Şimdi Ara

Nette tartıştığım biri ' Amerika da yaşamak' dışarıdan göründüğü kadar kolay değil diyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • YouTube da bir video izledim Amerika Avrupa karşılaştırması üzerine. Yorumlar bölümünde bir kişi 'Amerika sandığınız kadar kolay lokma değil ' ev kiraları pahalı senelik izinler belirsiz ' çalışmazsanız direk homeless olursunuz yazmış. Bende cevap olarak' ev konusunda bilinen ünlü şehirleri örnek vermeyin falan dedim' iş olanakları büyükşehirlerde aksi halde ulaşım sorunlu. Sosyal yardım konusunda ise ' Avrupa'da bir şekilde yaşarsın ama Amerika'da hapı yutarsın yazmış. Sizce ' haklılık payı var mı?

• Amerikada yaşamak evet sanıldığı gibi kolay değil. Herkes 1 günlük asgari ücret ile playstation , tv alıyoruz filan diyor ama elektronik cihaz alarak yaşam kalitesi ölçülmüyor. Burada ucuz olan orada çok pahalı olan şeyler var. Sağlık bunların en başında tabi. Yüzünüze bakmıyacağınız milyonlarca insan var vs vs

Yinede genele vurduğumuzda Amerika çok daha iyi bir yaşam sağlayabilir ama forumda ergenlerin söylediği gibi hiçbirşey havadan düşmüyor. Çalışmak lazım

dozunda eleştirmek lazım.

türkiyedeki sağlık sistemi dünyanın en iyi sistemlerinden birisidir. çoğu ilaç ve muayene devlet tarafından karşılanıyor.

amerikada bütün sağlık sistemi özeldir. paran yoksa tedavi de yok. paran yoksa ilaç da yok. soğuk algınlığıyla hastaneye gidip yüzlerce dolar fatura ile karşılaşanları amerikan forumlarında okuyabilirsin.

biraz araştırma gerekiyor sadece :)

Yukarıdaki yorumlarda kimse ABD Türkiye'den kötüdür demiyor zaten. Şartları buradan iyidir ama her şey güllük gülistanlık değildir denilmiş. Orta Doğu pislikleri demişsiniz yukarıda sizin yorumunuza kadar hiç bir hakaret yada yaftalama görmedim sizin Ortadoğu pislikleri olarak bahsettiğiniz insanlar tarafından.
  • adam haklı amerika batmış bitmiş Türkiye uçuş ve şahlanış sürecinde konu kilit.

• Var haklılık payı kira, eğitim ve sağlık çok pahalı. Yani kiralar en düşük 600-800 arası ama yine güzelce evler, geçen görmüştüm 800$ aylık kirası olan bir ev, müstakil güzeldi filmlerde gördüğümüz evlerden ama şehre eyalete göre çok değişiyor, git bakalım los angeles'a ya da ny'ya kulübe bulursun. günlük çalışma da saatlik 8$ asgari.

ama bir dişçiye gitmek 1000$ bir ambulans çağırmak 600-800$ fakat bunları sigorta ödüyor mu bilmiyorum.

yani vasıflıysan burdakidenden çok daha rahat ama asgari tek ise öyle güllük gülistan rahat değil.

• Amerikada yaşamak evet sanıldığı gibi kolay değil. Herkes 1 günlük asgari ücret ile playstation , tv alıyoruz filan diyor ama elektronik cihaz alarak yaşam kalitesi ölçülmüyor. Burada ucuz olan orada çok pahalı olan şeyler var. Sağlık bunların en başında tabi. Yüzünüze bakmıyacağınız milyonlarca insan var vs vs

Yinede genele vurduğumuzda Amerika çok daha iyi bir yaşam sağlayabilir ama forumda ergenlerin söylediği gibi hiçbirşey havadan düşmüyor. Çalışmak lazım

• ABD'de eğitim ve sağlık ücretli. Metropollerde ev kiraları ve ev fiyatları uçuk. Countryside yaşarım dersen orada da dolgun maaş alacağın iş imkanları yok. Mühendissen falan eğitimli bilgili biriysen mecbursun merkezi bir yerde olmaya. Silikon vadisinde stüdyo daireler 2-2.5k USD aylık kirası.

Sen buradan bakınca oo iphone ucuz playstation ucuz diyorsun ama ps5 videolarını görmüşsündür adamlar ps5 aldı diye havalara uçuyor koca koca adamlar çocuk gibi seviniyor falan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 21 Ocak 2021; 0:0:57 >
  • İmkanlarını oluşturabilirsen tabii ki daha iyi ama tutturamazsan şimdiki halinden beter olacağın kesin. Hiç gitmediğimiz bir ile bile alışmakta zorlanıyorken deniz aşırı bir memleketin eksileri olması bir hayli muhtemel. Ek olarak sağlık cidden pahalı. 20 yaşında insülin alamayıp vefaat edenler var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mark Hoppus -- 21 Ocak 2021; 0:0:10 >
  • Dogru soylemis, disaridan gorundugu kadar kolay degil ama Turkiye'ye kiyasla cok daha kolay yine de.

Buyuk eyalet ve sehirlerde ev almak bu devirde hayal gibi bir sey, bu tarz yerlerde 1 yilda odedigin kiraya baska eyalette ev satin alirsin.

Hastane isine gelirsek bir kac ay once 14 gun hastanede kaldim yogun bakim, oda vs herseyle birlikte 73 bin dolar fatura geldi, usenmezsem eklerim SS kagit dosya cantasinda duruyor. Devlet sigortasi oldugu icin hepsini odedi sigortam ama hastanede tanistigim cocugun sigortasi son 1-2 gununu karsilamamisti 5-6 bin dolar girdi diye agliyordu en son.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haklılık payı yok değil. Kendim 6 sene kaldım.

Yasal olarak çalıştığınızı varsayalım, iş yeri size sağlık sigortası ve yemek yardımı yapmaz, herşeyi cebinizden ödemek zorundasınız. Sağlık özellikle büyük bir sorun. Hastahaneye düşüp iflasını veren çok Amerikalı tanıdım. Kendim dış çürüğü sebebiyle dişçiye gittim, sadece kanal tedavisi için 2.5k dolar ödedim. Ev kiraları pahalıdır, 1+1 için Connecticut eyaletinde 1k dolar kira ödüyordum, trene yakın olduğu için. Toplu taşıma metropol hariç yerlerde gelişmiş değildir, araba zorunlu.

Avantajları nelerdir? Yemek ucuz, elektronik ucuz, kıyafet ucuz. metropol dışı yaşam standartları çok güzel, sakin ve güvenli.

Kaçak olarak kalacağım derseniz her zaman tedbirli olmanız lazım. Her an bir şekilde hapse atılıp avukat masrafı ile uğraşırsın. Vatandaşına ödediği saat ücretini sana ödemez. Over time (extra çalışma saat ücreti) verilmez ama çalışırsın çünkü yasal olarak hakkın yoktur.

Yaşınız genç ise gidip tecrübe edilmeli. 21 yaşında gittin ben.

• Bethrezen B kullanıcısına yanıt
    Öncelikle merhabalar. Sadece bir diş için mi bu fiyat? Yoksa ben mi yanlış anladım? Bir de sağlık sigortası dişi karşılamıyor mu? Eğer karşılayan var ise komple senelik kaç lira?
    Tamamen meraktan ama cevaplarsanız sevinirim.
  • Blizzard Days kullanıcısına yanıt

TR'de sağlık mı var?

ölüceksin adam sana 5 ay sonrasına randevu alıyor, öpe öpe özele gidiyorsun zaten ??

kimse bana sağlıktan bahsetmesin ya

• bence en iyisi elektronik için yurtdışına gidip geri gelmek.TR'de sağlık biraz daha kolay[daha iyiliği tartışılır ama ben memnunum]

elektronik biraz sıkıntı.onu da dışarıdan halletsen yaşar gidersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Haklılık payı yok değil. Kendim 6 sene kaldım.

Yasal olarak çalıştığınızı varsayalım, iş yeri size sağlık sigortası ve yemek yardımı yapmaz, herşeyi cebinizden ödemek zorundasınız. Sağlık özellikle büyük bir sorun. Hastahaneye düşüp iflasını veren çok Amerikalı tanıdım. Kendim dış çürüğü sebebiyle dişçiye gittim, sadece kanal tedavisi için 2.5k dolar ödedim. Ev kiraları pahalıdır, 1+1 için Connecticut eyaletinde 1k dolar kira ödüyordum, trene yakın olduğu için. Toplu taşıma metropol hariç yerlerde gelişmiş değildir, araba zorunlu.

Avantajları nelerdir? Yemek ucuz, elektronik ucuz, kıyafet ucuz. metropol dışı yaşam standartları çok güzel, sakin ve güvenli.

Kaçak olarak kalacağım derseniz her zaman tedbirli olmanız lazım. Her an bir şekilde hapse atılıp avukat masrafı ile uğraşırsın. Vatandaşına ödediği saat ücretini sana ödemez. Over time (extra çalışma saat ücreti) verilmez ama çalışırsın çünkü yasal olarak hakkın yoktur.

Yaşınız genç ise gidip tecrübe edilmeli. 21 yaşında gittin ben.

''İş yeri sağlık sigortası yapmaz''

Nette tartıştığım biri ' Amerika da yaşamak' dışarıdan göründüğü kadar kolay değil diyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Fallen Angel by A.C

TR'de sağlık mı var?

ölüceksin adam sana 5 ay sonrasına randevu alıyor, öpe öpe özele gidiyorsun zaten ??

kimse bana sağlıktan bahsetmesin ya

:D

• Beyler emeklilik yok orda hatırlatırım. Ölene kadar paraya muhtaçsın. Sağlık sigortaları yaşlandıkça artıyor. Ve eğitim köpek gibi pahalı. Üni mezunu ordan çıkınca -200k veya fazla borcuyla mezun oluyor. Sağlık ve özel emeklilik primi ödedikten sonra cebinizde 3-5 kuruş kalırsa yaşıyorsunuz işte. Herşey YouTube gördüğünüz 2-3 çocuktan ibaret değil. Onlarda biliyor orda hayat bitmeyeceğini. Sen bugün 3600 günü SGK çalış malulen emekli oluyorsun kısa zamanda ölürsen karına kızına kalıyor maaş. Bunu Amerika babayı yapar. Sen burda üniversite eğitime 5 kuruş vermiyorsun. Sen burda sağlığa çok cüzi rakamlar veriyorsun.
  • Hayat hiçbiryerde kolay değil zaten kimse altın tepsiyle hayat sunmuyor başka ülkede bunu bilmek için orda yaşamayada gerek yok

• kısa cevap haklı.

Uzun cevap;

Amerika çok gelişmiş bir ülke ama bu onların fakir insanları olmadığı anlamına gelmiyor. Bütün insanların zengin olduğu tek bir kapitalist ülke yok. Toplum bir bütün olarak iyi gelişmiştir ancak bireysel olarak ülkemiz gibi yoksul insanlar vardır. Güzel bir arabaya binen fakir bir adama benzer. Burada onun iyi bir araba giydiğini görmenin zengin olduğu anlamına geldiğini varsayamayız. Dolayısıyla Amerika da bir bütün olarak gelişmiş toplumuna bakılarak varsayılamaz, onun derinliklerine bakmalıdır. Bireysel yönlerine

ABD insanın yoksul tanımına göre, kesinlikle, aşırı standartların altında bir konutta, sağlık hizmetlerine yetersiz erişimde ve hatta bazıları açlık sınırında yaşayan milyonlarca insan var. Türk insanına göre hepsi bir cadillac'a binebildiği için zengin ona kalırsa :D

ABD de evsizler çoğunlukla Youtuberların anlattığı gibi çalışmayı seçmediklerinden değil iş bok gibi olduğundan ve özel vakıflardan ümitlerini kestikleri için tipik Batı ülkelerinin akıl hastaları ve uyuşturucu bağımlıları, kimsesiz evlerde yaşayan evsiz insanlardan oluşuyor, ancak aynı zamanda nüfusun yarısına yakın insan maaştan maaşa çalıştığı için* bir günde işini kaybedip youtuberların öve öve anlattığı %1 kredi kartı faizi %200 lere dönüştüğü zaman evleri elinden alındığı zaman ardından karıları da boşuyor alkolizm, depresyon ve gerisi böyle geliyor. Çalışmayı seçmedikleri için değil

Amerika'daki gerçek evsizlerin sayısı muhtemelen yüzde birin yarısının altındadır, ancak bu hala iki milyondan fazla erkek, kadın ve çocuk eder bu insanlar çok ciddi sıkıntı içinde her gün cehennem gibi bir hayat çekerken yüzlerce milyarder ve vergi kaçağına sahip zengin bir ulus için bir rezalet bir şey. Nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun "çalışan yoksullar" olarak gerçeği de var ..

bir kısmı haftada 70 saat part time 2 işte fazla mesai çalışıyor. Çoğu da genç anneler. Evlerini idare etmek için ve hala hükümetin kurulu yoksulluk düzeyine yakın bir yerde durmak için.

En ilgnici NÜFUSUN 3'TE 1'İNİN ABD'deki en zengin ailenin sahip olduğu en büyük işveren için çalıştığını belirtmek en

Türkiye de 3 ay randevu bekliyorum diye ağlayanlar Paralı sağlık sistemi, Türkiye'deki yoksul bir kişinin yetersiz beslenmesi sonucu çıkan birkaç dolara tedavi edilebilecek çocuğun ameliyatı için ABD'de bir ameliyatta 3lü baypas ameliyatı için $100.000 ödemesi anlamına geliyor. Birimciler için ayrı açıklama (maaş oranı aynı değil ama ameliyata 100,000 tl verdiğinizi düşünün ;) )

30 milyon kadar (istanbulun az fazlası kadar insan) fakir insan var.

15 milyon fakir var ve 15 milyonu daha fakir, birçoğu ABD'de 1 numaralı En İyi Ülkede ayda 1666 dolar kazanıyor. 1666 dolar (yoksulluk sınır ücreti) kazanan dünya, Türkiye'de ayda 350 dolar kazanmakla AYNIDIR.

ancak satın alma gücü hemen hemen aynıdır, yalnızca ABD'de fakir bir kişi serbest piyasa rekabetinden dolayı ithal ve yerli markaları gümrük bedeli olmadan daha rahat kullanır Converse iphone vs

Türkiye de 1666 dolar (12.5 MİLYAR) kazanırsanız, orta üst sınıf, iyi eğitim, iyi yaşam kalitesi, iyi alim gücünüz olur şehir merkezinde rahat ev alırsınız belki yüksek vergi alinan ürünleri tüketme şansınız az olur .

ÇOK FAZLA insan fakir ya da dişini sıkmak zorunda hayatla mücadele ediyor. 2018 yılı için yoksulluk oranının% 11,8 . Federal hükümetin resmi yoksulluk eşiğinden daha az kazananlar (ki bu dört kişilik bir aile için yaklaşık 25.700 $ - ve sizi ABD'de bununla yaşamaya davet ediyorum) yoksul sayılır. Buna, asgari ücretle çalışanlar, hatta birden fazla işte çalışan kişiler, sabit gelirle yaşayan yaşlılar ve aniden işsiz kalan ücretli çalışanlar da dahildir. ABD'de büyük şehirlerden kırsal topluluklara kadar her yerde milyonlarca aile yoksul ve devlet hizmeti de doğru dürüst olmadığı için vahşi kapitalizmle mücadele etmeye çalışıyorlar.

Nüfusun% 29,9'u - veya 93,6 milyonu - yoksulluk sınırının iki katının biraz azı gelirle yoksulluğa burun buruna yakın yaşıyor.

https://www.theguardian.com/society/2017/dec/15/america-extreme-poverty-un-special-rapporteur

• Magnets_Bitch kullanıcısına yanıt
    Tek diş

Benim çalıştığım şirkette sağlık sigortası yoktu, normal bir durum. Özel sigorta pahalı olduğu için yaptırmadım.
  • Firmaya göre olan bir durum o zaman. Yasal olarak çalıştığım şirkette kimsenin yoktu.

Olayların olduğu zamanlar 2004 civarı, o zamandan bu zamana kurallar değiştiyse bilemiyorum.
  • Aslında doğru diyor.

Neden diyeceksin? Çok basit. ABD vatandaşları genel olarak orada aldıkları 3500-5000 $ gibi ortalama maaşlarla pek geçinemiyorlar vergi sistemleri çok katı. Yani senelik ev senedi vergisi gibi bir şey var bizde ki gibi bir vergi ancak sen onu 1 gün aksatırsan komisyon gelip evini satışa çıkarabiliyor sana sormadan mahkeme emri olmadan. Hakları var buna. Türkiyede böyle bir şey yok Allaha şükür umarım hiç bir zamanda gelmez.

Ortalama maaşları olan ABD vatandaşları Türkiye gibi 3. Dünya ülkesi olarak gördükleri ülkelere gelip yerleşiyorlar ve yerleşirken genelde isimlerini bir yabancı bir Türk ismi yada ortadoğu isimi olarak değiştirip geliyor bazıları hiç değiştirmeden geliyor.

Orada aldıkları 5000 $ maaşşı işi Türkiyede devam ettiriyorlar burada aynı şirket varsa. Açıkçası adamlar aylık 5k $'a burada hayvani şekilde geçiniyor.

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde adamlar keyiflerine bakıyor kısaca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E9F644F03 -- 21 Ocak 2021; 1:34:17 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.