Şimdi Ara

Otobusun hızıyla otomobilin hızı bir değil saçmalığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
1
Favori
7.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buna inanan o kadar otobuscu var ki nasıl böyle bir mantık kurmuslar anlamıyorum. Hız birimi dünyanın her aracında eşittir. Yok otobüsün 90la gitmesi otomobilin 200le gitmesine eşitmış. Bogasim geliyor.
    metre
    /.’./
    ad
    1.
    Yer’in meridyen dairesinin kırk milyonda biri olarak kabul edilen ve simgesi [ m. ] olan temel uzunluk ölçüsü birimi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madnessisme -- 10 Nisan 2019; 12:2:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Saçma olmasına rağmen hala bunu savunanlar var. Neymiş efendim. Otobüsün tekeri daha büyükmüş. Otomobilin 100 km hızı ile otobüsünkü aynı değilmiş. bla bla bla.

Otomobil 100 km yol yaptığı zaman teker 50.000 tur atıyorsa otobüsün tekeri misal 20.000 tur atar. Ama sonuçta 100 km hızla giden bir otomobille, 100 km hızla giden bir otobüsün hızı aynıdır. Yanyana gittiklerini düşünün. Hızları değişmediği sürece hep yanyana giderler. Teker boyutları farkı dişlilerin oranları ile kapatılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Saçma olmasına rağmen hala bunu savunanlar var. Neymiş efendim. Otobüsün tekeri daha büyükmüş. Otomobilin 100 km hızı ile otobüsünkü aynı değilmiş. bla bla bla.

Otomobil 100 km yol yaptığı zaman teker 50.000 tur atıyorsa otobüsün tekeri misal 20.000 tur atar. Ama sonuçta 100 km hızla giden bir otomobille, 100 km hızla giden bir otobüsün hızı aynıdır. Yanyana gittiklerini düşünün. Hızları değişmediği sürece hep yanyana giderler. Teker boyutları farkı dişlilerin oranları ile kapatılır.
    Neden savunuyorlar sebebi belli. Otobüsle 150 ile giderken ayarla oynayıp kadranda 100 göstermesi icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Momentumdan bahsetmeye çalışıyorsunuz. P = m.v

• Bunu diyenlerin ehliyeti alınsın geri verilmesin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madnessisme

Neden savunuyorlar sebebi belli. Otobüsle 150 ile giderken ayarla oynayıp kadranda 100 göstermesi icin

Alıntıları Göster
    Benim bildiğim, Mercedes'in taaaa O302'lerden beri ürettiği tüm şehirlerarası otobüsler en fazla 125-130 km hıza çıkarlar. Kadran 125'te sondur. Temsa'nın otobüsleri 140 km hıza çıkabiliyor.

Ben, hiç kimsenin otobüslerin ayarları ile oynayıp 150-160 km hızlara çıkmasını sağlayacağına ihtimal vermiyorum. Boş ağırlığı 18 ton olan bir kütleyi o hızlara çıktığı zaman durdurmak güç olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Benim bildiğim, Mercedes'in taaaa O302'lerden beri ürettiği tüm şehirlerarası otobüsler en fazla 125-130 km hıza çıkarlar. Kadran 125'te sondur. Temsa'nın otobüsleri 140 km hıza çıkabiliyor.

Ben, hiç kimsenin otobüslerin ayarları ile oynayıp 150-160 km hızlara çıkmasını sağlayacağına ihtimal vermiyorum. Boş ağırlığı 18 ton olan bir kütleyi o hızlara çıktığı zaman durdurmak güç olur.

Alıntıları Göster
    Yol cizgilerine bakarsanız anlarsınız
    http://dhbr.co/bsZc

• Doğru otobüsün teker yarı çapı daha büyük olduğu için otomobile göre saatte aldığı yok daha çok bunun sonucunda da hızı daha yüksek oluyor. Bu konuyu açmanızı cahilliğinize veriyorum

• Bana yarim saat yetki verin forumu su yukardaki arkadas gibilerden arindirayim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Doğru otobüsün teker yarı çapı daha büyük olduğu için otomobile göre saatte aldığı yok daha çok bunun sonucunda da hızı daha yüksek oluyor. Bu konuyu açmanızı cahilliğinize veriyorum
    Teker capcilar geldi yine. Sadece Türkiyede var ne hikmetse
    Otomobil lastik çevresi 1 metre saniyede 30 kere dönerse 30 m/s 108 kmh gider
    Otobüsün lastik çevresi 3 metre saniyede 10 kere dönerse 30 m/s 108 kmh gider ama Hız Birimi evrenseldir. Daha hızlı gitmek için kulp uydurmayin

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Doğru otobüsün teker yarı çapı daha büyük olduğu için otomobile göre saatte aldığı yok daha çok bunun sonucunda da hızı daha yüksek oluyor. Bu konuyu açmanızı cahilliğinize veriyorum
    Yalnız orada bahsedilen hız tekerleğin dönme hızı değil, aracın tamamının bir bütün olarak bir saat de kac kilometre yol aldığı. Ben de bu yorumunuzu fizik hocanızın başarısızlığına bağlıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ALPHA LION KING

Yalnız orada bahsedilen hız tekerleğin dönme hızı değil, aracın tamamının bir bütün olarak bir saat de kac kilometre yol aldığı. Ben de bu yorumunuzu fizik hocanızın başarısızlığına bağlıyorum.

Alıntıları Göster
    Bunu bana sevdiğim , bilgili bir otobüs şoförü söylemişti bana da mantıklı geldi . Herhangi bir otobüs şoförüne gidin size de aynı şeyi söyleyecektir.

• Saçmalamayın.
    Buna inananlar dünya düzdür diyen tiplerle aynı zaten.

• Forumda fizik kurallarına aykırı, mesnetsiz, saçma fikirleri gördükçe üzülüyorum. Eğitim sistemi mi çok kötüleşti, yoksa başka bir sorun mu var?

• Hızı hissettirme ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Mesela otobüs veya tır 90 la giderken daha hızlı gidiyormuş gibi hissettiriyor.
    Aynısı otomobil için geçerli değil. Sabit hızla 90 la giderken sanki 30 la gidiyormuş gibi hissediyorsun. Anlatmaya çalıştıkları şey bu olabilir

• Otobüsle kayseriye gidiyoduk, bana bi hal geldi, havada durdum şahitlerim var... ALLLLLLAH ALLLLLAAAH....

Otobusun hızıyla otomobilin hızı bir değil saçmalığı

Hız göstergesinde aynı hızı gösteren otomobil ve otobüs aynı hızda ilerler... Aksini iddia eden Sabri beydir... Hatta sabri bey kadar bile zeka yoktur...

Napıyosunuz sabri bey? Napıyosunuz?

Alın bunu, bunu alın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CihangirCanavarı -- 10 Nisan 2019; 13:14:23 >

• Otobüsün 90 ile gittiği momentumun otomobilin 200 ile gittiği momentumun eşitliğinden bahsediyor olabilirler mi acaba?

• Otobüsün hız kadranındaki hata daha az. Bu doğru.
  • sssemih24 kullanıcısına yanıt
    Aaa dünya yuvarlak mı ki
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.