Şimdi Ara

Önlisans Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Ben Ne İş Yapayım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
9
Favori
14.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bölümün adı Bilgisayar Programcılığı ama, okulda, bizi Bilgisayar Programcısının çırağı statüsüne bile sokacak bir eğitim kesinlikle almadık. Hocalar vasatın altıydı, bir lise öğrencisinin okul ödevi için hazırladığı slaytları, videoları izleyerek, kara ekranda 1'den 100'e kadar saydırma kodlarını yazarak, sadece sınavları geçip, diploma almak için 2 sene boş boş okula gidip geldik. Şu an benle beraber mezun olan 50 kişinin 45'i bırakın kod yazmayı, format at, sürücü indir kur deseniz, yapamazlar.

Ben bölümün adından ziyade önlisans üniversite mezunuyum. Göz problemimden dolayı kolluk kuvveti olamıyorum. Memur olsak, KPSS alım sayısı belli, taban puan belli. En az 87-88 ile alım yapılıyor, bırakın beni, benim çevremde 85 üstü alan yok. 85 alan da boşta geziyor. O puanları almak için harıl harıl çalışan bir adam olsak, üniversite sınavına çalışır adam gibi bölüm okurduk. Ama meslek lisesi çıkışlıyım ve temelim yok. Bu yaştan sonra da dersleri kafam almıyor.

Biz ne iş yapalım arkadaşlar?..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanKaĞaN -- 11 Aralık 2017; 11:18:14 >

• Yav millet gayet mantıklı cevaplar vermiş bi format atmayi bile bilmiyorsanız niye uni okudunuz boşuna biz lisede öğrenmiştik format atmayi bi internet cafe ac demisler onu bile yapamayiz diyosun bilgisayarin power tuşundan açıldığını biliyorsundur inşallah. Internet cafe dediğin olayda cocuk 50 kurus verip abi 30 dk acarmisin dicek sende onundeki pc den tıklayarak açacaksin bence kendinize yazik etmişsiniz gecmis olsun bir fabrikaya girip asgari ücretle ise başlamanızi öneririm
    Aşağılamak istemiyorum ama profil fotoğrafında steve jobs var ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuduğunu söyleyip format atmasını bile bilmiyorum diyorsun

Ben utanırım be 10-15 yaşında youtubeda bu işi anlatan bi sürü çocuk var

Yazılım dilleri öğrenmekten başka şansın yok ya da

At gözlüğünü takar, bim a101 gibi yerlerde çalışmaya başlayabilirsin

At gözlüğü takmak istemiyorum, bir yerden başlamak istiyorum diyorsan seni şu görseli incelemeye davet ediyorum, umarım ingilizcen vardır

Ben de 90'lıyım. 4 yıllık üniversite bitirdim. Hangi bölümü bitirdiğimi yazmama gerek yok.
    Senin gibi tembellik yapıp, iyi üniversite kazanamadım. Sonra tembelliğe devam edip İngilizce bile öğrenmedim. Hala filmleri Türkçe altyazılı izliyorum. Bir meslek dalı da seçmedim.

Ama artık yeter. Haftalık, aylık, yıllık plan yaptım. Web yazılımı dillerini öğreneceğim.

70 yaşında olup sağlıklı bir şekilde yaşayan ve hala çalışan insanlar var. Donald Trump 71 yaşında mesela. Adam 71 başında hedefine ulaşabildi. 25 yaşına gelince pes etmedi.

Ben de 70 yaşına kadar yaşasam önümde 43 yıl var.

Eğer şimdi pes edersem vasıfsız insan olarak kalırım. Düşük maaşlı, yorucu ve sevmediğim işlerde emekli olana kadar çalışmak zorunda kalırım.

İnternette binlerce e-kitap var. Kişisel gelişim kitapları indirip okumanı öneririm. Zaman yönetimiyle ilgili kitapları da tavsiye ederim.

Ne öğrenmek istiyorsun? Yazılım, tasarım, network vs.. Alanını belirle. Sonra o alanla ilgili iş ilanlarına bak ve öğrenmen gereken konuları belirle. Bu konularla ilgili okuman gereken kitap listesini hazırla. "Bu kitapları 5 yılda bitirip, işlere başvurabilirim" gibi hedefler belirle. Ve bu hedeflerini yıllara, aylara, haftalara böl.

Değil 5 yıl, 15 yıl kitap okuman gerekse bile pes etme. 15 yılın sonunda çok yüksek maaşlı işlere girebilecek seviyeye ulaşırsın.

Ülkenin çöpçüye, fabrika işçisine de ihtiyacı var. Küçümsemiyorum ancak bu ülkede işçiler geçinemediği için kendimizi geliştirmeliyiz.
  • dukkan ac pc malzeme sat format at ınt kafe ac mahalle cocukları cok olur
  • aydınayhan kullanıcısına yanıt
    Arkadaş Konu Dışı bölümünde mesaj atmak mesaj sayını artırmaz yani sana rütbe kazandırmaz. Sadece başlığa bakıp içini okumadan mesaj yazma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HanKaĞaN

Arkadaş Konu Dışı bölümünde mesaj atmak mesaj sayını artırmaz yani sana rütbe kazandırmaz. Sadece başlığa bakıp içini okumadan mesaj yazma.

quote:

Önlisans Bilgisayar Programcılığı Mezunuyıum

Ben bölümün adından ziyade önlisans üniversite mezunuyum. Göz problemimden dolayı kolluk kuvveti olamıyorum. Memur olsak, KPSS alım sayısı belli, taban puan belli. En az 87-88 ile alım yapılıyor, bırakın beni, benim çevremde 85 üstü alan yok. 85 alan da boşta geziyor. O puanları almak için harıl harıl çalışan bir adam olsak, üniversite sınavına çalışır adam gibi bölüm okurduk. Ama meslek lisesi çıkışlıyım ve temelim yok. Bu yaştan sonra da dersleri kafam almıyor.

Biz ne iş yapalım arkadaşlar

tamam ıste dukkan ac,msj kasma ısını dusunen sensin.benım aklımda oyle seyler yok
    sen sordun bız soyledık.dukkan acan ınsanlar nazik olurki,musterısı bol olsun

• quote:

Adam konuda yazanlara ters bir şey mi söylemiş ?
  • aydınayhan kullanıcısına yanıt
    Konu Dışı'nda mesaj sayacının çalışmadığını hatırlatan benim, mesaj kasma işini düşünen sensin diyorsun bana. Tamam kardeş, tavsiyen için sağ ol.
  • Çipetpet. kullanıcısına yanıt
    Sen de okumadın galiba. Mezunların 50'sinden 45'ine format at, sürücü kur deseniz, yapamazlar. Eğitim almadık diyorum, adam bilgisayar dükkanı aç diyor, sen de konuda yazanlarla ters birşey mi söylemiş diyorsun...
  • Temelin vardır zaten. Programlama dillerine çalışabilirsin hatta düşük bir ücretede olsa yazılım firmalarında biryerden başlayabilirsin.
  • Lütfen, rica ediyorum sadece başlığa bakıp, konu içeriğini okumadan yazmayın. Şu mesaja cevap veren herkes aynı şeyi yaptı, artık yapmayım.
  • quote:

Sen de okumadın galiba. Mezunların 50'sinden 45'ine format at, sürücü kur deseniz, yapamazlar. Eğitim almadık diyorum, adam bilgisayar dükkanı aç diyor, sen de konuda yazanlarla ters birşey mi söylemiş diyorsun...

dgs kaç puan yaptın hocam ve ortalama kaçtı?
  • steganography kullanıcısına yanıt
    DGS'de devlet üniversiteler 1. sınıftan başlatıyor, özel okula gitme şansım yok. Bu yüzden DGS düşüncem yok. Ortalama 100 üzerinden 68.
  • Buyuksehirdeysen kucuk hastanelerin bilgi islem bolumune elden basvur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Git bir firmada işe gir. Kod yazmayı orda öğrenirsin. Mesleğini yap.

• quote:

DGS'de devlet üniversiteler 1. sınıftan başlatıyor, özel okula gitme şansım yok. Bu yüzden DGS düşüncem yok. Ortalama 100 üzerinden 68.

Devlet universiteleri 1. siniftan baslatiyor diye bi kural yok,her okul kendi belirliyor kacinci siniftan baslatacagini.Bilgisayar muhendisligine gecersen zaten bircok dersten muaf olacagin icin 2'den ya da 3'den baslarsin.

Bende 2 yillik elektronik mezunuyum dgs ile elektrik-elektronik muh. gectim.
    95 dogumluyum 97-98-99'lularla okuyorum ve daha hazirliktayim dusun artik.Hicbirsey icin gec degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 10 Aralık 2017; 22:7:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Phantom II kullanıcısına yanıt
    Ben geçiş yapabildiğim bölümlerle alakalı, çok detaylı araştırmalar yaptım, 30'a yakın okulla birebir görüştüm; bilhassa bilgisayar mühendisliğinde devlet okulu okuyup da 2. sınıftan dahi başlayana şahit olmadım. Muaf olunan dersler sadece edebiyat, tarih gibi temel kültür dersleri. İngilizce'den bile muaf etmiyorlar hatta 1 sene İngilizce hazırlık okutuyorlar.
  • quote:

Ben geçiş yapabildiğim bölümlerle alakalı, çok detaylı araştırmalar yaptım, 30'a yakın okulla birebir görüştüm; bilhassa bilgisayar mühendisliğinde devlet okulu okuyup da 2. sınıftan dahi başlayana şahit olmadım. Muaf olunan dersler sadece edebiyat, tarih gibi temel kültür dersleri. İngilizce'den bile muaf etmiyorlar hatta 1 sene İngilizce hazırlık okutuyorlar.

Kacinci siniftan baslattiginin bi onemi yok.Sen hayatinin geri kalanini muhendis olarak mi yasamak istersin yoksa tekniker olarak mi?

Ben bile daha hazirliktayim,kendimden 4 yas kucuklerle ayni siniftayim.Dedigim gibi hicbirsey icin gec degil.Yerinizde olsam dgs'ye hazirlanirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bence yanlış düşünüyorsun hocam. Bende bu sene aynı bölümden mezun oldum. Sınavdan sonra Ağustos ayında okul zamanı çalıştığım fabrikada işçi olarak işe girdim. 1,5 ay çalışınca çıkardılar mevsimlik olarak çalışıyordu orası. Tabi fabrikada çalışırken sınavlar felan açıklandı yetmiyordu puanım hiç bir mühendisliğe. Gene 2 yıllık bölüm bitirip mezun olan arkadaşlarım askerlik için açıktan bölüme yerleştiler. Ben tercih yapmadım.

Fabrikadan çıkarıldıktan sonra yakınlarda bir kitap deposunda gene işçi olarak iş buldum, eylül ortasından beri orada çalışıyorum.
    Ama Ocak ortasında çıkacağım Ocaktan Temmuz başına kadar sınava çalışacağım.
    Bilemiyorum 1. sınıftan başlatıyorlar diye dgs düşüncenin olmaması bana göre yanlış.
    Branş üzerine işleri sürekli takip ediyordum hatta bazılarına başvurdumda ama hiç iletişime geçmediler.
    Maddi durumunu bilemiyorum hocam ama bana göre en mantıklı olan yol bir sene daha dikey geçiş sınavına çalışmaktı.

Şuan hamallık yapıyorum hocam ve inanın bana iyi bir eğitim almadan veyahut kişi belirli bir seviyeye ulaşmadan çalışma hayatında çok ezilir.Tabi ailesinden gelen bir işi yoksa.

Kafanda 1. sınıftan başlatıyorlar 4 sene sonra mı işe başlıyacağım düşüncesi olmasın. .
    İyi bir eğitim ile birlikte 1-2 sene içerisinde yeterli bilgi birikimiyle birlikte part time olarak sektörde işe başlanabileceği kanaatindeyim ben.

• Phantom II kullanıcısına yanıt
    Ben 25 yaşımdayım kardeş. Belli bir yaştan sonra, yaşın bir öneminin olup olmaması, kişiye göre değişiyor. Benim hem şahsi hem ailevi durumum hayatımı kurmayı 4-5 sene ertelemeye, 30 yaşımdan sonrasına bırakmaya maalesef müsait değil.
  • bimde calis

• Bimden su al sat

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.