Şimdi Ara

Önlisans Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Ben Ne İş Yapayım? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
9
Favori
14.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Okulda bir sey ogretmediler yazmis sucu karsiya atmis.icinizden akilli bi adam cikip da ya bu is printf scanf le olacak is degil mezun olunca ne yapacaz demedi mi.acip bir web tasarimi yapmak yada android de uygulama kodlamak da mi akliniza geldi.bos gidip gelirsin tabe.buradakilere laf sokmakla olmaz o is.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asertyu kullanıcısına yanıt
    Laf sokan ben değilim sensin kardeş. Ama laf sokarken arada tavsiye verdiğin için teşekkür ederim.
  • bunu nasıl başardım, güzel soru.

Öncelikle yaptığın işi sevmen gerekiyor. Ben yazılımı sevdiğim için okulunu okudum, 18 yaşımdan itibaren freelance işler yaptım, küçük - büyük farketmez. Bu kendimi iyi geliştirmemi sağladı. Sonra vbasic ile başladığım yazılım hayatımda bu dilin yetersiz kaldığını gördüm. Java ve C#'a yöneldim. Sonra üniversiteye de başladım. Burada C# tarafında kendimi her zaman ilerlettim zaten dersler çok basitti hiç çalışmama gerek kalmıyordu. Hoca 1 gösteriyorsa ben evde 10'a bakıyordum kendi kendime. Sorun burada başlıyor, bizimkiler 1'de kalıyor. Hiçbiri kendi gelişimi için ekstra efor sarfetmiyor. Daha sonra önlisanstan 1 yıl sonra iş buldum, AÖF'e yazıldım. Bulduğum işte kendimi kanıtlamak için fırsatım oldu, işi kendim yürüttüm. Tek kaldığımda eski bilgilerimin o kadar çok yardımı dokundu ki, başkasının belki 5 günde çözebileceği sorunları günübirlik hallettim.

Buradaki ana konu, kendini geliştirmek. Ülkede eğitim sistemi yok. Kötü demiyorum, kötü olabilmesi için yine de var olması gerekiyor. Yok, bildiğin yok. Bu ülkeden, eğitiminden birşey bekleme. Ne varsa sende var.

• quote:

Orijinalden alıntı: HanKaĞaN

Kusura bakmayın. Bir kaç gündür konuya dönemedim, gerekli mesajlara cevap veremedim. Herkese tek mesajla cevap vereceğim. Lütfen isminizi bulup verdiğim cevabı okuyun:

it kopuk:
    Aynen. Boşa okutulduğumuzu anlatmaya çalışıyorum bu konuda. İnternet kafeciliğin artık miyadını doldurduğunu, yapılacak yatırımın boşa gideceğini düşünüyorum.

Felina.:
    Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Ciddiyetle dikkate alacağım. Ancak Udemy için sormak istediğim bir şey var. Orada sanki bilen de bilmeyen de eğitim videosu eklemiş gibi geliyor bana. Hangisinin işin ehli olduğunu nasıl tayin edebilirim?

Duellist:
    Mobil oyun için grafikerlik ve bir o kadar da resim çizme yeteneği gerekmiyor mu? Oyun işi, konuda en çok beğenilen mesaj olan, "Bimden su al sat" kadar kolay bir iş olmasa gerek. Nereden başlanılmalı?

8MB AGP:
    Kardeş bizim herhangi bir tembelliğimiz yoktu. Tembellik dediğin şey; Sana öğretmek için çabalayan bir öğretmen karşısında, sen öğrenmek için çabalamaz, yan gelip yatarsan, haylazlık edersen, o tembellik olur. Ama, mesela ben bu işe ilgi duyduğum için en başta, lisede meslek lisesi bilgisayar bölümü okudum, matematik dersinde hoca, laptopunu getirip film izliyordu, telefonundan müzik dinliyordu, bize gazete aldırıp bulmaca çözüyordu. Temelim olmadığı için direkt mühendislik kazanacak yetiyi kendimde görmedim, önlisans okuyayım dedim, orada da liseden fark göremedim. İllaki iyi eğitim vermiş MYO'lar vardır. Ama bu benim yalan söylediğimi, abarttığımı, tembellik ettiğimi göstermez.

Nervo:
    KPSS'den bırak 91 almayı, benim çevremde 4 sene harıl harıl çalışıp da 82'yi geçen adam yok. Senin gibi o puanları alabilen kişilere gerçekten çok şaşırıyor ve hayran oluyorum. Nasıl bir çalışma temponuz var, sınavda nasıl heyecan yapmadan tıkır tıkır çözüp o puanları alabiliyorsunuz, hayret. Maaşallah! 90 puanı geçmek için çalışma tavsiyen varsa seve seve dinlerim.

Gktupc:
    Sırf o tip teknik servislik ile alakalı ders vardı (şuan adını hatırlayamıyorum dersin) ama bize Ubuntu kurmayı öğrettiler.

sleepydragon:
    Bunu nasıl başardın? Biraz daha detaylı anlatır mısın bir AÖF'den mezun olup bir mühendisten daha fazla kazanmayı?

dumprep:
    Keşke herkes senin gibi eleştirse... Teşekkür ederim, tavsiyelerini, uyarılarını ciddiyetle dikkate alacağım.

Havya Makinesi - yLceu:
    Bu kadar atıp tutan, ezen, aşağılayan adamın içinde, benim ne demek istediğimi sadece siz anlamışsınız. Teşekkür ederim.

WmGMD:
    Benim yazılım mühendisi bir arkadaşım, 2.5 inç disk ile 3.5 inç disk arasındaki farkı bilmiyordu ve kalınlık farkı mı diye sormuştu. Adam yazılımcı, bilmeyebilir demeyin; disk donanım olsa da, 2.5 ve 3.5 inç yarı çapı belirtiyor ve bir mühendisin bunu bilmemesi ayıp.

etomon:
    Ne diyim... Haklısın vallahi. En çok da şu dil konusunda kendimi geliştirmediğim için çok pişmanım. Ama biri de çıkıp senin gibi tavsiye vermedi ki...

MaitreSkiLL:
    Dediğini ben de yapmayı çok istiyorum ama İstanbul gibi bir şehre gidip kalacak yerim olmadığı için, giriş maaşıyla tek başıma geçinmem çok zor olur diye gidemiyorum. Son 2 aydır da kalacak yer araştırıyorum. Ama Samsun'a çok rahat gidebilirim. Tavsiye edebileceğin bir firma var mı?

copural:
    İyi niyetli, yol gösterici mesajınız için teşekkür ederim. Ciddiyetle dikkate alacağım.

mobiluzman26:
    Hangi kitabı almalıyım mesela? Direkt isim ver lütfen, hemen alayım.

mw1337:
    Mesajın için teşekkür ederim. DGS'yi inan çok istedim ama, devlet okullarının çoğu, Edebiyat, Tarih hariç neredeyse hiç bir dersi muaf saymıyor ve İngilizce hazırlığı şart koşuyorlar. Özel okulu 2-3 sene öncesine kadar 8-10 bin liraya okuyan arkadaşlarım vardı ama, şu an çok pahalı ve benim o ücretleri karşılama durumum yok. Devlet okulunda 4-5 okumaya daha önce de yazdığım gibi şahsi ve ailevi durumum müsait değil.

illa şu kitabı al diyemem
    ama piyasada baya var
    algoritma yazma diye araştır çıkar birkaç tane
    al başla birinden
    sonra kendin problem oluştur,buna uygun algoritma çiz,kodunu yazmaya çalış, çalışırsan illaki olurşimdiden kolaygelsin

• quote:

Kusura bakmayın. Bir kaç gündür konuya dönemedim, gerekli mesajlara cevap veremedim. Herkese tek mesajla cevap vereceğim. Lütfen isminizi bulup verdiğim cevabı okuyun:

it kopuk:
    Aynen. Boşa okutulduğumuzu anlatmaya çalışıyorum bu konuda. İnternet kafeciliğin artık miyadını doldurduğunu, yapılacak yatırımın boşa gideceğini düşünüyorum.

Felina.:
    Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Ciddiyetle dikkate alacağım. Ancak Udemy için sormak istediğim bir şey var. Orada sanki bilen de bilmeyen de eğitim videosu eklemiş gibi geliyor bana. Hangisinin işin ehli olduğunu nasıl tayin edebilirim?

Duellist:
    Mobil oyun için grafikerlik ve bir o kadar da resim çizme yeteneği gerekmiyor mu? Oyun işi, konuda en çok beğenilen mesaj olan, "Bimden su al sat" kadar kolay bir iş olmasa gerek. Nereden başlanılmalı?

8MB AGP:
    Kardeş bizim herhangi bir tembelliğimiz yoktu. Tembellik dediğin şey; Sana öğretmek için çabalayan bir öğretmen karşısında, sen öğrenmek için çabalamaz, yan gelip yatarsan, haylazlık edersen, o tembellik olur. Ama, mesela ben bu işe ilgi duyduğum için en başta, lisede meslek lisesi bilgisayar bölümü okudum, matematik dersinde hoca, laptopunu getirip film izliyordu, telefonundan müzik dinliyordu, bize gazete aldırıp bulmaca çözüyordu. Temelim olmadığı için direkt mühendislik kazanacak yetiyi kendimde görmedim, önlisans okuyayım dedim, orada da liseden fark göremedim. İllaki iyi eğitim vermiş MYO'lar vardır. Ama bu benim yalan söylediğimi, abarttığımı, tembellik ettiğimi göstermez.

Nervo:
    KPSS'den bırak 91 almayı, benim çevremde 4 sene harıl harıl çalışıp da 82'yi geçen adam yok. Senin gibi o puanları alabilen kişilere gerçekten çok şaşırıyor ve hayran oluyorum. Nasıl bir çalışma temponuz var, sınavda nasıl heyecan yapmadan tıkır tıkır çözüp o puanları alabiliyorsunuz, hayret. Maaşallah! 90 puanı geçmek için çalışma tavsiyen varsa seve seve dinlerim.

Gktupc:
    Sırf o tip teknik servislik ile alakalı ders vardı (şuan adını hatırlayamıyorum dersin) ama bize Ubuntu kurmayı öğrettiler.

sleepydragon:
    Bunu nasıl başardın? Biraz daha detaylı anlatır mısın bir AÖF'den mezun olup bir mühendisten daha fazla kazanmayı?

dumprep:
    Keşke herkes senin gibi eleştirse... Teşekkür ederim, tavsiyelerini, uyarılarını ciddiyetle dikkate alacağım.

Havya Makinesi - yLceu:
    Bu kadar atıp tutan, ezen, aşağılayan adamın içinde, benim ne demek istediğimi sadece siz anlamışsınız. Teşekkür ederim.

WmGMD:
    Benim yazılım mühendisi bir arkadaşım, 2.5 inç disk ile 3.5 inç disk arasındaki farkı bilmiyordu ve kalınlık farkı mı diye sormuştu. Adam yazılımcı, bilmeyebilir demeyin; disk donanım olsa da, 2.5 ve 3.5 inç yarı çapı belirtiyor ve bir mühendisin bunu bilmemesi ayıp.

etomon:
    Ne diyim... Haklısın vallahi. En çok da şu dil konusunda kendimi geliştirmediğim için çok pişmanım. Ama biri de çıkıp senin gibi tavsiye vermedi ki...

MaitreSkiLL:
    Dediğini ben de yapmayı çok istiyorum ama İstanbul gibi bir şehre gidip kalacak yerim olmadığı için, giriş maaşıyla tek başıma geçinmem çok zor olur diye gidemiyorum. Son 2 aydır da kalacak yer araştırıyorum. Ama Samsun'a çok rahat gidebilirim. Tavsiye edebileceğin bir firma var mı?

copural:
    İyi niyetli, yol gösterici mesajınız için teşekkür ederim. Ciddiyetle dikkate alacağım.

mobiluzman26:
    Hangi kitabı almalıyım mesela? Direkt isim ver lütfen, hemen alayım.

mw1337:
    Mesajın için teşekkür ederim. DGS'yi inan çok istedim ama, devlet okullarının çoğu, Edebiyat, Tarih hariç neredeyse hiç bir dersi muaf saymıyor ve İngilizce hazırlığı şart koşuyorlar. Özel okulu 2-3 sene öncesine kadar 8-10 bin liraya okuyan arkadaşlarım vardı ama, şu an çok pahalı ve benim o ücretleri karşılama durumum yok. Devlet okulunda 4-5 okumaya daha önce de yazdığım gibi şahsi ve ailevi durumum müsait değil.

Aynı disk sorunu için bugün arkadaşın yanına gidiyorum konya sokağa kutu bakicaz hdd kutusu arkadaş kendisininkine hangisinin olduğunu bilmediğinden bende gidiyorum yav ortalamasi 3.25 adam beni arıyor ses gitmiş bilgisayarın gelmiyormuş driver i bir kurayim demiyor yada başka cihazla deneyim acaba sorun kulaklıkta mi diye çözüm üretemiyor çok basit bir şey ya .

• quote:

Haberdar Et fonksiyonunda bir sorun var. Yukarıdaki mesajda cevap verdiğim kişileri haberdar etmek için ayrı mesaja ekledim. 1/3

Udemy için sana yazdığım isimler güvenilirdir zaten onlar iyi bir başlangıç olur.

Diğer dersler için de kursun puanına, eğitmenin öğrenci sayısına bakabilirsin genelde onlar yol gösterici olur.
  • sleepydragon S kullanıcısına yanıt
    Felina. kullanıcısına yanıt
    WmGMD W kullanıcısına yanıt
    sleepydragon:
    Çok haklısın, teşekkür ederim. Tavsiyelerini ciddiyetle dikkate alacağım.

mobiluzman26:
    Teşekkür ederim.

WmGMD:
    sleepydragon'un dediği gibi; ülkede eğitim sistemi kötü bile değil, böyle bir sistem yok. Durum o derece vahim yani. Bir mühendisin bu kadar basit kavramları bilmemesi mi ayıp, yoksa yüksek öğretim kurumlarında işini iyi bilen ve bunları öğretmek için akademisyenliği seçen insanların değil de vasıfsız bir şekilde mezun edilip sırf kelleyi kurtarmak için akademisyenliği kurtuluş olarak gören ve bunların öğrencisine bir şeyler yüklemeye gayret etmemesi mi ayıp, ayrı bir tartışma konusu...

Felina.:
    Teşekkür ederim.
  • quote:

sleepydragon:
    Çok haklısın, teşekkür ederim. Tavsiyelerini ciddiyetle dikkate alacağım.

mobiluzman26:
    Teşekkür ederim.

WmGMD:
    sleepydragon'un dediği gibi; ülkede eğitim sistemi kötü bile değil, böyle bir sistem yok. Durum o derece vahim yani. Bir mühendisin bu kadar basit kavramları bilmemesi mi ayıp, yoksa yüksek öğretim kurumlarında işini iyi bilen ve bunları öğretmek için akademisyenliği seçen insanların değil de vasıfsız bir şekilde mezun edilip sırf kelleyi kurtarmak için akademisyenliği kurtuluş olarak gören ve bunların öğrencisine bir şeyler yüklemeye gayret etmemesi mi ayıp, ayrı bir tartışma konusu...

Felina.:
    Teşekkür ederim.

Hepsine bir şey diyemem hocam arada durup bunları anlatan bir hocamız var saolsun ama öğrenciler de kafasına kuma gömmekle meşgul. Hani ama 8 dersim var bu sene 7 si anlattığınız gibi biri böyle sadece. Üzüldüğüm bana batan nokta ise böyle adamların benden çok çok yüksek ortalama ile rahat rahat öğrenim hayatına devam etmesi , benimse gerek çevrem gerek ailem tarafından başarısız olarak görülmem. Üstüne yaşadıklarımı da bilmelerine rağmen. Böyle giderse bırakacağım okulu zaten.

• abi nasıl format atmayı bilmiyorsun 10 yaşındaki çocuk bile format atabiliyor

şu 2 sene zarfında hiç mi kendini geliştirmedin

• Bende bilgisayar programcılığı mezunuyum ve inan milyonlarca insan bu bölümden mezun, eğer yazılımın iyiyse yazılıma yönel derim, donanım bilgin varsa şirketlerde IT de çalış, Grafik Tasarıma ilgin varsa azda olsa görmüşündür programlara ona yönel . Benim gibiysen yazılım donanım ve grafik tasarım da çok iyi değilsen kardeşim gir bir çağrı merkezine çalış. Yorulursun, yıpranırsın ama eline para geçer en azından. Bir yerlerde başla mağazacılık da olur umutsuz olma..
  • bu bölümü bitiren başka var mı beyler. bu yıl ilk tercihe yazasım varda yorumlar pek olumlu değil. sadece 1 kişi gördüm bu bölümden yeni mezun 3500 tl ile başlamış. yalnız tek bildiği html css birazda javaymış. bunlar kursla da öğrenilir diye düşündüm.
  • Ne yaptın hocam son durumun nedir

• Bende aynı MYO mevzunuyum html ile tablo dan başka bir şey yapmadık. Ben lise zamanı evimde kendi kendime bile daha fazla şey öğremiştim. Şuan DGS hazırlanıyorum ilk sene girdim son 5 ay da hem temel bile kasamadan girdim toplam 5 yanlış çıktı ama çok az çözdüm ortalama 250 falan aldım seneye için baya soru çözerek hazırlanıcam ama işte lazım yani para lazım, e yazılım dili öğrenmem lazım, İngilizce öğrenmem lazım, sınava çalışmam lazım şuan kafam nasıl karışık anlatamam..

• hocam okuduğunuz bölümü ve eğitimin kalitesizliğini suçlamanız size hiç bir şey sağlamaz. Bir çoğu bölümde olduğu gibi programcılıkta da okuldan aldığın eğitim sadece başlangıç seviyesindedir. Sen oradan bir yol belirleyip kendini geliştirmen lazım. Hiç bir okul ve hiç bir hoca sana falanca firmada şu işi yapacak kadar bilgiyi veremez, verse de sen alamazsın. Mühendislik okusan bile bu böyle kesinlikle değişmez. Sana tavsiyem git marabalık yap çalış para kazan, o para ile kursa git, bir alanda kendini geliştir. Yani kendine yatırım yap. Bir yazılımcı olamak istiyorsan uykusuz kalmak ne demek onu tecrübe etmen gerekiyor, milyonlarca bilgi içinden en temel bilgileri alman il başta epey zamanını alacak, temeldeki bu boşluğu doldurmak için çok çabalaman gerek. Ama lisede meslek lisesi okudum dediğine göre bir yerde başlamak için epey geç kalmışsın demektir, çünkü biz lisede proje yapıp veriyorduk, üniversitede 1'den 100'e kadar sayı yazdırmayı hiç yadırgamamıştım açıkçası, çünkü okullar hep en geri kalanlara göre devam eder, eğer ilerde olmak istiyorsan okul bir çare değil.

• Ne yaptınız hocam sektörde bir adım atabildinizmi ?
    Başka sektörlere mi yöneldiniz ?
  • konuyu takipteyim mezun biri olarak.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.