DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Renault Çift Kavramalı Otomatik Vitesi ' EDC ' Kullanıcı Yorumları.. (Genel Konu)
276
Cevap
8
Favori
137.831
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Renault >> Renault Çift Kavramalı Otomatik Vitesi ' EDC ' Kullanıcı Yorumları.. (Genel Konu)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   11678 Mesaj

   Android Beta Tester
   30 Haziran 2010 17:43:48 Konu Sahibi
   www.renaultedc.com Açıldı...

   RENAULT ÇİFT KAVRAMALI YENİ OTOMATİK VİTES KUTUSU : Efficient Dual Clutch (EDC)


   Otomatik vites kutularının rahatlığı, manuel vites kutularının tutumluluğu ve tepki gücü

   Renault, klasik otomatik vites kutularına kıyasla net tüketim ve CO2 salım düşüşleri (%17’ye kadar tüketim düşüşü, kilometre başına 30 g düşük CO2) düzeyleri sergileyen yeni bir EDC (Efficient Dual Clutch) altı ileri otomatik vites kutusu sunuyor.

   Bu sonuca varmak için aşağıdaki teknik tercihler yapıldı:
   Elektrikli iticilerle kumanda edilen kuru çift kavrama (dünyada ilk),
   Tüketim kontrolüne yönelik ayarlama.
   Bu EDC vites kutusu ilk kez Mégane ailesinde 2010 yılı ilkbaharında gamın can damarı olan dCi 110 FAP versiyonlarında kullanılmaya başlanacak. Azaltılmış CO2 salımlarıyla, bu Mégane’lar ve Scénic’ler Renault eco2 imzasını taşıyan ilk otomatik vites kutulu versiyonlar olacak.


   Son yıllarda, pazarda performans / kullanım konforu / tüketim ve CO2 emisyonları dengesi anlamında sürekli iyileşme sağlayan yeni tip otomatik vites kutuları çıktı. Çift kavramalı otomatik vites kutuları bunların arasında yer alıyor.

   EDC otomatik vites kutularının üstünlükleri:
   Renault’nun yeni EDC kutusu otomatik vites kutuları ailesine ait. Debriyaj pedalı yok ve vites kumandası otomatik tipte (PRND) ve tek dokunuşlu (+/-) kumanda modu da var. İdeal aktarmayı seçen bir işlemcinin kumanda ettiği vites geçişleri otomatik ve rahat gerçekleşiyor.
   Verimi ve tüketimi optimize etmek amacıyla Renault EDC vites kutusu için « kuru » çift kavramalı teknolojiyi tercih etti. Bu vites kutusu iki kavrama içeriyor : Birincisi tek viteslere (1., 3. ve 5.), ikincisi ise çift viteslere (2., 4., 6.) ve geri vitese ayrılmış bulunuyor. Dişliler dört mil üzerinde taşınıyor: İki adet konsantrik birincil mil (her biri bir kavramaya bağlı) ve iki adet ikincil mil. Vites seçimi, aynı manuel vites kutusunda olduğu gibi senkromeçlerle yapılıyor. Bir işlemcinin kumanda ettiği elektrikli iticiler senkromeçlerle kavramaları yönetiyor.


   > Manuel vites kutulu otomobillerde elde edilenlerle kıyaslanabilir tüketim değerleri ve CO2 salımları
   Bu hedef Renault mühendislerinin çeşitli teknik tercihlerine yol gösterdi:
   Bu hedef Renault mühendislerinin çeşitli teknik tercihlerine yol gösterdi:
   « Yaş » kavrama disklerinde veya klasik otomatik vites kutularının konvertisörlerinde bilinen parazit sürtünmelerin sınırlandırılmasını sağlayan « kuru » çift kavramalı teknoloji.
   Enerji tasarrufu sağlayan elektrikli iticilerle iki kavramanın ve senkromeçlerin yönetimi.
   Minimum tüketim amacıyla optimize vites geçiş yasalarına göre ayarlar: Sistem, belirli bir hızda en yüksek viteste olacak şekilde hızlı vites artışı sağlıyor, bu ise tüketimin ve CO2 salımlarının kontrol altında tutulmasını mümkün kılıyor.
   EDC vites kutusu düz vites kutularınkine benzer bir verim düzeyine sahiptir.

   > Güvenli akıcı sürüş
   Hızlı ve akıcı otomatik vites değişiklikleri
   Tüm otomatik vites kutularında olduğu gibi, vites geçişleri « tork altında » gerçekleşiyor : Vites geçişlerinde motor ile tekerlekler arasında tork aktarmasında kesintisi oluşmuyor.
   Vites değiştirme dışındaki sürüş fazlarında, kavramalardan biri kapalıdır (motor torkunu geçirilmiş olan viteste aktarır, diğeri ise açıktır ve bir sonraki geçirilecek vitese bağlı kalır). Uygun anda vites geçişi bir kavramadan diğerine geçerek gerçekleştirilir : Birinci kavrama açılırken, ikincisi aynı anda kapanır, bu da vites değişikliği (« tork altında ») sırasında sürekli çekiş olmasını sağlar.
   Vites geçişleri esnek ve sarsıntısız oluyor ve rahat ve güvenli seyahatler için akıcı bir sürüş sağlıyor.

   Sürücünün komutlarına anında cevap :
   6 ileri vites ve kısaltılmış geçiş süreleriyle (290 ms), yeni otomatik vites kutusu EDC büyük bir tepki gücü sergiliyor ve gerek otomatik ve gerekse dokunmatik moda mekanik vites kutularınkine benzer bir sürüş keyfi sağmıyor.
   Otomatik modda, İşlemci çeşitli sürüş parametrelerine bağlı olarak ideal vitesi seçiyor. Tam ihtiyacı olduğunda uygun gücü derhal vermek suretiyle sürücünün komutlarına anında cevap veriyor. Sürücü her an tek dokunuşlu (tiptronik) modu seçerek sistemin kumandasını tekrar eline alabiliyor

   Daha akıcı sürüş için optimum « sürüklenme ». Klasik bir otomatik vites kutusunda olduğu gibi, rölantide fren pedalı serbest bırakıldığında otomobil aşamalı şekilde harekete geçiyor. Bu sistem özellikle sıkışık trafikte veya park manevraları sırasında yararlı oluyor.

   Yokuşta kalkış yardım sistemi
   Yokuşta kalkışlarda sürücü fren pedalını bıraktığında, otomobili birkaç saniye hareketsiz tutmak için sistem tekerlekler üzerindeki fren basıncını sürdürüyor. Sürüklenme önleme sistemi ile birleşen bu sistem otomobilin geri hareketinin önlenmesini sağlıyor ve rampada güven içinde kalkışları garanti ediyor.

   Bu yeni EDC vites kutusu ilk olarak 2010 yılının birinci çeyreğinde Renault Mégane ailesinin 1.5 dCi 110 FAP diesel versiyonlarında kullanılacak. Bu otomatik vites kutusu ile donatılmış olan Yeni Mégane Hatchback sadece 114g CO2/km salım değerine sahip olacak. Bu versiyonlar Yeni Mégane’da Renault eco2 imzası taşıyan ilk otomatik vitesli versiyonlar olacak.

   DÜŞÜRÜLEN CO2 SALIM DÜZEYLERİ

   Renault, ikisi 100 g CO2 / km sınırının altında Renault eco2 yaklaşımının bayraktarları olan Euro 5 uyumlu beş model sunuyor
   Twingo dCi 85 Renault eco2 94 g CO2 / km
   Clio dCi 85 Renault eco2 98 g CO2 / km
   Mégane HB dCi 110 EDC Renault eco2 114 g CO2 / km*
   Scénic dCi 95 Renault eco2 125 g CO2 / km
   Laguna dCi 110 Renault eco2 122 g CO2 / km


   * Mégane HB dCi 110 EDC Renault eco2 6 ileri manuel vites kutulu Mégane HB dCi 110 ile aynı CO2 salım düzeyine sahiptir.   CO2 salımlarındaki bu azalmalar motor ve otomobilde yapılan çeşitli değişiklikler sayesinde elde edildi.
   MOTORDA : Vites oranlarının tüm aktarmalarda uzatılması ve motor ve vites kutusu arasındaki sürtünmelerin azaltılması (düşük viskoziteli yağların kullanılması ve hareketli çekiş ve aktarma parçalarının geometrisi ve kaplaması ile ilgili yapılan çalışmalar). Bu geliştirmeler tüm 1.5 dCi Euro 5 motorlarına yayılacak.
   OTOMOBİLDE : Aerodinamiğin iyileştirilmesi (ön tampon altında esnek lama, çamurluk paçalıkları, bazı durumlarda arkada rüzgâr karteri) ve yuvarlanma sürtünmelerinin azaltılması (düşük tüketimli lastikler, artık frenaj torkun azaltılması ).


   Renault grubu otomobilin ömür çevriminin her etabında çevreye olan etkilerini azaltma yönündeki değişmez stratejisini simgeleyen (üretim, kullanım ve ömür sonu ) Renault eco² çevre programını sürdürüyor. Bunun yansıması olarak Renault çevreye saygılı ve geniş kitlelerin ulaşabileceği nitelikte araçlar sunmayı hedefliyor.
   Renault CO2 emisyonlarında 2015 ufkunda Avrupa’da liderliği hedefliyor ve bu amaçla iki temel eksene dayanıyor:

   Çıkarılan yeni teknolojiler sayesinde ürün gamındaki termik motorlu araçların CO2 salımlarının azaltılması
   Renault Cenevre Fuarında aşağıdaki yeniliklerini tanıtıyor:
   1. Yeni Efficient Dual Clutch (EDC) vites kutusu : Bu kuru çift kavramalı otomatik vites kutusu manuel vites kutularıyla elde edilenlere benzer tüketim ve CO2 emisyonlarının sergilenmesine olanak veriyor. Geçtiğimiz Frankfurt Fuarında tanıtımı yapılan bu vites kutusu ilkbaharda yeni Mégane ailesinde kullanılacak.

   2. Beş yıldız modelde net şekilde düşürülen CO2 salımları.
   Twingo dCi 85 Renault eco2 : 94 g CO2 / km
   Clio dCi 85 Renault eco2 : 98 g CO2 / km
   Mégane dCi 110 EDC Renault eco2 : 114 g CO2 / km
   Scénic dCi 95 Renault eco2 : 125 g CO2 / km
   Laguna dCi 110 Renault eco2 : 122 g CO2 / km

   Elektrikli motorlarda benzeri görülmemiş bir yatırım hamlesi
   Gelecekteki elektrikli modellerinde kullanmak amacıyla Renault-Nissan İttifakı aynı zamanda 15 kW - 70 kW (20 hp - 95 hp ) güç dilimini kapsayacak olan %100 elektrikli bir motor gamı geliştiriyor.

   Bu motorlarla 2011’den itibaren satışa sunulacak olan eksiksiz bir Sıfır Salımlı* araç gamı donatılacak.
   VİDEOLAR

   http://www.youtube.com/watch?v=YTsm68U7BLM&feature=player_embedded


   TEST VİDEO

   http://www.youtube.com/watch?v=gyWWbmEihps


   Videoları izleyemeyenler ktunnel.com'a kopyalayıp izlesin.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nike -- 24 Ocak 2011; 13:56:15 >   |
   |
   _____________________________


   نادي بشكتاش الجمباز

   "Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir." - Nikola Tesla

   "Zekanın gerçek göstergesi bilgi değil hayal gücüdür. İnsanlık umudunu yitirmedikçe ve hayal ettikçe başaramayacağı hiçbir şey yoktur."
   System.out.print("Beşiktaş JK");
  • Yarbay
   2051 Mesaj
   30 Haziran 2010 20:39:27
   Bilgi için çok teşekkürler, DSG şanzımana rakip gelmesi tüketicinin son derece yararınadır. Renault a tebrikler
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   18 Mesaj
   03 Temmuz 2010 02:21:31
   satılık clio3 tiptronik vitesli çok temiz boyasız kazasız ilgilenirseniz linkini veriyorum saygılar.
   http://www.hepsinisat.com/garaj-arabasi-boyasiz-kazasiz-otomatik-M24L09S2008I605.html
   |
   |
  • Yüzbaşı
   812 Mesaj
   31 Ağustos 2010 14:41:58
   ne zaman geliyor Türkiye'ye bu şanzıman ?
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2045 Mesaj
   01 Eylül 2010 16:18:33
   Kasım ayından itibaren geliyor diye biliyorum ben...
   |
   |
   _____________________________

   2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

   PSN: anamurcat33

  • Binbaşı
   1201 Mesaj
   30 Kasım 2010 10:58:53
   Bu konu ne oldu geldimi çiğft kavrama megana?
   |
   |
   _____________________________

   Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.
   [İmam-ı Azam]
  • Yüzbaşı
   483 Mesaj
   30 Kasım 2010 22:09:28
   Avrupa ülkelerinin Renault sitelerinin hepsinde EDC'li Megane'lar için fiyat olmasına karşın, Türkiye Renault sitesinde halen hiçbir bilgi yok. Bu forum sayfalarında bazı arkadaşlar geleceğini söylüyordu ama bir haber yok.

   Fuarda Renault standında sorduğum bir yetkilininde hiç bilgisi yoktu. Elinde ürün var ama Türkiyeye getirmiyor anlayabilmiş değilim. Şu anda dizel otomatik vitese çok büyük bir ilgi var amam piyasada yarı otomatikleri saymazsanız VW haricinde doğrudürüst alternatif yok.
   |
   |
   _____________________________

   2014 Mercedes C180 Fascination //// 2011 Seat Ibıza SC 1.2TSI DSG
  • Yarbay
   2045 Mesaj
   01 Aralık 2010 00:12:39
   Çok yakında satışta olacağını sanıyorum. Bayinin birisi bana "Aralık başı gibi dizel Fluencelerde olacak" demişti. Bakalım hayırlısı...
   |
   |
   _____________________________

   2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

   PSN: anamurcat33

  • Onbaşı
   29 Mesaj
   01 Aralık 2010 21:41:54
   arkadaşlar renault turkiye sitesinde fluence fiyatlarında edc mevcut olan versiyonların fiyatlarını koymuşlar. ama teknik özellikleri mevcut değil malesef. bi gelişme var mı bu olayda??
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   29 Mesaj
   01 Aralık 2010 22:00:43
   quote:

   Orijinalden alıntı: batusbey

   arkadaşlar renault turkiye sitesinde fluence fiyatlarında edc mevcut olan versiyonların fiyatlarını koymuşlar. ama teknik özellikleri mevcut değil malesef. bi gelişme var mı bu olayda??   haydaaa. ne oluyor ya anlamadım :S az önce girdiğimde siteye fluence fiyat listesinde edc sistemi olanların fiyatları da yazıyordu. şu an yazmıyor :S hatta fluence privilege edc 1.6 110bg 53bin küsurdu. :S anlamadım valla. arkadaşlar yanlış bilgi verdiğimi düşünmeyin lütfen. :S özür dilerim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2045 Mesaj
   02 Aralık 2010 01:12:58
   Netice olarak dediğim çıktı... Geldi EDC...
   |
   |
   _____________________________

   2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

   PSN: anamurcat33

  • Onbaşı
   29 Mesaj
   02 Aralık 2010 08:36:35
   quote:

   Orijinalden alıntı: cat33

   Netice olarak dediğim çıktı... Geldi EDC...   hocam cidden gelmiş olsun artık da alayım şu fluence edc privilege den ya. benim honda civic 2009 1.6 elegance hala serviste. direksiyon kutusu ön arka disk ve sağ arka amortisör değişecek. tek kuruş da para vermeyeceğimi söyledim. satıp hemen fluence almak istiyorum hayırlısıyla..
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   604 Mesaj
   02 Aralık 2010 08:43:22
   Sanırım elektrikli motorlardan sonra bunlarda hikaye olacak
   |
   |
   _____________________________

   -------------------------------
  • Binbaşı
   1201 Mesaj
   02 Aralık 2010 08:50:36
   Elektrikli motorların verimli ve tercih edilebilir olarak geliştirilmesi tamamlanana dek rahat 5 yıl geçer.Belkide daha fazla,otomobil firmalarıada bunu bildikleri için hala içten yanmalı motorlara göre de arge çalışmalarını sürdüyor.

   En gelişmiş motor 10 saat şarjla 160Km yapıyor,şarj süreleri,istasyonlar,elektirik fiyatları,vergisi,bakı,sistemin kusurları,zayıf noktaları derken bu süre sonunda ancak oturur.
   |
   |
   _____________________________

   Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.
   [İmam-ı Azam]
  • Yarbay
   2045 Mesaj
   02 Aralık 2010 16:32:08
   Ama bugün EDC görünmüyor listelerde. Neden kaldırdılar acaba?
   |
   |
   _____________________________

   2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

   PSN: anamurcat33

  • Yarbay
   6307 Mesaj
   03 Aralık 2010 10:10:31
   ne yani Reno EDC leri satmadan toplattı mı? hahaha
   |
   |
   _____________________________

   mk3 1.2 tsi dsg
  • Yüzbaşı
   482 Mesaj
   03 Aralık 2010 22:10:06
   Şu anda var fiyat listelerinde
   |
   |
   _____________________________

   Astra K 1.4T Dynamic AT
  • Yarbay
   2045 Mesaj
   04 Aralık 2010 03:32:08
   Akşam 18-19 saatlerinde daha yoktu. Demek ki biraz beklesem görecekmişim....
   |
   |
   _____________________________

   2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

   PSN: anamurcat33

  • Onbaşı
   31 Mesaj
   06 Aralık 2010 22:33:24
   Benzinli araçlarda da olacak mı bu sistem yoksa sadece dizel için mi üretildi, eğer benzinli motorlarda da kullanılacaksa bizim BVA 1 yıl dolmadan "eski model şanzıman" olarak anılacak...
   |
   |
   _____________________________

   Buradan Bakınca...
  • Yarbay
   6307 Mesaj
   07 Aralık 2010 10:25:28
   bir yıldan çok daha kısa sürede benzinlilerde de kullanılır, BVA tarih sahnesinde yerini aldı. kabullenmen gerekecek...
   |
   |
Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
izmir havalimanı transfer
modasor
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
0,578
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.