Şimdi Ara

Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
626
Cevap
3
Favori
36.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu?
  • mining işi ufaktan patlamaya başladı. kartlar ucuzlar . azcık sabır. godiklenmenin alemi yok.

• https://www.haberler.com/hazine-ve-maliye-bakanligi-ndan-kripto-para-13960196-haberi// yavaştan patlıyor galiba çok fena malı yıkacaklar millete

• quote:

Orijinalden alıntı: VolkanCOO

https://www.haberler.com/hazine-ve-maliye-bakanligi-ndan-kripto-para-13960196-haberi// yavaştan patlıyor galiba çok fena malı yıkacaklar millete

İran uranyum satın almak için kullanıyormuş etherumu. Kripto işine son verilecek o yüzden. Salgının bitmesini bekliyorlar. Oluşan karşılıksız parayı kriptoda tuttuklarından devletlerin şimdilik işine geliyor. Uranyum uyuşturucu silah ticareti karışınca işin içine kripto yarardan çok zarara yol açmaya başladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sinirli ve Süratli

Yurtdışından gelen para akışlarının hesabı sorulmuyormu sanıyorsun. Bankada büyük hacimle olan para akışlarının maliye memurlarının önüne düşmediğinimi sanıyorsun? Bir miningci hesabına 300 bin tl istediğinde bu maliyenin önüne düşüyor. Bu elemanı çağırıp nedir bu para diye sorduklarında vergilendirilmiş kazanç olduğunu ispat etmesi gerekir.

Youtube mağdurlarını nasıl tespit ediyorlar sanıyorsunuz. Hesabına para akışı olan herkes inceleme altında şu an zaten.

Alıntıları Göster

Sevgili kardeşim, miningden edilen gelir kazım yaptığın para cinsinden ödeniyor. Diyelim ki bir mevzuat çıktı. Eğer küçük bir kazıcı isen, kazımdan kazandığın kripto parayı ABD'deki arkadaşına yollarsın. O da parayı dolara çevirip Türkiye'deki annesine yollar. Küçük bir kazıcı isen tabii ki... Aylık 5000TL kazandığını varsayalım...

ABD'de eyaletten eyalete değişmekle birlikte, yılda 150.000 dolara kadar hediye almak vergiye tabi değil. Miningci olsam ve Türkiye'de miningi vergilendiren bir mevzuat olsa, miningden kazandığım parayı kazdığım coin cinsinden arkadaşıma yollarım. Çünkü coin'in kimin olduğuna dair bir bilgi yok. O da dolara çevirip geri annesine yollar. Annesi nakit çeker. Ben de annesinden nakit alırım. Küçük bir miningci olduğun sürece sorun olmaz. ABD'de IRS 3 kuruş 5 kuruşa bakmaz. Baksa bile "hediye" denir geçilir. Ama bakmaz.

Bir kişinin annesine yolladığı düzenli para da Türkiye'de kimsenin gözüne batmaz. Ayda 5000TL dengi dolar gönderiyor oğluşu... Vergiye tabi mi? Get allasen... "Hayırlı evlat" der geçerler.

"Ip üzerinden düdükleyelim" desen, o iş de yaş. VPN var. Memleketi VPN cennetine çevirdiler. Milyon kişi kullanıyor. Arada kaynar gidersin. "Elektrik faturasından tespit edip düdükleyelim" desen, o iş de yaş. Benim ofisime aylık 1000 lira elektrik faturası gelebilir. İçinde su soğutmalı lazer CNC, 3d printer, normal cnc ve reflow fırını varken bu faturayı çok kolaylıkla açıklayabilirim.

Dolayısı ile tek çözüm "nereden buldun" yasasıdır. Gelirin düşükken harcaman yüksekse oradan yakalayıp öpmek en kolayıdır. Ama bu kanun Türkiye'de yoktur. Kimse sana evini nasıl aldığını soramaz Türkiye'de. Niye böyle? Çünkü nereden buldun yasası hırsızın büyüğünün işine gelmez. Türkiye'de bu ve benzeri hükümetler iktidarda olduğu sürece nereden buldun yasası beklemeyin.

-------------------

Özetle kaçıracak namussuz gene kaçırır. Namuslu insan yetiştirmeye ve ağır vergilendirmeleri azaltmaya daha çok önem vermeli. Vergiler ağırlaştığı için insanlar namussuzlaşıyor. Eğitim sistemimiz de iyi insan, iyi vatandaş yetiştirmeye odaklanmış değil. Sonucunda da ne bekliyorsun yani?

------------------

Bu arada SPK'da kripto paralarla ilgili bir düzenleme için çalışma olduğunu biliyorum da, işin vergi ayağı SPK'dan yürümez. Onun için ne çalışma var bilmiyorum. SPK'nın çalışmasının da yıl sonuna doğru hayata geçirilmesi muhtemel gibi konuşuluyordu. Ama belki şimdi aceleye binmiştir, bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 1 Mart 2021; 14:33:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Sevgili kardeşim, miningden edilen gelir kazım yaptığın para cinsinden ödeniyor. Diyelim ki bir mevzuat çıktı. Eğer küçük bir kazıcı isen, kazımdan kazandığın kripto parayı ABD'deki arkadaşına yollarsın. O da parayı dolara çevirip Türkiye'deki annesine yollar. Küçük bir kazıcı isen tabii ki... Aylık 5000TL kazandığını varsayalım...

ABD'de eyaletten eyalete değişmekle birlikte, yılda 150.000 dolara kadar hediye almak vergiye tabi değil. Miningci olsam ve Türkiye'de miningi vergilendiren bir mevzuat olsa, miningden kazandığım parayı kazdığım coin cinsinden arkadaşıma yollarım. Çünkü coin'in kimin olduğuna dair bir bilgi yok. O da dolara çevirip geri annesine yollar. Annesi nakit çeker. Ben de annesinden nakit alırım. Küçük bir miningci olduğun sürece sorun olmaz. ABD'de IRS 3 kuruş 5 kuruşa bakmaz. Baksa bile "hediye" denir geçilir. Ama bakmaz.

Bir kişinin annesine yolladığı düzenli para da Türkiye'de kimsenin gözüne batmaz. Ayda 5000TL dengi dolar gönderiyor oğluşu... Vergiye tabi mi? Get allasen... "Hayırlı evlat" der geçerler.

"Ip üzerinden düdükleyelim" desen, o iş de yaş. VPN var. Memleketi VPN cennetine çevirdiler. Milyon kişi kullanıyor. Arada kaynar gidersin. "Elektrik faturasından tespit edip düdükleyelim" desen, o iş de yaş. Benim ofisime aylık 1000 lira elektrik faturası gelebilir. İçinde su soğutmalı lazer CNC, 3d printer, normal cnc ve reflow fırını varken bu faturayı çok kolaylıkla açıklayabilirim.

Dolayısı ile tek çözüm "nereden buldun" yasasıdır. Gelirin düşükken harcaman yüksekse oradan yakalayıp öpmek en kolayıdır. Ama bu kanun Türkiye'de yoktur. Kimse sana evini nasıl aldığını soramaz Türkiye'de. Niye böyle? Çünkü nereden buldun yasası hırsızın büyüğünün işine gelmez. Türkiye'de bu ve benzeri hükümetler iktidarda olduğu sürece nereden buldun yasası beklemeyin.

-------------------

Özetle kaçıracak namussuz gene kaçırır. Namuslu insan yetiştirmeye ve ağır vergilendirmeleri azaltmaya daha çok önem vermeli. Vergiler ağırlaştığı için insanlar namussuzlaşıyor. Eğitim sistemimiz de iyi insan, iyi vatandaş yetiştirmeye odaklanmış değil. Sonucunda da ne bekliyorsun yani?

------------------

Bu arada SPK'da kripto paralarla ilgili bir düzenleme için çalışma olduğunu biliyorum da, işin vergi ayağı SPK'dan yürümez. Onun için ne çalışma var bilmiyorum. SPK'nın çalışmasının da yıl sonuna doğru hayata geçirilmesi muhtemel gibi konuşuluyordu. Ama belki şimdi aceleye binmiştir, bilemem.

Alıntıları Göster

Fiziki olarak çaktırmadan sokabilirsen parayı hesabını anca öyle sormazlar. Geri her türlü paranın nereden geldiğini gelir idaresi müfettişlerinin vatandaşlara sorma hakkı var ve vatandaşların hesap verme zorunluluğu var. Fransada unuttuğum kazaklarım geldi kargoyla onun bile tekrar gümrük vergiisini ödedim. Hesabı sorulmaz sanmayın benden demesi. Para cinsi ne olursa olsun bütün hesapları incelemeye aldılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

mining işi ufaktan patlamaya başladı. kartlar ucuzlar . azcık sabır. godiklenmenin alemi yok.

Cok fena patlıyor :))

Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu?
  • Aile içi para ödemeleri denetime tabi değildir. X kişisinin yurtdışında çalışıp kazandığı VERGİSİNİ ÖDEDİĞİ paradan annesine bir miktar yollaması vergiye tabi de değildir.

Çok büyütüyorsunuz bu işleri gözünüzde. Her ay kendi hesabımdan annemin hesabına para yolluyorum ve o para ile kredi kartını ödüyor. Yıllardır... Bu süreçte bir kere vergi denetlemesine de girdi şirketimiz. Şahsi hesaplarımız da kontrol edildi. Bu konunun mevzusu bile olmadı vergi dairesinde. Olamaz da zaten. Yok böyle bir şey.

Şirket sahipleri falan neyin denetleneceğini, neyin denetlenmeyeceğini, neyin kaynağının sorulabileceğini, neyin sorulamayacağını gayet iyi bilirler. Başına türlü iş gelmemiş olanlar korkar. Başına türlü iş gelmiş olanlar neyin hasar verip, neyin vermeyeceğini gayet iyi bilirler.

Hesabınıza düzenli olarak x şirketinden para yatıyorsa bu bir kırmızı bayraktır. 10 yıl geriye dönük başınıza bela olabilir. Ama hesabınıza düzenli olarak ANNENİZDEN, ağabeyinizden, babanızdan para yatıyorsa bunu kimse sorgulamaz bile. Geçiniz. Parayı fiziki olarak ülkeye sokmaya falan ihtiyacınız yoktur. Para büyük olmadığı sürece, coin arkadaşınıza yollanır. Arkadaşınız da annesine para yollar. Siz de annesinden NAKİT alırsınız. Kaynar gider.

---------------------

Cesaretleri varsa "nereden buldun"u çıkarsınlar. Ama nerede o yürek?

Şahıslardan nakit aldığınız parayı banka hesabınıza koydunuz. Vergi dairesi denetlemesi sebebi değildir. Yastıkaltı paranızı bankaya yatırmışsınızdır. Ne mutlu bankaya... Başka bir sebepten denetlemeye girdiğinizi varsayalım ve bu paraların da kaynağını sordular. "Yastık altı parası" dediniz. Konu kapanır. Vergi dairesi daha ötesini soramaz. Ama bu paralar x şirketinden geldi ise, siz de o şirkete makbuz kesmedi iseniz başınız yanar.

Nakit aldığınız parayı hesabınıza yatırmadan, direkt kira ödemenizi, fatura ödemelerinizi, evinizin aidat ödemesini yaptınız diyelim... Bankaya giren para yok. Siz sanıyor musunuz ki bizim vergi dairesi çağırıp "ya Hüseyin sen kiranı nasıl ödüyon koçum" diye soracak? Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu? Yok böyle bir şey. Böyle bir şeyin olmasına "nereden buldun yasası" diyoruz, ki bu yasa Türkiye'de yoktur.

Dolayısıyla, küçük miningciler, herhangi bir yasa çıksa bile, vergiden çok rahatlıkla kaçabilirler. Yeter ki ABD'de bir arkadaşları olsun. Her ay nakit alacakları para ile de evlerinin sabit giderlerini, parayı hesaplarına koymadan, doğrudan nakit ödeme ile yapıştırıp geçerler. Evin sabit giderleri 4000 lira, mining gelirin 3000 lira iken bu iş de çocuk oyuncağıdır.

------------------

Youtuber'ları yakan şey, youtube'un kişinin hesabına küçük küçük sürekli para yatırmasıdır mesela... Youtube hesabının belli bir tutara kadar vergi muafiyeti olduğu bir ülkede yaşayan kişi üzerine olduğunu, sizin de o kişiye 100TL karşılığı içerik üreten bir zavallı olduğunuzu hayal edin. 100TL makbuz kesiyorsunuz. 100TL'nin vergisini de ödüyorsunuz. Youtube'dan kazanılan para yurtdışındaki hesap sahibi olan "şerefsiz sömürücü"nün hesabına yatıyor. Bu sömürücünün başka bir düzenli işi daha var. O işten kazandığı, vergisi ödenmiş paradan bir miktar Türkiye'deki annesine destek olmak için yolluyor. Siz de "içerik üreticisi, 100TL'ye çalışan ezilen emekçi" olarak gidip bu "sömürgenin" annesinden paranızı nakit olarak alıyorsunuz.

Bu para büyük bir para olmadığı sürece hiç mi hiç sorun olmaz. Para büyük olursa sorun olur. Kimsenin annesine "destek olmak için" ayda 20.000 lira göndermeyeceğini varsayan devletimiz acayip kıl olur ve mutlaka patlarsınız. Ama 3000-4000TL kaynar gider.

Türkiye'de gelir vergilendirmesine konu olan şeyleri iyi belirleyen herhangi biri, kolaylıkla vergi kaçırabilir. Kendinizi kandırmayın.

Bu şerefsizlikleri desteklemiyor ve tasvip etmiyorum. BEN ASLA YAPMAM. Yapana da sessiz kalmam. İçinde yaşadığınız düzeni bilin, kendinizi kandırmayın diye yazıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 1 Mart 2021; 15:22:18 >

• Çökeceğini sanmıyorum bence şu an keriz silkeleme yapılıyor. 3-6 aylık grafiği açarsanız ne denli abartılı ve altı boş biçimde arttığını görürsünüz. Mutlaka sert bir düzeltme gerekiyordu BTC ve ETH için. Bir süre böyle aşağı ve yatay seyreder sonra kaldığı yerden devam eder diye düşünüyorum.

• Kripto kazdın, etherumu aldın, etherumu bozdurdun borsasında gerçek banka hesabına yolladın parayı. müfettiş bu neyin parası diye sorduğunda ne yapacaksın? Annem yolladı babam yolladı desen nafile. Gerçek bir kişi yollasa daha iyi, en azından borç vermiştim onu geri gönderdi dersin. Binance nin yatırdığı paranın hesabını veremezsin. Verirsin de gelir uzmanı bunu gelir olarak niteler. Etherum alıp sattığını belgelersen yatırım aracı olarak değerlendirebilir, ancak kazım sonucu oluşan meblağ olduğunu anladığı an gelir vergisini sırtına yükler.

• quote:

Kripto kazdın, etherumu aldın, etherumu bozdurdun borsasında gerçek banka hesabına yolladın parayı. müfettiş bu neyin parası diye sorduğunda ne yapacaksın? Annem yolladı babam yolladı desen nafile. Gerçek bir kişi yollasa daha iyi, en azından borç vermiştim onu geri gönderdi dersin. Binance nin yatırdığı paranın hesabını veremezsin. Verirsin de gelir uzmanı bunu gelir olarak niteler. Etherum alıp sattığını belgelersen yatırım aracı olarak değerlendirebilir, ancak kazım sonucu oluşan meblağ olduğunu anladığı an gelir vergisini sırtına yükler.

Bu, yüzde yüz doğrudur.

Binance gibi bilindik aracılardan fiziki hesaplara gelen paralar mutlaka mercek altına alınacaktır. Zaten vergi kaçakçısı namussuz şahıs bu hesaplara Binance'den para gelmemesini sağlayarak etrafından dönecektir.

An itibari ile "mining geliri"nin Türk hukukunda bir karşılığı olmasa bile, nihayetinde bir gelirdir ve bir yasa çıkmasa bile vergiye tabi olabilir. Bu konuyu devlet mercek altına aldığı anda, geçmişe dönük ciddi vergi borçları çıkarılabilir. Çünkü yaptıkları işin muhteviyatı gayet de mevcut yasalara bağlanabilir. Aşağı bir alıntı bırakıyorum. Kötü niyetli bir hükümetin, geriye dönük vergi borcu çıkarması gayet muhtemeldir. Kötü niyetli olmayan bir hükümet ise konu ile ilgili yasa çıkardığı tarihi milat olarak kabul eder. Ama ben olsam Türkiye'de devlete, hele ki vergi konusunda asla güvenmezdim.

Hali hazırda binance veya benzeri bilinen kurumlardan belli aralıklarla Türkiye'deki IBAN'larına para alan veya almış arkadaşlar gelecekte bir gün çarpılabilirler. 10 yıl geriye dönük denetleme mümkün. 10 yıl dolduğu an zamanaşımı. Gelmiş geçmiş olsun.

Dolayısı ile ben miner olsam, ASLA VE ASLA Türkiye'deki IBAN'ıma kripto cüzdanımdan para çekmezdim. Kriptoyu konunun mevzuatının yürürlükte olduğu bir ülkede yaşayan bir arkadaşıma yollar, coini onun bozmasını ve kendi ibanına çekmesini sağlar, sonra da BAŞKA BİR BANKA hesabından şahsıma veya tercihen annesine usd yollamasını sağlardım.

Mining ile ilgili yapılan vergi hukuku yorumlarından biri ektedir:

----------------------

"Öncelikle madencilerin elde ettikleri gelirin hangi gelir unsuru altında değerlendirilmesi gerekeceğini belirlemekte fayda var. Her ne kadar yapılan işin serbest meslek faaliyeti olduğuna ilişkin bir görüş mevcutsa da bilindiği gibi serbest meslek faaliyeti, sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanmalıdır. Ancak madencilik, yukarıdaki açıklamalarımız da göz önünde bulundurulduğunda şahsi mesai, ilmi veya mesleki bilgiye değil, fakat güçlü bir işlem gücüne sahip donanıma (bilgisayara) ihtiyaç duyulan bir faaliyet. Bu yönüyle de şahsi mesai, ilmi veya mesleki bilgiden ziyade emek ve sermayenin etkisinin, yapılan iş üzerinde daha ağırlıklı olduğu değerlendirilmelidir. Dolayısıyla madencilerin, mevcut durumda da ticari kazanç elde ettikleri ve Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmeleri gerektiği düşüncesi ağır basıyor.

Madencilerin yaptıkları iki farklı işlemden bahsetmiştik. İşlemlerden biri havuzda bekleyen transferleri gerçekleştirmek, diğeri ise ödül tutarı olan kripto parayı elde etmek. Dolayısıyla her eklenen blok için, eklemeyi yapan madenciler hem ödülü hem de işlem için kullanıcıların gözden çıkardıkları tutarları örneğin Bitcoin cinsinden sistemden çekerek kendi cüzdanlarına aldıklarını düşünelim (burada “ödül” kelimesi veraset ve intikal vergisini çağrıştırsa da bahsi geçen şekilde bir intikalin “ivazsız” olduğunu iddia etmek mümkün görünmüyor), böyle bir durumda cüzdana alınan bu tutarın gelir olarak nitelendirilmesi gerekeceği tabiidir. Dolayısıyla, aslında madenciler mevcut durumda kripto paraların ne olarak nitelendirileceğine bakılmaksızın vergiye tabi bir gelir elde ediyorlar.

Katma değer vergisi bakımından baktığımızda da hem alınan ödülün, hem de gerçekleştirilen transfer işlemleri için alınan hizmet bedellerinin bir hizmetin ifası karşılığı olduğu açık. Bu yönüyle katma değer vergisinin konusuna girdiğini söylemek mümkün, ancak “hizmeti kim, nerede alıyor” sorularının cevabı oldukça karmaşık. Hizmetin ifa edilmesini olanaklı kılan donanımın Türkiye’de bulunmasının katma değer vergisi açısından yeterli bir unsur olacağı düşünülebilir. Ancak KDV yönünden sorun teşkil eden diğer konu da yukarıda bahsettiğimiz gibi eklenen bir blok ile 3.000 transfer işlemi yapılabiliyor. Madencilerin ekledikleri bir blokla yaptıkları 3.000 işlem için her bir kullanıcıdan işlem bedeli aldıklarını varsayalım; tek tek fatura kesmelerinin mümkün olmadığı, transfer işlemini gerçekleştirdikleri kullanıcıların kimliklerini bilmedikleri, hangilerinin Türkiye’de yerleşik olduğu hangilerinin olmadığı konusunda dahi bilgi sahibi olmadıkları ve bunlara ek olarak alınan ödülün kimin tarafından nerede verildiği sorusunun cevabı “herkes tarafından, her yerde verildi” şeklinde olması gibi nedenlerle her bir blokla birlikte lehe kalan toplam kripto para değeri üzerinden iç yüzdeyle hesaplanacak bir KDV tutarının vergi dairesine beyan edilerek ödenmesi gerekeceği iddia edilebilir; ancak burada belge ve kayıt düzeninin nasıl olacağı konusu idarece belirlenmelidir."

• quote:

Orijinalden alıntı: XanthiN

Çökeceğini sanmıyorum bence şu an keriz silkeleme yapılıyor. 3-6 aylık grafiği açarsanız ne denli abartılı ve altı boş biçimde arttığını görürsünüz. Mutlaka sert bir düzeltme gerekiyordu BTC ve ETH için. Bir süre böyle aşağı ve yatay seyreder sonra kaldığı yerden devam eder diye düşünüyorum.

İran Kazakistanlı uranyum şirketlerini etherumla kafalamaya çalışıyormuş. Elinde ambargadon dolayı dolar olmadığı için adamlar santraller kurmuş etherum çiftliklerini besliyorlar. Küresel tehlike aracına dönüştü yani. ABD çok yakında fişini çekecek. Etherumun fikir babası bunu iyi niyetlerle ortaya sürse de insanoğlu kötü amaçlara hizmet ettiriyor işte. İzi sürülemez paranın tehlikesi de bu oluyor. İllegal işler. Hiç bir devlet müsade etmez buna.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

senin atladığın şey . bu işi yapanların :%99 unun dediğin şekil bir arkadaşı,akrabasının olmaması. o yüzden banka hesaplarına yatırtmaya mecburlar. bir yerde yıllık 40 bin lira vergiye tabi değil diye okudum ne kadar doğru bilmiyorum.

şu dörtlüğü koymayı görev bilirim

şalvarı şaltak osmanlı

eğeri kaltak osmanlı

ekende yok biçende yok

yiyende ortak osmanlı

not olarak belirteyim , benim devletten 900 lira alacağım var 2 yıldır alamıyorum. ama devletin bende 900 lirası olsa ..........

• quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

senin atladığın şey . bu işi yapanların :%99 unun dediğin şekil bir arkadaşı,akrabasının olmaması. o yüzden banka hesaplarına yatırtmaya mecburlar. bir yerde yıllık 40 bin lira vergiye tabi değil diye okudum ne kadar doğru bilmiyorum.

şu dörtlüğü koymayı görev bilirim

şalvarı şaltak osmanlı

eğeri kaltak osmanlı

ekende yok biçende yok

yiyende ortak osmanlı

not olarak belirteyim , benim devletten 900 lira alacağım var 2 yıldır alamıyorum. ama devletin bende 900 lirası olsa ..........

California eyaletinde yıllık 150.000 dolara kadar hediye almak vergiye tabi değil mesela. Bu durumun beyan edilmesi bile gerekmiyor. IRS denetlemeye alırsa "hediye" deyip geçebiliyor. Dolayısı ile Mining geliri bu şahsa yollanabilir. Bu şahıs da sana parayı dolar olarak transfer edebilir.

Bilinenin aksine, IRS küçük meblağların zaten peşine düşmüyor. Açlık sınırının 3000 dolar olduğu San Fransisco'da yaşayan, yıllık 350.000 dolar gelir beyan eden birine ayda 600-700 dolar gelmesi IRS için irdelenmesi gereken bir mesele dahi değil.

----------------

Ancak, dediğiniz gibi, herkesin böyle tanıdıkları yok. Hele ki Türkiye'deki miner'ların genelde hazırcı, hızlı paracı tipler olduğu düşünülürse... Allah'ın çakal Kayserilisinin silikon vadisinde arkadaşı olur mu? Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu? Tek tük... Bizim memlekette Teksaslı Kadir abi vardı. Amerikan göçmeni. Taksici. Ancak böyle olur. O da tek tük.

Bu işi büyük yaparsan da bu sefer hem ABD'de IRS'i, hem Türkiye'de vergi dairesini acayip işkillendirirsin. Onu da eklemek lazım.

----------------

Ben bunu kimseye vergi kaçırsın diye yazmıyorum bu arada. Bunlar zaten azıcık kafası çalışan insanların düşünebileceği şeyler. Devletlülerimiz okusun, varsa fındık kadar, "nereden buldun" yasası çıkarsın diye yazıyorum.

• quote:

Yurtdışından gelen para akışlarının hesabı sorulmuyormu sanıyorsun. Bankada büyük hacimle olan para akışlarının maliye memurlarının önüne düşmediğinimi sanıyorsun? Bir miningci hesabına 300 bin tl istediğinde bu maliyenin önüne düşüyor. Bu elemanı çağırıp nedir bu para diye sorduklarında vergilendirilmiş kazanç olduğunu ispat etmesi gerekir.

Youtube mağdurlarını nasıl tespit ediyorlar sanıyorsunuz. Hesabına para akışı olan herkes inceleme altında şu an zaten.

Alıntıları Göster

Bu işin nasıl yürüdüğünü anlamadığın buradan belli. Sen elindeki kripto parayı yerli borsaya yollarsın oradan alıcı çıkarsa satılır. Yani genel olarak yurtdışından gelen birşey yok. Türkiyede çalışıyor mu bilmiyorum ama bazı borsalar euro ve dolar olarak para çekmeye izin veriyor. Ama genel olarak elindeki malzemeyi dükkana koyarsın kaça fiyat biçersen müşteri dükkandan satın alır.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Bu işin nasıl yürüdüğünü anlamadığın buradan belli. Sen elindeki kripto parayı yerli borsaya yollarsın oradan alıcı çıkarsa satılır. Yani genel olarak yurtdışından gelen birşey yok. Türkiyede çalışıyor mu bilmiyorum ama bazı borsalar euro ve dolar olarak para çekmeye izin veriyor. Ama genel olarak elindeki malzemeyi dükkana koyarsın kaça fiyat biçersen müşteri dükkandan satın alır.

Alıntıları Göster

Kazandığın para vahiy ile geliyor galiba. Hesaba binance btc vs vs para yatmıyor olmalı.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

BTCTürk veya Paribu kullanmak daha yasal bana sorarsanız. Bir makbuz vs de kesiyorlar. Ufak bir al-sat yaptığım dönemden biliyorum..

• yurttaşlar,romalılar;

3090 ların miningciler tarafından yağmalandığı yalan. nvdia kasıtlı olarak piyasaya mal vermiyor. buyurun en çok hangi kartlarla mining yapılıyor, hem amd hem nvidia sıralı liste. Verilen bu işin En büyüğü hiveos dan

Rigler satılmaya başlanmış ufak ufak,kriptoparalar çöküyor mu?
  • En az bi sene, ekran kartı almayı unutun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kazandığın para vahiy ile geliyor galiba. Hesaba binance btc vs vs para yatmıyor olmalı.

Alıntıları Göster

Okuduğunu da anlamıyorsun. BTC kazdın nasıl paraya çevirteceksin? Borsaya yollaman lazım. Borsa nasıl işlem yapıyor anlaşmalı kurumalarla. Yani btc kazdım çat dolara çeviriyim yok. BTCturk te işlem yap hemen faturası gelir. Çünkğ vergi ödüyorlar.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.