Şimdi Ara

Power supply ile telefon şarji yapmak için yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Merhaba elimdeki power supply ile telefon şarj etmek istiyorum bunun için ne yapmam lazım
    Elimdeki power supply 350w ve çıkışları

+12v
    -12v
    +5v 18A
    -5vsb 2A
    +3.3v 16A
    Bu çıkışlar dan nasıl telefon şarjı yapabilirim çıkışlarına herhangi birsey bağlamak gerekiyormu direnç diyot vb. Şeyler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gereksiz bir şarj cihazı olur .masrafa değmez . direk bağlayamazsın telefonuna onun için oto şarj cihazı alıp P.S 12V çıkışına bağlaman gerekir . switch mode çalışan P.S kahverengi ve siyah uçlarını kısa devre edersen tüm voltajları konnektörden alırsın .fakat oto şarj cihazı adaptörünü bağlaman şart ..
  • Ben orasını yaptim 12v 24volt 5v 3.3v 15.3v 17v gibi değerler aldım ve çalışıyor Fakat telefona baglayinca normalde 2.5 saatte şarj olacaksa 5 saate çıkıyor süresi ben bunu çözmek istiyorum

• Malicarpar1985 kullanıcısına yanıt
    telefona nasıl bağlıyorsun !.
    soru cevap şeklinde yazmayalım ,detaylı yazın ki çözümnler ve öneriler net olsun ...
  • Android telefon ise data+ ve data- pinlerini kısa devre edersen telefon çekebilecek maksimum akımı çekecektir.O pinleri kısa devre etmezsen çok küçük miktarlarda akım çeker.+5V ile herhangi bir gnd kabloyu kullanabilirsin şarj için.Multimetre ile ölçmeden sakın telefona takma yanlış kablo sonucu telefonu eline alabilirsin.
  • Elimdeki power supply de +5vsb 2A çıkışı var bununla telefonu şarj etmek istiyorum

Telefona bağlamak için usb kablosunu kestim kırmızı kabloya +5vsb siyah kabloyada gnd ucunu bağladım ve çok çok yavaş şarj etti normalinin üçte biri hızında sonra +5v 18A çıkışlarına bağladım bu sefer yarı hızında şarj etti yaklaşık 5 saatte

• quote:

Orijinalden alıntı: Malicarpar1985

Elimdeki power supply de +5vsb 2A çıkışı var bununla telefonu şarj etmek istiyorum

Telefona bağlamak için usb kablosunu kestim kırmızı kabloya +5vsb siyah kabloyada gnd ucunu bağladım ve çok çok yavaş şarj etti normalinin üçte biri hızında sonra +5v 18A çıkışlarına bağladım bu sefer yarı hızında şarj etti yaklaşık 5 saatte

Verilmiş sadakan varmış, iyiki telefon eline yüzüne paylamamış. o power sub ile telefonu şarj etmek için araya şarj kontrol devresi koyman lazım yoksa telefon şarja takıldığı anda birden 5-10 amper güç çekeceği için ya telefon bozulur yada bataryası patlar.
  • oto şarj adaptörü alıyorsun ve +12v bağlıyorsun .hepsi bu .
    bunun yerine direk 220 V dan telefonuna uygun şarj cihazı alırsan daha mantıklı olacaktır .

Neden P.S kullanmak !?.
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Güzel bir soru neden PSU

Elimdeki PSU yu bir çok amaçla kullanıyorum örneğin led aydinlatmada kullanıyorum çeşitli deneylerimde güç kaynağı olarak kullanıyorum yani sürekli prize takılı duruyor bende üzerindeki voltaj değerlerinden yola çıkarak hale hazirda prize takılı bir güç kaynağı var ve bunu telefonlari ve diğer tüm bataryaları doldurmak için kullanmayı dusundum bu nedenle PSU çıkışı zaten yeterince güçlü yani 4 5 tane şarj cihazı takmak yerine tek bir güç kaynağından multi usb ile bütün cihazların şarj ini yapmak istiyorum zaten normalde bilgisayarın kasasına usb kablosunu takip şarj ediyoruz yada multi usb ile birden fazla cihazı calistirabiliyoruz yada şarj edebiliyoruz bende burdan mantık yürüterek böyle birşeye karar verdim tek yapmam gereken +5v 18A çıkışına yada +5vsb 2A çıkışına doğru elemanları eklemek direnç diyot vb bunu bulmaya çalışıyorum yani

• elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Valla hiç bir şey olmadı hatta baya bi beklettim takılı vaziyette bir saate yakın ben PSU daki siyah ve mor kablo dan çıkıs aldım ilk önce sonrada siyah ve kırmızı kablodan şarj aldim

• Sen psuda 5V var, telefon adaptörleri de 5V. e bende 5V varsa şarj ediyim gitsin diye düşünüyorsun ama çok iyi fikir değil. Aynı şekilde usb kabloyla telefonu direkt pc ye bağlayıp pc den şarj etmek de çok iyi fikir değil.

telefon şarj etme olayında akım çok önemli. düşük akım çok uzun şarj süresi, yüksek akım ise kısa şarj süresi ve bataryanın kısa zamanda şişmesi bozulması demek.
    Bu nedenle paraya kıyıp orjinal şarj aleti almanı tavsiye ederim. Şarj edersin bataryayı ama 1 gün giden şarj, yakında saatler mertebesine düşer. Bataryayı full şarj edersin psu ile, sonra bi bakmışsın 2 saate boşalmış. Yada yüzde 10 pil kaldı diye uyarı verirken küt diye kapandığı bile olur.Bataryanın ömrünü yer yani.
  • Benim şarj aleti 5v 2.1A çıkış veriyor PSU daki +5vsb da 2A çıkış veriyor aynı güç sadece ara eleman gerekiyor ben onu bulmaya çalışıyorum

• Örneğin televizyon kumandası bozuldu pil yuvaları bende PSU nun 3.3v çıkışını kumandaya bağladım ve kumanda gayet güzel çalışıyor

• Malicarpar1985 kullanıcısına yanıt
    cok yavas sarj etmesı ilginc fakat yuksek amper gucunden patlasa bilgşsayar patlar onda sıkıtnıyoktur bence
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.