Şimdi Ara

GTX 950 Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
3.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu topik üzerinden GTX 950 ile ilgili OverClock ve Performans-Oyun içi FPS testlerini paylaşacağım.

Şimdi konuya sistemin özellikleri ile giriş yapalım :

Corsair CX750 750W 80+ Bronze PSU
    MSI 970A GAMING Anakart
    AMD FX 8300 İşlemci
    2x4 8GB GSkill Ripjaws 1600Mhz CL9 Ram
    MSI GTX 950 GAMING 2G

Şansıma olmalı ki kartım %80 sayılabilecek bir ASIC Quality ile geldi.

Kart ısınmıyor ve OverClock değerleri şuan için gayet iyi.

GPU : 1400 Mhz
    Memory : 1700 Mhz

Olarak kullanıyorum. FireStrike testini sorunsuz şekilde tamamladı ve oyunlarda hiç bir performans sorunu yok.

Şimdilik ufak bir SS'de ekleyeyim vaktim olursa oyun içi FPS videoları da atarım.

GTX 950  Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]

• Hayırlı olsun, bende dün msı gtx 960 4G aldım, msi özel soğutmalı kartlar emsallerine göre gerçekten serin çalışan 1 yapıda oluyolar.

Bu testte 960 ile karşılaştırma yapmak istersen durumu aşağıda.
    Stock & GPU +250 o.c.

GTX 950  Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]  GTX 950  Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]

Edit:

Bu arada bendeki kartın ASIC değeri 72.6 çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coax47 -- 6 Mart 2016; 1:06:31 >

• coax47 kullanıcısına yanıt
    Bu kombustorun içindeki hangi benchmark hocam ?

Adını verirseniz deneyeyim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    İlk mesajında resmini verdiğin test.

• quote:

Orijinalden alıntı: coax47

İlk mesajında resmini verdiğin test.

Overclocksuz stok değer :

1450/1750 Overclocklu değer :

O.C ile en azından nvidianın stock hızda çalışan gtx 960'ını yakalamış olmalısındır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coax47

O.C ile en azından nvidianın stock hızda çalışan gtx 960'ını yakalamış olmalısındır.

Hocam biraz daha ince ayarla bu GPU 1500-1600 Mhz görür de şuan gayet yeterli belki 2-3 yıl sonra yetmemeye başlayınca dayarız Overclock bakarız yolumuza
    Doğru.

Değişik 2 test'te şu şekilde, 1. test herşey en düşükte, 2. test hızlar en düşükte sadece power target 60% bu şekilde gpu hızı 1177mhz. i geçemiyor ve dalgalı.

GTX 950  Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]  GTX 950  Overclock ve Performans Paylaşım Topiği [Sürekli Güncel]

Edit : Power targete dokunmazsamda hız 1226mhz. olarak sabit çalışıyo.

Sadece bellek +500 ve son olrk Gpu +250 & bellek +500mhz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coax47 -- 6 Mart 2016; 3:51:43 >

• coax47 kullanıcısına yanıt
    Aman hocam sakin bellekler zaten 1750'de çalışıyor +500 falan vermeyi bidaha elinize almayın kartı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Arkadaşlar merhaba.

Bu topik üzerinden GTX 950 ile ilgili OverClock ve Performans-Oyun içi FPS testlerini paylaşacağım.

Şimdi konuya sistemin özellikleri ile giriş yapalım :

Corsair CX750 750W 80+ Bronze PSU
    MSI 970A GAMING Anakart
    AMD FX 8300 İşlemci
    2x4 8GB GSkill Ripjaws 1600Mhz CL9 Ram
    MSI GTX 950 GAMING 2G

Şansıma olmalı ki kartım %80 sayılabilecek bir ASIC Quality ile geldi.

Kart ısınmıyor ve OverClock değerleri şuan için gayet iyi.

GPU : 1400 Mhz
    Memory : 1700 Mhz

Olarak kullanıyorum. FireStrike testini sorunsuz şekilde tamamladı ve oyunlarda hiç bir performans sorunu yok.

Şimdilik ufak bir SS'de ekleyeyim vaktim olursa oyun içi FPS videoları da atarım.

Assıc değeri düşük ama bna göre önemsiz çünkü bios yaZınca değişiyor bu değer kartın kullandığı voltaka göre belirliyor sanırım.

Ben bu kattda 0 fan yok sanıyordum ama yanılıyorum sanırım stres testinde bile fan açmamış. Msi ın bu soğutucusuna hastayım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• çok kararsızım bende r9 380 veya gtx 960 ile i5 li bir sistem mi dizsem yoksa gtx 950 ve i3 6100 ile daha fiyat performans mi takilsam diyorum. 950 beni 2,3 sene götürür gibime geliyor 1080p de. Daha sonrada oyun oynamaya vakit bulamam zaten yeni nesil çıkacak birde gidip 960 falan alsam o kadar para vericem çabuk eskimiş olacak. Bu konuya bakayim 950 den neler çıkacak.

• Gtx 950 ile far cry primal ve rise of tomb raider deneyen var mı?

• 1 ay Gtx 960 4gb kullandım.Parasını hak eden bir kart değil.En azından TR şartları için böyle.Ardından 280x kullandım.İkisini de ikinci el aldım.280x parasını daha fazla hak ediyor.Gtx960a göre %10 daha performanslı ve daha ucuz.Şimdi 4k bluray filmler çıkacak.H265 gpu hızlandırma yapabilmek için gtx950 almak istiyorum. .Aranızdan satmak isteyen arkadaşlar olursa pm atıversin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aterikasedi -- 6 Mart 2016; 14:49:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Myronides

çok kararsızım bende r9 380 veya gtx 960 ile i5 li bir sistem mi dizsem yoksa gtx 950 ve i3 6100 ile daha fiyat performans mi takilsam diyorum. 950 beni 2,3 sene götürür gibime geliyor 1080p de. Daha sonrada oyun oynamaya vakit bulamam zaten yeni nesil çıkacak birde gidip 960 falan alsam o kadar para vericem çabuk eskimiş olacak. Bu konuya bakayim 950 den neler çıkacak.

R9 380 + I5 sistem almanız yararınıza olur.
  • selmand kullanıcısına yanıt
    ASIC değeri için bir genelleme yapmak yerine gpuya göre yorumlanırsa daha sağlıklı olacaktır çünkü bazı gpularda bu değer bazen pek bir şey ifade etmezken bazılarında ise özellikle hız aşırtma konusunda belirleyici olabiliyor.Forumda genel kanı bu değerin bir öneminin olmadığı yönünde fakat şu ana kadar kullandığım kartlarda özellikle asıc değeri yüksek olanlarda hız aşırtma potansiyelininde benzer oranda yüksek olduğunu gözlemledim.Ayrıca bu değer karta herhangi bir bıos yazılması yada mevcut bıosunun editlenmesi ile değişmeyen bir değerdir yani sonradan değiştirilme gibi bir durum mevcut değildir.Kartın kullandığı voltaja göre değil tamamen gpu-z programının gpu için ifade ettiği üretim kalitesinin yüzde olarak karşılığını ifade etmektedir.Bu nedenle %79.7 lik asıc değeride yüzde bazında değerlendirilirse iyi bir değerdir fakat hız aşırtma potansiyeli hakkında ne oranda bilgi verdiğini gözlemlemek için gpunun stabil olduğu değerler belirlendikten sonra daha iyi bir şekilde yorumlanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 6 Mart 2016; 17:31:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Terminator T-800

ASIC değeri için bir genelleme yapmak yerine gpuya göre yorumlanırsa daha sağlıklı olacaktır çünkü bazı gpularda bu değer bazen pek bir şey ifade etmezken bazılarında ise özellikle hız aşırtma konusunda belirleyici olabiliyor.Forumda genel kanı bu değerin bir öneminin olmadığı yönünde fakat şu ana kadar kullandığım kartlarda özellikle asıc değeri yüksek olanlarda hız aşırtma potansiyelininde benzer oranda yüksek olduğunu gözlemledim.Ayrıca bu değer karta herhangi bir bıos yazılması yada mevcut bıosunun editlenmesi ile değişmeyen bir değerdir yani sonradan değiştirilme gibi bir durum mevcut değildir.Kartın kullandığı voltaja göre değil tamamen gpu-z programının gpu için ifade ettiği üretim kalitesinin yüzde olarak karşılığını ifade etmektedir.Bu nedenle %79.7 lik asıc değeride yüzde bazında değerlendirilirse iyi bir değerdir fakat hız aşırtma potansiyeli hakkında ne oranda bilgi verdiğini gözlemlemek için gpunun stabil olduğu değerler belirlendikten sonra daha iyi bir şekilde yorumlanabilir.

Bu yazdıklarınızı neye göre yazdınız bilmiyorum ama downvoltage yaptığım kartımda assic değeri %70 den 86 ya fırlamıştı. Mantıklı olanda budur. Hiç bir algoritma chipin oc değerini ölçemez bana göre oc yapar görürsün. Bu değer standart saat hızlarına göre kartın kullandığı voltaja göre bir hesaplama yapıyor olmalı. Ben sapphire 7870xt de bu şekilde deneyimledim marka modele göre de değişiyor olabilir.

• selmand kullanıcısına yanıt
    Bu yazdıklarımı şu ana kadar kullanmış olduğum farklı sınıflardaki ekran kartlarındaki gözlemlerimden yola çıkarak yazdım.Kullandığım kartlar genelde üst seviye olsada asıc değeri ile hız aşırtma potansiyeli arasında doğrusal bir orantı mevcut ve çoğu durumda yüksek asıclı kartlar hep iyi hız aşırtma performansı gösterdiler.Ayrıca kullandığım kartlarda asıc değeri yükseldikçe ulaşılan boost hızıda yüksek çıkmıştı örneğin son kullandığım iki kartın yük altındaki voltaj değerleri aynı olmasına rağmen asıc değeri %74 olan gpunun fabrika çıkışı boost hızı 1300 Mhz iken %84 olan diğer gpunun 1392 Mhz yani artan asıc doğrudan boost hızının yükselmesine dolayısıyla hız aşırtma sonucunda daha yüksek hıza ulaşılmasına neden oluyor.Ayrıca ekran kartlarından daha iyi verim almak için genelde default bıosu modlayarak kullanıyorum ve şu ana kadar kullandığım hiçbir kartın asıc değerinin bıosun editlenmesi ile değiştiğini görmedim zaten değişmesi için bazı şartların oluşması gerekir örneğin programın bu değeri belirlemede kullanılan algoritması değiştirilirse yada ekran kartı değişirse bu değer farklılık gösterebilir onun dışında program bazlı bir değişiklik yoksa asıc değeri ilk ne okunduysa aynı ekran kartına uygun farklı bir bıos atılsa bile bu değer değişiklik göstermez.

Burada anlatmak istediğim asıc değerinin oc potansiyeli hakkında %100 fikir vermesi değil sadece genelde yüksek değere sahip olan gpuların diğerlerine oranla daha yüksek hızlara çıkmasıdır ayrıca bir gpunun hız aşırtma potansiyeli sadece voltaja bağlı olsaydı bu durumda voltaj dışındaki diğer etkenlerin hiç bir önemi olmazdı fakat voltaj tek başına oc kabiliyeti için yeterli değildir voltajın dışında gpunun güç tüketim verimliliği,üretim kalitesi ve gpuyu barındıran pcb üzerindeki bileşenlerin kalitesi gpudaki asıl potansiyelin görülmesini sağlarlar.Bu nedenle asıc değeri için sadece voltaja bağlı kalınmayıp güç tüketimi ve diğer etkenleride algoritmaya dahil ederek hepsinin bütünü dahilinde bir sonuç çıkıyor.Program ekranındanda hangi etkenlerin sonuçta etkili olduğunu görebiliyoruz.

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Downvoltage yapıp sonucu yazarmısınız.

• 2-3 sene sonra overclock değil kartın evrim geçirse gene kurtaramazsın.
    Örneğin; şu anda bile çıkacak oyunların çoğu tavsiye edilen olarak bile gtx 970 istiyor

• Asus, harici güç girişi olmayan gtx 950 üretmiş :http://hexus.net/tech/news/graphics/91070-asus-debuts-geforce-gtx-950-without-power-connector/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coax47 -- 7 Mart 2016; 13:12:23 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.