Şimdi Ara

Sanayi esnafı niye haramdan korkmuyor ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
0
Favori
25.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
302 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mckhan

1 saat sonra gel diyen yerde çayın yok mu bir çay içelim diyemecek durumda isen Allah yardımcın olsun burası Ortadoğu
    Olayın kilit noktası da bu kanımca.

Konu sahibi yaşadığı coğrafyadan haberdar değil.
  • Konuyu açan arkadaş cuk diye oturtmuş konu başligini öyle bir haram yiyiyorlarki firavunla beraber yanarlar herhalde insaf sifir adamlarda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lagun@

Bu ajitasyondan hoşlanmıyorum, çiftlikbank mağdurları var mesela ne mağduru ya bunlar köylü kurnazı, eş dost uyusun ben parama para katayım uyanığı. Kusura bakmayın ama bu konu da böyle yani. Adam iyi usta olacak, bu tarz işlere tenezzül etmeyecek, elindeki ekipman yeterli ve kaliteli olacak, işi yetiştirecek kapasitede elemanı olacak bir de ucuz olacak vay anasını. Yok demiyorum vardır ama bunu aramak risktir başa böyle olaylar gelmesi ihtimaldir gelince de kabul edilmelidir.

Sanayi esnafını dava edenler veya her konuda bunu önerenler var mesela. Size diyorum ki gitmeyin sanayiye, bilmiyorsanız, tanımıyorsanız, beceremiyorsanız gitmeyin. Çünkü ucuz değiller.

Rolantide hafif titreme için triger neden değiştiniz mesela, gidin servise OBD cihazı hata vermiyorsa devam edin.
    Ajitasyonla ne alakası var arkadaşım. Ben ilk kez 2. El bir araba aldım ve sanayiye yolum düştüğünde bu işlerden anlamıyorum diye sahtekarlık yapmalarını çiftlikbankla nasıl bağdaştırdınız ? Amac uyanıklık ya da kokay yoldan zengin olmak meselesi değil ki. Usta arabaya bakar sorunu tesbit edip değişecekse parça değiştirir ( orjinal ya da yan sanayi müşteri ne isterse onu takarak ) sonrada ustalik ücretini alip herkes kendi yoluna gider. Bunu neresinden ciftlikbanka ya da ajitasyona bağlayabildin cok merak ettim !

• Bozuk sistemde iyi insan olunmadığı gibi, yozlaşmış toplumda hakça düzen kurulmuyor. Toplumun giderek böyle olmasının sebebi ahlaktır.. Bu ahlaksızlıkta düzen ve eğiitimdenn kaynaklıdır

• çünkü para kazanmak için :D :D haramdan bile korkmuyorlar
  • Belki de çok haram olmadığı içindir

"Müslüman -veya mü'min- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Neticede o mü'min kul günahlardan temizlenmiş olur."

"Bir kimse bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları bağışlanır. Onun namazı ve mescide kadar yürümesi de fazladan kazanç sayılır."

- "Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı? beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder
    Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir."

"Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir."

"Bir kimse evinde güzelce temizlenir, sonra Allah'ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah'ın evlerinden birine giderse, attığı adımlardan her biri bir günahı silip yok eder; diğer adımı da onu bir derece yükseltir."

Nisa 48: Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını dilediği kimse hakkında bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.

https://www.google.com/imgres?imgurl=https://pbs.twimg.com/media/DvlnskeXcAEI2bl.jpg&imgrefurl=https://twitter.com/aklingozu/status/1078600595227856896&tbnid=u52BbkdK6I-UNM&vet=1&docid=LeGGeaVvz7_ASM&w=578&h=458&q=kul+hakk%C4%B1+affedilir+mi+akl%C4%B1ng%C3%B6z%C3%BC&source=sh/x/im

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dndd -- 29 Ekim 2019; 19:13:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Boşunamı okudum okulunu. Birazda biz kazanalım.
    Eee tabi kazanmak hakkın, inşallah sıra sizede gelir tabi o zamana sanayideki ustalarımız elektrikte master yapmazsa :D
  • Daha yeni uğraştım bu durumlarla.Aracım arıza lambası yaktı.

Otopratik servise gittim.Abi kızdırma bujisi set olarak değişecek yeminle kar almayacağım 125 lira tanesi işçilik dahil 780 dedi.

İçime sinmedi bosch car servise gittim.Abi hepsi gitmemiş 480 e çözeriz dedi.

Baktım bu gezdikçe düşüyor sanayide yetkili servise gittim öylesine. Abi 370 e hallederim dedi.

En son bir arkadaşım geldi aklıma ustası varmış helal süt emmiş.Abi yapamayacağı birşeye bulaşmaz fiyatıda çok iyi dedi.Kalktık gittik.Çok basit bir kontrol ile sadece 1 buji gitmiş olduğunu tespit etti. gerekli bilgiyi verdi ve 80 lira verdim.

Biraz gezeceksiniz malesef ve kesinlikle aracın basında duracaksınız.
  • Aslında bu her toplumda her ortamda olduğu gibi,iyiside var kötüsüde.Kimi sanayici tanıdığım ustalar var adam parçayı sana aldırır el emeği ne verirsen bereket versin der işini görür.Kimi tanıdığım sanaYİYİCİ var Üç kuruşluk orjinal diye parçayı 5 kuruşa satar üstüne yan sanayi takar birde üzerine kat kat fazla işçilik alır. Anlıyacağınız her zaman her yerde olduğu gibi, Allah Helal süt emmiş insanlar çıkarsın karşınıza.
  • Herşeyden önce vicdan, vicdanlı insanlara denk gelmek nasip olsun.

• krokmaz onlar çünkü çoğu böyle yaparak işçiliği şiriyor
  • Müteahhit haramdan korkuyor mu?

Memur?

Bürokrat?

Sanayici?

Diğer Esnaflar?

Distribütörler?

Siyasetçiler?

Sorunun sanayi esnafı ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak bir namuslu-namussuz yüzdesi var ülkede. Aşağı yukarı her meslekte yakın yüzde ile hayatın her alanında bu yüzdeler geçerli... Bu genel bir yozluk hali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dndd

Belki de çok haram olmadığı içindir

"Müslüman -veya mü'min- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Neticede o mü'min kul günahlardan temizlenmiş olur."

"Bir kimse bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları bağışlanır. Onun namazı ve mescide kadar yürümesi de fazladan kazanç sayılır."

- "Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı? beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder
    Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir."

"Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir."

"Bir kimse evinde güzelce temizlenir, sonra Allah'ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah'ın evlerinden birine giderse, attığı adımlardan her biri bir günahı silip yok eder; diğer adımı da onu bir derece yükseltir."

Nisa 48: Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını dilediği kimse hakkında bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.

https://www.google.com/imgres?imgurl=https://pbs.twimg.com/media/DvlnskeXcAEI2bl.jpg&imgrefurl=https://twitter.com/aklingozu/status/1078600595227856896&tbnid=u52BbkdK6I-UNM&vet=1&docid=LeGGeaVvz7_ASM&w=578&h=458&q=kul+hakk%C4%B1+affedilir+mi+akl%C4%B1ng%C3%B6z%C3%BC&source=sh/x/im
    Sayın dndd ; Bu bahsettiğiniz Ayetler ve Hadis-i Şerifler kişinin kendi nefsine karşı işlediği suçlar için. Yani kul ile Allah arasında olan günahları kapsar. Bir başkasına karşı işlenen ve o kişinin hakkının gasbedildiği durumlarda, camiye gitmek abdest almak yahut tevbe etmek yetmiyor. İllaki o hakkını gasbettiğin kişinin ya zararını tazmin edeceksin ya da helalliğini alacaksın. Bu iş o kadar basit değil yani.

• Ne kadar anadan babadan beddualı adam var ise sanayilerde oto yıkamalarda çalışır kardeşim bu yeni değil yıllardır ülkenin bir gerçeği. İyi Helal dürüst çalışanlar da var.
  • Keske servise baktirsaydin kardes yada hangi araca biniyorsan o servisten ayrilma sanayide bir ustaya
    Ama bu da demek olmuyor ki senin sorununa kesin cozum var.
    Araban serviste bile tamir edilemez bir halde olabilir bunun suclusu neden sanayi esnafi olsun.

• patojenyc P kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım o dediğin tamamen senin yorumun veya temenniin, ben yukarıdaki hadislerde veya ayette hiç nefis, kul hakkı vs görmüyorum nitekim en altta verdiğim linkte prof süleyman ateş in kul hakkı konusunda açıklamaları var dikkatli okuyunuz, hatta süleyman ateşin bu konuda başka yazıları da mevcut
    ......

Sayın hocam bugüne kadar eksiksiz bütün yazılarınızı okudum ve birçok yeni bilgi öğrendim. Benim sorum şu; bir takvim yaprağında şöyle yazıyordu; Allah tövbeyi kabul eder, kulları yeter ki tövbe etsin bütün günahları affolur. Yalnızca Allah kul hakkının tövbesini kabul etmez. Yaşadığımız ortamda böyle bir yüzyılda illaki hakkını bilerek veya bilmeyerek yediğimiz insanlar vardır, onlar da yaşıyor veya ölmüşlerdir. Biz onları nasıl bulup hakkımızı helâl ettireceğiz? Ettiremezsek ahirette bunun hesabını nasıl vereceğiz?

Cevap: Kur'ân'a göre Allah, şirk koşma dışında her günahı dilerse affeder. Ancak şirki, kul şirkten dönüp Allah'a yöneldiği takdirde affeder. Ümitsizlik yoktur. Yeter ki kul Allah'a yönelsin. Öyle takvim yapraklarında karalanan çalakalem bilgilerle din öğrenilmez. Dinin temel kaynağı Kur'ân'dır. Siz Kur'ân'a bakın. Öyle ayrıntılar, kabuklarla, rivayetlerle uğraşanların eklemesidir

• quote:

Orijinalden alıntı: dndd

Arkadaşım o dediğin tamamen senin yorumun veya temenniin, ben yukarıdaki hadislerde veya ayette hiç nefis, kul hakkı vs görmüyorum nitekim en altta verdiğim linkte prof süleyman ateş in kul hakkı konusunda açıklamaları var dikkatli okuyunuz, hatta süleyman ateşin bu konuda başka yazıları da mevcut
    ......

Sayın hocam bugüne kadar eksiksiz bütün yazılarınızı okudum ve birçok yeni bilgi öğrendim. Benim sorum şu; bir takvim yaprağında şöyle yazıyordu; Allah tövbeyi kabul eder, kulları yeter ki tövbe etsin bütün günahları affolur. Yalnızca Allah kul hakkının tövbesini kabul etmez. Yaşadığımız ortamda böyle bir yüzyılda illaki hakkını bilerek veya bilmeyerek yediğimiz insanlar vardır, onlar da yaşıyor veya ölmüşlerdir. Biz onları nasıl bulup hakkımızı helâl ettireceğiz? Ettiremezsek ahirette bunun hesabını nasıl vereceğiz?

Cevap: Kur'ân'a göre Allah, şirk koşma dışında her günahı dilerse affeder. Ancak şirki, kul şirkten dönüp Allah'a yöneldiği takdirde affeder. Ümitsizlik yoktur. Yeter ki kul Allah'a yönelsin. Öyle takvim yapraklarında karalanan çalakalem bilgilerle din öğrenilmez. Dinin temel kaynağı Kur'ân'dır. Siz Kur'ân'a bakın. Öyle ayrıntılar, kabuklarla, rivayetlerle uğraşanların eklemesidir
    ''Arkadaşım o dediğin tamamen senin yorumun veya temenniin ''demişssiniz ya Aslında aynı yorumu bende sizin için yapacağım. Şöyle düşünün , Ben sizin evinize girip malınızı çalsam ve sizde bundan son derece mağdur olsanız, sonra da ben gidip bir güzel abdest alıp namaz vs kılıp tevbe etsem ve affedilsem, bu İslam'ın şiarına aykırı bir durum olmaz mıydı ? Evet Allah son derece affedicidir hatta Hadis-i Şeriflerde ''Kul tevbe etmeye bıkmadığı sürece Allah onu affetmeye bıkmaz'' diye buyruluyorken, ben tevbeyle affedildiğim halde Sizin zararınızı ve mağduriyetinizi kim giderecek ? Sizce bu adil mi?
    Konuyu fazla dağıtmak ve farklı mecralara çekmek istemesem de bu konu şerhe muhtaç olduğu için açıklama gereği duyuyorum. Hoca yada fıkıh alimi değilim. Sıradan bir müslümanım.Kişinin içine kimsenin mağduriyetini katmadan işlediği günahlar için tevbe kapısı her zaman açıktır. Ama işin içine ikinci bir kişinin mağduriyeti girdiği an, olay tamamen farklılaşır ve kul hakkı boyutuna geçer.
    Fıkıhta genel geçer kural şudur ki ; Sizin alıntıladığınız soruda da bahsedildiği gibi şayet hak sahibi kişiye ulaşılamazsa varislerine ulaşılması,onlara da ulaşılamaması durumunda, borçlu kişinin o hak sahibinin adına, alacağı miktar kadar sadaka vermesi gerekir. Buraya kadar tamamen iyiniyetli bir yaklaşımdan bahsediyoruz. Şayet kul hakkı yemeyi alışkanlık haline getirip bundan pişman da olmayan kişiler için, ilahi adalet bu dünya da tecelli etmese bile ( ki mutlaka er ya da geç ya ondan ya evladından ya ailesinden çıkacaktır. Bunun örnekleri saymakla bitmez ) ahirette tecelli edecektir.Herşeyin İlahi adalet terazisine konduğu o vakit, dünyada gasbedilen haklara karşılık, borçlu kişinin borcu nisbetince sevaplarından alacaklı kişiye devredilir.Şayet verebileceği sevabı yoksa alacaklı kişinin günahlarından alacağı nisbetince borçlu kişinin terazisine eklenir. İşte bu İlahi adalettir...( Yine de benim sözlerim fetva niteliği taşımaz. Sonuçta konunun uzmanı bir kişi değilim. )
    Açtığım konuya binaen bu dünyada benden üç beş kuruş koparıpta kar ettiklerini zannedenler aslında öte dünya için bana yatırım yapıyorlar farkında değiller. En azından bir müslüman olarak benim inancım bu şekilde. O yüzden çokta üzülmüyorum. Kendileri düşünsün.
    Benim asıl anlamadığım ve üzüldüğüm; yolda sefere giderken kopardıkları üzümün parasını asma dallarına asan askerlerden bu noktaya biz nasıl geldik kısmı !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patojenyc -- 29 Ekim 2019; 23:7:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ddr4ig

Keske servise baktirsaydin kardes yada hangi araca biniyorsan o servisten ayrilma sanayide bir ustaya
    Ama bu da demek olmuyor ki senin sorununa kesin cozum var.
    Araban serviste bile tamir edilemez bir halde olabilir bunun suclusu neden sanayi esnafi olsun.
    Hocam servis konusunda haklısınız ama sözkonusu aracın tamiri ile değil, arada kaybolan (!) kontak ve orjinal denilipte yan sanayi triger zinciri takılması ile ilgili.Üstelik zinciri takanda servisten çıkma usta idi ;-)
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.