Şimdi Ara

Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
4
Favori
1.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İşbankası'ndan döviz kurlarını aldığım küçük bir script yazdım. Scripti GitHub'a yükledim. İsterseniz kütüphanenize ekleyerek anlık döviz kurlarını görebilir veya başka bir script üzerinde import ederek kullanabilirsiniz.

Scripti direk çalıştırdığınızda size anlık tüm döviz kurlarını çekerek gösteriyor.

Scripti başka bir script üzerinden çağırarak sadece istediğiniz döviz kurunun alış, satış fiyatını alabiliyorsunuz.

Güncelleme: Scriptin hata denetimi özelliği var.

1. URL adresi yayından kaldırılırsa HTTP 404 hatası veriyor.

2. Sayfa mevcut fakat içindeki istenilen kodunu bulamazsa kullanıcıya hata dönüyor.

Saygılarımla.

GitHub Kaynak: https://github.com/bariskayadelen/UsefulScripts/blob/master/get_currency_tr.py

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayadelenium -- 12 Ağustos 2022; 17:53:55 >

• Elinize saglik.

• mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    Sağolun. ;-)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ilgi alanımda değil ama bu zahmete girip üretip paylaştığınız için teşekkür etmek istedim

• Emeğe saygı ,elinize sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selam,

Proje güzel de kod yazma tarzınızı çok sevdim, ben bile bu kadar temiz kod yazamıyorum.

Tebrikler Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme 

• Bankaların API'ları ücretli mi?

Şurada 100 request bedavaymış:

https://apilayer.com/marketplace/fixer-api#pricing

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 10 Ağustos 2022; 1:17:28 >
  • forumu bu şekilde faydalı kullanan kişileri görmek mutluluk veriyor. Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme 

• Exception handling yok? Diyelim ki site çalışmadı ozaman ne olacak?

• Dogecoin kullanıcısına yanıt

Onu geçtim.Boş bir proje.Neden böyle basit kolay en onemlisi de vizyonsuz projelerle uğraşırlar ki anlamam.Amaç basit yani.Bugun programciliga en yeni başlayan biri bile bunu cok rahat yapar.Bizim milletimizde azim var ama vizyon yok abi vizyon.Basit dusunuyorlar.Madem yazilimcilik var az biraz kendini zorlar insan.Bir de githuba yuklemiş.Kim napsin bunu.Boş yani.Spesifik birsey yap ki github a yükle.Bu ne şimdi hesap makinesi yapip githuba atmak gibi birsey bu.Motivasyon kırmak icin söylemiyorum bak bunlari.Cidden bizim insanlarimizda vizyon 0.

Merhaba,

Haklisiniz iş bankası kolay kolay çökmez ama olurda sayfa linki değişirse diye 1-2 tane exception koyup gün içerisinde güncelleyeceğim.

Saygılarımla.

• RaNCeR91 R kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Bu script neden bir boş bir uygulama olsun ki; ne amaçla ve neden yapıldığını bilmiyorsunuz. API varken web sayfasından veri çekiliyor ki bir sebebi var.

Bu yapılan scriptin vizyon ile ilgili bir bağlantısın kurmadım. Burası kimin daha iyi kod yazdığı yada Mars'a gönderilecek roketin kodlarının yazıldığı bir yer değil. Yapılan basit bir scripti. Bir şeyler öğrenmek isteyen veya benzer kod arayan birisi alır kullanır. Hepsi bu !!!

Sizden daha iyi vizyonlu uygulamalar paylaşmanızı bekliyorum. Bu şekilde forumda Python programlaması öğrenen arkadaşlara biraz katkınız olur.

Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayadelenium -- 12 Ağustos 2022; 12:13:28 >
  • kayadelenium kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Bu script neden bir boş bir uygulama olsun ki; ne amaçla ve neden yapıldığını bilmiyorsunuz. API varken web sayfasından veri çekiliyor ki bir sebebi var.

Neymiş sebebi? merak ettim, söyle de bilelim.

Yaptığın şey html parsing tabanlı web scraping. Boş iş. Ajax çıktığından beri bunun bir anlamı kalmadı. Hala eski usul çalışan birkaç web sayfası bulmuşsun, bu sayfaları soup ile parse etmeyi bir marifetmiş gibi gösteriyorsun. O sayfa ajax kullansa soup ile hiçbir veri alamazsın. id'leri hard code etmişsin, onlar bir değişse senin script patlar (ama o sayfayı browser ile açanlar düzgün görmeye devam eder). Çünkü ortada bir contract yok. Html sayfa yapısı contract değildir, ama bir web api/web service contract'tır. Bu sebeple web scraping artık sadece bir amatör işi, profesyonel skill değil.

Merhaba,

Scripti güncelledim. Sayfa bulunamadığında veya sayfa değiştiğinde kullanıcıya sebebiyle birlikte hata mesajı dönüyor.

Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayadelenium -- 12 Ağustos 2022; 17:58:58 >
  • Ne dediğim muhtemelen anlaşılmadı, normaldir. Bak bir örnek vereyim:
    https://eminent-uneven-ankle.glitch.me/

Oraya çok basit bir sayfa koydum, sayfayı browser ile açanlar bir table içinde 3 sayı görüyor.
    O sayıları aynen böyle soup, urllib kullanarak parse edip ekrana gösteren scripti yaz. Hadi bekliyorum. Senin gibi aslan parçasının 10 dakikasını bile almaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 14 Eylül 2022; 7:50:39 >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt

bu simdi göruntu isleme ile çozerse işi şaşırmam :)

• RaNCeR91 R kullanıcısına yanıt
    Arkadaş soruyu çözmeye çalışıyor, konsantrasyonunu bozmayın :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tuğkan-0153 kullanıcısına yanıt

Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme Python ile İş Bankası'ndan anlık döviz kurlarını çekme 

• elinize sağlık. Time series projesi için Usd verisine ihtiyacım var anlık gelen. Ancak çoğu paylaşım sitesinde tatil günleri farklı olduğundan bendeki veriyle çektiğim Usd verisinin günleri uyuşmuyor. bunun için öneriniz varmı ? Bu veride de tr tatillerine göre mi veriliyor veriler ?

• .Statistics. kullanıcısına yanıt

Merhaba,

İşbankasından alınan veriler anlık bankanın online olarak alım satımında kullandığı anlık verilerdir. Script'te kullanılan tarih ve zaman ise sizin scripti çalıştırdığınız bilgisayar/sunucuda gösterilen zamandır.

Eğer veriyi aldığınız zaman TR'ile aynı zaman olmasını istiyorsanız script'in çalıştığı zaman üzerinde +1 veya +2 saat ekleyerek TR'deki aynı zaman olacak şekilde kaydedebilirsiniz.

Saygılarımla.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.