Şimdi Ara

Saf Android deneyimi neler vadediyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
2.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Android telefon sahibiyseniz "Saf Android" kavramını temsil eden Stock Android, Pure Android veya Vanilla Android terimlerini duymuş olmalısınız. Stock ROM veya Saf Android'in ne olduğu konusunda fikir sahibi olmayanlara yönelik olarak hazırlanan bu yazıda konuyla ilgili temel bilgilere yer vereceğiz.

Öncelikle Stock ROM, Pure Android ROM veya Vanilla ROM'un hemen hemen aynı olduğunu, bu nedenle makalemizde "Saf Android" terimini kullanacağımızı belirtelim. Google tarafından geliştirilen Saf Android, tüm Android telefonlarda yüklü olan işletim sisteminin temelini oluşturuyor.

Saf Android Nedir? 

Saf Android, Google tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadan sağlanan Android'in el değmemiş saf sürümüdür. Nexus, Google Pixel ve Android One programı dahilindeki General Mobile gibi üreticilerin akıllı telefonları Saf Android sürümüyle geliyor. Samsung, HTC veya LG gibi akıllı telefon üreticileri ise bu saf sürümü kendilerine özel arayüz ve uygulama entegre ederek modifikasyondan geçiriyorlar.

Saf Android, işletim sistemini çalıştırmak için gereken veya yalnızca Google'ın Android kullanıcıları için önemli olduğunu düşündüğü önemli uygulamalar ve araçlarla birlikte geliyor. Bu da Saf Android'in sistemi yavaşlatacak herhangi bir tema veya gereksiz uygulamalarla (bloatware) gelmediği anlamına geliyor.

Güvenlik Konusuda Bir Adım Önde 

Nexus, Google Pixel, bazı Motorola modelleri ve General Mobile marka cihazların dışındaki hemen hemen tüm akıllı telefonlar revize edilmiş Android işletim sistemiyle ile birlikte sunuluyor. Örneğin Samsung cihazlarda TouchWiz, Sony'lerde Xperia, HTC'lerde ise Sense UI ve benzeri arayüzler yer alıyor. Bu üreticiler, Saf Android'i temel alarak işletim sistemini kendilerine göre özelleştiriyorlar.

Saf Android'in Faydaları

• Diğer arayüz giydirilmiş veya kişiselleştirilmiş Android ROM'lara kıyasla çok hızlı
    • Gereksiz uygulama (bloatware) içermediği için daha fazla depolama alanı sunar
    • Diğer Android cihazlara kıyasla güncellemeleri daha hızlı şekilde alır
    • Bataryayı hızla tüketen hiçbir üçüncü parti uygulamaya sahip değil
    • Sistem kaynaklarını tüketen hiçbir üçüncü parti uygulama içermez
    • Diğer kullanıcı arayüzlerine kıyasla daha temiz bir görünüm sunar
    • Güvenlik yamaları ve güncellemeleri öncelikli olarak hızlı şekilde alır
    • Saf Android'li cihazlar yeni özelliklere hızlı şekilde sahip olur
    • Saf Android, doğrudan Google'dan geldiği için her zaman kaliteli olduğundan emin olabilirsiniz
    • Hata düzeltmelerini hızlı şekilde ilk olarak sizin almanızı sağlar

Bazı avantajlara sahip olmakla birlikte, Saf Android'in bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajlar arasında özellik eksikliği, kişiselleştirme seçeneklerinin yetersizliği vs gibi konular var.

Bu nedenle üreticiler, Saf Android'i temel alıp ihtiyaçlarına göre özelleştirerek tüketiciler için yararlı olduğunu düşündükleri yeni özellikler, uygulamalar ve araçlar entegre ediyorlar. Ancak bunların da sistem kaynaklarını tükettiği, cihaz hafızasında yer kapladığı ve RAM kullanımını arttırdığı da bir gerçek.

Saf Android ve faydaları konusunda bilgi sahibi olabilmeniz için hazırlanan bu makaleye rağmen konuyla ilgili halen aklınıza takılan birşeyler varsa yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

• Madde madde yazılan avantajlardan bazıları şunlar,

-Diğer Android cihazlara kıyasla güncellemeleri daha hızlı şekilde alır.

-Güvenlik yamaları ve güncellemeleri öncelikli olarak hızlı şekilde alır.

-Yeni özelliklere hızlı şekilde sahip olur.

Sanki listedeki madde sayısı arttırmak amaçlı yazılmış gibiler.
    Sıradan ve içi boş hale gelmeye başladı demişsiniz ancak zaten saf arayüzün amacı bu değil mi?
    Her üretici kendi özelliklerini ekliyor ancak çoğu stabil çalışmıyor veya kullanışlı olmuyor.
    Google Launcher'da en azından stabil olmayan ek özellikler yok. Gelen özellik de en azından diğerlerinden daha kullanılabilir haliyle ekleniyor.

Ben temiz halini daha kullanışlı buluyorum.
    Kim ne derse desin ben seviyorum saf androidi... HAyır diğer markalar arayüzlerini bunun üzerine kuruyorlar işte fazla fazla dediğimiz ne var ki...

galeri var ismi galeri olmadıgı için bulamıyor dosya yöneticisi var adı dosya yöneticisi olmadıgı için bulamıyor... KAmera sesi neden kapanmıyor yok yav bu telefonda sanal tus yerine sabit tus olsa daha iyi olurdu... Adam 1 senedir telefona sahip arkadaş çoklu msj nasıl atıcam diye soruyor :) Tamam bilmiyorsun da yav internetin var işte foruma girmişssin bi yaz google a ...

İnsan telefon alırken nedir ne değildir onu bilecek. Saf android diyor bas bas bagırıyor yav arkadaş hiç mi merak etmiyorsun ne demek içinde ne vardır ne yoktur. Saf android temiz akça pakça eli ayagı düzgün yalan söylemez falanmı sanıyorlar acaba...

E şimdi bana salak saçma uygulamalarla DOLU gelmiyor telefon ki google uygulamalarından bile bence gereksizleri var... Root at rom at launcher yükle dosya yönetici istiyorsan onu yükle galeri istiyorsan onu yükle yap Allah yap sıkıntı nerde onu anlamadım...

Haaa kamera cok önemliyse pro fotografcıysan arkadaş bi zahmet fotoğraf makinası al en iyi çeken telefon adam gibi bir fotograf makinasının 1/100 ü kadar bile değil... Tabi foto dan kasıt sivilceleri yok edip dişleri beyazlatıp kırışıkları giderip sosyla meddyaya paylşaşmak vs değilse... :)
  • Nexus 4'den beri Nexus kullanmış en son S7'ya geçmiş biri olarak söylüyorum saf Android artık çok sıradan ve içi boş hale gelmeye başladı. Evet güncellemeler geliyor ama bence kıyaslayacak olursak hala bir İOS gibi değil. Güncellemeler dışında da pek bir esprisi kalmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: assasin34

Nexus 4'den beri Nexus kullanmış en son S7'ya geçmiş biri olarak söylüyorum saf Android artık çok sıradan ve içi boş hale gelmeye başladı. Evet güncellemeler geliyor ama bence kıyaslayacak olursak hala bir İOS gibi değil. Güncellemeler dışında da pek bir esprisi kalmadı.

Hocam inanın o kadar güzel yazmışsınız ki...
    İnsanların iki tane fetişi var
    1) saf android
    2) ince çerçeve
    artık 2017 senesinde ikisinin de çok gerekli olmadığı anlaşılır umarım..
  • quote:

Nexus 4'den beri Nexus kullanmış en son S7'ya geçmiş biri olarak söylüyorum saf Android artık çok sıradan ve içi boş hale gelmeye başladı. Evet güncellemeler geliyor ama bence kıyaslayacak olursak hala bir İOS gibi değil. Güncellemeler dışında da pek bir esprisi kalmadı.

Sıradan ve içi boş hale gelmeye başladı demişsiniz ancak zaten saf arayüzün amacı bu değil mi?
    Her üretici kendi özelliklerini ekliyor ancak çoğu stabil çalışmıyor veya kullanışlı olmuyor.
    Google Launcher'da en azından stabil olmayan ek özellikler yok. Gelen özellik de en azından diğerlerinden daha kullanılabilir haliyle ekleniyor.

Ben temiz halini daha kullanışlı buluyorum.
  • Madde madde yazılan avantajlardan bazıları şunlar,

-Diğer Android cihazlara kıyasla güncellemeleri daha hızlı şekilde alır.

-Güvenlik yamaları ve güncellemeleri öncelikli olarak hızlı şekilde alır.

-Yeni özelliklere hızlı şekilde sahip olur.

Sanki listedeki madde sayısı arttırmak amaçlı yazılmış gibiler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saf android çok sıkıcı gelir normal android kullanıcısına.

• HTC ONE S kullanmaya başladıktan sonra. Sırasıyla HTC ONE M7 ve şuan HTC 10 kullanıyorum.
    Şunu söylemeliyim ki HTC 10 saf android kıvamında bir sense arayuzune sahip çoğu kişi için sıkıcı görünebilir ama ben HTC arayuzu dışında diger telefonları çok sıkıcı buluyorum nedense. Blinkfeed en keyifli ve boş boş ekrana bakmayı önleyen en güzel uygulaması en başta gelecek olan.

Saf android olsun ama içinde biraz makyaja ihtiyac var. HTC nin yaptığı gibi.

• Saf android çok sıkıcı, bir MIUI kullanıcısı olarak telefondaki her özelliğin değişebilir olması lazım bence. Bildirim çubuğundan uygulama renklerine kilit ekranından arayüze kadar her şey özelleştirilebilir olmalı. İnsan bir süre aynı tasarımından sıkılıyor launcher falan kuruyor ama o da sadece ana ekranı değiştiriyor bu yüzden tema ile her şeyi değişen romlar daha güzel. Her temada yeni telefon almış hissi var. (MIUI 8 - Mi 5S)

• Saf Android te KNOX 1 diye cihaziniz garanti disi kalmasi veya guncelleme alamamasina tek cozumu cebinizden anakart degisimidir ! En az bin TL ...

Saf Android ler 2 tip . Kaynak kodlari ve firmware leri olan Nexus ve Pixel cihazlari ve oteki Android One cihazlari ( kaynak kodlari yoktur Camera2 API destegi tamamen yoktur ! )

Saf Android ile gorsellikten ote ne istiyorsunuz onu alirsiniz . Akici arayuzu ile islemci ram ve deoplama birimi daha az kullanilmakta .

Pratikte baska markalarin kagit ustunde daha iyi donanimlisi bile ciksa ondan daha akici olmaktadir .

Saf olanlarin ustune istenen arayuz ozellestirilmesi yapilamktadir ve root - unlock sorunsuz unroot ve lock eski orjinal haline donebilmektedir ve garantisi devam eder servise giderse ama Samsung gibi markalarda garantiniz biter orjinal yazilim yuklu olsa bile malum KNOX hep 1 olacaktir.

Guvenlik donanimsal olarak ta koruma malesef Android One larda yoktur kamerasi tam kontrol edilemiyor da Android One cihazina sahibim ve Pixel XL 128 Note5 sahibi biri olarak kiyaslamami yapabiliyorum .

• Saf; saftirikten gelmektedir, çabuk kanan, alık, bazen de kafası çalışmayanlar için kullanılır. örnek: saf kızım benim, öyle vaadlere hemen kanılır mı?

• ERIKCI kullanıcısına yanıt
    Ben özellikle ince çerçeve ve ekran/kasa oranı fantezisini anlamıyorum. Yanlış anlaşılmasın ince çerçeveli birçok telefon çok güzel görünüyor. Ama anlaşılmaz olan ekran/kasa oranı daha düşük olan telefonlara karşı olan nefret. Bırakın arkadaşım belki ben XZ Premium'daki çerçevelerden keyif alıyorum

Bu arada şuanda S7 Edge kullanıyorum. Kılıfsız kullanmak eziyet gibi, çünkü avucunuzun içi ekrana değiyor, sürekli bir şeylere basıyorsunuz. Kavramadan tutayım diyince de kayıp gidiyor telefon, düşünüyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2013 nexus 4 OTG yok - 4G yok - PİL çabuk bitiyordu.... xperia Z Full HD ekran ile antutudan daha yüksek puan alıyordu ( LG G / Xperia Z aynı donanıma sahip )
  • Saf Android'in tadı başkadır. Bir süre sonra sıktığı doğrudur ama her telefonun arayüzü birgün sıkar.

• quote:

Bende aynı telefonları kullandım kullanıyorum hak veriyorum. Nexus'ların tek avantajı kolayca root edilip özelleştirilmiş romlar'ın bolluğuydu.

• Saf androidi beğeniyorum. Firmalar düşük donanımlı cihazlara özelleştirme yapmasalar daha iyi olacak. 'Hala bir ios değil' diyenlere gülüyorum. Android şu an itibariyle yeterli gelişimini gösterdi ve kendini ispatladı.Gelişmeye de devam ediyor.

Kıyaslamaya örnek vermek gerekirse;
    https://forum.donanimhaber.com/kim-demis-iphone-da-bluetooth-paylasim-yok-diye-celeste--49246836

Şu konuda 2016da(!) yazılmış son mesaja bakın, bana hak vereceksiniz. Androidde bu tür ihtiyaçlar için IOStaki gibi kırk takla atmanıza gerek yok. Herşey daha basit. Tek olumsuz yanı güncelleme süresinin en fazla 2 yıl olması.

• Aslolan her daim performanstır. Özellikten kasıt nedir bunu anlamıyorum. Onda da WhatsApp Facebook Instagram'a giriyorsun bunda da. Ama diğerinde sistem daha kararlı çalışırken neden diğerini tercih edeyim?

• saf android çekilmez. google'un adam olup kamera uygulamasını, klavye uygulamasını, dosya resim video uygulamalarını adam gibi kaliteli tasarlayıp standart haline getirmeli. saf androidde bunların hepsi yarım yamalak.

• android telefonları yavaşlatan arayüz değil şu google play hizmetleri denen lanet şey şarjı emiyor arka planda sürekli çalışıyor dondursan hiç bir uygulama çalışmıyor lineageos da denedim yüklemedim bunu şerja etkisi muazzam

• özelleştirme kişiden kişiye göre degişir standart klavye yi sevmiyorsan swiftkey arayüzü sevmiyorsan nova launcher camera prog sevmiyorsan htc ,motorala hangi markanın kamerasını seviyorsan onu kur ben gm 5 plus stock android kullanıyor
    muzik sony Xperia Music Walkman
    arayüz nova +9 (htc vb arayüz)
    kamera prog bütün markalrın kamera prog kurulu
    vb...
    bana göre özelleştirme seçenekleri bize kalmış fuzuli tonla prog gelecegine gelmesin daha

• WarSaw kullanıcısına yanıt
    Bence de doğru. Klavyede sıkıntı yaşamıyorum. Fakat kamera ve dosya yöneticisi için ek program kurdurtmayacak kaliteye şimdiye kadar ulaşması gerekirdi. Fazla kafaya dert edecek sorun değil yine de. Play store içinde ücretsiz bir çok uygulama var.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.