Şimdi Ara

Ryzen 3000 serisi işlemciler CAYIR CAYIR yanıyor! Noctua açıklama yapmış.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
1
Favori
4.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

Açıklamayı buradan okuyabilirsiniz. Yani 3000 serisi bir işlemcinin varsa boşta 60 dereceler gayet normal. Tabi işlemci boştayken sizinde boşta durmanıza gerek yok masaüstündeki sıcaklıkla bile rahatça yumurta haşlayabilirsiniz

• Forum forum olmaktan çıktı aynı 3-5 kişinin durduk yere diğer fikirler ve insanlara laf atmak için konu açtığı, sataştığı bilgi namına hiçbir şey içermeyen tamamen başkalarına laf atma üzerine kurulu, ben doğru yaptım sen yanlış yaptın ben doğruyum sen yanlışsın, benim sistemim seninkini döver tarzı garip konuların arka arkaya açıldığı garip bir yere döndü. Eskiden buralarda tartışmalar daha bilgi eksenli olurdu. Farklı sistemler kullanan veya farklı fikirdeki insanların kudurdukları falan hayal edilip bu şekilde ifadelerin yazıldığı, faklı düşünen insanlara açıktan hakaret edilen bu tarz konular açılmazdı. Forum gün geçtikçe daha da kötü hale geliyor.
  • Bi bitmediniz.
    Tum markalarin fanboylarini toplayip bi temiz sopadan gecirmeli..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

Bi bitmediniz.
    Tum markalarin fanboylarini toplayip bi temiz sopadan gecirmeli..
    Tarihte böyle bir örnek var mı? yanıyor, patlıyor, çatlıyor dedikleri 7700k hakkında mesela noctua gibi soğutucuların kralı bir firma açıklama yapmış mı? eğer yoksa boş yapmayın.. fanboyluk değil bu kendim ryzen kullanıyorum zaten.
  • Forum forum olmaktan çıktı aynı 3-5 kişinin durduk yere diğer fikirler ve insanlara laf atmak için konu açtığı, sataştığı bilgi namına hiçbir şey içermeyen tamamen başkalarına laf atma üzerine kurulu, ben doğru yaptım sen yanlış yaptın ben doğruyum sen yanlışsın, benim sistemim seninkini döver tarzı garip konuların arka arkaya açıldığı garip bir yere döndü. Eskiden buralarda tartışmalar daha bilgi eksenli olurdu. Farklı sistemler kullanan veya farklı fikirdeki insanların kudurdukları falan hayal edilip bu şekilde ifadelerin yazıldığı, faklı düşünen insanlara açıktan hakaret edilen bu tarz konular açılmazdı. Forum gün geçtikçe daha da kötü hale geliyor.

• Timeguard ile Festigkeit kafes dövüşü yapsın diyenler?
  • Açıklamadan bir paragraf.

"Ayrıca, Ryzen 3000 CPU'lar daha yüksek takviye saatlerine ulaşmak için nominal sıcaklık tavan boşluğunu (95 ° C'ye kadar) oldukça agresif bir şekilde kullanıyor. Sonuç olarak, işlemcinin bu sıcaklık sınırına girmesi kesinlikle sorun değil ve endişe verici değildir. Saat hızı ve besleme voltajı, AMD'nin teknik özelliklerinde kalmak ve aşırı ısınmayı önlemek için işlemcinin kendisi tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır."

Translte çevirisi ama anlatılmak istenen anlaşılıyor. Ortada herhangi bir sıkıntı yok sıkıntı var diyen de sıkıntı vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 2 Ocak 2020; 17:25:53 >
  • Milletin kullandığı işlemciden sana ne? Ne boş muhabbetler, kimseye faydası yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donda

Timeguard ile Festigkeit kafes dövüşü yapsın diyenler?
    Ryzen 3000 serisi işlemciler CAYIR CAYIR yanıyor! Noctua açıklama yapmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 6 Eylül 2020; 4:58:39 >
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Bu tip konuların %50sini bu arkadas açıyor. Sanırım vakti bol yada gerçek hayatta hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyor.

Konuya gelirsek, FAQ şeklindeki soru cevaplarda soru konuya tam hakim olmayan bilgisi yetersiz kişi tarafından sorulmuş şeklinde yazılır. zaten firma tarafından yazılmış cevapta "so hot" şeklinde bir tabir yok. basitçe işlemci içindeki chip alanının küçüldüğü bu sebeple milimetre başına düşen elektrik akımı artışı sebebiyle ışınmanın daha fazla gerçekleştiği söylenmiş.

Basitçe soğutucu ile olan temas yüzeyi azalmış. bukadar.

bunu daha o alana çok core sığar şeklindede yorumlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lemartes -- 2 Ocak 2020; 17:31:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Forum forum olmaktan çıktı aynı 3-5 kişinin durduk yere diğer fikirler ve insanlara laf atmak için konu açtığı, sataştığı bilgi namına hiçbir şey içermeyen tamamen başkalarına laf atma üzerine kurulu, ben doğru yaptım sen yanlış yaptın ben doğruyum sen yanlışsın, benim sistemim seninkini döver tarzı garip konuların arka arkaya açıldığı garip bir yere döndü. Eskiden buralarda tartışmalar daha bilgi eksenli olurdu. Farklı sistemler kullanan veya farklı fikirdeki insanların kudurdukları falan hayal edilip bu şekilde ifadelerin yazıldığı, faklı düşünen insanlara açıktan hakaret edilen bu tarz konular açılmazdı. Forum gün geçtikçe daha da kötü hale geliyor.
    Benim benzer bir konuya dün attığım mesajı aynen kopyalayıp yakıştırmışsınız. Bari alta küçük bir not düşseydiniz Luke Neil'den alıntıladım diye...

• quote:

Orijinalden alıntı: Luke Neil

Benim benzer bir konuya dün attığım mesajı aynen kopyalayıp yakıştırmışsınız. Bari alta küçük bir not düşseydiniz Luke Neil'den alıntıladım diye...

Alıntıları Göster
    Telif hakkı size aittir.

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
  • Isınırsada ısınsın gerekirse et kızartırız hayırdır intel amd savaşı ne için bu kadar anlamış değilim hala. Her Allah'ın böyle saçma konular görmek zorunda mıyız? Bende kullanıyorum sıcaklığı banada normal gelmedi ama normalmiş yükte 70-75 i zor görüyor neredeyse hayır yani nedir bu gereksiz boş muhabbetler?

• Bide başlığa bak yapmış, etmiş, biçmiş dökmüş, kırmış, s.çm.ş, işemiş vs. vs. bu insanlar yatıp kalkıp nereden ne bulurum diye boş işlerle uğraşıp araştıran kişiler sanırım. Rüyanızdada bu işlemcileri kalkan olarak mı kullanıyorsunuz napıyorsunuz.

• İşlemcilerin cayır cayır yandığından bahsedilmemiş neden aynı tdp değerine sahip işlemcilerden biraz daha sıcak çalıştığı anlatılmış? Gerekli açıklamada yazılmış neden olduğu cayır cayır yandığı hakkında bir söylem yoktu :D
  • Linkin çevirisi:

Ryzen 3000 işlemcim neden bu kadar ısınıyor? Ryzen 3000 CPU'lar neden aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha sıcak çalışıyor? Soğutucumda bir sorun mu var?En son Ryzen 3000 işlemcileri (APU modelleri hariç) önceki Ryzen nesillerinden farklıdır, çünkü artık tek, büyük bir yongaya dayanmazlar, bunun yerine daha küçük yongalarla çoklu yonga yaklaşımı kullanırlar. Kesin modele bağlı olarak pakette bir (6 ve 8 çekirdekli modeller) veya iki (12 ve 16 çekirdekli modeller) gerçek CPU Kalıpları (CCD) olabilir. Her işlemci ayrıca bellek denetleyicisi, PCIe denetleyicisi, anakart yonga setine bağlantılar ve diğer işlevler gibi şeyleri içeren bir I / O-Die (IOD) kullanır.

Bu tasarım değişikliği ve daha küçük bir 7nm üretim sürecine geçiş nedeniyle, genel işlemcinin ısı dağılımı benzer bir güç çekicili eski 14nm ve 12nm tabanlı tek çipli Ryzen işlemcilerden çok farklıdır.Tam CPU modeline, belirtilen TDP değerine ve muhtemelen genişletilmiş güç sınırlarına (hassas güçlendirme aşırı hız) bağlı olarak, tek bir CPU-die kolayca 130W'a kadar bir ısı yükü oluşturabilir, I / O-die genellikle yaklaşık bir ısı yükü oluşturur 10W. CPU-kalıbının küçük boyutu nedeniyle, bu çipin ısı yoğunluğu (W / mm²) çok yüksektir. Örneğin, 74 mm²'lik bir yonga boyutundaki 120W'lık bir ısı yükü, 1.62W / mm²'lik bir ısı yoğunluğuna neden olurken, 212mm²'lik bir yonga boyutuna sahip daha eski bir Ryzen işlemcideki aynı ısı yükü sadece 0.57W'lık bir ısı yoğunluğu verir. / mm.Isı yoğunluğundaki bu büyük fark, daha yeni Ryzen 3000 işlemcilerinin benzer ısı yüklerinde öncekilerden çok daha sıcak olmasının nedenidir.Ayrıca, Ryzen 3000 CPU'lar daha yüksek takviye saatlerine ulaşmak için nominal sıcaklık tavan boşluğunu (95 ° C'ye kadar) oldukça agresif bir şekilde kullanıyor. Sonuç olarak, işlemcinin bu sıcaklık sınırına girmesi kesinlikle sorun değil ve endişe verici değildir. Saat hızı ve besleme voltajı, AMD'nin teknik özelliklerinde kalmak ve aşırı ısınmayı önlemek için işlemcinin kendisi tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır.Daha yüksek ısı yoğunluğu, daha yüksek termal limitler ve daha agresif takviye saati kullanımı nedeniyle, Ryzen 3000 CPU'ların aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha yüksek sıcaklıklara ulaşması kesinlikle normaldir. Daha yüksek CPU sıcaklıkları Ryzen 3000 işlemciler için normaldir ve CPU soğutucusunda bir sorun olmadığını göstermez.

noctua demişki bu şekilde çalışması normal sorun yok :D anlamayan varsa koca koca yazalım

"Sonuç olarak, işlemcinin bu sıcaklık sınırına girmesi kesinlikle sorun değil ve endişe verici değildir."

• Forumda kaçıncı amd karşıtlığı ayaklanma bu ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Telif hakkı size aittir.

Alıntıları Göster
    Copy pasteci seni. Yaşın kaç merak ettim gerçekten. İnsan utanır şunu yazarken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2E449A54C

Copy pasteci seni. Yaşın kaç merak ettim gerçekten. İnsan utanır şunu yazarken.

Alıntıları Göster
    oynadigin yerde kum bitti galiba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.