Şimdi Ara

Ruhsat sahibi ölürse???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
61.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Slm arkadaslar.bi akrabamdan araba almıstım ve ruhsat onun üstüne.fakat gectigimiz günlerde maalesef vefat etti.bundan sonra napmam gerekir.aracı nasıl üstüme alıcam.bilgisi olan arkadaslardan yardim ve cevap bekliyorum.

• Vârislerinden alacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.B.K -- 21 Aralık 2009; 2:43:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K
    Vârislerinden alacaksınız.

tabii varisler sorun çıkarmazsa... Vefat eden akrabanın,mirası paylaştırılacak ve siz de tüm mirasçılardan vekalet alarak,aracı kendi adınıza tescil ettireceksiniz.kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: hightech33

quote:

tabii varisler sorun çıkarmazsa... Vefat eden akrabanın,mirası paylaştırılacak ve siz de tüm mirasçılardan vekalet alarak,aracı kendi adınıza tescil ettireceksiniz.kolay gelsin

Alıntıları Göster
    Allah Rahmet eylesin. Ama adam vefat ettikten sonramı düşündünüz :) İşiniz zor İnsanına göre

• quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Allah Rahmet eylesin. Ama adam vefat ettikten sonramı düşündünüz :) İşiniz zor İnsanına göre

Alıntıları Göster
    Teknik olarak araç halen ruhsat sahibinin mülkiyetinde görünüyor. Soldier_of_Fortune arkadaşımın dediği yol da doğru fakat kanımca mahkemede VERASET İLÂMI altıktan sonra önce murislerden birisinin üzerine İNTİKÂL yapılması ve ondan sonra da bu kişinin size SATIŞ yapması daha hukuki ve doğru bir yol gibi görünüyor. Gerçi trafik şubesine iki defa gidilecek ama ayrıca sanmıyorum ki intikal yapılmadan satışa (devir) izin verilsin.

www.trafik.gov.tr

VERASET İNTİKALİ YOLUYLA YAPILACAK İŞLEMLERDE İSTENEN BELGELER

1. Veraset İlamı (ilgili mahkemeden)
    2. Veraset intikali yönünden borcu yoktur belgesi (ilgili vergi dairesinden)
    3. Vergi Dairesi'nden borcu yoktur belgesi
    4. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Varis/Varisler adına)
    5. Araca ait eski Tescil ve Trafik belgeleri
    6. Vatandaşlık numarası
    7. Yeni Tescil belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu'ndan)
    8. Muayene süresi dolmuş ise muayenesi yaptırılacaktır.
    9. 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    10. Varislerin kendisi veya kanuni vekilleri müracaat edeceklerdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: soldier_of_fortune

quote:

+1903
    Biraz canın sıkılacak gibi. Eğer mirasçılar problem çıkarmaz ise satışını alırsınız üzerinize de yoksa problem olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

Büyük ihtimalle parayı da elden ödediniz? Mirasçılaın yerinde olsam ekstra para isterim.

Neden extra para istiyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

quote:

Büyük ihtimalle parayı da elden ödediniz? Mirasçılaın yerinde olsam ekstra para isterim.

Neden extra para istiyorsunuz ?

Alıntıları Göster
    taner abi güzel açıklamış ama bence siz bunu bir avukata danışın

• quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

taner abi güzel açıklamış ama bence siz bunu bir avukata danışın

Alıntıları Göster
    Taner Bey'in yazdığından alıntılayarak pratiğini anlatmaya çalışayım;

Aracın temiz kağıdı alınacak, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Varis/Varisler adına tekrar yaptırılacak (Muameleciler de yapıyor ama varisler kendileri yaptırmak istiyorlarsa herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabilirler.)
    Veraset ilamındaki varislerin kendileri veya kanuni vekilleri trafik şubesinde hazır olacak, aracın ruhsatı hazır olacak, 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1) muameleciler dolduruyor 15 TL'ydi, 45 TL Polis ruhsat için alıyor, eski ruhsatı ve belgeleri bırakıp 1 hafta sonra da gidip ruhsatı alıyorsunuz.

Eğer daha önceden aracın noter satışı yapılmadıysa; zaten noter satışını da yeni ruhsat çıktıktan sonra yapabiliyorsunuz çünkü önce ruhsatın varislerden birinin üzerine geçmesi gerekiyor, daha sonra size satışı yapılabilir. Ruhsat işlemleri şu anda uzadığı için; Varislerin adına ruhsat çıkması 1 hafta, sizin üzerinize ruhsat çıkması da ayrıca 1 hafta yani toplamda 15 günü bulacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quadrifoglio -- 21 Aralık 2009; 22:23:24 >

• quote:

Hırsızlık,dolandırıcılık,üçkağıt,dalavare vs.

Bu kelimeler uygun sanırım bunun için.

Adam arabanın parasını vermiş,nasılsa araba bize kalacak deyip adama kazık mı atacaksınız?
  • quote:

rezil rüsva bir durum.. fırsatçılık vs. vs. yokuşa sürme, kıllık yapma bilimum benzeri sıfatlar yüklenebilir böyle yapacak birine...

Taner Abi'nin dediği gibi bir yol uygundur
  • quote:

Neden ki? Eğer parayı aldıysa o para da mirasa dahil olmuştur. Eğer böyle sen ben böyle bir şey yapabilirim diyorsan, bu durumun kendi başına geldiğini düşün.

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkeita -- 22 Aralık 2009; 17:59:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkeita

quote:

Neden ki? Eğer parayı aldıysa o para da mirasa dahil olmuştur. Eğer böyle sen ben böyle bir şey yapabilirim diyorsan, bu durumun kendi başına geldiğini düşün.

edit: imla

Alıntıları Göster
    oncelıkle basınız sag olsun ...300 tl lık masraf oldu sıze 900 tl ama kısmet bu yazınızdan dolayı baskalarısa sızı ınsallah ornek alır hemen ustune aalır bu dunyada olum oldugunu bızler (bende dahıl)unutuyoruz...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Quadrifoglio.

. Ruhsat işlemleri şu anda uzadığı için; Varislerin adına ruhsat çıkması 1 hafta, sizin üzerinize ruhsat çıkması da ayrıca 1 hafta yani toplamda 15 günü bulacaktır.

Veraset ilamı almak için mahkemeye başvurduğunuzda nizasız kaza olmasına rağmen 20 günden önceye gün alamazsınız.Bu süreyi de ekleyin.

Dolayısı ile varisler hem 2009 hem 2010 için vergi ödeyecekler.

Bir de bakmışsınız tereke borca batık ve mirasçılar mirası reddetmiş... İşte o zaman devlet baba ile uğraşırsınız.

Veraset ilamı varisleri ilgilendiren bir şey olduğu için aylarca da sürebilir, ben sadece konunun trafik tescil kısmından bahsettim.

• mirasçılar vermek istemezlerse alamaz sanırsam ki vermeme ihtimalide her daim var...hiç aklım almıyor yahu ..sen parayı ver ama noter satışını yapma

bknz : bir musibet bin nasihattan daha iyidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mentet -- 23 Aralık 2009; 13:46:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mentet

mirasçılar vermek istemezlerse alamaz sanırsam ki vermeme ihtimalide her daim var...hiç aklım almıyor yahu ..sen parayı ver ama noter satışını yapma

bknz : bir musibet bin nasihattan daha iyidir
    Eğer mirasçıları insaflı çıkarsa aracı verirler biraz masraf biraz uğraşla kurtulursunuz bu dertten.(yukarıda anlatılmış)

Ama parayı elden vermişseniz ve mirasçılar ''ben anlama kardeşim deyim'' işin içinden çıkarsa yandınız?

Araç neydi bu arada merak ettim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Eğer mirasçıları insaflı çıkarsa aracı verirler biraz masraf biraz uğraşla kurtulursunuz bu dertten.(yukarıda anlatılmış)

Ama parayı elden vermişseniz ve mirasçılar ''ben anlama kardeşim deyim'' işin içinden çıkarsa yandınız?

Araç neydi bu arada merak ettim?

Alıntıları Göster
    dua edin de az kardeş olsunlar. düşünsenize on kardeşler ve bunların hepsini bir araya getirip notere götürmeniz gerekiyor. of ki ne of rezalet tam

bir akrabamızın babası vefat etti 4 sene evvel. bir tane kartal arabaları var. 6 kardeş ir araya gelip de satamadılar arabayı. biri başka yerde biri başka yerde. toplanamadılar bir türlü. araç halen rahmetlinin üstüne:)

• quote:

Orijinalden alıntı: impress

dua edin de az kardeş olsunlar. düşünsenize on kardeşler ve bunların hepsini bir araya getirip notere götürmeniz gerekiyor. of ki ne of rezalet tam

bir akrabamızın babası vefat etti 4 sene evvel. bir tane kartal arabaları var. 6 kardeş ir araya gelip de satamadılar arabayı. biri başka yerde biri başka yerde. toplanamadılar bir türlü. araç halen rahmetlinin üstüne:)

Alıntıları Göster
    Bir sürü bürokratik işlem...

Üfff...

Ne diyeyim, arkadaşlar anlatmışlar işte...

Kolay gelsin,işin zor...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Teknik olarak araç halen ruhsat sahibinin mülkiyetinde görünüyor. Soldier_of_Fortune arkadaşımın dediği yol da doğru fakat kanımca mahkemede VERASET İLÂMI altıktan sonra önce murislerden birisinin üzerine İNTİKÂL yapılması ve ondan sonra da bu kişinin size SATIŞ yapması daha hukuki ve doğru bir yol gibi görünüyor. Gerçi trafik şubesine iki defa gidilecek ama ayrıca sanmıyorum ki intikal yapılmadan satışa (devir) izin verilsin.

www.trafik.gov.tr

VERASET İNTİKALİ YOLUYLA YAPILACAK İŞLEMLERDE İSTENEN BELGELER

1. Veraset İlamı (ilgili mahkemeden)
    2. Veraset intikali yönünden borcu yoktur belgesi (ilgili vergi dairesinden)
    3. Vergi Dairesi'nden borcu yoktur belgesi
    4. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Varis/Varisler adına)
    5. Araca ait eski Tescil ve Trafik belgeleri
    6. Vatandaşlık numarası
    7. Yeni Tescil belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu'ndan)
    8. Muayene süresi dolmuş ise muayenesi yaptırılacaktır.
    9. 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    10. Varislerin kendisi veya kanuni vekilleri müracaat edeceklerdir.

Mirasın paylaşılmasından kastım, veraset ilamıdır...ancak miras paylaşımı sonrası araba sadece bir varise verilemez...
    paylaşım oranı kanunlarda belirtilmiştir...
    evli ve çocukları var ise; aracın 1/4'ü eşine ,3/4'ü çocuklara pay edilir... v.s.
    çocuklardan biri de evli,çocuklu ve ölmüş ise, bu miras dallanır-budaklanır, işin içinden biraz zor çıkılır...

• quote:

Burada bahsedilen varis eşin mülkiyeti seçmesi durumu. Eş bir de intifa hakkını seçerse ....Bir bilene soralım mı?

Beni hep şaşırtan '' Ol mahiler ki derya içreler , derya bilmezler '' sözü. Toplumla ilişkilerini düzenleyen hukuk kurallarından bihaber yahut aldırmayan toplum bireyleri ve mahkemelerin iş yükü. Geçenlerde bir gazetede güncel konularla ilgili olarak bir yazıdan aklımda kalan cümle '' neden herşey mahkemeye götürülmek zorunda kalıyor?''

işte o zaman çık işin içinden... tabii benim yazdıklarım, karşı taraf sorunsuz bir şekilde vermek isterse geçerli...
    intifa hakkı kullanımı veya inkar durumunda , bir bardak soğuk su iyi gelecektir...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.