Şimdi Ara

Paradoks Din Argümanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
1.422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2-Tanrı varsa ya deizm ya da teizm doğrudur.
    1.1-Deizm teizmden rasyonelse deist Tanrı modeli uygundur.
    1.2-Teizm deizmden rasyonelse dinlerden biri hakikattir.
    1.3-Bu dini bulmak için teist Tanrı sıfatlarına uyan dinleri seçmek gerekir.
    1.4-Teist Tanrı modeline uyan birçok din vardır.
    1.5-Hangi dinin doğru olduğunu bilemeyiz.
    1.6-O halde hakikat yoktur.

Hangi dinin doğru olduğunu bilemeyiz çıkarımı tartışmalı burada. Gelecek olan eleştiriler bilimsel tefsircilik, Hristiyanların sunduğu diriliş argümanı, Müslümanların sunduğu 19 argümanı - Edebî ilahilik argümanı - Hz. Muhammed'e dair tarihsel argüman vs. benzeri argüman ve yorumlamalarla eleştiriler gelecektir muhtemelen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ölümden sonraya çok kafa yoruyorsunuz. Doğmadan önce sen neredeydin birader. Ona niye kafa yormuyorsunuz. Doğmadan önce varlığından bile haberdar değildin. Ne bilincin vardı ne aklın vardı.

Sen doğana kadar bu evrende en az 13 milyar yıl geçti. Hiç o kadar zaman geçmiş gibi geldi mi sana. Gelmedi çünkü zaman ve mekan kavramın da yoktu. İşte öldükten sonra da aynı şey olacak. Yani ölümden bu kadar korkmaniza gerek yok. Sonuçta hepimiz ölümden geldik.

Dinler zaten bu korkudan besleniyor. Ölümden sonra ne olacak diyip bir sürü saçmalığı empoze ediyorlar.

Aklın ve bilincin evrimi o kadar harikulade bir konu ki araştırmanı tavsiye ederim. Eminim bir gün doğru yolu bulacaksınız. Şimdi benim yaptığım gibi geriye bakıp bu din saçmalıklarına yıllarca nasıl inanmışım diyip güleceksiniz.
  • Yalnız Müslümanlar 19 modelini öne sürmüyor

hangi dinin doğru olduğunu bilemeyiz,öncülüı diğer öncüller ile çok alakasız.

Sadece onu yazsaydın yeterdi.Boş bir argüman,bilemeyiz deyince o şey yanlış ya da doğru olmaz

Ben de şunu diyeyim o zaman.

Öncül 1:Gerçek var mıdır onu bilemeyiz.

Sonuç 1:O halde gerçek yoktur.

• eşom21 kullanıcısına yanıt
    Reşad Halife Kuranda 19 sistemini sunmuştur. Aynısını Yahudilerde yapıyordu hatta. Teist Tanrı modeline uyan birçok din var bunun doğruluğunu biliyoruz. Dinlerden biri gerçek olabilir evet dediğin gibi argüman gerçeği bilemeyeceğimize dayalı ben de bunu başlatıp bilimsel tefsircilerle tartışma maksadındayım aslında.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bilimsel tefsircilerle tartışma ha

birincisi sen tefsirci misin

ikincisi dh bilimsel tefsircilerin mekanı mı

konuya cevap yazmak bile abesle iştigal. ama bu tür yazılara takılıp da islamı terk edenleri gördükçe dünya başıma yıkılıyor. bu sözün size zevk verdiğini bilerek yazıyorum. her ne kadar sizin gibileri sevindirmek istemesem de
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Oo sen mi geldin reis hoşgeldin...
    Merak etme sen Kuranda istediğin mucizeyi çıkar sapasağlam bir şekilde savunacağımı göstereyim sana.

• 1 bir şeyin olduğunu kabul edebilmen için kaç kişinin tekrarı gerekiyorsa o kadar kişi dünyada var demiştir
    2 tanrının varlığını kabul eden onun şartlarını kabul eder
    bundan sonrası sorgulamalar 2. şıkka inanmadığını gösterir. onun için diğerlerini tartışmak gereksizdir
  • bilimsel tefsirci değilim cevabın dedikleime de bir cevap değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F54F98451

Reşad Halife Kuranda 19 sistemini sunmuştur. Aynısını Yahudilerde yapıyordu hatta. Teist Tanrı modeline uyan birçok din var bunun doğruluğunu biliyoruz. Dinlerden biri gerçek olabilir evet dediğin gibi argüman gerçeği bilemeyeceğimize dayalı ben de bunu başlatıp bilimsel tefsircilerle tartışma maksadındayım aslında.
    Bilimsel tefsirci yoktur sadece gizli oryantalistler vardır
    Aga sen ne saçmalıyorsun gene ya :) Tanrının şartları neler? Burada kabul etme durumu yok ihtimalleri değerlendirip sonuca ulaşıyoruz.

• dakka bir başladı hakaret
    iki dakka edepli olu ya
    2. madde ne diyor yazdığından bi habersin daha bilimden ve dahi tefsirden bahsediyorsun var dersen şartı da vardır uyacaksın yok dersen zaten ikinci maddeyi hiç yazmayacaksın
    Hakaret mi :D senin tarzında konuşalım belki anlaşırız. Sen önce argüman, öncül, çıkarım nedir bunları öğrenip gel o zaman saçmaladığını anlayacaksın.

• 19'cular Müslüman değil.

• eşom21 kullanıcısına yanıt
    O senin düşüncen. Benim ilgilendiğim kutsal kitapları Tanrı kelamı gösteren her argümanı incelemek. 19 sistemi de çöp zaten.

• Evet

• sizin en büyük sorununuz bu
    niye sizin kriterlerinizle yaşamak, anlatmak zorundayım
    aynı mantıkla ben de sana diyebilirim benim bilgi saydıklarımı bilgi olarak anlamak zorundasın diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

sizin en büyük sorununuz bu
    niye sizin kriterlerinizle yaşamak, anlatmak zorundayım
    aynı mantıkla ben de sana diyebilirim benim bilgi saydıklarımı bilgi olarak anlamak zorundasın diye
    Basini vajinadan cikarirken sirtlanlarca vahsice oldurulen geyik yavrusuna ragmen duzen iddiasina dair bilgiler mi..

Gok cisimlerinin kendi etrafinda donerken (eliptik=uzaklasip yakinlasma ritueli)yerine dairesel yorunge izleyip buna da en buyuk kanit diye dunya ve gunesi ornek gosterip 10cm yakin olsa kavrulup uzak olsa donacagina dair bilgimi..

Fuvardan devenin cikmasi
    Agacin musayla konusmasi
    Aztekin insan kurbanina kufredip sifir katliami yapmasi
    Agac parcasinin yilana donusmesi

Daha sayarimda nasilsa icinden vay kafir tepkisiyle cevap vereceksin.yorgun ve sinirlerini kontrol edemezsen daha once yaptigin gibi acikca soyleyeceksin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 14 Eylül 2018; 21:47:9 >

• hah hah ha

iyi sinir etmişim ha
    kudur kudurabildiğin kadar

bana benim söylediklerimle cevap ver
    fantazilerini kendine sakla

nerede demişim o saydıklarını ispatlamazsan en adi yalancısın
    Agzinla gremere dokmene gerek yok ki.

Sen nasil atayisler tanriyi inkar eden din dusmanlaridir diye uyduruyorsan bende inancigin emrettiklerini savundugun kabul ettigini soyluyorum.

Yalan mi..

Goz acip kapayincaya kadar mekke aksaya burak sirtinda gelen bedeviye ben mi inaniyorum.

Isa diye biri yoktur olmamistir diyen milyonlarca aydin hristiyana ragmen isa vardir ve gige yukselmistir diyen kurana ben mi tapiyorum.

Adamlar peygamberlik miylerini terkedecekler siz hala isa musa nasa mikasa..

Kafa gene uvmus..

Nureimi okudun gazali mi..

Yoksa okumadan donmeye basladinda oksijensiz mi kaldin..

• Muhafazakar bir aileden geliyorum. İmam Hatip okudum. Son 6 yıl boyunca bilimsel ve dini konularda araştırma içindeyim. Vardığım sonuç şu.

Dinlerin hepsinin masal olduğuna artık yüzde yüz eminim.

Tanrı konusunda ise muallaktayim. Büyük ihtimalle yok ama Varsa bile kesinlikle kutsal kitaplarda yazdigi gibi sonsuz güç, bilgi ve merhamet sahibi bir tanrı değil.

İsteyen istediği gibi tartışır, benzetmelerle tanrıyı ispat etmeye çalışabilir, felsefe yaparak, edebiyat parçalayarak dini savunabilir. Çünkü farkında olmadan ben de zamanında çok yaptım. Ama bu dinlerin masal olduğunu gerçeğini değiştirmez. Arastiran, soruşturan ve biraz da kafası çalışan herkes bunu gorecektir.

• isteyen istediğine inanır
    sura üflenince anlarsınız gerçeği
    ama iş işten geçer

tek soru ölümden sonra solucan yemi olacak kadar basit bir varlık mısın
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.