Canlı Yayın
Apple yeni iPad’leri tanıtıyor - Türkçe Simultane Çeviri ile Canlı Yayın
Şimdi Ara

Ryzen 3000 serisi işlemciler CAYIR CAYIR yanıyor! Noctua açıklama yapmış. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
1
Favori
4.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • r5 3600 kullanıyorum 32 derecede geziyor ama siz bilirsiniz :D
  • vforfreedom kullanıcısına yanıt
    Hocam sanırım 3950xden bahsediyorlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • donda kullanıcısına yanıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: to9y

Ne gülüyon la

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sorunlu arkadaşı bloklasam yarın öbür gün açtığı konuya yine denk gelicem. Hayır bak bende şuan 3900x ve 5700 xt sistem topluyorum. Intelide sevmiyorum genel politikası yüzünden ama gidip intel şöyle ısınıyor böyle kötü vs demiyorum. Almak istediğim ürünü vermeyi belirlediğim bütçe ile intel yapsa gider ondan alırım. Yaşım 28 diyorsun ama yaş hiç önemli değil burada. 17 18 yaşında senden daha mantıklı konuşan ve aklı başında çok insan gördüm.

• donda kullanıcısına yanıt
    kerata yapacaklarsa Festigkeit

bokıs yapacaklarca Timeguard

diyorum..
  • Data x kablosuna Sata 3 e bağlayın. Ray tracing seçineklerin iptal edin sonra merikron işlemcisini aktive edin. Bir problem olmamsı lazım.
  • Aynı kullanıcı aynı boş trol yanlış bilgiler...
  • konu sahibi konuyu açıp boşuna laf işitmişin noctua o açıklamayı hem kendini aklamak hem de 3000 serisinin neden ısındığını ve ısıma da sorun yaratmadığını anlatmış yani konu başlığını abartmışın he tamam bende bu ısıya takılıp 3000 serisini almadım hatta yeri geldi konularda da yazdım boşta 45 50 nedir abi diye ama amd ablamız öyle yaratmış ve sorun yok diyor o yüzden gerekirse alıp sıcak sıcak kullanırız ne kadar bana ters gelse de bu ısı normal diyen amd tüm dünyayı kandıracak hali yok ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 5 Ocak 2020; 19:2:28 >
  • Ben teknik bir özet geçeceğim.

7nm ye geçildiği için çekirdek çok küçüldü. Ama tdp aynı. Yüzey alanı küçüldüğü için işlemci eskisi ile aynı ısıyı üretse bile eskisi kadar o ısıyı üzerindeki metal plakaya aktaramaz. Örnek vermek gerekirse eskiden bir yemek tabağı kadar alandan ısı yayılırken şimdi çay tabağı boyutuna düştü ama yayılan ısı miktarı aynı. Çekirdekteki silikonun ve arada kullanılan termal çözümün bir iletkenlik limiti var. Üzerine koyulan ve heat spreader denilen metalin de bir ısı yayma limiti var. Milimetrekare başına düşen ısı mıktarı 2.84 kat artmış. İntel de geçse 7nm teknolojisine o da aynı sorunu yaşayacak. Belki de intel de 7nm prototip üretti ama ısı sorununu AMD kadar bile çözemedi, rezil olmamak için açıklama yapmıyor bile olabilir, bilemeyiz. Kısaca bu nm seviyeleri artık silikon bazlı işlemciler için kritik seviyeler. 5nm altı imkansıza yakın.

AMD ye bizi intel tekelinden kurtardığı için teşekkür etmeliyiz böyle saçma sapan konular açmak yerine.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dampierre

Ben teknik bir özet geçeceğim.

7nm ye geçildiği için çekirdek çok küçüldü. Ama tdp aynı. Yüzey alanı küçüldüğü için işlemci eskisi ile aynı ısıyı üretse bile eskisi kadar o ısıyı üzerindeki metal plakaya aktaramaz. Örnek vermek gerekirse eskiden bir yemek tabağı kadar alandan ısı yayılırken şimdi çay tabağı boyutuna düştü ama yayılan ısı miktarı aynı. Çekirdekteki silikonun ve arada kullanılan termal çözümün bir iletkenlik limiti var. Üzerine koyulan ve heat spreader denilen metalin de bir ısı yayma limiti var. Milimetrekare başına düşen ısı mıktarı 2.84 kat artmış. İntel de geçse 7nm teknolojisine o da aynı sorunu yaşayacak. Belki de intel de 7nm prototip üretti ama ısı sorununu AMD kadar bile çözemedi, rezil olmamak için açıklama yapmıyor bile olabilir, bilemeyiz. Kısaca bu nm seviyeleri artık silikon bazlı işlemciler için kritik seviyeler. 5nm altı imkansıza yakın.

AMD ye bizi intel tekelinden kurtardığı için teşekkür etmeliyiz böyle saçma sapan konular açmak yerine.
    bende basit bir örnek vereyim küçük oda mı daha çabuk ısınır büyük oda mı? cevap küçük oda bu mantığa göre 7nm ısınması normal

• boşta (chrome den film vs izliyorum 5-10 sekme açık) 28-34 derece arası işlemci.
  • UA57 U kullanıcısına yanıt
    Kendi haline bırakınca öyle de mouse oynatınca uçuşa geçiyor istersen 10 program aç işlem yapmazsan zaten sıcaklık düşüyor. 7nm olunca böyle oluyor demekki yapacak bişey yok.

• Ryzen 3000 serisi işlemciler CAYIR CAYIR yanıyor! Noctua açıklama yapmış.

Ryzen 3600 - 4.2 ghz @1.308v

Boşta 34-35 derece, PUBG de 52 derece, BFV multi de 60-62 civarı takılıyor.

Ağlayabilirsin.
  • Dampierre kullanıcısına yanıt
    bu olaya gercekte 7nm kolpadan ibaret olarak bakarsak yazdiginizin ne kadar sacma oldugu daha da iyi anlasilabilir.

hangi transistor 7nm imis bi aciklayabilir misiniz? pazarlama amacli belirtilen rakamlari gelip gercekmis dusunerek cok kuculdu diyerek normallestirmeye calisiyorsunuz. planar transistor yapilandirmasindan finfet'e gecildikten sonra nm=gercek olmayan ticari ovunme sayisi olmaya basladi. kaldi ki su anda da hns var ve bunlarin hicbirinde nm kuculdukce transistor bahsedildigi gibi kuculmuyor. intelin 7nm cpp araligi 37nm, tsmc'nin ise 45nm. size gore tsmc daha kucuk (!). yogunluga bakarsaniz da yine intel'in onde oldugunu gorursunuz. siz gercekten intel 10nm islemcilerinin amd 7nm islemcilerinden 3nm daha buyuk oldugunu mu saniyorsunuz intel her zaman asiri agresif yogunlukta uretim yapmayi amacladi. intel 10nm ve tsmc 7nm karsilastirmasi yaparsaniz dedigimi gorursunuz.

forumda amd basliklarinda bir tane bile kotu yorumumu bulamazsiniz. islemcilerin basarili oldugunu, boyle giderse intel'in pazar guvenilirligini cok daha azaltacagini yazdim hep. ama gelip de dogru olmayan kavramlarla bir taraf iyiyken obur taraf copmus gibi davranarak komik oluyorsunuz cidden. neymis intel 7nm uretmis sicmis sivamis vs dunyanin en iyi yariiletken ureticisinden bahsediyoruz, tasarimindan silikon dokumune kadar tek bir sirket. bununla rekabet edebilmek icin amd tasarim yapip uretimde tsmc tecrubesine guveniyor, fakat buna ragmen aksakliklar cikiyor isinma sorunu bas gosterebiliyor.

sonuc olarak sacma sapan konu diye laf ederken kendi sacma yorumumuzu da gozden gecirmeliyiz.
    1) moore yasasi sadece daha kucuk transistor daha yuksek hiz gibi basit seyleri icermez. daha kucuk transistorde daha az isi yayilimindan da bahseder. bu olmasaydi anakart boyutunda islemci uretilirdi kucultmeye gidilmeden.
    2) tdp islemci urettikten sonra yauv su kadar watt verelim calisir gibi mantikla belirlenmez,. sadece tdp'lerin nm ile birlikte kuculmemesinden bile nm olayinda bir yanlislik oldugunu anlayabilirsiniz boylelikle. su zamana kadar yogunluk artip nm azaliyordu, sonucunda tdp dusuyordu fakat son yillarda ikisi de gerceklesmesine ragmen tdp kendisi mi sabit kalmayi secti? lutfen yapmayin denklem demek ki oyle degil.

forumda transistor kelimesini bilmek bile entel olmaya yeterken ayrinti konularda detay bilgi beklenmesi abes olur. fakat soz konusu boyle konularda hakli cikmak adina yanlis bilgi verilmesi olunca isin rengi degisiyor.

• Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt
    yazınızdan şunu anladım (belki de yanlış anladım) yani ısınması normal değil mi demek istiyorsunuz 3000 serisinin?
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    isinmanin kuculmeye baglanmasi normal degil.
    en basitinden;
    turkiye'de 40nm'lik transistor uretilebiliyor, intel de (yillar once de olsa) uretti. ayni boyutta, ayni yogunlukta, ayni hizlarda vs iki taraf da islemci uretse sadece sicaklik boyutunda incelersek intel daha soguk calisir.
    intel'in uretim gecikmesinde verimlilik kelimesini cok sık duymussunuzdur. ayni wafer'dan elde edilmis devrelerin bile verimliligi ayni olmazken (ki bir cok seyi kapsar, kimileri direk bozuk halde olabilir vs) islemci kuculdu ondan isiniyor demek yanlis olur. bu konuda intel daha iyi diyebilirim. tsmc arkasindan gelir. buyuk ureticilerden en kotusu samsung.
    "kendi isimlendirmelerine gore" intel'in 7nm olarak adlandirdigi islemcilerinde bu sorunun yasanacagini sanmam, ki 10nm de yasamiyor. yogunluk olarak da tsmc 7nm'den iyi seviyede (cok kuculdu muhabbetine girilecekse intelde de oyle)
    fanboyluk da degil yaptigim. zen mimarili islemcileri asla kotulemedim forumda, sadece elestiriyi dogru sebeplerle yapmak lazim.

valla bana da ısınmaları garip gelince yazdım ama hemen karşı çıkan olduğu için ve 7nm normal ısınma dendiği için normalse he iyi dedim artık ve 4000 serisini beklemeye karar verdim
    Transistör yoğunluğu, gate pitch konusunda haklısınız ancak ben de noctuanın yazısını okuyup özetleyip bir de yorum kattım, yorumumun da yeterince basit olmasına özen gösterdim ancak bazı hatalar yapmışım maalesef.

" Depending on the exact CPU model, its specified TDP value and possibly extended power limits (precision boost overdrive), a single CPU-die can create a heatload of up to 130W easily, whereas the I/O-die usually creates a heatload of about 10W. Due to the small size of the CPU-die, the heat density (W/mm²) of this chip is very high. For example, a 120W heatload at a chip-size of 74mm² results in a heat-density of 1.62W/mm², whereas the same heatload on an older Ryzen processor with a chip-size of 212mm² gives a heat-density of just 0.57W/mm². "

Eski ryzenlerde 120w bir yük 212mm^2 bir alandan yayılıyordu, son ryzenlerde 120w yük 74mm^2 alandan yayılıyor. Demekki adamlar die boyutunu başka yerleri optimize ederek çok küçültmüş. Tabi ben bunu direkt transistör boyutunun küçülmesine bağladım, hatam orada.

Intelin sıvaması konusunda bence cidden sıvıyor. Şu an piyasadaki 14nm işlemcileri ısınmıyor desek tamamen yalan olur. Elimde 7700hq var, ve bilgisayar dell 7567, büyük iki heatsink ve çok ses yapan 2 fanı var. Undervolt, kaliteli termal macun ile %100 güç altında ancak 80-90 derece arasında kalıyor. Yeni bir mimari üretmeden tdp aynı kalarak die size küçülürse intel işlemciler iyice ısınmaya başlayacak. Elimde bir de ryzen 2500u işlemcili dizüstü var, ufacık bir heatsinki ve sessiz bir fanı var. Isınma sorunu yaşamıyorum ama cinebench r20 skorları çok yakın (1750 - 1500). Ben gördüğüm kadarını söylüyorum ve intelin sıvaması konusunda beni ikna etmeye yetiyor.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.