Şimdi Ara

radyatör temizliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
49.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benim arabanın radyatör suyunda pas kir filan dolaşıyor. antifiriz koymadan once temizlemek istiyorum, carpex marka radyatör temizleyici aldım (sızıntı önleyici değil), ürünün üzerinde "radyatör suyuna ekledikten sonra 10-20 dakika arası çalıştırın, daha sonra radyatördeki ve motor blogundaki su çıkışlarını acarak suyu bosaltın ve daha sonra antifiriz ve su koyun" diye yazıyor...

acaba bir zarar verir mi diye tereddutteyim, acaba bunu kullanan var mı, bir ise yarar mı?

• bence uğraşma o maddelerle. tam randıman alamazsın. aracın ne marka ona göre konuşayım?

radyötör ayrım özelliklerini tam bilmemekle beraber şu söylenebilir. kalsik bildiğimiz tofaş radtotörlerindense eğer bi ustaya götürüyorsun. o onu öyle bi temzilerki çok güel olur. şişlerle temizler bide tuz ruhuyla cillop gibi olur. sen şimdi dökcen bi kimyasal orda neler olduğunu bilemeyecen. 10-20 dk benzin parası verecen bide. emin olamıycan. ustaya git sağlam birine tertemiz yaparlar.. zaten bi defa ustaya götürsen yıllarca dokunmazsın. içinden çıkanalraı görüncede analrsın o kimyasalın bi işe yaramayacağını.
  • Ben restore kullandım zarar vermedi ama işe yaradı mı emin değilim. Aynı şekilde pas dolaşıyordu su yerine, değiştirdikten sonra düzeldi. Geçen sefer saf su yerine musluk suyu doldurmuşlardı bu sefer saf su doldurttum. Saf su kullanın mutlaka kullanma kılavuzlarında da saf kullanılması gerektiği belirtiliyor.
  • hocam eğer araban tofaş2sa yap derim de başka bir araçsa zor yaparsın dediğin işlemi
    boruları filan sökecem derken kelepçeyi kaybedebilirsin,boru delinebilir
    en iyisi radyatörcüye bari git
  • walla ben yaptım bu isi gecen hafta arkadaslar... once bir parti suyu bosalttım, benim arabanın radyatörunun altında tıpa gibi bir vida var oldukca basit zaten onu kullanarak radyatördeki suyu bosaltmak, motor blogunun suyunu bosaltmak icin de motor blogundan cıkan su kanalının kelepcesini soktum sonra hortumu cıkardım su bosaldı... daha sonra tekrar bu iki ucu kapatarak su doldurdum, uzerine temizleyiciyi ekleyerek motoru 15 dk kadar rolantide calistirdim, iki ucu tekrar acarak suyu bosalttım, yine uclar acıkken bol suyla iceriyi yıkadım, radyatorun tapasını kapattım, motor blogundaki su bosaldıktan sonra antifirizi ekledim, uzerine de su ekledim, gerci suyu biraz abartmısım sonradan biraz antifirizli su bosaltmak zorunda kaldım... gerci radyator suyu yedek bidonu hala kirli ama en azından sistemde adam gibi temiz antifirizli su dolasıyor....

not: bu islemleri yaparken sanırım motorun sogumasını beklemekte fayda var, deneyecek arkadas olursa dikkat etsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cattug -- 10 Kasım 2006; 22:21:53 >

• quote:

Orjinalden alıntı: cattug

not: bu islemleri yaparken sanırım motorun sogumasını beklemekte fayda var, deneyecek arkadas olursa dikkat etsin...

arkadaşın dili pardon eli yanmış üflüo gibime geldi. Neyse geçmiş olsun diyim ben.
  • araç ne marka ??
  • bence kullanma,senin yapacagın tek şey arakadaşım,radyatörü iyice boşaltman ve sürekli olarak içindeki pas çıkana kadar su doldurarak aracı çalıştırman,eğer yine temizlenmemişse olayı tekrarlamanda fayda vardır.temizse antifirizi koya bilirsin,yoksa bişeye yaramaz.kolay gelsin
  • Araba son 1 haftadır zorlandığında hararet yapıp kaynar su atıyordu.
    Az önce sanayiye götürdüm, radyatör kanalları tıkalıymış, 60 liraya açacağını söyledi ben de arabayı bıraktım.
    Ama 1 saat sonra aradı ve "Bu radyatör şişleme ile açılmıyor, yenisi almak lazım" dedi
    Yenisi ise 450 TL
    Sirke ile idare etsem mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 1 Ağustos 2014; 10:11:05 >
  • Aracım 2004 model. Dün yıkarken radyatör peteğinin ( adını bilmiyorum) çok tıkalı gibi durduğunu farkettim. Tırnakla bastırınca filtre gibi görünen o kısım içe çöküyordu. Bunun temizliği veya değişimi söz konusu mu? Araca bir zararı veya yararı olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir arkadaş "Madem radyatörü açamıyor, termostatı devre dışı bıraksın böylece araba sürekli su devir daim yapar, idare eder" dedi.
    Olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

http://www.hepsiburada.com/liste/calcor-kirec-sokucu-sivi-750-ml-/productDetails.aspx?productId=zybenc307083&categoryId=60000378

En kötü radyatöre bunu koyarım...

yakında radyatörüm delindi diye konu açarsınız
  • Usta (Çırak) aradı.
    "Yapamadım, çıkma radyatörde bulamadım, ne yapayım?" dedi ben de herşeyi eski hale getirmesini arabayı gelip alacağımı söyledim.
    Minibüscü arkadaşa durumu anlattım "Sen ne demeye çırağa arabanı teslim ediyorsun ki, beceremiş işte. Radyatör ustasına göster" dedi.
  • TuVNeRa kullanıcısına yanıt
    Termostat devre dışı bırakman fayda etmez . Kanallar zaten tıkalı olduğu için soğutma yapamaz . Radyotöru sök 2 şişe por çöz al dok 5 10 dakika beklet sonra basınçlı su bas kanallara. Benim aracimda da tikaliydi bu yöntemle açtım. Tanıdık bir tamirci tavsiye etmisti.
    Başka sormak istediğin birsey olursa sorabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TroubleTrouble -- 1 Ağustos 2014; 14:29:36 >
  • quote:

Usta (Çırak) aradı.
    "Yapamadım, çıkma radyatörde bulamadım, ne yapayım?" dedi ben de herşeyi eski hale getirmesini arabayı gelip alacağımı söyledim.
    Minibüscü arkadaşa durumu anlattım "Sen ne demeye çırağa arabanı teslim ediyorsun ki, beceremiş işte. Radyatör ustasına göster" dedi.

Çizmişler

• quote:

Usta (Çırak) aradı.

usta kesin forumdan birisidir.dogru soyleyin hanginizsiniz anladi seri eksiler yedigini,bir ekside ben atayim dedi kesin.
    Termostat acik kalirsa bir nevi cozum olur.ama kisin donarsin.sen simdiden ya degistir ya da soktur temizlet isi bilen biryere

• tuvernaya çizik atmışlar hangi sebepten acaba merak ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mendieta58 -- 1 Ağustos 2014; 17:18:25 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • eski aracıma porçöz katmıştım yarım şişe radyatör ve kalorifer peteğini
    değişmek zorunda kaldım delikler açtı. kimsenin başına gelmesini istemem.
    emin olmadığınız işlemi yapmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mendieta58

tuvernaya çizik atmışlar hangi sebepten acaba merak ettim

Wireless bağlantımın adı genel ahlak ve edebe aykırıymış

Arabanın radyatörünü çırak açmayı başaramayınca Bostancı Sanayideki radyatörcüye götürdü.
    Su doldurma kapağını açıp baktı "Hiç de şişlenmiş gibi durmuyor, iyiki para vermemişsin. Şimdi bunu biz şişleriz ama bunun üzerindeki plastik parça çatlar durup dururken bir sürü masrafa girersin. Emin olmak için önce sen LPG ustasına götür beynine baksın. LPG de sorun çıkmazsa motorcuya götür devir daim motoruna baktır. En son bize gel" dedi.
    Hemen bulduğum ilk LPG ustasına götürdüm. Usta "Zaten her .oku LPG ciye gönderirler" deyip arabanın radyatörünün kapağını açtı ve çakmak tuttu. "Bak çakmak alevi parlamadı, sızıntı yok. Sen bunu iyi bir motorcuya götür, arabanın motorunu eline almayasın" dedi.

Araba şu an 1 hafta sorunsuz çalışıyor, hiç su atmadı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.