Şimdi Ara

Sanayi esnafı niye haramdan korkmuyor ? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
0
Favori
25.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
302 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sanayi değil, esnaf haramdan korkmuyor mu olacak aslında o.

Pazar çıkıyor musunuz hiç ? Ben sık sık semt pazarına çıkarım, sanayiden farkı yok vallahi. Nerede çürük çarık var doldururlar. Ve bir pazarcının sözü şuydu" napim satmiyim de çöpe mi atayım " yani parayla satılamayacak ürünler, kendisi bile çöpe gideceğini bildiği halde, eve götürüp kendisi bile yemiyeceği şeyi, para kazanmak için öne iyilerini koyup arkadan çürüğü kakalıyor.

Eskiden beri hep derim ben dükkan falan açsam kesin batardım. Bu hayatta demiyelim de, bu ülkede çakallık etmeyip başkasını kazıklamazsan 5 kuruş kazanamazsın.
  • ?:Selamlar usta
    !: Selam
    ?: Benim şöyle bir derdim var.... Anlar misin ?
    !: Anladim.
    ?: Yapar misin? ne kadara mâl olur ?
    !: Bilmem ne değişirse X bilmem ne olursa Y...
    ?: Onu ne zaman anlariz?
    !: Kapağı açınca...
    ?:Peki.
    .............2 gün sonra........
    ?: Usta ne oldu ?
    !: Senin bilmem ne arızalanmış acmisken sunu da yaptım bunu da yaptım, ayrica bakimi da gelmiş yapalim derim...
    ?: Yok usta yok durumun sen bana X yada Y demiştin hani...
    !: Haa kardeş ya ben onu şu olabilirse dedim.
    ?: Yok usta o zaman sen kapat benim ona göre param var..
    !: Mirin, kirin, kem kum tamam o zaman x/2 ariza tespit işçilik bilmem ne..
    ?: Usta sen sorunu çözdün mu ?
    !: E diyom sana bilmem ne bilmem nasil olmuş.Z paraya çıkar bu iş.
    ?: Usta 2 gündür arabasizim , Bana X ya da Y paraya yaparim dedin tamam dedim, şimdi ya z para ya da X/2 para istiyorsun... Çözemediğin sorunu birakmaya bilmem ne kadar, soeubu çözmeye bilmem ne kadar para istiyorsun. Biz böyle mi anlaştık ?
    !: KemKum, İvirzivir, falan filan.
    ?:Gelip alıyorum arabayi.
    .... iş güç bırakılır hemen arabanin basina gidilir ve alınır....
    İki ihtimal vardir ya araba geri alinir ya da x/2 paranın bir kısmı verilir..Ha o arabadan hayır bekle şimdi.. orasi da ayri konu...

Ne oldu şimdi ?

Haram helal, hak hukuk değerlendirin bakalım.

Sen uzmanım diye dükkan açarken iyi...
    Bilmem ne sanayisinde bilmem ne kadar kira paraya anlasirken iyi...
    Bilmem ne kadara bu işi çözerim derken güzel.
    Araba kaldığında ağız değiştirirken hoş.
    Problemi bilemeyip kivirirken harika..

Karşındaki aptal olmadığında kötü mu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Valla çok iyi anlıyorum seni. İnternetten okuyup o kadar araştırdım sanayide disk balata değişimi yaptım. Çin mallarını alman malı diye iteleyen mi dersin. İnternette piyasa malı ile marka disk in arasında 50 tl oynadığı halde esnaf ooo ona para mı yeter nasıl olsa değiştireceksın yazık o paraya diyen mi dersin. Neler neler.
  • sanayide bir ustam vardı servis ustaları eline su dökemez ama oda bir sürü şeye katlanamayıp bıraktı
    yok değil ama bulmak zor

sürekli servis deyip duranlar var ,servislerde neler döndüğünü sanki bilmiyoruz
    100 tl. lik işi 1000 tl. ye yaparlar ve sende sevinirsin
  • sanayi esnafi bölüm 1
    eleman aracını yeni almıştır,acemidir usta bunu anlar.
    usta: kardes buyur
    müşteri:aracin bakimi yapabilirmiyiz?
    usta:oo bu bana yumuşak konusuyor(aklından hemen opmek geçiriyor) araci çalıştırır ve kardeş sen iyi birisine benziyosun bu aractan bi garip sesler geliyor onlarada bakalim değişmesi gerekiyosa değiştirelim
    müşteri:usta nasıl garip sesler geliyor expertiz birsey yok dedi arac temiz çıktı.
    usta:ya sen expertize ne bakiyosun onlar işten anlamaz zaten bak bu aracın bilmemne parçası bitmiş sana ilerde cok masraf çıkarır.
    müşteri:zaten anlamaliydim aracin kötü olduğunu ama bende araba konusunda acemiyim.
    usta:aklindan geçirir öpecek müşteri geldi bugunde köşeyiz
    usta:olm bak sen iyi bir cocuga benziyosun bunun işi biraz uzun elimdede işler var sen yarin gel öğleden sonra teslim al.
    müşteri:tmm usta sen bu işi belliki yillardir yapiyorsun hem bakimini yap hemde değişmesi gereken parçayı değiştir.yarin öğleden sonra gelir alırım.
    usta:YAŞADIK BEE
    usta:bakımı yapar ama değişmesi gereken parça olmadığı için takmaz ama bunu fatura eder.(bakim+parca+iscilik)
    müşteri:gelir ve usta aracim hazırsa ben alayim.
    usta:benim kardesim gelmiş hemen teslim edelim arabanı olm aracı getirin kardeşimize
    müşteri:mutludur,huzurludur aracin hem bakımı hemde değişmesi gerekenler değişmiştir(sanmaktadir) parasini oder ve evine geri döner artik ondan mutsuzu yoktur çünki..
    6ay sonra yaşananlar;
    triger kayışı kopar bam güm motor sesleri..
    müşteri:ne oldu ya şimdi?baska bi esnafa gittiğinde öğrenirki değişmesi gereken parca DEGISMEMISTIR ve bu olay müşteriye motor yaptirmaya sebep olmuştur.

mutsuz son

• Benimde araçtan gaza yüklenince pat pat diye ses geliyordu. Oto tamircisi gaz ayarındandır git Oto gazcıya dedi. Gittim. Kardeşim bu gaz ayarı ile düzelmez subap ayarı gerek birde motor biraz fazla sallanıyor ayarlarım birakırsan dedi. Bıraktım. 4 günde arabayı zor aldım. Tam 380 TL aldı. Ama araç halen aynı şeyi yapıyor bu araçta 2 sıkıntı daha var dedi. Egzoz tıkalı birde eksantrik gözü sıkıntılı dedi. Gittim 330 TL de Egzoz değiştirdim. Yine aynı. Eksantrik gözü ateşleme bonini falan yine düzelmedi. Gittim oto gazcıya, dediklerini değiştirdik yine aynı. Ayrıca sen bana hallederim dedin 380 TL aldın bu parayı neden aldın peki dedim. Sanayi ağzıyla yok o değişti yok bunu yaptım falan dedi. Kes o zaman faturayı dedim. Ne faturası sen bu zamana kadar kimden fatura aldın bende kimseye kesmedim 380 TL nin faturası mı olur dedi. Tabi biz 3 kişiyiz o anda. Arkadaş ve babası var. Arkadaşın babası ilçede maliyede çalışıyor. Zaten ondan çağırdım. Oda oto gazcıya sen şimdi fatura kesmiyor musun diye sordu. Git işine babacım dedi. 10 dk bekledik o meşhur sarı Görevli maliye aracı geldi. Oto gazcı dönek bir şekilde dur kardeşim bu günlerde kafalar karışık tekrar hesap yapayım dedi. Ve toplam vermem gerekenin 380 TL değil 180 TL olduğunu söyledi. Subap ayarı buji kablosu ve bujiler değişmiş ve işçilik. Çıkardı 200 TL geri verdi ama çok geçti artık. Maliyeciler yazdı çizdi. Oto gazcı yalvardı. Az önceki kabadayı sanayi ağzı ile konuşan adam bir anda elit oldu. Sonra orada bekleyenlere fatura vermiyorsa aracı almayın. Maliyeyi arayın dediler. O gün bu gündür tamirciye götürünce önceden diyorum yapacağın her işin bedelini gösteren faturada isterim diyorum. Irın kırın ederse bilin ki o tamircinin İşinden hayır gelmez. Saygılarımla

• yozlaşmış insanları cezalandırmazsanız asla doğru yolu göremeyecek ve bulamayacaklardır. dejenere olmuş toplumlar nush ile değil kötek ile terbiye edilmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 30 Ekim 2019; 7:8:36 >
  • mesuthaksoy kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğim kaportaci nerede ?

Güvenmek istediğim bir kaportaci varda :)

• Hocam siz birde benim yaşadığım muhite gelin görün helaliyle iş yapan bir tane tamirci esnaf göremezsiniz arabasından tutta beyaz eşya hatta cep telefonu bilgisayar televizyon aklına ne gelirse hepsi aynı arabayı sanayiye sağlam götür bozuk alırsın çünkü adam mahsus baştan sağma iş yapar ki arabası bozulsunda bir daha parasını alayım diye, iki tane vida sıkar abi 100 tl işçilik der 10 tl lik parça takar 50 tl parça parası der tabi bizim oranın esnafı için konuşuyorum

• maalesef dürüstlük iyi ahlak yabancılarda daha yaygın, biz sözde müslümanların şuandaki durumuda ortada zaten, bu yüzden rezil durumdayız ya...
    çok uyanık olmamız lazım,
    eskiden toprak toprağı gurbette öpermişş, ama şimdi bulduğu yerde çakıyor,
    dikkat edip ite çakala fırsat vermemek lazım,
    haksızlık karşısında mal gibi sustukça itin köpeğin havlaması dahada gürleşir...
  • dostum Türkiyede yaşıyorsun halkımızın %90 ı müslüman görünümlü dolandırıcı .araba alırsın dolandırılırsın,araba yaptırırsın dolandırılırsın,işyerine malzeme alırsın dolandırılırsın,satarsın dolandırılırsın,telefon alırsın dolandırılırsın,eve internet bağlatıyım kendime yeni hat alıyım de onda bile dolandırılırsın.yemek yemeye gittiğin yerde bile dolandırılırsın

sen aracı sanayiye götürdüm dolandırıldım diyorsun ben yetkili serviste dolandırılan insanlar tanıyorum.adam değişmeyen disklere değişti ibaresi basmış faturaya müşteriye o diskleri giydirmeye kalkmış

bu ülkede araba yaptırıyorsan sanayide tek 1 ustan olacak ve iş yaptırırken anlamasan bile başında bekleyeceksin sinir edeceksin sürekli soru soracaksınki anlıyor görünesin.samimide olmayacaksın

bu ülkede bir iş yaptırıyorken tanıdık ile çalışmayacaksın, al sen yap ben akşama alırım yapmayacaksın kimseye güvenmeyeceksin

35 yaşındayım lise çağımdan bu yana öyle insanlardan öyle kazıklar yedimki bunların topu tırtıkçı oluyor ufak çarpıcılar

• Bu devirde birine 5tl borç verdiğinde bile 5kere geri almak için soruluyor ki mantıklı olan bu zaten. Senin de o kadar para verdiğin malzemeye başında bekleyerek işlemin hallolmasını sağlamalıydın. Git 1 saat sonra mı gel diyor ? Ver kardeşim malımı ben anında yaptıran biryere götürürüm deyip alacaktın bu konuda dikkat etseydin keşke.Çocukken pc mi formata götürdüğüm bilgisayarcı yapmıştı bu tarz puştluğu bana daha 10 yaşımdayken. o zamanlar 512mb 1gb ram oooooo denilirken bende vardı puşt herif 128mb lık takmıştı sonra sökeeee söke aldık parçayı geri ama 10 yaşında öğretti bana insanlığın ne kadar g*t olduğunu.Geçmiş olsun.
  • Gerçekten çok sıkıldım bende bu tarz muhabbetlerden. Bundan bir kaç yıl önce 508 aracım vardı yakıt deposu göstergesi arızalıydı. Şaşmazda fellik fellik geziyorum yaptıracak yer arıyorum falan en son bayağı büyük, önünde sırada bekleyen araç dolu bi dükkana da sordum abi bi tane var elimde yaparız dedi. Bekledim göstergeyi söktü, bankonun arkasından üst kata gidince yanında çıkamadım. Neyse getirdi taktı bi tur atalım abi dedi.Yağ sıcaklık göstergesi kıpırdamadı hiç dedim, abi araba soğuk o düzelir dedi parayı aldı eyv deyip çıktım. Yarım saat geçti diğer göstergede tık yok. Anladım bu çakal ikisini yer değişmiş diye hemen gittim bi daha. Yalanmı söyleyecez ben değiştirdim, diğer göstergede bozulmuş olabilir yani falan muhabbeti, dedim tam sen diğer göstergeyi tamir ederken mi bozuldu vs biraz bağırıp çağırınca abi tamam ne sıkıntı ediyosun onuda ücretsiz yaparız o da bizden olsun vs aldı yaptı. Az baskın olmasam ona da para isteyecek ekstra.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Katılıyorum sanyideki esnafın genelde olmasa bile çoğunluğu böyle,artık yağ değişiminde yağ ve filtreleri ben alıyorum..Buji değişimini buji anahtarı aldım kendim yapıyorum..Koydukları yağ 3.sınıf ne olduğu belirsiz yağlar,sırf yağ parasından ekonomi yapacağım diye insan aracını feda etmemeli,genelde büyük sanayilere değil 3-5 dükkanlık küçük sanayilere uğruyorum..Silecek lastik veya kol değişimi,polen filtresini filan internetten temin edip,kendim uyguluyorum..Hem kaliteli ürün alıyorum,hem garantisi oluyor..Diyeceksiniz ki kardeşim hadi sen anlıyorsun vaktin var,anlamayan ne yapsın.Eh o da zor bir şey değil azcık merak yetiyor..Artık araç ne kadar çoksa o kadar da dalgacı çoğaldı normaldir..
  • 5 senedir 3 araç değiştiren biri olarak, sanayideki usta diye geçinen insanlar hakkındaki görüşüm;

Usta diye geçen adamların %90 ı güvenilmez.

— Liseyi bitirememiş bir insan ya serseri yada kafası tam basmadığından bitirememiştir. (ailesinin parası olmayıp gönderemeyen insanı ayrı tutuyorum.)

— e siz okulu okuyup bitiremeyen insanı sanayi ye veriyorsunuz eskiden okumassan sanayiye veririm diye babalar çocukları tehdid ederlerdi.

— daha okul okumamış eğitim almamış insanı usta yapsanız ne olur, adamın eğitimi yokki üstüne başka bir eğitim vere siniz.

Şuanki sanayi şartları gibi işini yapamayan ,

Herşeye beyin arızası diyen, ama kendinde varmı tartışılır, aracın her sorununa beyin diyen adamlar her dükkanda.

Hep şundan olabilir bundan olabilir yarım ağız tespitler.

Aracı lifte kaldırmadan olabilecekleri sıralayıp yap dersenizde sorunun halolamaması cabası.

Heleki audi bmw mercedes lüks araç sahibiyseniz yandınız.

Aklıma gelen ilk örnek aracımı sorunu için göstereceğim yere giriyorum adam ellerini ovuşturarak hoş geldiniz, buyrun demesi aklımdan çıkmıyor.

Japonic in nissan servisiydi sanırım japon servislerindeki yaşadıklarına bakın lütfen adamların saygısını,

Davranışlarını ve ustalıklarını Youtube de bir görseniz yeter.

Bizim sanayimiz ilerlemez; özel serviside orjinal serviside böyle adamlarla oldukça bizim sanayi dükkanlarımız aynı kalmaya mahkum.

• Yetkili servise gidiniz, orada her şeyin kaydı mevcut. Hile yapılamaz değil ama o kadar kolay yapılamaz. Ben taşınırken evdeki klimayı söktürmek için bile yetkili servis çağırdım...
  • Milletimizde genel bir ahlaksızlık sorunu var. Bu millet ahlaksız, evet genelliyorum, ahlaksız.
  • patojenyc P kullanıcısına yanıt
    Hocam sen basit insani bir mantıkla düşünüp böyle olmalı diyorsun, oysa yaratıcı kullar arasındaki üç kuruş para mal mülk muhabbetine bakmaz, bunu ben de çok düşündüm zamanında, kıssaları hatırlayın çok kötü biri kediye su verdiği için cennete gider, bir eşkiya lideri tövbe edip hacca gider ve cenneti garantiler vs, ben tabiki hoca alim vs değilim ama yukarıda verdiğim link de bir islam profesörünün açıklamaları var, işin gerçeği bu malesef, ha benim bunları anlatmamdaki amaç ne bilemiyorum, neden bu kadar uzadı bu muhabbet, vesselam nasıl olsa cezasını çekecek diye içini ferah tutmak güzel tabi ama öyle değil işte ruhunu daraltacak belki ama kul hakkı vs diye bir şey yok, ceza falan yok, abdest aldıklarında suyla birlikte günahları akıp gidecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dndd -- 30 Ekim 2019; 10:35:28 >
  • Bunlarında sonu gelecek bir şekilde ama biz göremeyeceğiz muhtemelen. Daha çok var o sürece.

Bundan 10-15 sene öncesine kadar mahalle bakkalı, kırtasiyesi, nalburu terörü vardı. Kazıkçı olmayan kırtasiye arardık. 1 Liralık defteri 10 liraya kitleyen mi istersin, 2 liralık vidayı 10 liraya iteleyen mi.

Sonra ne oldu? Büyük market zincirlerine kırtasiye ürünleri girmeye başladı, e-ticaret gelişti ve o küçük esnaf şimdi doğal olarak iş yapamıyoruz marketler bizi bitirdi diye söylenmeye başladı. Tamam küçük esnafta tabii ki yaşamalı ama zamanında attığın kazıklarda diz boyu, onlara say..

Bir benzeri taksicilerin başına geldi.. Neredeyse bitme noktasına geldiler ama direkten döndüler. Taksiciler memleketi yakar yıkarız tehditleri ile geri adım attı hükümet. Zaten Türkiyenin en güçlü lobisi taksiciler lobisi bence :D ne isterlerse o oluyor =) Ama bu korku bile onların düzelmesine yetti.

Gün gelir sanayiye de bir takım değişiklikler olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shockwave error -- 30 Ekim 2019; 10:38:56 >

• Ben de şöyle sorayım: Kim korkuyor?

Bunu iş kollarına tahsis etmek dahi gereksiz. Hatta özel sektör/kamu ayrımı bile gereksiz. Çok ciddi bir maneviyat krizi içindeyiz. 3. sayfa haberleri bunu anlamak için fazlasıyla yeterli.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.