Şimdi Ara

[NVIDIA G-Sync] Ana Konu (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
689
Cevap
22
Favori
32.802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu g-sync monitörler e-spor arenasında kullanılmıyor değil mi gecikme yaptığı için diyorlar tam olarak bilmiyorum bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Futurisma -- 24 Ekim 2017; 20:18:5 >
  • i7 6700k , msi gtx 1080 gaming x ve Aoc ag241ag monitor var
    Monitor bildiğiniz üzere 2k ve 165hz.

2k da full ayarlada 165 hz ulaşmak zor.
    Monitoru 144 hz de ayarlasam daha iyi performans alır mıyım?

Gysnc için yaptığım ayarlar bunlar

3D ayarlarının yönetilmesi genel ayarlar Düşey senkronizasyon Açık
    Gsync Ayarları Gsync özelliğini Etkinleştir Gsync tam ekran modu için etkinleştirin seçili.
    Oyunlarda vsync kapalı.
  • G sync destekleyen monitörüm kablo ve ekran kartım var fakat nvdia denetim masasında g sync menüsünü göremiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hugh_Laurie

G sync destekleyen monitörüm kablo ve ekran kartım var fakat nvdia denetim masasında g sync menüsünü göremiyorum

Burayı goremiyormusunuz?
    Direk nvidia driverinin icinde geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

quote:

Orijinalden alıntı: Hugh_Laurie

G sync destekleyen monitörüm kablo ve ekran kartım var fakat nvdia denetim masasında g sync menüsünü göremiyorum

Burayı goremiyormusunuz?
    Direk nvidia driverinin icinde geliyor.

Monster 1050 ti li notebookumdan görüntü aktararak almaya calisiyorumdum. Fakat monster müşteri hizmetlerini aradığımda 1060 ekran kartı ve üzeri cihazlarinda g sync calistirabileceklerini söylediler ne kadar doğru bilmiyorum

• 1060 ve uzeri makinelerde gsync modulu olan ekran var demis olabilirler cunku 1050 ti olmus 1080 ti olmus farki yok bu gsync konusunda.gsync icin en az 1060 gerekir diye bir sey yok ama adam koymamistir gsync ekran 1060 alti modellere daha ucuz olsun diye cunku o gsync ekranlar pahali.

sanirim yanlis anlamisim siz notebooktan gsync monitore mi goruntu aktariyorsunuz?display port mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 31 Ocak 2018; 9:4:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilson Fisk

1060 ve uzeri makinelerde gsync modulu olan ekran var demis olabilirler cunku 1050 ti olmus 1080 ti olmus farki yok bu gsync konusunda.gsync icin en az 1060 gerekir diye bir sey yok ama adam koymamistir gsync ekran 1060 alti modellere daha ucuz olsun diye cunku o gsync ekranlar pahali.

sanirim yanlis anlamisim siz notebooktan gsync monitore mi goruntu aktariyorsunuz?display port mu?

Adma özellikle söyledim kendi ekranımı aldım display port üzerinden bağlıyorum fakat nvdia kontrol panelinde göremiyorum ayarları diye. Bana verdiği cevap bu. Bilmiyorum belki erişimi kapatmışlardır belki adam zır cahil
  • notebooktaki dp cikisinin versiyonunu ogrenme sansiniz var mi?1050 ti buna gerek yok diye eski mi cikis koydular acaba hani bu sekilde kesebilirler.
  • quote:

notebooktaki dp cikisinin versiyonunu ogrenme sansiniz var mi?1050 ti buna gerek yok diye eski mi cikis koydular acaba hani bu sekilde kesebilirler.

https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A7-V7-2.html#.WnGGnahl8uU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeautifulSwitzerland -- 31 Ocak 2018; 12:11:32 >

• quote:

notebooktaki dp cikisinin versiyonunu ogrenme sansiniz var mi?1050 ti buna gerek yok diye eski mi cikis koydular acaba hani bu sekilde kesebilirler.

.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeautifulSwitzerland -- 1 Şubat 2018; 8:50:44 >
  • ilginc.gtx660 ve sonrasinda destek varmis 1050 ti'de nasil olmuyormus?kasten koymadilar demek ki makineye yoksa gpuda destek yok diye bisi yoktur o sekilde gecistirmisler ama yok diyorlarsa yoktur artik ne yaptilarsa?

https://www.quora.com/Does-the-GTX-1050-Ti-support-G-Sync
  • Bu kişinin cevabı yanlış, keza g-sync 2005/6 da piyasa çıkmış bir durum insanlar windows xp de kullanıyorlardı ve bildiğim kadarıyla 650ti veya 650ti boost ve üzeri bütün GTX ibareli GPU'lar g-sync destekliyor, yani kişini verdiği cevaptaki karta göre güç anlamında yerlerde sürünecek olan gtx 745 bile gtx ibaresi taşıdığı için g-sync destekler v.s.

Kontrol panelinde aktif olmaması konususundaki bir ihtimalde monitörüne ait sürücüyle alakalı olabilir belki monitör sürücüsünü kurmamış olabilirsin.
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
    Driverı yüklememiştim şimdi yükledim restart attım değişen bir şey yok hocam, çok hayati bir konu değil tabi ama yine de çözülebilecek bir şeyse çözmek isterim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
  • Sorunu hallettim arkadaşlar benim dikkatsizligim display portun birisi intel üzerinden birisi nvdia üzerinden veriyormus görüntüyü nvdia portuna geçip yeniden başlattım düzeldi. Monster gibi bir firmanın hem çok iyi müşteri hizmeti çalışanları hemde böyle hiç bir şeyden haberi olmayan çalışanlari var malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeautifulSwitzerland -- 1 Şubat 2018; 12:17:29 >
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
    G-Sync destekli ürünler sadece 4 senedir piyasada, öncesinde V-Sync vardı. G-Sync destekli en eski kart, 2012 yılında piyasaya çıkan GTX660. Bu geriye dönük 2 senelik bir destek anlamına geliyor. Desteklediği en eski kart 2012'de çıkmışken, teknoloji nasıl 2005'te çıkmış olabilir, değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adsızkullanıcı -- 2 Şubat 2018; 5:54:48 >
  • adsızkullanıcı A kullanıcısına yanıt
    G-sync destekli ürünler sadece 4 senedir piyasada demişsin fakat 2005-2009 tarihleri arasında çalıştığım bir firmada gsync sistem kullandım, tam yılından emin değilim fakat firmada işe başladıktan kısa bir süre sonra eski sistemler güncellenmişti ve yeni sistemler gsync özelliğine sahiplerdi, bu değişimin tam senesini hatırlamadığım için'de tahmini 2005/6 diyorum ve o sırada pc tabanlı bu sistemlerde windows xp kullanıyorduk, kısaca orada demek istediğim gsync'nin (tabi yinede bu kadar gelişmiş ve basit olmamasına karşın) oyuncu tarafında bilinenden daha eski oluşuydu, zaten yukarıda söylediğim oyuncu kartlarına bakınca destekli en eski kart 650ti veya ti boost olabilir demişim ve bu kartların 2012 model olduğunu bende biliyorum ancak ayrıntı şu'ki bunlar oyuncu kartı, yani bu teknolojye oyuncu odaklı bakarsan erişebileceğin en eski teknoloji evet 2012 v.s.

Daha eskiden bu sistemi kullandım dedim ama nette bunnla ilgili bir araştırma yapıp bilgiye erişmek istersen uğraşma diye sana nvidia'nın sitesinden bir sürücü linki verebilirim : http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_91.36_gsync.html
    Linkte sürücünün ismi (forceware) ve yayınlanma tarihine bakman yeterli gelecektir umarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

G-sync destekli ürünler sadece 4 senedir piyasada demişsin fakat 2005-2009 tarihleri arasında çalıştığım bir firmada gsync sistem kullandım, tam yılından emin değilim fakat firmada işe başladıktan kısa bir süre sonra eski sistemler güncellenmişti ve yeni sistemler gsync özelliğine sahiplerdi, bu değişimin tam senesini hatırlamadığım için'de tahmini 2005/6 diyorum ve o sırada pc tabanlı bu sistemlerde windows xp kullanıyorduk, kısaca orada demek istediğim gsync'nin (tabi yinede bu kadar gelişmiş ve basit olmamasına karşın) oyuncu tarafında bilinenden daha eski oluşuydu, zaten yukarıda söylediğim oyuncu kartlarına bakınca destekli en eski kart 650ti veya ti boost olabilir demişim ve bu kartların 2012 model olduğunu bende biliyorum ancak ayrıntı şu'ki bunlar oyuncu kartı, yani bu teknolojye oyuncu odaklı bakarsan erişebileceğin en eski teknoloji evet 2012 v.s.

Daha eskiden bu sistemi kullandım dedim ama nette bunnla ilgili bir araştırma yapıp bilgiye erişmek istersen uğraşma diye sana nvidia'nın sitesinden bir sürücü linki verebilirim : http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_91.36_gsync.html
    Linkte sürücünün ismi (forceware) ve yayınlanma tarihine bakman yeterli gelecektir umarım.

Sizin bahsettiğiniz G-Sync, burada konuşulan teknoloji değil yalnız. NVIDIA'nın 2006 yılında piyasaya sürdüğü, Quadro serisi kartlara özel bir ek kart olan G-Sync kartının sürücüleri bunlar.

Bu kartın işlevi de, çalışma mantığı da çok farklı. Özetlemek gerekirse, çoklu pencerelerde veya monitörlerde çalışan 3B tasarım, modelleme, animasyon, video işleme vb. uygulamalarında, her pencere veya monitör için birbirinden farklı tazeleme hızlarını desteklemeye yarayan bir ek kart olduğunu söyleyebiliriz. Şu bağlantıdan, NVIDIA'nın ilgili belgesini okuyabilirsiniz:

http://international.download.nvidia.com/quadro/product-literature/user-guides/Quadro_GSync_install_guide_v4.pdf

NVIDIA, monitörlerde kullandığı G-Sync teknolojisinin ilk lansmanını 2013 yılının Ekim ayında yaptı. Şu bağlantıdan, firmanın lansman duyurusunu okuyabilirsiniz:

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-introduces-g-sync-technology-for-gaming-monitors-tears-stutters-lag-become-artifacts-of-the-past

Bahsi geçen kart şu:

The NVIDIA® Quadro™ G-Sync™ II is an option card for the NVIDIA Quadro 6000, 5000, Quadro FX 5800, and FX 4800 graphics boards. Featuring frame lock and genlock functionality, the Quadro G-Sync II delivers unprecedented levels of realism, visualization and collaborative capabilities by enabling advanced multi-system and multi-device visualization environments.

Visual computing applications that involve multiple displays or even multiple windows within a display can require special signal
    processing and application controls in order to function properly. For example, in order to produce quality video recording of animated graphics, the display graphics must be synchronized with the video camera.

As another example, applications presented on multiple displays must be synchronized in order to complete the illusion of a larger, virtual canvas. The NVIDIA Quadro G-Sync II option card and Frame Synchronization software lets you synchronize windows and displays for various visual computing applications.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siyau -- 2 Şubat 2018; 11:37:46 >

• siyau kullanıcısına yanıt
    Konu lüzumsuz uzuyor sanki ama mesajımı alıntılamışsın, sadece cavap butonunu kullanırsan sayafada bukadar yer kaplamaz. Alıntıladığın ve birönceki ilk mesajımda dikkat edersen gsync destekli oyunculara yönelik bilinen ilk kartın 600 sersinden olduğunu tekrar tekrar söylemişim.

Bu sistem (g-sync,) tazeleme hızlarıyla alakalı çalışıyor ve bunn için üretilmiş özel bir çip kullanıyor, yani bu çip harici bir karttaymış mönitördeymiş birşey farketmez, aynı çip verdiğin son linkteki yazıdan anlaşılan belli bir zaman sonra oyuncular için optimize edilmiş, günümüzde daha gelişmiş yeteneklere'de kavuşmuş olabilir v.s.

Anlamayanlar için malesef tekrar tekrar bahsetmek durumunda olduğum şey sadece bu sistemin (g-sync) çoğunluk tarafından bilinenden eski oluşu.

• Aynı şey degiller işte, anlamadığınız nokta o. Zaten Nvidia isimlendirmede de değişikliğe gitti, sizin atıf yaptığınız ve ek kartla sağlanan çözüm artık G-Sync değil, Quadro Sync olarak anılıyor.

Quadro Sync, birden fazla monitördeki görüntülerin veya tek bir monitörde yer alan farklı pencerelerdeki görüntülerin tazeleme hızlarının eşleştirilmesine yarıyor; bunları birbirine senkronize ediyor yani. Kullanılan monitördeki yerleşik scaler'a müdahale edilmiyor.

Şu an piyasada olan G-Sync teknolojisi ise monitördeki scaler'ın yerini alıyor ve doğrudan panele müdahale edip değişken tazeleme hızı desteği sunarak, gpu-panel arasında senkronizasyon sağlıyor.

Şu videoda Quadro Sync kurulumunu ve sürücülerdeki ayar (senkronizasyon) bölümünü görebilirsiniz:
    https://m.youtube.com/watch?v=DeF7KQKqbOI
    http://www.nvidia.com/object/IO_10794.html

Frame Synchronization

Frame synchronization is the process of synchronizing display pixel scanning to a synchronization source. When several systems are connected, a sync signal is fed from a master system to the other systems in the network, and the displays are synchronized with each other.

The NVIDIA Quadro® G-Sync enables frame synchronization to enable multiple systems synchronize frame rendering across multiple displays, plus synchronize one or many systems to a common sync source. NVIDIA supports frame synchronization for both Windows and Linux operating systems, and provides full-featured Control Panels.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siyau -- 2 Şubat 2018; 14:40:6 >

• 144Hz bir monitörle devamlı 60+ FPS alacak güçte bir ekran kartınız varsa G-Sync özelliğine sahip bir monitör, G-Sync özelliğine sahip olmayana göre tartışmasız bir fark yaratmıyor diye düşünüyorum.

Çoğu oyunu hem G-Sync'li hem de G-Sync'siz oynayarak aradaki farkı görmek istedim ama bana iyi ki fazladan para vermişim dedirtecek bir sahne olmadı. Bunu oyun oynamayı bırakıp sırf görmek için yaptım ve bariz bir farka tanık olamadım. Sadece oyuna odaklandığım zaman ise hiç ama hiç fark göremedim desem yeridir.

Hatta özellikle aynı sahnede G-Sync açık ve kapalı şekilde yanyana olan videoları izlememe rağmen bariz bir fark göremedim.

Ayrıca örneğin bir sahnede 180 FPS alırken bir anda 90 FPS'ye düştüğünde G-Sync de sizi kurtarmıyor. Aradaki FPS farkını bir tokat gibi yüzünüze çarpıyor.

Kullandığım monitör ASUS PG258Q idi şu anda ise Viewsonic XG2402 kullanıyorum. Her iki monitörü de GTX 1080 ile kullandım.

Bana göre monitör teknolojisinde en büyük nimet 144Hz ve üstü yenileme hızıdır gerisi ise olmasa da olur cinsten.

Tüm bunlar benim gözümden bir tespit olup, sadece beni bağlar. Fazladan verilen paranın karşılığını veremeyen bir teknolojidir gözümde G-Sync.

Bu arada gözlerimde değişik zamanlardaki muayenelerde herhangi bir hastalığa ya da görme bozukluğuna rastlanmadı.

Parası olana neden fazla para verdin demem ama sırf G-Sync olsun diyip alamayıp kendini 144Hz monitör almaktan alıkoyanlar boşuna bütçesini zorlamasın gitsin G-Sync'siz 144Hz monitörün tadını çıkarsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.