Şimdi Ara

Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
626
Cevap
3
Favori
36.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Okuduğunu da anlamıyorsun. BTC kazdın nasıl paraya çevirteceksin? Borsaya yollaman lazım. Borsa nasıl işlem yapıyor anlaşmalı kurumalarla. Yani btc kazdım çat dolara çeviriyim yok. BTCturk te işlem yap hemen faturası gelir. Çünkğ vergi ödüyorlar.

Alıntıları Göster

öfffffff, zaten o borsa şirketlerinin sana gönderdiği paranın hesabını sorarlar. youtuber lerden nasıl hesap sorulduğunu sanıyorsun. youtubenin para gönderdiği iban sahiplerini teker teker maliyeye çağırıp sordular ne iş bu para diye.

aynısını minerlerede yapabilirler. fevkalade yetkileri var. binnce btc paribu senin ibanına para attıysa gelecek hafta gelde maliyede bir çay içelim binance para göndermiş sana nedir bu ne değildir bir konuşalım diye çağırırlarsa şaşırma. algı vergi gram anlamadığın belli.

• quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35

BTCTürk veya Paribu kullanmak daha yasal bana sorarsanız. Bir makbuz vs de kesiyorlar. Ufak bir al-sat yaptığım dönemden biliyorum..

Alım satımda elde edilen gelir bambaşka bir gelir ve bu gelirin bu şekilde elde edildiği olası bir vergi dairesi denetlemesinde kanıtları ile sunulur. Gelir vergisine tabi olmadığı kanıtlanır.

Mining'den gelir elde edilir ise farklı bir teorik vergisel bela var. Gelir vergisine tabi olması ve bu durumun geriye dönük de işletilebilmesi gayet mümkün.

BTC Türk falan kullanıyor olmanın bu açıdan hiçbir önemi olmaz. Farkı da olmaz. İki türlü de gelir beyannamesi vermemişsindir ve başın beladadır.

Alım-satım ise farklı bir konudur. Gelir vergisine tabi olmadığı için beyanname konusu değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Alım satımda elde edilen gelir bambaşka bir gelir ve bu gelirin bu şekilde elde edildiği olası bir vergi dairesi denetlemesinde kanıtları ile sunulur. Gelir vergisine tabi olmadığı kanıtlanır.

Mining'den gelir elde edilir ise farklı bir teorik vergisel bela var. Gelir vergisine tabi olması ve bu durumun geriye dönük de işletilebilmesi gayet mümkün.

BTC Türk falan kullanıyor olmanın bu açıdan hiçbir önemi olmaz. Farkı da olmaz. İki türlü de gelir beyannamesi vermemişsindir ve başın beladadır.

Alım-satım ise farklı bir konudur. Gelir vergisine tabi olmadığı için beyanname konusu değildir.

Alıntıları Göster

Gençlerin gelir vergisi ile tanışması şoke edici oluyor hocam. İlk gelir beyanımı yaptığımda benimde epey bi zoruma gitmişti.

• overvolted O kullanıcısına yanıt

Döviz, altın gibi metalarda gelir vergisi olmadığı gibi kripto paralardan da gelir vergisi kesilemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistem eskidi şöyle güzelinden Bi gtx 1660 süper li sistem kuralım dedik, o bile 15k ya mal oluyor. Zaten piyasada kart yok.

Oyuncuların günahı ne 🙄

3060'ın etiketini okurken kalbim sıkışıyor zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Anor~ -- 1 Mart 2021; 17:9:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Di Zetemeno

Döviz, altın gibi metalarda gelir vergisi olmadığı gibi kripto paralardan da gelir vergisi kesilemez.

Kripto alım satımında kesilemez.

Kripto kazanımında gayet tabi kesilebilir.

Gelir vergisi oluşan her türlü gelirden gayet rahat kesilebilir.

Ekleme yapayım, altın madeni şirketleride gelir vergisini öder. Buradan yola çıkın. Bu ülkeden çıkardığın altının yüzde 40 ı devletindir. Yani vergisiz olduğunu düşündüğün altının vergisi kafadan kesildiği için vergisizdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 1 Mart 2021; 17:15:12 >
  • Şimdi bu binance sitesinden baktığımda tr ofis adreslerini görebiliyorum. Yasadışı bir durum gözüme çarpmıyor. Sizin bahsettiğiniz hesap verememe vsnin temeli neye dayanıyor anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mxsr

Şimdi bu binance sitesinden baktığımda tr ofis adreslerini görebiliyorum. Yasadışı bir durum gözüme çarpmıyor. Sizin bahsettiğiniz hesap verememe vsnin temeli neye dayanıyor anlamadım.

Hesap verememeden kastım, vergilendirilmiş para olduğu konusunda hesabını veremezsiniz dedim. Mecburen kazdık diye beyan edeceksiniz çünkü başka şekil bir açıklaması yok. Hoş, yalan beyan bile verseniz binance gerçeğini zaten söyler müfettişe. Müfettiş çağırdıysa bilinki zaten bütün bilgiler zaten elindedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 1 Mart 2021; 17:20:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinirli ve Süratli

öfffffff, zaten o borsa şirketlerinin sana gönderdiği paranın hesabını sorarlar. youtuber lerden nasıl hesap sorulduğunu sanıyorsun. youtubenin para gönderdiği iban sahiplerini teker teker maliyeye çağırıp sordular ne iş bu para diye.

aynısını minerlerede yapabilirler. fevkalade yetkileri var. binnce btc paribu senin ibanına para attıysa gelecek hafta gelde maliyede bir çay içelim binance para göndermiş sana nedir bu ne değildir bir konuşalım diye çağırırlarsa şaşırma. algı vergi gram anlamadığın belli.

Alıntıları Göster

Geçmişe dönük zor. Çünkü bu iş ilk patladığında dolar yarı fiyatına btc yarı fiyatınaydı. Neye göre vergi kesecek? Geçmişe dönük yaparlarsa ne onlar başa çıkar ne bu işle uğraşanlar. İnşallah öyle bir saçmalık yapmazlar çünkü çevremde bu işle ufak tefek uğraşan tonla insan var. 3 e 5 e bakarlarsa çok can yanar. Birde kim ne kar ediyor o önemli? Çünkü sen kendi apranı aktarıyorsun sonra beceremiyor zararla çıkıyor. Hesabına şurdan para gelmiş diye buna vergi keserse saçmalarlar. Ama atıyorum der ki 1000 dolar üstü para gönderenleri inceliycem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 1 Mart 2021; 17:25:1 >

• quote:

Geçmişe dönük zor. Çünkü bu iş ilk patladığında dolar yarı fiyatına btc yarı fiyatınaydı. Neye göre vergi kesecek? Geçmişe dönük yaparlarsa ne onlar başa çıkar ne bu işle uğraşanlar. İnşallah öyle bir saçmalık yapmazlar çünkü çevremde bu işle ufak tefek uğraşan tonla insan var. 3 e 5 e bakarlarsa çok can yanar. Birde kim ne kar ediyor o önemli? Çünkü sen kendi apranı aktarıyorsun sonra beceremiyor zararla çıkıyor. Hesabına şurdan para gelmiş diye buna vergi keserse saçmalarlar. Ama atıyorum der ki 1000 dolar üstü para gönderenleri inceliycem.

Alıntıları Göster

Yutıbırları cayır cayır nasıl biçtiler. Hangisini uyardıysam onlarda nerden bilecekler yeaaaaa kafasındaydı.

Parasını henüz çekmeyenler çektiklerinde maliyenin yolunu bulup beyanını 1 kerede yapıp vergi külfetinden kurtulsun.

Her ay düzenli para isteyenlerse ceza gelecek gibi hazırlasın kendini derim. Çünkü beyan yapmadığı her ayın cezası ayrı. Affıda yok. Yani şimdi gidip beyan etse bile cezayı kitlerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 1 Mart 2021; 17:28:57 >

• sadtneverdie kullanıcısına yanıt

1 kuruş için bile cezayı kitlerler. Artık vergi müfettişinin insafına kalmış. 40 bin liraya kadar vergi yok lafı efsanedir uydurmadır. asgari ücretliler senede 40 bin kazanmıyorlar ama cayır cayır gelir vergilerini ödüyorlar.

• quote:

Yutıbırları cayır cayır nasıl biçtiler. Hangisini uyardıysam onlarda nerden bilecekler yeaaaaa kafasındaydı.

Parasını henüz çekmeyenler çektiklerinde maliyenin yolunu bulup beyanını 1 kerede yapıp vergi külfetinden kurtulsun.

Her ay düzenli para isteyenlerse ceza gelecek gibi hazırlasın kendini derim. Çünkü beyan yapmadığı her ayın cezası ayrı. Affıda yok. Yani şimdi gidip beyan etse bile cezayı kitlerler.

Alıntıları Göster

Ne diye beyan edeceksin? Yasal bir oalyı yok ki, bu iş ilk patladığında da aynısı söylenmişti ama olmadı. Kore gibi 2022 den sonrasına vergi getirebilirler. Kore %20 gibi bir vergi getiriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ~Anor~

Sistem eskidi şöyle güzelinden Bi gtx 1660 süper li sistem kuralım dedik, o bile 15k ya mal oluyor. Zaten piyasada kart yok.

Oyuncuların günahı ne 🙄

3060'ın etiketini okurken kalbim sıkışıyor zaten.

1060 çok mu dandik? Enteresan leşçilikler keşfettim. Bende 3'üncü nesil i7k var. 1060 ekran kartında darboğaza sebep olmadan çalışıyor. Dolayısı ile 1060 ve kendisinden oldukça eski bir sistemle iş yürüyor.

Beş-Altıncı nesil i5 + 1060 iş görür diye düşünüyorum. Yurtdışı kazan siz kepçe internetin altını üstüne getirebilirseniz, 1500-1600TL'ye 1060 var. Alınır. Kart fiyatları düşene kadar idare eder.

• quote:

Ne diye beyan edeceksin? Yasal bir oalyı yok ki, bu iş ilk patladığında da aynısı söylenmişti ama olmadı. Kore gibi 2022 den sonrasına vergi getirebilirler. Kore %20 gibi bir vergi getiriyor.

Alıntıları Göster

Ayrı bir kanun çıkmasına gerek yok. Gelir vergisi geneldir ve her türlü gelirden kesilir. Vergi vatandaşlık ödevidir. Anayasa bile korumuyor yani seni vergicilerin kucağına atıyor.

Bu arada ekran kartlarının faturası varsa vergiden düşebilirsiniz. Çok fazla vergi çıkmaz. Benden abi nasihati. Bu satırları okuyan miner arkadaşlar gidip beyanlarını yapsınlar ve ekran kartı faturalarını gösterip en azından vergilendirsinler kazançlarını. Uykusuz geceler geçirip astronomik ceza gelmesini beklemekten iyidir.

• Hep diyorum bu ülkede mining yapılmaz..

Asgari ücretle Amerika'da 17500 kwatt elektrik kullanabilirken, Türkiye'de bunun karşılığı 3800 kwat olduğunu keşke bilse insanlar..

İlk başta girenlerde yese yese anca ekmek değil kirintisini yemislerdir.

Mining için yatiracaklari parayı direkt kazacaklari coine yatirsalar çok daha fazla kar elde eder insanlar.
  • geçen sene mart ayında 750 tl den ethereum almıştım neyin çökmesinden bahsediyoruz?

• Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış :) ethereum düşünce fiyatların düşeceğine inanan insanların umutlarından istiyorum  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ayrı bir kanun çıkmasına gerek yok. Gelir vergisi geneldir ve her türlü gelirden kesilir. Vergi vatandaşlık ödevidir. Anayasa bile korumuyor yani seni vergicilerin kucağına atıyor.

Bu arada ekran kartlarının faturası varsa vergiden düşebilirsiniz. Çok fazla vergi çıkmaz. Benden abi nasihati. Bu satırları okuyan miner arkadaşlar gidip beyanlarını yapsınlar ve ekran kartı faturalarını gösterip en azından vergilendirsinler kazançlarını. Uykusuz geceler geçirip astronomik ceza gelmesini beklemekten iyidir.

Alıntıları Göster

Kardeş beyan beyan diyorsun ama bu iş o kadar çetrefilli ki kim ne alıyor ne veriyor belli değil. Olan yine 3 kuruş peşindeki garibana olmasında yeter.

• quote:

Kardeş beyan beyan diyorsun ama bu iş o kadar çetrefilli ki kim ne alıyor ne veriyor belli değil. Olan yine 3 kuruş peşindeki garibana olmasında yeter.

Alıntıları Göster

Beyan vermek zor değil çetrefillide değil. Gidiyorsun vergi dairesine vergi mükellefi olduğunu bildiriyorsun. Onlarda ne kadar kazandın dostum bu ay binance sana ne kadar para gönderdi diye soruyor, sende binancenin makbuzunu ve ekran kartlarının faturasını veriyorsun memura oda hesaplayıp 250 lira yatır vezneye diyor. Gelir vergisi ödendi makbuzunu alıp 5 sene saklıyorsun. Her ay geliyorsa bu para her ay gidip aynı işlemi yapıyorsun. Musluğun suyu kesilince son beyanında ben bir daha gelmiycem o işi bıraktım diye bildiriyorsun. Hepsi bu. Bunları muhasebeciyede yaptırabilirsin ama bir tonda ona para ödersin.

Bu ülkede para kazanan herkes bunu her ay yapıyor yaw. İşçisi bile yapıyor ama farkında değil. Çok doğal birşey bu. Devlete vergi ödemek absürt bişey değil. Ödevimiz, boynumuzun borcu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 1 Mart 2021; 18:4:36 >

• quote:

Beyan vermek zor değil çetrefillide değil. Gidiyorsun vergi dairesine vergi mükellefi olduğunu bildiriyorsun. Onlarda ne kadar kazandın dostum bu ay binance sana ne kadar para gönderdi diye soruyor, sende binancenin makbuzunu ve ekran kartlarının faturasını veriyorsun memura oda hesaplayıp 250 lira yatır vezneye diyor. Gelir vergisi ödendi makbuzunu alıp 5 sene saklıyorsun. Her ay geliyorsa bu para her ay gidip aynı işlemi yapıyorsun. Musluğun suyu kesilince son beyanında ben bir daha gelmiycem o işi bıraktım diye bildiriyorsun. Hepsi bu. Bunları muhasebeciyede yaptırabilirsin ama bir tonda ona para ödersin.

Bu ülkede para kazanan herkes bunu her ay yapıyor yaw. İşçisi bile yapıyor ama farkında değil. Çok doğal birşey bu. Devlete vergi ödemek absürt bişey değil. Ödevimiz, boynumuzun borcu.

Alıntıları Göster

O kısmı parası olan düşünsün.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.