C

Yüzbaşı
04 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 178 (Bu ay: 5)
Gönderileri

2019'da Corsair H115i Pro RGB modeli 280mm kapalı devre sıvı soğutucu aldım.


Tüm aio firmaları aynı sene ürettikleri modellere ÜCRETSİZ LGA1700 yani İntel 12.nesil bağlantı kiti gönderirken Corsair Paşam bu kiti paralı satmaya karar verdi. Hadi başımızın gözümüzün sadakası olsun Corsair'den zenginiz alalım 3-5 dolardır zaten dedik..Bir de ne gördük???


Üstüne üstelik tüm aio serilerini desteklememeye karar vererek birçok ürün gamı için LGA1700 kiti desteği olmayacağını açıkladı.


Yahu daha 2 sene olmuş, sen pompasını değiştirdim diye yeni ürün çıkardın diye neden desteklemezsin? Ürün gamını gömmeye mi karar verdin? Hala neden web sayfanda tanıtıp satıyorsun?


Diğer firmalar salak mı? Enayi mi? Neden onlar tüm ürün gamlarını destekliyor da sen desteklemiyorsun? PARAsıyla kardeşim ya..


Bir daha asla Corsair AIO almam, kimse de almasın.

Monitör için Samsung Türkiye Müşteri hizmetlerini arıyorum, adresim belli, yerim belli bir Pendik'e yönlendiriliyorum, bir Ümraniye'ye, Sancaktepe'yi arıyorum biz 28 inch üstüne bakmıyoruz diyorlar.

Anlaşılan adamlar 28 inch üstü monitörlere şimdiye kadar hiç servis hizmeti vermemişler bugüne kadar. VAH ki VAH.

Pazartesi'den beri bekliyoruz, ben aramasam zaten yalan. Müşteri hizmetlerindeki veriler yanlış, adres yönlendirmeleri yanlış.

Öyle mal satmakla, videolara çıkıp poz vermekle olmuyor bu işler.

SAMSUNG TÜRKİYE PAZARLAMA ORGANİZASYONU müşteri hizmetleriniz ve servis merkezlerindeki temsilcilerinizin tavrı berbat. Ürün için markanızla görüşün ne demek ya? Sen marka değil misin? Destech'den söylenen lafa bak. Sıfır yardım, sıfır yönlendirme.

HİÇ Mİ ŞİMDİYE KADAR 28 inch'den büyük monitöre servis vermediniz?

Bu olayı global Samsung sayfalarına da yazacağım, görsünler karmaşayı.
Açıldığından beri gerek fiyatlandırma politikaları, gerek ürün arama filtreleri ile tam bir fiyasko oldu amazon.com.tr. Bazı ürünlerde öyle garip fiyatlandırmalar var ki akıl alır gibi değil.

Bu fiyatlandırma politikasını US'de asla yapmazlar, yaptırmazlar. Örnek mi?
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07FDPWYWR/ref=ox_sc_act_image_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1UNQM1SR2CHM

3 hafta önce 2700 küsüre satılan monitör şimdi 5300 küsür. Şaka gibi. Hiçbiryerde olmayan saçma sapan bir fiyat.

Daha birçok örneklerini görebilirsiniz yarım saatlik incelemede.

Kendilerine çeki düzen vermeleri lazım, ürün yöneticileri daha mağazaya doğrudüzgün bir ürün filtrelemesi bile yaptıramadılar, bulamadığın ürünün kodunu giriyorsun çıkıyor, sanki ürünler müşteriden saklanmış gibi.

Kendinize çeki düzen verin de Türkiye ortamına uymayın lütfen. Milleti hizaya getirir diye sevinmiştik ama olmadı. Bir umut okurlarsa diye forumlara yazıyoruz.
Şahane cuma indirimi sebebi ile kargo firmaları yoğunmuş da ondan malları teslim edemiyorlarmış. 23 Kasım'da sipariş verdiğimiz hala gönderemedikleri Xiaomi Redmi Airdots Tws Bluetooth kulaklıktan geçen hafta da 3750 adet daha satmışlar sitelerinde gördüm. Yaw sen önce 23 Kasım'da sattığını gönder bir.

Geçen hafta başka mal alan arkadaşımın malını 3 günde gönderdiniz, benim başka yerden aldığım mallar da geliyor, bir sizin mallarınızı mı taşımıyor bu kargo şirketleri yoksa henüz ithal edilmemiş, gümrükten girmemiş malları mı sattınız? Bence 2.si, firmanın size henüz teslim etmediği malları sattınız ve gümrükten de çekilemediği için vay efendim kargo firmaları yoğun.

Kargo firmaları yoğun ama siz de milleti enayi zannediyorsunuz. Geldiği gün almadan iade edip geri göndericem, indirimli diye sattığınız fiyatın da daha altında piyasadan bulunabiliyor çünkü, ayrıca enayi değiliz.

Hizmetin suyu çıkınca işin tadı kaçar....
Merhaba arkadaşlar. DCS uçak simülasyonu kullandığım için uzun zamandır acaba bu 27 inch monitörümü değiştirsem mi diye düşünüyordum. Daha fazla ekran daha fazla keyif sonuçta.

32 inch, 144HZ, G-sync yahut FreeSync2, 2560x1440 monitör araştırdım uzun süre. Alacağım tüm monitörlerin de ayrıntılı testlerini uzun uzun okudum.

Elimde şu anda Dell S2716DG var, meşhur şu herkesin bilmeden banding var o var bu var diye bok attığı monitör. A09 versiyonu var bende ve her çok kaliteli monitörde banding ne kadarsa o kadar banding var. A08 ve A09 versiyonlarında bu sorunlar çözüldü. Sürücüsünü yükleyin, internette kolayca bulunabilecek kalibrasyonu yapın ve mükemmel bir monitör. Kıymetini daha da iyi anladım şimdi okuyun.

Asus'u aldım, aldım çünkü arkadaşım o kadar övdü ki, internetteki birkaç review'da birşeyler görmeme rağmen onlar eski versiyondur, testler 2019 başı diyerek Kasım indirim kampanyasından aldım. Diğer adaylar LG 32GK850G veya F ve Samsung 32CHG70 modelleriydi. Piyasada monitör azlığı var, Acer'ın Predator Z1 modeli absürd şekilde pahalı satılıyor, BenQ'nun kaliteli 3203 modeli ortalarda yok. AOC 32...Q4 modelini de inceledim.

Neyse internetten aldım mağazadan teslim alıp eve geldim, kurdum aleti, Freesync G-sync olarak çalıştı. Bir tane piksel sıkışması vardı ancak hem en köşede hem de sadece siyah renk sıkışması(siyah zeminde gri) olduğundan çok belirsizdi.

Kasanın arka kısmında kullanılan plastiklerin kasayla birleşim noktalarının aşırı şekilde gıcırdaması dikkatimi çekti, ağır büyük kasa esniyor normal dedim ama, buna o kocaman arka kısmın, ki, curved olmasının da etkisi var ama monitör yaklaşık 13cm kalınlığında masada duvara yakın yerleştirememem çok canımı sıktı. Asimetrik ayak yapısının arka ucu kısa, 24cm genişlik diyor nette ama masanın genişliğinde abzürd yer kaplıyor.

Görüntü kalitesine gelince, klasik düz renk ekranlarını inceledim, incelemez olaydım. Gri ekranda kirli bir atlet gibi düzensiz bir renk formasyonu var aletin. Düz zeminlerde dikkatliyseniz, parlaklığı da insani seviyede loş ortamda kullanıyorsanız çıldırırsınız. Adamlar full parlaklıkta kullanılsın sadece oyun oynansın demişler e iyi de kardeşim 24 saat oyun oynamıyoruz ki...

Bu screen uniformity denen olay berbat zaten, renkler ise aşırı satürasyonlu. Kişisel kalibrasyon olayına girdim, renkleri normale getirdim, internette kalibrasyon için kullanabileceğiniz siteler var. Ama bu sefer de parlaklık çok düşüyor, yani monitörün olayı tısss..

5ms bir monitör bu, S2716DG ise 1ms. Motion Blur için meşhur ufolu ekran görüntüsü olan siteden test yaptım. bunların hepsini linkleriyle tftcentral.co.uk sitesinden bulabilirsiniz. Orada baktım ki blur berbat. Yani yanyana karşılaştırıyorum 144Hz'de g-sync modda Asus XG32 patlıyor, 120Hz'de daha iyi ama ben onu 144 diye aldım.Dell ise 144 değil, 165Hz overclock'da bile çok çok daha iyi. Demek ki gerçek g-sync ve kaliteli TN monitör VA panelden çok daha iyi.

Renkleri süper, VA monitörün canına yanayımcı arkadaşlar. Tamam kontrast çok güçlü, siyahlar teoride süper. Ama karşısına oturduğunuzda, parlaklık ve kontrastı maksimum değer değil dayanabileceğiniz değere ayarladığınızda normal oda aydınlatmasında VA panelin renk süperliği anlamında bir numarası kalmıyor. Özellikle köşelere yakın siyah ekran bulutlanması çok belirgin. Windows yükleme turuncu ekranında öylesine belirli ki bu aydınlatma farklılığı kalite kontrolden nasıl geçiyor anlamak mümkün değil.

EN BÜYÜK SORUNA gelelim. Bu Samsung yapımı curved panellerin hatasına. Ekranda random olarak ve stabil şekilde yukarıdan aşağıda sütun yahut kesik sütun şeklinde yatayda mor-gri çok açık ve belli belirsiz yatay tarama çizgileri görünüyor. Bu gri, beyaz, açık tonlarda çok belirgin. Yani ben anormal rahatsız oldum. hardware unboxed kanalında da tespit etmişler sonra izledim, gerçekten fena. Gözünüz bir takılırsa, bittiniz. Hassas adamlar için surved panel sıkıntı, Samsung curved paneller sorunlu. Mağazasa Samsung, AOC panellere de baktım aynısı onlarda da var, bazısında çok bazısında az. Sadece AOC Q4 modelinde göremedim ama size gelende görebilirsiniz bence random çünkü panel aynı.

İade ettim. Eve döndüm. Dell'imi yeniden kurdum, 165 Hz, G-sync, kalibre edilmiş 1ms kaliteli ve "DÜZ" TN panelimi açtım. Sen ne yaptın dedim kendi kendime, iyi ki satmamışım.

Sözün özü, açar açmaz hemen oyuna girmeyecekseniz, iş de yapacaksanız, normal bir kullanıcı iseniz, ekrandaki görüntüde düzensizlik istemiyorsanız, arka ışık sızması, yavaşlık, yatay çizgilenme, her türlü anormallik sizi rahatsız edecekse gidin en kaliteli düz TN paneli alın, yahut en azından kaliteli düz VA paneli alın, curved özellikle Samsung üretimi VA panel almayın. Milletin ama renkler şöyle, vay efendim sağa doğru kaykılınca renkler de çok kayboluyor vs. demelerine aldırmayın, sorunsuz, hızlı ve kaliteli bir TN panel her türlü sizi memnun eder, varsın SRGB skalası %80 olsun renkler düzgün dağılsın da..Tabii görüntü işleme yapacak arkadaşlar IPS renkler açısından süper onlar için. Bunu herkes biliyor ama ben IPS Glow olayına katlanamıyorum o sebeple benim için seçenek bile değil.

İyi günler.


NOT:CURVED SAMSUNG PANELDEN SAKININ ifadesini sildim. Neden mi?

Başlıkta Samsung VA panelden sakının dedim ama birçok versiyonları varmış bu panellerin.

Bugün bir LC32CHG70 paneli inceledim, muhteşemdi bence. Sanıyorum değişiklikler var üreticiler arasında yahut Samsung üretim kalitesi, kalite kontrolü daha iyi.

Tabi sadece bir tane random incelemem. Ama çok iyiydi. İnternette de araştırdım, monitör konusunda bu tip bir dönüş hiç yok. Demek ki farklı paneller. Bilginize.
N11'de ürün satan bir firmadan ürün aldım. Firma ürünü gönderdi ancak, gönderilen ürün belirttikleri spesifikasyonlara uyumlu değildi ve belirgin bir web sayfası olmadığından yerel desteği de olmadığından bunu tam olarak bilmem mümkün değildi.

Ürünü yasal süre içerisinde firma ile irtibata geçip iade etmek için platform üzerinden irtibata geçmek istedim ancak firma mesajlara cevap vermedi, iade talebini, reddetti, kontak numarası üzerinden erişilemedi. Oyalandım ve sürekli arayacağız vs diye ertelendim, bu arada n11'i bilgilendirdim. Firmayı aradığımda konu öyle bir noktaya vardı ki en sonunda iş göz dağı verme boyutuna vardı.

Bunun üzerine N11 müşteri hizmetleri ile iletişime geçip kanunlar çerçevesinde ürünü iade etmek istediğimi belirttim ve artık firmayı aramayacağımı belirttim. Konuştuklarını, ürünü firmaya iletebileceğimi ücret iadesi yapılacağını belirttiler. Ürünü kargoya verdim, kargo kayıtlı olarak ürünü firmaya teslim etti ancak para iadem yapılmadı. 1 ay kadar bekledim ve n11'e en sonunda müşterinin arkasında durmadıklarını ürünün bende olmadığını kayıtlarla teslim edildiğinin kanıtlı olduğunu ve para iademin yapılmadığını belirttim.

Bana ne dendi dersiniz? İade süresinin geçtiği belirtildi. Beni oyalayan firma, daha önce firmayla görüşen de n11, bunu bal gibi de biliyorlar. Ben de ürünün bende olmadığını ve ücret iademin de yapılmadığını bankaya harcama itirazı yapacağımı belirttim.

Banka tabii ki kanıtlardan haklı olduğuma karar verip harcamamı iptal etti. İademi yaptı.

N11 ne yaptı dersiniz? Aracı olarak zarara uğradıklarını belirterek beni n11.com sitesinde bir daha alışveriş yapamayacak şekilde yasaklı olarak sistemlerine eklediler. İnanmadım, denedim gerçekten alışveriş yapamıyorum. Yani n11'den alışveriş yapamıyorum. Niye? Hakkımı aradım. Niye? N11 müşterisinin arkasında durmadı, uyanık firmaya fırsat verdi...Umrumda değil doğrusu, nerdeyse 1 senedir zerre mal almadım, mecbur da değilim ama önemli olan davranış.

Kişisel yapılan haksızlıklar platformlarda dile getirilip kitlelere duyurulduğunda adalet yerini buluyor.

Bana da yapılır mı? Sorusu en güzel cevaptır. Evet size de yapılabilir. 50 tane alırsınız birşey olmaz, sonra olur, aynı bana olduğu gibi. Çok alışveriş yaptım o siteden ama bu umurlarında olmuyor, ellerinden giden üç beş kuruş komisyon için sizi siliverirler, nasılsa nüfus 80 milyon...

Ben de o firmayı kaldırmadıkları ve bu tip olaylarda yakışanı yapmadıkları müddetçe her sene de 11 Kasım öncesinde bunu buraya yazacağım..Çünkü 11 Kasım kampanyalarını her gördüğümde bu yapılan geliyor aklıma, siz de bilin.
ITX form faktör, MSI B450I Gaming Plus anakartlı sistemimde işlemci değişikliği yaptım.

Bıos şu anda Beta, o sebeple tam oturmuş değil sanıyorum. Ama çalışmada bir sorun yok.

İşlemci duyarlı testlerde çok rahatlıkla söyleyebilirim, oc etmeden, ki bu işlemcilerde PBO varken pek de verimli değil. Performans farklı testlerde %25-35 civarında.

5 3600 işlemciyi, 12mm Cooler Master AIO ile kullanıyorum, 4200 Mhz PBO görebiliyor. BIOS'tan advanced PBO ayarları ile 4300Mhz bütün çekirdeklerde çalıştığı tüm testlerden geçiyor. Manuel overclock yapmayacağım, gerek yok bence.

Sonuçta 3.nesil olmuş. Pratik anlamda uygulamalarda görülecek peerformans farkı %10-15 olarak görülebilir sanıyorum, video işleme yapmadım ama Cinebench 1213'ten 1614'e çıktı.

Maksimum sıcaklık daha fazla, 5 2600 64 dereceyi görürken, 7nm 5 3600 sanırım maks PBO zorlandığından 72 dereceyi görüyor. Maksimum TDP ise 65W'ın tabii ki üzerinde 84Watt'ı HWinfo'da gördüm.

Bilgilerinize.
https://www.youtube.com/watch?v=RF-Tp91tUHI

Açın internette herhangi bir düzgün review yapan adam sürücülerin henüz berbat durumda olduğunu, black boot probleminden bahsediyor. Buradaki testte hiçbiri yakalanamamış, bütün baba testetlar durum berbat diyor, onları da mı izlemediniz? AMD alelacele Mi50 kartını millete kakalamaya kalktı o da patladı...

Gönderilen örneklerde boot problemleri, Asus ve Asrock kartlarda boot edememe gibi sorunlar. Bir de bunları millete sattılar. Gerçi Allahtan sadece 5000 tane de rezillik büyümeyecek. Sen 600 dolar ver sonra uğraş dur..

Üzülmeyelin gerçi zaten alamayacağız kart yok piyasada dediğim gibi, sadece 5000 adet.

AMD RTX 2080'e kafa tutabilmek için Mi50 kartını alladı pulladı salladı ama olmadı, NAVİ ile RTX1660'a rakip olabilse de hepimiz sevinsek..
Gordon Ung from PCWorld spoke to the NVIDIA CEO, where he asked Huang about his thoughts on the just-announced Radeon VII graphics card, with Huang saying "it's underwhelming. The performance is lousy and there's nothing new". He added there's "no ray tracing, no AI. It's 7nm with HBM memory that barely keeps up with a 2080. And if we turn on DLSS we'll crush it. And if we turn on ray tracing we'll crush it".

Benim çevirim;

PCworld'den Gordon UNG Nvidia CEO'su Huang'a yeni Radeon VII grafik kartı hakkında ne düşündüğünü sordu. Huang "Etkileyici değil, performans durumu karışık ve yeni hiç bir şey yok. Ray tracing yok, yapay zeka yok. Sadece HBM bellek kullanımı ve 7nm onu 2080'e ancak yakınlaştırabiliyor. Oyunlarda DLSS'i aktif hale getirdiğimizde onu ezeriz ve Ray tracing'i aktif hale getirdiğimizde de ezeriz"..

Adam sert girmiş ama ben de katılıyorum, 700 dolara sattığın CES'te tanıttığın ürün şu; sen VEGA 10'u al, 7nm yap, belleği iki katına çıkart ve VEGA 20 diye sat. AMD işlemci pazarında getirdiği yenilikleri grafik pazarında yapamıyor.

Enerji tüketimi de düşmemiş, aynı seviyede ama diyor ki VEGA 64'ten %25 yüksek performanslı. E o zaman yayınladığın fps değerleri de muğlak. çünkü RTX 2080 GTX1080'den %35-40 daha üstün. VEGA64 GTX1080'i hafif geçer.

Muhtemelen BF5 testinde RTX2080 için ray tracing açtılar, o şekilde test ettiler. E DLSS gelince %35 hızlanacak, testler bunu gösteriyor, o zaman da %35 geri düşeceksin zaten. Nvidia Ceo'su haklı.

Bu durumda gider 350$'a VEGA56 alırsın, voltaj düşürme ile GTX1080 ayarında kullanırsın, aynı teknoloji ve 1440P'de testlere bakarsak %70 aynı performans verecek, yarı fiyatına. Yahut illa ray tracing olsun diyosan RTX 2060 al.

Param var diyorsan da git RTX 2070 yahut RTX 2080 al...

Bu duyuru bence olmadı, keşke bekleyip yeni bir teknoloji sunsalardı. RX590 duyurusu daha iyiydi bizim için...AMD sadece boşluk doldurmuş. Ryzen de yetişmeyince böyle oldu bence.
Cinebench testinde sonuç 2057'ye 2040. Yani performans thread başına 128'e gelmiş yani şu anda intel ile kafa kafaya intel 127, ikinci nesilde Ryzen 5 2600'ümde overclock etmeden sonuç 106 gibi, yani 2.nesilden %7 daha fazla gibi. Bu bir de pre-production yani mühendislik örneği silikon, yani muhtemelen optimize edilecektir.

Ama arada çok ciddi bir enerji kullanım farkı var. Ryzen çok daha verimli entegratörler bunu dikkate alır. Çok daha kolay overclock edilir vs.

Intel 10nm'ye bir an evvel geçmezse Ryzen bu nesilde pazar payını daha da genişletir...
Hakkında
Konum: İstanbul,Ümraniye
Forum İmzası:
DCS Simulation Rack: i9-9900K, AORUS Z390 Pro WIFI, 16GB GSKILL TRIDENT Z DDR4 3600MHZ, ASUS DUAL RTX2080, SAMSUNG 960 EVO, CRUCIAL MX500, TOSHIBA P300, EVGA 850G3, CORSAIR H115i PRO, CORSAIR 500D
MM Rack: Ryzen 5 3600, MSI B450I Gaming Plus, Radeon RX Vega 56, Intel 512GB SSD, 2TB WD Blue HDD, 1Gb Seagate HDD, Cooler Master Lite AIO
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 427
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 731
İkinci El Bölümü Mesajları: 104
Konularının görüntülenme sayısı: 21.653 (Bu ay: 97)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 621 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.