Yüzbaşı
28 Mayıs 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 122 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Herkese merhaba,


Sosyal medya üzerinden tanımadığım birinin Amerika veya Kanada'dan alınmış Apple telefonu yeni modelle TRADE-IN yaparak eski cihazın IMEI nosunu yeni cihaza aktarıp 2.kez Türkiye'de vergi ödemeden kullanabilmek için belgelerle alakalı sorusuna denk geldim. Böyle birşey gerçekten mümkün mü? İnternet üzerinden pek bir veriye ulaşamadım. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

Araç alma hikayesidir. Bi süredir arkadaşıma mercedes c serisi almaya çalışıyoruz. Geçen hafta bir aracı gördük beğendik anlaştık (Avukattan) ekspertize gittik aracın kaportası söylendiği gibi çıktı fakat conta testinde kaçak(masrafı meçhul), koltuk ısıtmalarda arıza(3bin tl) çıktı. İndirim zaten yapmadı bari ekspertizin yarısını ver dedik bence arabada ciddi bişi yok dedi vermedi. 345 bin tl yazan c200d ye bakalım dedim ötv zammıyla fiyatı önce 350 sonrada 355 yaptı. Aradık biz 345 kende niyetliydik ama geciktik fiyat yükselmiş, indirim yapacaksan gelip alalım dedik. 350 den aşağı olmaz dedi kabul ettik 2.5 saat yol gittik arabayı gördük beğendik ekspertizin önündeyken acil hastamız çıktı bizim acilen şehirdışına gitmemiz gerekli arabayı veremicez deyip daha biz eve varmadan fiyatı 368 yaptı.(Avukattan) Başka bi araba beğendik fiyatı 364 tü aradık ben fiyat yükseltcem dedi. Şuanki 364 yazan fiyattan pazarlık yapacaksak gelelim yoksa hiç gelmeyelim dedik, tamam gelin görüşelim dedi. Arabayı beğendik vs nedir son rakamınız dedik 375 ten aşağı vermeyiz, biz tok satıcıyız dedi.(Esnaf) Cebimizde 350 bin tl parayla rezillik çektik durduk. İnsanlar 5-10 bin tl için onursuz, gurursuz, yalancı ve bi tarafı kalkık olmuşlar. Hepsini hakkımı haram ederek Allah a havale ediyorum. Siz siz olun paranın köpeği olmayın ve lafınızın arkasında olun.

Edit: Arkadaşlar bu olayların yaşandığının günün ertesi sabahı daha önceden mesaj attığımız biri dönüş yaptı ve aramızda güzel bir alışveriş gerçekleşti. Biz içimize sinen aracı almış olduk. Anlattığım olaylarda forum şaşırtmayarak yine beni suçlu bulmayı başarmış.
Herkese iyi forumlar. Arkadaşlar yeni bir araç aldım ve uzun süre kullanmayı hedefliyorum. 9 yaşında bir araç olması sebebiyle deri koltuklarda yırtık, yanık, delik olmasada yer yer renk solması ufak tefek çatlaklar var. Aynı şekilde plastik aksamlar üzerinde kılcal çizikler, zemin halısında ufak tefek deformasyonlar mevcut. İşini iyi yapan bi yere verip hepsini yaptırtmak ve tertemiz bi araca binmek istiyorum. Avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz bi yer var mıdır? Daha önce yaptıran oldu mu? Tahmini fiyatlar nedir? Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?
Yerli otomobil için devletin verdiği destekler belli oldu. Resmi gazete yayınlanan detaylara göre üretim yeri Bursa olacak ve arazi devlet tarafından tahsis edilecek.

Bunun yanında verilen bazı ayrıcalıklar şöyle.

- 31.12.2035 tarihine kadar 30.000 adet araç alım garantisi
- Gümrük vergisi muafiyeti
- KDV Muafiyeti
- KDV İadesi
- Vergi İndirimi
- Sigorta Primi işveren hissesi desteği
- Nitelikli Personel Desteği (Azami 360 Milyon TL)
- Gelir vergisi stopajı desteği (10 Yıl)
- Faiz ve/veya kar payı desteği

Genelgenin tümüne ulaşabilmek için >>>>>>>>>>

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191227-2.pdf
SİLİNSİN
Babamlara yeni peugeot araç aldık. Bakımını da yaptırıp öyle teslim edeyim kafa rahat binsinler dedim. Malzemeleride araştırıp kendim aldım. Yakıt filtresini orj, yağ Mobil 1 ESP, hava filtresi, yağ filtresi vs. Kendi aracım farklı marka olduğu için peugeotcu ustam yoktu. Tek tek arıyorum firmaları herkes reddediyo malzeme dışarıdan olunca. Malzemeyi biz sağlamazsak bakım yapmıyoruz, malzemeden sıkıntı çıkınca kimse üstlenmiyor diyor. Ben kesinlikle malzeme üstünden geçiremedikleri için ağız birliği yaptıklarını düşünüyorum. Para kolay kazanılmıyor ve malesef araç yürütme maliyetleride yüksek ülkemizde. Herşey dahil 750 TL teklif verdiler bakıma. Mazot filtresi değişmezse 450 dedi. Ben mazot filtresi dahil parçaları 330 a mal ediyorum. 150 tl işçilik alsa 750 dediği bakım 480 e gelmiş oluyo bana. İlla bu farkı vermek zorunda mıyız yani. Hayır üstüne üstlük peşin para istiyorlar kart vs olunca %18 de KDV eklemeliyiz diyor. Herkes bi yerlerden geçirme derdinde Allah sonumuzu hayır etsin.
Selam forumdaşlar. Bir kaç gündür pert kayıtlı araç sayısının 400 bine ulaştığı konusunda bir çok yerde habere denk geldim. Satılık araç konusunda en aktif site sizlerinde bildiği üzere sahibinden. Merak ettim girdim satılık araç sayısına baktım.

Sitede toplam satılık araç sayısı: 466.645 Buna motor, kiralık, klasik ıvır zıvır hepsi dahil tabi.

Otomobil + Arazi (SUV) Sayısı: 278.528 + 38.395 = 316.923 adet

Siz siz olun araç alırken şase, plaka, sigorta bakkal vs nereden sorgulama yapılabiliyorsa herşeyi sorgulayın. İnsanların laflarına kesinlikle güvenmeyin. Arkadaşmış, eşmiş, dostmuş vs düşünmeyin, Yanlış anlamalarından korkmayın çaktırmadan da olsa kesinlikle sorgulayın. Lafa gelince temiz olsun 3-5 fazla veririm deyip öyle araba bulunca öldürmeye çalışmayın. Bir aracın fiyatı uygunsa şüphelenin arkadaşlar. Bu konuda spesifik örnekler olduğunu unutmayın. Hasar dosyalarının kapanmasının 6 aya kadar sürdüğünü unutmayın. Örneğin, aracı sorguladınız hasar kaydı yok. Halbuki ağır kaza yapmış ve hızlıca toplanmış. Siz aracı alıyosunuz hasar dosyası 3 ay sonra kapanıyor ve tramerine ağır hasar yazılıyor. Halbuki siz aldığınızda dosya kapanmadığından kayıt görünmüyordu. Dolayısıyla mevcut aracınızı satmadan önce kendinizde sorgulatın ve bir süprizle karşılaşmayın. Elinizde ağır hasarlı araç varsa insanları kandırmaya çalışmayın dürüstçe söyleyin.

Hepinize hayırlı alışverişler dilerim.
Herkese iyi forumlar.

Arkadaşlar tamhinimce bundan 7-8 sene öncesinin bir oyunu. Görüntüler hayal meyal aklımda kalmış belki de 2 oyunu bir birbirine karıştırıyorum ama zamanında geçemeyip bırakmıştım. Yıllar sonra birden aklıma geldi bu durum ne alakaysa.

Sanırım uçak gemisi üzerindeydik, yaratığa varil vs elime ne geçse tutup fırlatıyodum. Vücudunun heryerinden sarmaşık gibi bir sürü hortum çıkarıyordu ekranda kaçacak yer kalmıyodu. vs. En başta crysis 2 sandım ama benim aklımda kalan yaratık fazla organikti, crysis tekiler biraz daha teknolojik oluyolar. Lan çokta hatırlamıyorumki ya pff. Neyse oynayan hatırlar bence uyuzun tekiydi :)
Arkadaşlar güneş gözlüğüne ihtiyacım var ama mağazalar 800-900 TL den aşağı Carrera veya Rayban gözlüğe denk gelemedim. İstanbul içi piyasadan daha uyguna veren bildiğiniz yerler var mı? Güneş gözlüklerini genelde nereden alıyorsunuz?
2021 YILI ENGELLİ MUAFİYETLİ ARAÇ ALIMINDA ÜST SINIR >>>>>>>>> 330.800 TL

OTOMOBİLLERDE ÇIPLAK FİYATLARINA GÖRE ÖTV ORANLARI:

0-1600cc MOTOR HACİMLİLER İÇİN;

0 - 85.000 TL ARASI >>>>> % 45
85.000 TL - 130.000 TL >>>>> % 50
130.000 TL VE ÜSTÜ >>>>> % 80

1600cc - 2000cc MOTOR HACİMLİLER İÇİN;

170.000 TL'YE KADAR >>>>>> %130
170.000 TL ÜZERİ >>>>>> %150

ALMAK İSTEDİĞİNİZ ARACIN ÖTV ORANINI BİLMİYORSANIZ 1600cc HACME KADAR OLAN ARAÇLAR İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUM HESAPLAMADAN BELİRLEYEBİLİRSİNİZ.

ŞAYET ALMAK İSTEDİĞİNİZ ARACIN KDV ve ÖTV DAHİL SATIŞ FİYATI;

145.000 TL ve ALTINDA İSE ÖTV ORANI % 45

152.000 TL ve 230.000 TL ARASINDA İSE ÖTV ORANI % 50

276.000 TL ve 330.800 TL ARASINDA İSE ÖTV ORANI % 80 ' dir.


ARACIN FİYATINI ÖTV ORANINA BÖLERSENİZ ÖTV MUAFİYETLİ KDV DAHİL FİYATINI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. ÖRNEK VERECEK OLURSAK;

1.600cc Hacim için örnek hesaplama;

330.800 TL'YE SATILAN ARAÇLARIN ÖTV MUAFİYETLİ FİYATI: 330.800 / 1.8 = 183.777 TL
230.000 TL'YE SATILAN BİR ARACIN ÖTV MUAFİYETLİ FİYATI: 230.000 / 1.5 = 153.333 TL
145.000 TL'YE SATILAN BİR ARACIN ÖTV MUAFİYETLİ FİYATI: 145.000 / 1.45 = 100.000 TL

Not: Konu ÖTV muafiyetli araç alacakların fiyat bilgisi toplayabilmesi amacıyla açılmıştır. X rahatsızlığa ne kadar rapor çıkar yada X oranında rapora araç alınıyor mu vs gibi sorulara yanıt bulmanız bu başlıkta zordur ve yeri değildir.
Hakkında
Konum: İstanbul, Başakşehir
Meslek: Makina Mühendisi
Forum İmzası:
Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun! Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?
Forum İkinci El İmzası:
Dadaştan kimseye zarar gelmemiştir, gelmez :) Forum kuralları neyse o uygulanır alışverişlerde.Önce havale sonra kargo.
Hakkımda:
Mühendis, Baba, Galatasaray taraftarı, Otomobil tutkunu...
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Otomobil
Audi
Mobil cihaz
Samsung NOTE FE
Operatör
Turkcell
ISS
Superonline
Oyun Platformu
PS4
Takım
Galatasaray
TV
UE55JU6570
Ses Sistemi
Logitech S220
Tablet
ASUS TransformerPAD
Notebook
Acer
Dünyadan Futbol
Hala Madrid !!!
İşlemci
AMD
Anakart
Gigabyte
Sabit Disk
Samsung
Ekran Kartı
Asus
Modem
Zyxel
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 827
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.308
İkinci El Bölümü Mesajları: 218
Konularının görüntülenme sayısı: 67.921 (Bu ay: 2.144)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.477 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.