu da bedelli ücretini yılda iki kez değiştireceğinden değişiklik yapıldı. Bedelli ücreti yılda bir kez, Ocak ayında değişecek.)

  7.) Ödemelerin yapılacağı noktalar: Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT şubelerine veya mal müdürlükleri

  8.) 2020 yılında askere gitmesi gereken 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı (1999, 1998 vb.) yükümlüler de 16 Temmuz-31 Aralık 2019 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarından bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er başvurularını yapabilecekler.

  9.) Dövizle askerlikte her şey devam. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 442 avro (35 Bin) oldu.

  10.) Bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olanlar 1 defaya mahsus bedelli askerlikten yararlanabilecekler. Başvuru yapmaz ve askere de gitmez ise günlük 5 lira ceza ödeyecek.

  11.) Bedelli askerlik kurasında çıktınız ve gitmediniz. O zaman bir daha başvuru hakkı elde edemiyorsunuz.

  12.) Askerdeyseniz bedelli askerlik sisteminden yararlanamıyorsunuz.

  BEDELLİ BAŞVURU SON TARİHLER

  16 Temmuz-31 Ağustos 2019: 2019'da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar
  31 Temmuz’a kadar: İki veya üç yıllık meslek yüksekokulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler yoklamalarını yaptıracaklar.

  Askeralma Kanun Metni (65 Madde):https://askerkolisi.com/2019/06/13/yeni-askerlik-sistemi-kanunu-maddeleri/

  YENİ BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI - GÜNCEL WHATSAPP GRUPLARI


  Bedelli askerlik malzemeleri ve asker malzemelerini online olarak yukarıdaki askerkolisi.com'dan alabilirsiniz. Asker setlerinin içerisine hediye falan da koyuyorlarmış, birkaç arkadaşın özel ricası.

  Yeni sisteme ilişkin merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu başlık altında güncelleyeceğim. Askerlik yerlerinizi de yazmayı unutmayın.

  Kurulan WhatsApp grupları için bana mesaj atın, burada yayınlayayım.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akiftuna -- 25 Ocak 2020; 12:53:4 > • Boş muhabbete girme arkadaşım adam gitmemek için 33230₺ para vermiş 1 ay'da gitmek istemiyor hemen korkma yazmışsın farklı düşüncede olan insanlara az saygınız olsun arkadaş vatani görevini bi bedel ödeyerek yerine getirmek istemiş devlette buna müsaade etmiş arkadaşta fikrini beyan etmiş daha önceki yapılan beddeli gibi olmasını istemiş adamı aşağılamaya hakkın yok.
  quote:

  Orijinalden alıntı: justiceguy

  Yapacağınız süreç zaten 28 gün askerlik. İzinlerle 30 gün.

  Nedir bu uzaktan eğitim ısrarı? (inşallah olmaz uzaktan eğitim)

  İnkılap dersi değil bu askerlik beyler. Hatırlatırım. Ayrıca ilk celp gidenlerin ne günahı var. Benim gibi..

  Paşa paşa gidip gelirsiniz. UZEM'le olacak iş değil bu. Askerlik, kışla ortamı, kurallar ve o ciddiyeti PC başında hissedemezsiniz ve öğrenemezsiziniz.

  Ha ''banane bana kalsa hiç gidilmesin diyenler olacaktır'' amaaa biz de gittik aga. 33bin TL verdik paşa paşa yaptık geldik.


  Hadi eyvallah.
  Zor geldi galiba 33 bin verip paşa paşa yaptık geldik demenden belli.

  Ha tercüme edeyim ben.Biz keriz miyizde gittik demek istedin kışlaya kastettiğin bu.Ama şunu unutma bu ülkede eşitlik yok.

  Misal askerlik yaparsın 9 ay 2 ay sonra askerlik 6 aya düşer.Bedelli yaparsın diyelim 1 yıl önce bir kesim 15 bine yapar sen 33 bine yaparsın her zaman mağdur olan olur her şekilde.Hatta eğitimi icra ederken bile bir bölük yayılır diğer bölüklerin üstünden geçerler.O biçim yani.

  Kafana takma takarsan hasta olursun.Yapmışın bitmiş.Senlik dava kalmamış.
  Bırakın artık biz yaptık siz de yapacaksınız lafını.Şuanda askere gitmenin hiçbir mantıklı açıklaması yok,ben evden işe işten eve gidiyorum.Bu insanlar askere giderken otobüs minibüs kaç tane vesaite binip kaç kişiyle etkileşimde bulunacak.Hiç bunu düşündünüz mü?Sonrasında kışlada kaç kişiyle etkileşimde bulunacak?
  Siz böyle konuştuğunuza göre pandemi döneminde askere gidip geldiniz?
  Millet zamanında hem daha az para verdi hem dekontla askerliğini tamamladı. Bize düşen 28 gün. Aşırı mantıksız bir durum
  yukarılarda yollanan linkteki ilgili madde gayet açık ve net, hadi onu anlayamadınız onun üstüne bir de adam vakit ayırıp gayet net bir şekilde açıklamış başka bir mesajda, bunlara rağmen biri artık herkes 21 yapıyor demiş diğeri muallakta demiş.
  hâlen 21 gün muhabbeti çeviriyorsunuz yahu pes. 

  zaten yeni bedelli sisteminde 21 güne düşme gibi bir gelişme olsa tüm forumlar ve sözlükler bu konuyla kaynardı ve illaki duyulurdu. bu sebeple gereksiz boş yapmayın hala şubeyi arayın falan diye ve insanları gereksiz ümitlendirmeyin.

  (başka bir yerinden anlayacaklara peşin edit: 30 gün falan savunmuyorum, tabiki 21 olsun, hatta hiç kışla olmasın.)
  Arkadaşlar biraz analiz edelim lütfen... Hulusi Akar aynı anda hem celp ve terhislerin ertelenmesini hem de bedelliler için uzaktan eğitim olacağını nasıl söylesin? Zaten şu an terhislerin ertelenmesi ile alakalı büyük tepki var. Bir de bedellilere uzaktan eğitim olacağını söylese düşünün artık.. Bunu bi düşünelim. Bedelliler için uzaktan eğitim meselesi kapanmadı. Sadece biraz zamana ihtiyaç var. Celp ve terhislerin durdurulması ve bedelliler için uzaktan eğitim olacağını Abdülkadir Selvi açıklamıştı. Ve dediği çıktı. Hala da bedelliler için dediğinin arkasında. Dünkü köşe yazısında yine yazmış, aynen aktarıyorum yazdıklarını:

  "Koronavirüsle mücadele kapsamında terhislerin ve celplerin erteleneceğini yazmıştım. Milli Savunma Bakanlığı resmi açıklama yaparak bu süreci başlattı. Elbette ki tezkere almak için gün sayan askerlerimiz ve aileleri için kolay bir karar değil. Bunun geçici ve kısa süreli bir önlem olduğunun altını çizmek istiyorum. Nisan ayının ortasında terhis olacak 66 bin er ve erbaş ile askere alınacak olan 53 bin kişiyi kapsıyor. Terhis ve sevk işlemleri, kışladan çıkış ve kışlaya girişe kadar bir ulaşım zincirini gerektiriyor. Bu süreçte gençlerimizin koronavirüse yakalanmaması için alınmış bir karar. Ama 1 aylık süreyi kapsıyor. Sadece nisan ayındaki terhisler ve celpler için olduğu söyleniyor. Bundan sonraki tertipleri ve celpleri etkilemeyeceği belirtiliyor. Bir de 40 bin 800 civarındaki bedellilerimizin durumu var. Onlara uzaktan eğitimle tezkere verilecek. Ama prosedürleri farklı olduğu için dünkü açıklamada yer almadılar. Yine de bu uzaktan eğitim kararını değiştirmiyor."

  Kısacası CİMER'e yazmaya devam. :)
 • Yüzbaşı
  260 Mesaj
  Hocam tecili bu yıl bitenler ne durumda peki? Benim edevlete göre 16 haziranda bitti tecilim. 30 eylüle kadar biyere yüksek lisans kaydı yapmam veya teslim olmam gerekiyor. Bizim durumumuz nedir burada? Bedelli kuralari aralikta vs diyorlar. Ama bunu beklerken kaçak durumuna düşeceğim.
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Yeni kanuna göre 25 Haziran'dan önce kaçak durumuna düştüğün için bedelliye başvurabilirsin. 6. maddede de belirttiğim gibi yeni kanuna göre tecil yaptıramıyorsunuz. Ama bu detay da revize edilebilir.
  |
  |
 • Teğmen
  134 Mesaj
  Hocam dedikleriniz doğruysa eğer tecilim bu yıl bitmesine rağmen bedelliden yararlanamıyorum. 23 Ağustos'ta tecilim bitiyor ve 1 Kasım'dan sonra başvurular yapılacak demişsiniz. Böylece 25 Haziran'dan sonra kaçak durumuna düştüğüm için 1 Kasım'da bedelliye başvuru yapamıyorum. Normal başvuruların 1 Kasım'da olduğuna emin misiniz eğer öyleyse 25 Haziran 1 Kasım arasında tecili bitenler ne olacak?
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: aslanking

  Hocam dedikleriniz doğruysa eğer tecilim bu yıl bitmesine rağmen bedelliden yararlanamıyorum. 23 Ağustos'ta tecilim bitiyor ve 1 Kasım'dan sonra başvurular yapılacak demişsiniz. Böylece 25 Haziran'dan sonra kaçak durumuna düştüğüm için 1 Kasım'da bedelliye başvuru yapamıyorum. Normal başvuruların 1 Kasım'da olduğuna emin misiniz eğer öyleyse 25 Haziran 1 Kasım arasında tecili bitenler ne olacak?
  1 Kasım detayının kesin olmadığını belirtmiştim yukarıda. Ama muhtemelen böyle olacak. Şayet böyle olursa da 25 Haziran sonrası tecili bitenler bakaya kalıyor ve bedelliye başvuramıyor. Tahminimce Temmuz ayından Bakanlık kesin açıklamaları yapacak, çünkü kanun revize hakkını onlara atıyor.
  |
  |
 • Binbaşı
  1250 Mesaj
  2.) Bedelli askerlikten bir kez yararlanma hakkı var. Şayet kuraya girdiniz ve kazanamadınız, o zaman bir daha bedelli askerliğe başvuramıyorsunuz ve 6 ay askerlik yapmak zorundasınız.

  Bu madde yanlış. Yasal tecil hakkınız olduğu kadar bedelli başvurma hakkınız var

  Ayrıca 1 Kasım'dan sonra dediğiniz de resmi bilgi değil sanırım. Hiç bir kanun maddesinde 1 Kasım sonrasında başlayacak demiyor.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phorever -- 1 Temmuz 2019; 5:14:10 >
 • Binbaşı
  1307 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: phorever

  2.) Bedelli askerlikten bir kez yararlanma hakkı var. Şayet kuraya girdiniz ve kazanamadınız, o zaman bir daha bedelli askerliğe başvuramıyorsunuz ve 6 ay askerlik yapmak zorundasınız.

  Bu madde yanlış. Yasal tecil hakkınız olduğu kadar bedelli başvurma hakkınız var

  Ayrıca 1 Kasım'dan sonra dediğiniz de resmi bilgi değil sanırım. Hiç bir kanun maddesinde 1 Kasım sonrasında başlayacak demiyor.

  Bu kura olayında esneme olacak diye düşünüyorum. Çünkü eşitsizlik var. Kaçak durumda olan direk kurasız faydalanabiliyor. Ancak diğer hükümlüker kuraya tabi tutuluyor.
 • Teğmen
  152 Mesaj
  Kura olayı yanlış. Tekrar kuraya girme hakkı var. Yukarıda bir arkadaş direkt kanun ile belirtmiş durumu. Ayrıca sanırım kuranın da belirli özellikleri olacak. Lisans mezunlarına hiç bir şekilde yarar getirmeyen bir yasa oldu. En azından kura içerisinde katsayıları yükseltilebilir eğitim durumu ve yaşa göre.
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Kura olayı Saliha Koçak'ın haberine göre. Ancak yasa onaylanmadan önce MS Komisyonundaki AK Partili ve CHP'li üyeler 1 Kasım vurgusu yapmıştı Twitter'da. Onun dışında 25 Haziran-1 Kasım arasındakilere haksızlık olacağı için ben de esneme olacağını düşünüyorum.

  "Bedelli askerlik kurasında çıkmazsanız bir daha kuraya giremiyorsunuz" ibaresini değiştirdim. Bakaya ve yoklama kaçakları için geçici maddede yer alan bir ifadeydi. Değiştirdim.
  |
  |
 • Binbaşı
  1250 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: fafa1236

  Bu kura olayında esneme olacak diye düşünüyorum. Çünkü eşitsizlik var. Kaçak durumda olan direk kurasız faydalanabiliyor. Ancak diğer hükümlüker kuraya tabi tutuluyor.

  Alıntıları Göster
  Eşitsizlik var da ben meclis tatile girince akıllarına gelecek diye düşünüyorum. Herkes sosyal medyadan yazıyor düzeltin mağduruz diye. 100-150.000 kişiyi mağdur edip sonra düzeltecekler bence
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj
  Şimdi benim için 18 temmuza kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur diyor. Askerlik şubeye gidiyorum bana daha bize bir şey gelmedi diyorlar. YASAL HAKKIMI KULLANIP BEDELLİYE BAŞVURMAK İSTİYORUM. Ne yapmam gerekiyor.
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: stayikol

  Şimdi benim için 18 temmuza kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur diyor. Askerlik şubeye gidiyorum bana daha bize bir şey gelmedi diyorlar. YASAL HAKKIMI KULLANIP BEDELLİYE BAŞVURMAK İSTİYORUM. Ne yapmam gerekiyor.
  Konuyla ilgili tüm şubeler Bakanlığın göndereceği kağıdı bekliyor. Kanunda detaylar yazmıyor, yürütme bakanlığa ait. Onun için beklemek zorundayız. Ama ben bu ay olayın netleşeceğini düşünüyorum.
 • Yüzbaşı
  350 Mesaj
  şimdi yoklama kaçakları bedelli olarak yapabiliyorlar mı?
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj

  Zaman daralıyor . 18 Temmuz son gün.
  |
  |
  akiftuna kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  349 Mesaj
  Sürecin hızlanması için cimer, akim gibi sitelerden resmi olarak taleplerini iletin mutlaka. Yoksa bu iş yeni yıla kalacak.
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Kesinleşmediği sürece başlığı revize etmeyeceğim ama güvenilir bir arkadaşın konuyla ilgili açıklamaları şu yönde:

  quote:

  "Askerlik şubeden geliyorum. Oradaki hanfendi ile detayları görüştüm.

  1) 26.06 tarihinden itibaren asker kaçağı, bakaya ve saklı olanlar bedelli askerliğe başvuramıyor. ( evet 1 gün sonra teciliniz bitse bile başvuramıyorsunuz, buraya revize yasa eklenmeli çünkü mağdur durumda olan birçok insan mevcut.)

  2) şu anda bedelli başvuruları yapılamıyor çünkü alt yapısı hazırlanmamış. Bilgi beklenildiği söyleniyor.

  3) bedelli askerliğe başvurdunuz, kurada çıkmadınız diğer bedelli askerliğe başvurabilmek için kaçak olmamanız gerekiyor, yoksa yine başvuramıyorsunuz. ( evet buda çok saçma, heryere bir kaçak maddesi eklemişler. Yani tekrar başvurabilmeniz için yüksek lisans yapacaksınız ve teciliniz olacak o şekilde başvurabilirsiniz ya da raporunuz olacak.)"  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akiftuna -- 3 Temmuz 2019; 16:45:44 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1307 Mesaj
  Başvurular ne zaman başlayacak bilgisi olan varmı.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  393 Mesaj
  Beyler bu kontenjan ile ilgili bir çalışma yapsak da herkes yararlansa? Millet burada yok yasal hakkımı kullanayım diyor da kota olayı olursa tonla insan mağdur olacak.
 • Er
  0 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: Haswell

  Beyler bu kontenjan ile ilgili bir çalışma yapsak da herkes yararlansa? Millet burada yok yasal hakkımı kullanayım diyor da kota olayı olursa tonla insan mağdur olacak.
  Benim tahminim ilk seferde büyük bir bedelli askerlik kontenjanı açılacak. Daha sonra limit koyulacak. Bakanlığın açıklaması öncesi nabız ölçümlemesi de yapılıyordur.
  |
  |
 • Onbaşı
  16 Mesaj
  Benim sorum şu olucak bilen arkadaşlar için ben 3 ay askerlik yaptım sonra bazı ailevi nedenlerden firar ettim şimdi ben bedelliden yararlanır mıyım ve yararlanırsam yatırdıktan sonra 1 ay yapar mıyım tekrar yoksa yaptıgım 3 ayı sayarlar mı ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
uc satın al ;pubg mobile ;uc
Webtures SEO;SEO Nedir?
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,317
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.