B

Binbaşı
14 Ağustos 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme
Toplam: 914 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba arkadaşlar. Okulumuzdaki bilgisayarları formatlayıp mümkün olduğunca kullanılabilir hale getirmeyi düşünüyoruz. Donanım olarak düşükler. 1GB ram ve core2duo işlemci bulunuyor çoğunda. Mümkün olan en hafif, en az kaynak kullanan sürüm lazım bana. Öğrenciler office ve bazen ufak çaplı kodlama işleriyle uğraşıyorlar. @cohannan hocamın sistem önerilerini hatırladım fakat linklerin hepsi ölmüş durumda. Google üzerinden de biraz araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba arkadaşlar. Yüzde yüz karşı tarafın suçlu olduğu bir kazadan sonra karşı taraf değer kaybı için başvurmuş. Tabiki reddedilmiş ama bu durum tramerde takılı kalmış. Sigortacımın anlattığı durum bu. Bu durumdan dolayı sigorta pirimim 7. kademeden değil de 6. kademeden yapılacakmış. Bu yüzden de 2700 lira yerine 3500 liraya sigorta yaptıracakmışım. Böyle saçmalık olur mu yahu? Her geçen gün başka bir saçmalıkla karşılaşıyorum. Birileri cebimden 800 lira fazla para çıkmasına sebep oluyor ve sigortacı bir şey yapamayacağımızı söylüyor. Bugün sigortanın son günü. Yarına kalırsa 200 lira da onun cezası varmış. Ne yapmamı önerirsiniz?

"Sokak köpeklerinin çoğunun içinde olan sevgi merhamet sizin gibi şehir köpeklerinde var mı?" cümlesiyle konudaki herkese "şehir köpeği" diyerek hakaret eden bir insan müsveddesini şikayet ettim. Moderatörün verdiği beyin yakan cevap ekleyeceğim resimde mevcuttur. Bu adamların moderatörlüğüne kaldıysak vah halimize. Kendisine aynı şekilde hitap etsek bize de ceza vermez mi acaba?Moderatörün şikayetime yaptığı dönüş

Merhaba forumdaşlar. Robot süpürge ararken yeedi mop station hakkında neredeyse hiç bilgi bulamamıştım. Merak edenler için tecrübelerimi burda paylaşacağım.


İlk gün tecrübelerim:


- Haritalamayı çok çabuk bitirdi. Yarım saat sürdü mü bilmiyorum. Evin her yerine girebildi. İlk temizliği de hızlı bitti. En güçsüz modda bazı parçacıkları alamadı ama otomatik modda güzel temizliyor.


- "Paldır küldür her yere çarpıyor." şeklinde bir yorum okumuştum ve korkmuştum. Öyle bir sorun yaşamadım.


- Eve temizlik için biri gelmişti ve ertesi gün ilk çalışmayı yapmama rağmen çok fena toz çıkardı. Nasıl becerdi bilmiyorum Yeedi mop station 


- Toz haznesi çok küçük(300 ml). Düzenli çalıştığında bu kadar çabuk dolmamasını temenni ediyorum.


- Sürekli "Main brush is tangled. Please clean it up." diyor sanırım. Ama ana fırçada dolanan birşey olmuyor. Hazneyi boşaltıyorum ve temizliyorum. Hata ortadan kalkıyor. Ama bir ara hata ne yaptıysam gitmedi. Bu sorun da tekrarlamaz ve kaybolur umarım.


- Haritalama birer bitmez odaları böldü. Yalnız odalara isim vermeye çalışınca uygulama donuyor. Bir türlü isim veremedim.


- Fırça hatasını Google üzerinden arttığımda kendi sitesinde bir sayfa çıkıyor fakat o site de açılır açılmaz çöküyor. Bir türlü giremedim. Umarım bu hatalar günlük veya anlık hatalardır ve düzelir.


Şimdilik izlenimlerim bunlar. Şuan tekrar temizleyip saldım eve. Fırça hatası vermeden güzel güzel temizliyor. Kullandıkça izlenimlerimi yazarım.


1 Ağustos 2022 itibariyle tecrübelerim:


- Ana fırça hatasını hep aynı halıda veriyor. Sanırım fırça o halıda dönerken zorlanıyor ve robot hata veriyor. Aslında normal ve hatta ince sayılabilecek bir hali. Niye böyle yaptı bilmiyorum. En düşük modda çalıştırınca bu hatayı vermemişti. Otomatik moddan çıkarıp en güçlü modda çalıştırınca sadece bir defa o hatayı verdi ve sonra bütün evi temizledi. Şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor. Umarım alışır ve hata vermez tekrar.


- Bugün mop özelliğini denedim. Zaten birkaç gün önce temizlikçi gelmiş ve yerleri silmişti. Buna rağmen moptan sonra çıkan kirli su karşısında şok olduk. "Ne pasaklı evimiz varmış." dedirtiyor adama Yeedi mop station  Moptan sonra çıkan suyun fotoğrafları:Yeedi mop station


Yeedi mop station

- Mop yaparken halıya çıkmıyor. Halılarınız robotun geçeceği kadar bir alan bırakmıyorsa halıları kaldırmalısınız. Bu bence bir dezavantaj ama bu konuyu tam anlamıyla halledebilmiş bir robot yok sanırım. 10 metrekare mop yapınca moplarını yıkıyor ve temizliğe devam ediyor.


- Süpürme ve mop işlemleri gayet hızlı ama bu işlemlerden sonra kenar temizliği yapıyor ve bu uzun sürüyor. Bütün robotlar böyle mi yoksa bu robotta bir sıkıntı mı var bilmiyorum.

Fırsat: KIOXIA Exceria 480GB SATA3 2.5" SSD R: 555 MB/s W: 540 MB/s https://www.amazon.com.tr/dp/B087CPLWKP/ref=cm_sw_r_cp_apan_i_dl_2Z2JDCBVFSYXYYFSG2W7

Merhaba forumdaşlar. Olay biraz çetrefilli fakat mümkün olduğunca sade anlatacağım.


17 Aralık'ta karşı tarafın %100 suçlu olduğu bir kazaya karıştım. Aracım Hyundai Accent Era 2009 otomatik benzinli. Aracı Hyundai Kayseri servisine çektim. Tam 53 gün sonra aracımın tamir olduğunu söylediler. Araç başına gittiğimde çamurluk ve ön cam arasında parmağımın girebileceği bir boşluk olduğunu ve tampon ile farlar arasında aynı şekilde boşluklar olduğunu gördüm ve aracı teslim almadım.


Sigortaya durumu bildirdim. Sigorta tekrar dosyanın eksperini gönderdi ve araç başında konuştuk. Servisin ustası "Yan sanayi parçalar araca uymadı. Boşluklar o yüzden. Orjinal parça kullanılmazsa bu sorun çözülmez" dediyse de eksper duymamazlıktan geldi. Ustaya aracın sağını solunu bükerek düzeltmenin mümkün olup olmadığını sormaya başlayınca itiraz ettim. Benden araca yapılacak birşey olmadığına dair dilekçe almak istedi ve yine reddettim.


Görüşmeden yaklaşık bir ay sonra sigortadan hâlâ cevap gelmeyince sigortaya SEDDK üzerinden başvurdum. 14 gün sonra reddettiler. Her başvurunun sonucu çok uzun sürüyor ve ben bu süreçte aşırı yıprandım. Bahsettiğim boşluklardan su girecek ve bu giren suyun neye sebep olabileceğini bilmiyorum. Arkadaşımın aracının kapısı bu sebepten çürüdü. Başvurabileceğim bir yer de bulamadım. Tahkim komisyonu sadece maddi uyuşmazlığa bakacağını söylüyor. SEDDK sadece posta görevi görüyor. Görüştüğüm avukatlar sadece değer kaybı, parça farkı gibi şeylerden bashediyor. Hepsi de aracı teslim almamı ve bu saatten sonra yapılabilecek hiçbir şeyin olmadığını söylüyor. Son olarak buraya danışayım dedim. Eger hukuki olarak da yapılabilecek birşey yoksa mecburen sineye çekeceğim. Ama karşı tarafın %100 suçlu olduğu bir kazada aracımın rezil olması ve hakkımı arayamamak çok ağırıma gidiyor. Aşağıya benim aracımın tamirden sonraki fotoğraflarını (gri araç) ve aracın orjinal fotoğraflarını (beyaz araç) bırakıyorum.Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?
Sigorta aracımı eksik tamir ettirdi. Hukuki olarak ne yapabilirim?

Konuyu açtıktan sonra fi tarihinden kalma mesajlar için ceza yedim ve konuya cevap yazamadım. O sırada bazı gelişmeler oldu ve bu gelişmeleri düzenleme olarak mesaj sonuna yazıyorum. Cevap veremedigim için kusuruma bakmayın.


Merhaba forumdaşlar. Karşı tarafın %100 kusurlu olduğu bir kazada resmen rezil oldum. Aracımın tamiri tam 53 gün sonra bitti ve bugün teslim almaya gittim. Kazadan önceki hali çok daha iyiydi. Şuan tamir edilmiş halinde ön cam, kaput ve çamurluğu birleştiren conta arasına parmağım giriyor. Aynı şekilde yan sanayi tampon yüzünden farların altına ve etrafına parmağım giriyor. Bu rezalet tamir işlemini kabul etmek zorunda mıyım? Sigortanın görevi aracımı eski haline getirmek değil mi? Eşdeğer parça kullanma yetkisi verilmiş bu sigorta şirketlerine fakat eşdeğer parça demek aracın ölçülerine uymayacak, montajlandığında aracı yarım yamalak örtecek parça mı demek ? Durduk yere biri aracıma vurdu ve 2 ay rezil oldum, yetmezmiş gibi orjinal parçalar yerine yan sanayi parçalar takıldı, bu da yetmezmiş gibi özellikle oturmayan parçalar yüzünden aracım ucube gibi görünüyor. Artık hukuki süreç başlatmak istiyorum ve bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Merak ettiklerim şunlar:


1- Aracı fotoğraflayarak ve videolayarak teslim alsam, teslim aldığım evrakın üzerine gördüğüm sorunları alsam daha sonra hak idda edebilir miyim? 2 aydır kayınvalidemin arabasını kullanıyorum emaneten ve arabasını geri vermek istiyorum artık.


2- Bu durumda yapılacak hiçbir şey yok mu? Süreci hızlandırabilirim diye kendim de araştırıyorum fakat çok fazla bilgi kirliliği olduğu için doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım.


3- Eşdeğer parçanın tanımı tam olarak nedir ? Her yan sanayi parça eşdeğer parça mıdır? Aracımın üstündeki parça ile ölçüsü dahi tutmayan parça eşdeğer olabiliyor mu?


4- Araştırdığım kadarıyla parçanın eşdeğer olması için TSE belgeli ve yerli üretim olması gerekiyormuş. Gönderilen parçaların kanuna uygun olup olmadığını nasıl sorgulayabilirim?


Düzenleme: Durumu sigortaya bildirdim. Dosyaya bakan eksperle araç başında görüştük. Servisteki usta orjinal parça kullanılmazsa sorunun çözülmeyeceğini söylemesine rağmen eksper kulağıyla duyduğu halde bunu sigortaya söylemiyor. Benden yapılacak birşey olmadığına dair dilekçe almaya çalıştı ama reddettim. Bir ay boyunca da sigortaya geri dönüş yapmadı. En sonunda SEDDK üzerinden sigortaya yazınca sigorta tamir talebimi tamamen reddetti. Başvurduğum yerler de aracı ucube olarak teslim almam gerektigini söylüyor. Anlayacağınız rezilliğimle başbaşa kaldım. Hukuk bölümüne ne yapabileceğim ile ilgili başka bir konu daha açtım. Bilgisi olanlar cevaplarsa memnun olurum.


Aksigorta aracımla uyumlu olmayan yan sanayi parça taktırmış. Ne yapabilirim?


Aksigorta aracımla uyumlu olmayan yan sanayi parça taktırmış. Ne yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar. Kaza tespit tutanağını hepiniz biliyorsunuz. Görüş yazdığımız kısım maksimum 2-3 cümle alıyor. Durumu anlatamayınca ne yapmak lazım? Karşı tarafın %100 suçlu olduğu bir kaza geçirdim. Karşı tarafın sigortası farklı bir oran verdiği için iş komisyona kalmış. Komisyondakiler insan evladı olduğu için anında sonuçlandı ve %100 karşı tarafa verildi suç. Bu konuyu açmaktaki amacım ise nasıl detaylı bir tutanak hazırlayabileceğimi öğrenmek. Karşı tarafın sigortası bu yetersizliği kullanarak bir hikaye uydurmuş ve bana kusur verebilmiştir diye düşünüyorum. Yoksa diğer şoför "Cam buğuluydu, sağ şeridi göremedim, sağ şeritten gelen adamın üstüne çıktım" diye ifade vermesine rağmen bana kusur bulmalarına imkan yok.

Merhaba forumdaşlar. Kendim birkaç gündür lastik araştırıyorum fakat işin içinden çıkamadım. Çünkü hiç bilgim olmayan bir konu. Bütün bilgim son birkaç gündür yaptığım araştırmaya dayanıyor. En son iki lastik arasında kaldım. Arada kalma sebebim ise fiyat/performans meselesi.


1. seçenek bridgestone turanza b005 (460 TL)


2. seçenek Petlas imperium Pt515 (240 TL)


Bahsettiğim fiyatlar Hepsiburada için geçerli. Suanki indirim kampanyasına ek olarak petlasta %20 papel kazancı var.


Turanza kesinlikle iyi bir lastik. Kafamdaki soru işaretlerine gelince;


-Sizce bu kadar fiyat farkını vermeye değer mi?

-Bu iki lastiğin performanslarını kiyaslayabilecegim bir site var mı? Örneğin fren mesafeleri çok az farkediyorsa Petlas tercih etmek daha mantıklı diye düşünüyorum. O yüzden de kıyaslamak istiyorum özelliklerini.

-Benim arabanın süspansiyonu sert olduğu için sert lastiğin konforu olumsuz etkilediğini söylüyorlar. Fakat Michelin gibi yumuşak lastikler için de ömrünün kısa olduğunu, fazla balonlama yaptığını falan söylüyorlar. Sizin bu durumu göz önüne alarak farklı bir marka tavsiyeniz var mı?

-Continental lastiklerin test sonuçları falan çok güzel. Ama bu markayı tavsiye etmeyin. Türkiye'yi haritadan silme meselesinden dolayı hiçbir şekilde satın almayı düşünmüyorum. Eğer bu olay olmasaydı kesin kararım bu lastik olacaktı fakat bu olayın üstüne almam mümkün değil.


Vereceğiniz cevaplara göre çok gecikmeden lastikleri almam gerekiyor. Şuan kullandığım lastiklerin durumunu gören herkes çabuk lastik al diyor. Sanırım bayağı kötü durumdalar  

https://onedio.com/haber/-yumurta-1-liraysa-yeme-sut-8-liraysa-icme-diyen-gurbetci-b-k-yiyin-o-zaman-995678

Hakkında
Konum: Kayseri
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 8 sa. önce
Mesaj Sayısı: 1.177
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.133
İkinci El Bölümü Mesajları: 4
Konularının görüntülenme sayısı: 65.062 (Bu ay: 1.357)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4.439 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.