Şimdi Ara

Öğretmenlerin maaşının düşük olduğu gerçeği. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
0
Favori
8.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
58 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ahahahahahahahahahahahahahah. Tam senin seviyene göre bir kıvırma
  • quote:

Orijinalden alıntı: ykaya1983

Asıl size ayıp bence.Aylardır sosyal medyada mesleğinize onurunuza kazandığınız paraya dil uzatılıp hakaret edilirse herkes gibi bizde insanız.Sakin kalmak bir yere kadar ancak.Bana laf yetiştireceğinize iki kelam da onlara etseydiniz keşke.

Alıntıları Göster

Ben ayıp birşey yapmadım hocam, merak etme. Yapılan hakaret varsa elbet laf söylenir, gerekirse suç duyurusunda da bulunursun. Ona sözüm yok. Ama adam çıkmış sana ders saati hesap yapmış, adama gerizekalı diyorsun, adi diyorsun. Adam üşenmese savcılığa gitse sonuna kadar haklı. Ceza da alırsın. Ha şu var , avukat mısın neden yorum yapıyorsun dersen de adama kinin varsa özel mesaj at, burada yazarsan herkes yorumlar benim gibi derim.

Benim kızdığım ülkede herkesin alım gücünün düşük olduğu bir ortamda sadece öğretmenlerin çıkıp tabiri caizse "ağlama"sıdır. Sanki herkesin maaşı çok yüksek de sadece öğretmenler eziliyor.

Şu dense kimsenin aksi bir görüşü olmaz bence : "ülkede orta sınıf kalmadı , memurun - asgari ücretlinin maaşı düşük" ... Denmiyor... Ama açılan konulara bakın , hep bireysel yakınmalar. Yok şu kadar doğuda çalıştım, şu kadar saat whatsapp baktım, aldığım maaş bekçi vs...vs. Hiç doğuda çalıştım diye ağlayan polis konusu görmedim örneğin. Üstelik öğretmenlerde doğu görevi zorunluluğu da kalmadı artık. Ankara'nın bir ilçesinin köyü bile en düşük bölge sayılabiliyor. Size önerim savunacak şeyleriniz varsa gidip sendika bazında mücadele edin. Ama durum ne, hangi sendika hükümet yanlısı ve kaç öğretmen üyesi var bir bakın resmi gazetede yayınlanan verilere. Kime savunsun diye hakkınızı emanet ediyorsunuz o bile gülünç bir durum. Anlatacak çok şey var da üslubuz sebebiyle insan çekiniyor durup dururken mahkemelik olmamak için...

• quote:

Orijinalden alıntı: VeterözeR

Ben ayıp birşey yapmadım hocam, merak etme. Yapılan hakaret varsa elbet laf söylenir, gerekirse suç duyurusunda da bulunursun. Ona sözüm yok. Ama adam çıkmış sana ders saati hesap yapmış, adama gerizekalı diyorsun, adi diyorsun. Adam üşenmese savcılığa gitse sonuna kadar haklı. Ceza da alırsın. Ha şu var , avukat mısın neden yorum yapıyorsun dersen de adama kinin varsa özel mesaj at, burada yazarsan herkes yorumlar benim gibi derim.

Benim kızdığım ülkede herkesin alım gücünün düşük olduğu bir ortamda sadece öğretmenlerin çıkıp tabiri caizse "ağlama"sıdır. Sanki herkesin maaşı çok yüksek de sadece öğretmenler eziliyor.

Şu dense kimsenin aksi bir görüşü olmaz bence : "ülkede orta sınıf kalmadı , memurun - asgari ücretlinin maaşı düşük" ... Denmiyor... Ama açılan konulara bakın , hep bireysel yakınmalar. Yok şu kadar doğuda çalıştım, şu kadar saat whatsapp baktım, aldığım maaş bekçi vs...vs. Hiç doğuda çalıştım diye ağlayan polis konusu görmedim örneğin. Üstelik öğretmenlerde doğu görevi zorunluluğu da kalmadı artık. Ankara'nın bir ilçesinin köyü bile en düşük bölge sayılabiliyor. Size önerim savunacak şeyleriniz varsa gidip sendika bazında mücadele edin. Ama durum ne, hangi sendika hükümet yanlısı ve kaç öğretmen üyesi var bir bakın resmi gazetede yayınlanan verilere. Kime savunsun diye hakkınızı emanet ediyorsunuz o bile gülünç bir durum. Anlatacak çok şey var da üslubuz sebebiyle insan çekiniyor durup dururken mahkemelik olmamak için...

Alıntıları Göster

''Şu dense kimsenin aksi bir görüşü olmaz bence : "ülkede orta sınıf kalmadı , memurun - asgari ücretlinin maaşı düşük" ... Denmiyor..'' buradaki cümlenize kesinlikle katılıyorum.Yalnız benim böyle düşündüğümü,hatta benim gibi öğretmenlerin çoğunun böyle düşündüğünü nerden çıkardınız?Ben öğretmenlerin tümünün yalnız bizim maşımız düştü geri kalan herkesin durumu çok iyi diye düşünüğüne asla inanmıyorum.Konu başlığı böyle olduğundan dolayı demişsinizdir anlayışla karşılarım.Fakat forumda yazdığım daha önceki yazılara baktığınızda asgari ücretlinin,esnafın,işçinin,özel sektörde çalışanın hepsinin geliri düştüğünü söylediğimi görürsünüz.Hatta bizden de fazla düşmüştür.Onu da kabul ederim.Yalnız öğretmenlerin veya memurların hiçbirisinin bu çalışan kesime karşı sosyal medyada tepkisi ya da onurunu zedeleyecek başlığı yokken.Özel sektördeki çalışan,işçi veya diğer alanlarda çalışan kesimlerin sürekli sosyal medyada öğretmeni linç etmeye kalkışmasıdır.Esas insanın sabrını taşıran konuşurken üslubun bozulmasına sebep olan budur.İnsanlar benim durumum neden kötü neden daha fazla kazanmıyorum diyeceğine kendinden daha iyi konumda olan insanların çoluğunun çocuğunun rızkına,meslek onuruna itibarına saldırıyor.İnanın ben çarşıda gezerken kapalı bir esnaf görsem,akşam haberlerde işsizlik haberlerini görsem işten çıkan insanları görsem veya asgari ücretlilerin geçim sıkıntısı haberlerini görsem tüm samimiyetimle söylüyorum;üzülüyorum gerçekten.Hatta keşke bırakın maaşımıza zam almayı(zaten enflasyon karşısında hergün eriyip gidiyor)keşke sırf şu hakaretleri duymamak adına asgari ücreti 4000 lira yapsalar bizimkisi de aynı kalsa diyorum.Zaten tahsilin okumanın dirsek çürütmenin parasal olarak da itibar olarak da değeri yok bu ülkede, bari en azından bizlere hakeret etmeyi bırakırlar diyorum.

Öğretmen ve diğer memur sendikalarına üye olma rakamları konusunda haklısınız ama ben muhalif sendikadayım yıllardır.İş keşke sendikalarla bitse.Sadece iktidar sendikalarına üye olanlar değil esnaflar,işçiler,çifçiler,özel söktördekiler de suçlu bu konuda.Çünkü son iki ayda yapılan anketlere baktığımızda malesef bunu görüyoruz.Toplum olarak daha iyi bir hayat standardına kavuşmak dileğiyle..Sağlıcakla kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaya1983 -- 16 Aralık 2020; 21:51:40 >

• ykaya1983 Y kullanıcısına yanıt

İnşallah aşağı seviyelerde birbirlerini yiyen toplum olmaktan çıkıp yukarılarda böyle konulara gerek duymacak kadar huzura kavuşuruz. İyi akşamlar.

• DooD_Rox D kullanıcısına yanıt

Ne saçmalıyorsun sen?

• Tamam şartlar daha iyi olmalı, ama konu biraz koyun can derdinde kasap et derdinde kıvamında olmuş.

Böyle yaklaşırsanız kimse size empati göstermez.

Asgari ücret zaten biraz da suni olarak arttırıldı. Bu yüzden eskiden asgari ücret almayan meslek grupları bile asgari ücrete tabi oldu. Sadece en vasıfsız adamlar bundan yararlandı. Aradaki makas daraldı.

Milletin canı burnunda. Yahu üniversite mezunu bir tek siz misiniz?

Asgari ücret alandan kesilen vergiler sizin maaşlarınıza gidiyor. Gitsin zaten, gitmesin diyemez kimse de; siz burada milletin gırtlağına basın bize zam yapın diyorsunuz.

Asgari ücret gösterilen bir işçi sizce bu durumdan memnun olabilir mi? Özel sektörde kaç kişi 61 yaşına kadar iş bulacak da emekli olacak? Hadi emekli oldu bir şekilde asgari ücretten yatan primle kaç para emekli maaşı alacak da o yaştan sonra kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecek?

Bir insan 2300TL ile ne kadar insanca yaşayabilir? Ki asgari ücret dahi alamayan da var.

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceli2001

Değerli kardeşim çok güzel yazmışsın... Çalışan herkes hak ettiği ücreti alsın. Bizim kavgamız, eğitimini alıp, lisans+kpss+alan sınavı+mülakat+doğu görevi+ bunun üzerine yüksek lisans/2. üniversite falan yazmıyorum, Kıyaslarsanız öğretmeni bunlarla kıyaslayın. Kıyasladınız diyelim lise mezunu bekçi ile kıyaslayan hadi bekliyorum...(bekçi kardeşlerimizin ki çok demiyorum daha fazlasını alsınlar ama öğretmeni de mezuniyete göre ezdirmesin)

2.olarak 10 dk ara öğretmen için değil, 15gün/2 ay tatil öğretmen için değil, ÖĞRENCİ için...

(kıyasladığın otomotiv fabrikasındaki makinaların hepsine bakım yapılacağı zaman işçilerin kenarda oturması gibi düşünebilirsin) Çocuklarla(canlı ile) makinayı kıyaslayabilirsin tabii ki.

Ayrıca devlet 2 ay değil, 2 gün tatil yapacaksın/10 saat çalışacaksın, tenefüs yok dedi de, biz mi yapmadık yoksa bu cumhuriyet kurulduğundan beridir mi böyle????

Öğretmen yaz kış çağrıldığında görev başında olmak zorundadır 657ye göre. Kaymakam/Vali mülki amir yazıyla her türlü memuru her türlü işe koşabilir....

İnşaat sektöründeki işçi kardeşlerimiz, madendeki akrabalarım, merdiven altı çalışanları hangisi bu işleri yapabilmek için lisans okumuş kpss'ye girmiş, atamaya/doğu görevine mecbur bırakılmış...

Ve de lise mezunu(daha dün işe başlayan) bekçi/daha dün işe başlayan 21 yaşındaki araştırma görevlisi 7500+doğu illerinde çalıştığı için ekstra ödeme alan kardeşlerimizin aldığı ücret saydığın, madenci/inşaat işçisi/özel sektör çalışanının aldığı ücretten az mı/çok mu?(bekçi/araştırma görevlisi memur ve 657'ye tabidir)

35 yıllık sınıf öğretmeni uzmanlıkla(herkese verilmedi)(eşi çalışmıyor 3 çocuklu) 5300 civarı maaş ve (8ay boyunca) ortalama maksimum 1200 lira ek ders alıyor... Şimdi iyi düşün DAHA DÜN göreve başlayan 657ye dahil memurlarla öğretmenin arasındaki kıyaslamanı.... (okulöcesi öğretmeni/sınıf öğretmeni branşçılar gibi 2 kat ek ders aldıkları kursları falan açamaz)

35 sene ülkeye hizmet etmiş ve sen daha dün başladığın görevde (bekar ve çocuksuz)lise mezunu bekçi olarak/araştırma görevlisi olarak öğretmenin ekstralarla aldığı ücretten en az 1000-2000 arası fazla alacaksın.... Adaletsizlik, öğretmeni bürokrasinin ve insanların gözünde değersizleştiren nokta tam burası ve sübyanlara, öğretmenler ağlıyor dedirtenlerde....

Ayrıca bir şeyi daha unutma, öğretmenlik kazanılır, edinilir. Kıyaslama yaptığın meslekler ise;

Hiçbir şey olamadın polis ol(bir sürü öğretmenliğe atanamamış meslektaşımız polis), hiçbir şey olamadın askeriyede kal, hiç olmadı madenci alıyorlar oraya gir, eh okumadın etmedin, okuldan kaçtın/atıldın ama evine ekmek götürmelisin olanlar da İnşaatta işçi olurlar;

Bu düzende dahi bu kesim sanayide çalışan okumamış kalfa/çırak, alçıcı/şapçı dahi öğretmenden fazla alır. 2/3 daireleri/araçları olur. (Allah kazanın/çalışanın hepsine çok versin, gözümüz yok ama adaletsizlik çözülsün gayemiz)

Bana teorik konuşma kardeşim. çağrıldığında gitmek zorundaymış falan filan. Gideceksin tabi. Sizi devlet kaç kere 2 ay değil, 2 gün tatil yapacaksın/10 saat çalışacaksın dedi ayıp yahu. Yazdıklarımdan kaç tanesi lisans okumuş diyorsun bana . Kaç tane lisans, yüksek lisans, iki üniversite bitirmiş insan sizinle aynı şartlarda çalışıyor peki bunları hiç düşündün mü? Bu ülkenin mühendisleri kaç para ile işe başlıyor haberin var mı? Her şeyin bir bedeli var Emin ol emeklerinizin karşılığını çalışmaya başlayınca gani gani alıyorsunuz. İlk mesajımda bahsettiğim şartlarda çalışan bir beden öğretmeni tanıdığım vardı kuzey Irak'a gitmeye razıyım diyordu çalışma şartlarından ve maaş azlığından dolayı. Yahu sizi lise mezunu ile değil müsteşar ile kıyasladım. Saat bazında en yüksek maaşı alan memur grubusunuz hala bana nelerden bahsediyosunuz. Kardeşim anlamakta sıkıntı mı çekiyorsun? Bu ülkede maaşlar saat ücretine tabiidir aylık toplu aldın diye aylık maaş olarak yansır. Özel sektör elemanı asgari ücret alabilmesi ve tam sigortalı sayılabilmesi için 180 saat çalışmalıdır. Memur 160 saat çalışmalıdır. Siz 60 saat çalışmalısınız (mesleki liseler 80) devletin açıkladığı maaşları alabilmeniz için. Hangi meslek grubunun sizin kadar boş vakti, sizin kadar tatili var. Siz bu zamanınızı ne yaparak harcıyosunuz kaçınız mesleki gelişim gösteriyor. Öğretmenlik kutsallıktır laflarını geçiniz artık böyle bir kutsallık yok. Daha düne kadar doğu görevlerinin nasıl suistimal edildiğini biliyoruz (eş durumları vs..) hangi kutsallıkta varmış bu! Maaşlarınız eğitim seviyenize ve çalışma şartlarınıza göre ülke standartlarının çok çok üzerindedir. Allah daha çok versin diyor gereğinden fazla olan boş vaktinizi sosyal medayada sağda solda algı oluşturmak yerine kişisel ve mesleki gelişimize harcamanızı temenni ediyorum saygılarımla:) Bu arada söylediklerim tabii ki her öğretmen arkadaşımız için geçerli değildir.

• avukat 5k ile basliyorsa ogretmenlerin haddi degil 4400 un ustu. kimse kusura bakmasin. birini yoldan gecen bile kazanabilirken biri icin ciddi emek vermek gerekiyor. ha ikisi de az ama durum bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben öğretmenlerin aldığı maaş hakkında zerre laf etmem. Hatta ara ara milletin baş edemediği çocukları bunlar eğliyor Allah yardımcıları olsun diye söylenirim.

Lakin şu habire "atama atama atama" istemeleri gerçekten bezdirdi. Hee diyeceksiniz ki adamların devletten başka çalışacağı yer yok (dershanelerin kapanması, özel okulların durumu vs vs bunlar geçiyorum) doğru lakin bunun da suçlusu Akp Hükümeti. Her ile gerekli gereksiz üniversite yaparsan ortalık böyle işsiz üniversiteli kaynar. Eğri oturup doğru konuşalım devlet (hangi parti gelirse gelsin) bu kadar adama iş bulamaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deadwood -- 16 Aralık 2020; 22:12:31 >
  • Öğretmen maaşı 8 bin liradan aşağı olmamalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DooD_Rox

4270 TL normal calisma suresi boyunca odenen para demek. Bu ucretin haftada 15 saat uzerinden verildigini neden yazmadin acaba. Hemen hesap yapalim ayda 60 saat. 4270/60=71 tl saatlik ucret.

Ozel sektorde sigortalinin calismak zorunda oldugu saat aylik 180'dir. Yani ogretmen ozel sektor elemani kadar calisirsa 180x71=12780 TL kazanir. Eger memur kadar calisirsa da 160×71=11360 yapar. Bu da mustesar maasindan fazla kazanan bir meslek grubu demek. Hesap ortada. Yani saatlik bazda en fazla kazanan memur grubu ogretmenlerdir.

15 saat bilgini güzel algı yaratmak için kullanmışsın, diğer bilgisiz insanlarda kanıp mesajını beğenmiş.

Öğretmenler 15 saat çalışmaz. Sınav hazırlar, sınav okur. Sınav notları girer, performans notları girer, devamsızlık girer her öğrenci için teker teker defalarca kez yapılır bunlar. Bir sınıfta 60 öğrenci var, 10 sınıftan 600 öğrenci eder. Hepsine defalarca sınav notu, performans notu ve devamsızlık girilir.

Bunun yanı sıra hizmet içi eğitmlerde var. Ders anlatmak için hazırladığın materyaller, hazırladığın quizler, zümre toplantılar, okul toplantıları, ailelerle toplantılar vs vs ıvır zıvır binlerce iş var.

Bu binlerce iş öğretmenin saatine sayılmaz, para almaz.

Bunları zaten bırak troll olmayan birisi öğretmenin 7/24 çalıştığını bilir. Ailenin sorunları, öğrencinin sorunları-soruları... Bir arkadaşım bu online eğitim sürecinde ki imkansızlıklar yüzünden 60 aileyi arayıp anket yaptı. 60 ailenin 50'si telefonda saatlerce dert yandı diyor. Bunların hangisi 15 saate dahil oldu?

• Öğretmenlerin maaşının düşük olduğu gerçeği.

Kimsenin maaşında gözümüz yok ama yeni giren adamın maaşını koyup küçük göstermek de olmaz. Algıya oynamayin.

1 ay sonra alacakları maaşlar yukarda.

Bu maaşı da 15 saat derse girerek aldıkları da bir gerçek

Artı ek ders aldıklarını da düşünün oldu mu 5500-6000 lira.

Hala maaşlar düşük mü ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maligezgin -- 16 Aralık 2020; 22:51:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rimesia

15 saat bilgini güzel algı yaratmak için kullanmışsın, diğer bilgisiz insanlarda kanıp mesajını beğenmiş.

Öğretmenler 15 saat çalışmaz. Sınav hazırlar, sınav okur. Sınav notları girer, performans notları girer, devamsızlık girer her öğrenci için teker teker defalarca kez yapılır bunlar. Bir sınıfta 60 öğrenci var, 10 sınıftan 600 öğrenci eder. Hepsine defalarca sınav notu, performans notu ve devamsızlık girilir.

Bunun yanı sıra hizmet içi eğitmlerde var. Ders anlatmak için hazırladığın materyaller, hazırladığın quizler, zümre toplantılar, okul toplantıları, ailelerle toplantılar vs vs ıvır zıvır binlerce iş var.

Bu binlerce iş öğretmenin saatine sayılmaz, para almaz.

Bunları zaten bırak troll olmayan birisi öğretmenin 7/24 çalıştığını bilir. Ailenin sorunları, öğrencinin sorunları-soruları... Bir arkadaşım bu online eğitim sürecinde ki imkansızlıklar yüzünden 60 aileyi arayıp anket yaptı. 60 ailenin 50'si telefonda saatlerce dert yandı diyor. Bunların hangisi 15 saate dahil oldu?

Alıntıları Göster

Sen de sınav kağıdı okuduğun için güzel algı yapmışsın, bilgisiz insanlar da beğenmiş. 2 ay yaz , 15 gün kış tatilinde çalışmadan aldığın maaşa say yukarıda yazdıklarını.

• quote:

Orijinalden alıntı: DooD_Rox

Sen de sınav kağıdı okuduğun için güzel algı yapmışsın, bilgisiz insanlar da beğenmiş. 2 ay yaz , 15 gün kış tatilinde çalışmadan aldığın maaşa say yukarıda yazdıklarını.

Alıntıları Göster

Bilgisizlik plus paketine geçtin şu an, yine dışarıdan gördüğün duyduğunla konuşuyorsun. Bu dönemlerde yine hizmet içi eğitim yapılır ki hizmet içi eğitimlerdense her öğretmen okulu-öğrenciyi tercih eder.

• Sürekli öğretmen maaşı haberlerini görmekten sıkıldım. Bile bile öğretmen. Olmayadınız madem gidin maden işçisi olun daha fazla kazanırsınız (!) ülkenin eğitimdeki başarısı ortada zaten çok mu eğitimli nesil yetiştiriyor öğretmenler? Pek azı hariç alayı maaş memuru.
  • Devlet iyi para veriyor hiç tatava yapmayın. Özelde bunun yarısını anca alırsın öyle mesai falanda dinlemezler. Beğenmeyen çeker gider kapıda 1 milyon işsiz bekliyor devlet açısından en ufak zarar olmaz.

Bu devirde lisans bitirmekte bir halt değil. O 90'lı yılların laflarını bu devirde kullanmayın lisans bitirmeyen kalmadı. 2000'lerin ortasında lisans mezunu olmak bir ayrıcalık olmaktan çıktı. Fabrikadaki işçiler bile 2 yıllık veya meslek lisesi mezunu. Öyle herkes ilkokullu sen lisans mezunu gibi bir durum yok.

Devlete gelince kpss'ye herkes giriyor. Alan sınavı dediğin zımbırtı size özel değil. Bir iibf mezunu 8 dersten alan sınavına giriyor. Ayrıca yabancı dil puanı isteniyor. Mülakata da giriyor. A grubu kadrolarında torpilde gerekir istediğin kadar alandan iyi puanın olsun yabancı dilin olsun. İibfliler sizin kadar ağlamıyor.

Devlette zaten bilmem kaç senelik memur olman maaşını yeni başlayan birine göre kat kat fazla yapmaz. Eğtiminin karşılığını alamadığını düşünen özelde daha iyi şartlarda çalışır. Doktoru, avukatı hatta çeşitli mühendisler istifayı basıp gidiyor. Devletin kurumuna kene gibi yapışıp sabah akşam ajitasyon yapmıyorlar. Zaten bu devirde ağlamanızı kimse takmaz eskidendi onlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nirvana333

Polis bile öğretmenden fazla alıyor .haksızlığa bak.öğretmen maaşları 7.000 den başlamalı.onların hakkını kolay kolay ödeyemeyiz.Allah onlardan razı olsun.

Meslekleri karşılaştırmak çok saçma. Öğretmenler haftada 25-30 saat arası çalışıyor polisler ise 50-72 saat arası çalışıyor. Öğretmenlerin yine tatil süresi polislerle kıyas bile edilemez.

• DooD_Rox D kullanıcısına yanıt
    Güzel matematiğini seveyim senin. 15 saatten sonra girilen dersleri de 71 TL’den hesaplarsın bakan olunca. Bakanlık sana yakışır, hiç mütevazi olma lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rimesia

Bilgisizlik plus paketine geçtin şu an, yine dışarıdan gördüğün duyduğunla konuşuyorsun. Bu dönemlerde yine hizmet içi eğitim yapılır ki hizmet içi eğitimlerdense her öğretmen okulu-öğrenciyi tercih eder.

Alıntıları Göster

Bakıyorum da kendini yarı Türkçe yarı Ingilizce ifade etme moduna geçmişsin. Hizmet içi eğitim falan tatilde siz bunlarla uğraşıyosunuz pardon ya. Biz bilmiyoruz tabii ki bunları:) sen git kahvehanedeki emmileri kandır bu süslü sözlerinle:) Ha! Bu arada devletin size tanıdığı (ayrıcalık yaptığı) sosyal imkanları da yazayım mı buraya?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ssoc

Güzel matematiğini seveyim senin. 15 saatten sonra girilen dersleri de 71 TL’den hesaplarsın bakan olunca. Bakanlık sana yakışır, hiç mütevazi olma lütfen.

Kardeşim hangi birinize cevap yetiştireyim. Topluca ortak yazın böyle zorlanıyorum. Öyle bir iddiam olmadı ama sen yaptığım hesapta yanlışım olduğunu düşünüyorsan buyur ispat et.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.