Şimdi Ara

batarya şarj etmek için voltaj ve amper değerlendirmesini nasıl yapabiliriz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
42.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 8 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 8
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 72 gün 3 saat 3 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • CastingFailed. (3 mesaj) kenakord08 (2 mesaj) boşyok (2 mesaj) kaansoy (2 mesaj) sfr+10 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (5 mesaj) Tablet (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> batarya şarj etmek için voltaj ve amper değerlendirmesini nasıl yapabiliriz?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    227 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Benim elimde bir batarya var. Ben bu bataryayı şarj etmek için adaptör kullanacağım.
    Benim öğrenmek istediğim; ampermetre ve voltmetre ile bataryanın değerlerini ölçtükten sonra, uygun voltajlı ve amperli gücü nasıl vereceğiz?
    Örnek verecek olursam; benim bataryam 12 volt ve 5 amper. Benim kullanacağım adaptörde 12 volt ve 5 amper olmayacaktır. Bunu biliyorum. Bu nasıl hesaplanır?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

|
    |
  • Yarbay
    2061 Mesaj
    Seçeceğiniz adaptör 12 volt olmalı amperin yüksek veya düşük olması da bataryanın şarj suresini etkiler. Örneğin 5 amper ile 1 saatte doluyorsa 1 amper ile 5 saatte dolar
    |
    |
  • Teğmen
    227 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

12 volt 5 amper batarya için 14.4 volt 600 ma bir adaptöre ihtiyacınız var. Maksimum 15 volt 700 ma olmalıdır.. bataryaları 1/10 oranındaki bir akımla şarj etmeniz gerekir aksi taktirda fazla akımla şarj ettiğiniz bataryanız çok kısa zamanda bozulacaktır...

1/10 oranı için bir kaynak gösterebilir misiniz? Aslında bu konuda bilgi veren kaynaklar arıyorum...
    İşin içine birde bataryanın üretim teknolojisi giriyor...
    |
    |
  • Yüzbaşı
    384 Mesaj
    hocam akım değeri için 500ma yı 1/10 ile hesapladınız.14.4 voltu nasıl hesaplıyorsunuz. Yani 3volt 5 amper bir batarya için hesaplama nasıl olmalı?%00ma ama kaç volt?
  • Çavuş
    78 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kaansoy

hocam akım değeri için 500ma yı 1/10 ile hesapladınız.14.4 voltu nasıl hesaplıyorsunuz. Yani 3volt 5 amper bir batarya için hesaplama nasıl olmalı?%00ma ama kaç volt?

Onlar standarttır bildiğim kadarıyla akünün üstünde yazar mesela 12 voltluk bi akünün tam dolu hali 14.4 volt bununla şarj etmen gerek 6 voltluk bir akü yanılmıyorsam 7.2 ile falan şarj ediyordun 3 voltluk bir bataryayı ise 4.5 volt la şarj edersen en verimli şekilde kulanırsın ama ampere çok dikkat etmen gerek yüksek amperle şarj süresi kısalır ama akünün ömrüde azalır
    |
    |
  • Teğmen
    227 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Cevaplar için çok teşekkür ederim.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    384 Mesaj
    Ben de cevaplar için teşekkür ederim.Ben 3 voltu, bu konuda bilgim olmadığı için, örnek olarak sormuştum .
    Özet olarak bir aküyü şarj ederken
    akım değeri akünün akım değerinin %10 u
    voltajıda akünün voltajının 1.2 ile çarpılmış hali olmalı.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    306 Mesaj
    beyler ben fotoğraf işlerinde yeniiym ve elimde canon sx150 is var ama varta şarj aleti ile birlitke 2500 maH değerinde piller var benim anlamadğm bunlar kaç saatte dolar
    |
    |
  • Binbaşı
    1830 Mesaj
    Arkadaşlar ufak bir hatırlarma akü ve bataryaların amperi ölçülmez çünkü amper kademesinde direnç önemsenmeyecek kadar küçüktür yani direk + ile - yi birbirine bağlamış gibi olursunuz. Bu da aşırı fazla akım çekeceğinden (belkü 5 belki 30A belki daha fazla) bataryanıza zarar verirsiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
uc satın al ;pubg mobile ;uc
triple negative breast cancer
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,234
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.