Şimdi Ara

Neden dinlere inanmalıyım? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
0
Favori
1.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ilgili ayette gayri müslimler ile olan ilişkimizin "iyilikler" ve " adalet" kavramı ile detaylandırmadan oldukça geniş bir yelpazede ele alındığı açık değil mi ?

quote:

o zaman benim söylediğim ayette yasak olan birşey bir başka ayette serbest bırakılmış çelişki olur. yok ben haklıysam senin verdiğin örnek ayetin dostlukla arkadaşlıkla alakası yok.

hayır sen kafana göre diğer ayete rol biçtin !! mümtehine 8. ayette iyilik ve adalet kavramları zikrediliyor ise bağ kurmak yasaklanmıyorsa !! bu bizi hangi sonuca götürür..maide 51. bahsi geçen " veli " ifadesinin benim belirttiğim anlamda kullanıldığına..ki kuranda veli kavramının kullanılış biçimi ve sünnetde vucud bulması beni doğrular..

süper gitmiyorsun yani.. kafana göre ayet manalandıramasın ..delil istenir..sende ise o delil yok...ha kalkıp ben böyle anlıyorum deme hakkın var ama bu sadece seni bağlar geneli ve özelde ayeti aynı zamanda bizi ırgalamaz..

din üzerine konuştuğumuzu hatırlatırım..delil..

quote:

5 çocuk yapmış olması kadının kabahati mi veya diyelim o da evli değil 2 kardeşinde kimseye bakma gibi bir durumu yok nasıl olacak o zaman ?

5 çocuğun var olması kabahat olmadığı gibi..çocuk sayısına göre pay almıyor malumun

daha önce belirttiğim çok önemli bölümü ya anlamadın yada okudun ama umursamadın !! hangisi daha kötü bilmiyorum

hemen hatırlayalım ne demişim

erkek ise bütün durumlarda eşinin.. kızının.. annesinin veya kız kardeşinin geçimini sağlamakla mükelleftir

yani erkek bekarda olsa ..annesine ve kızkardeşine bakmakla yükümlü..

çok eşlilik ile alakalı ayetin hemen sonunda sizin için hayırlı olan tek eştir denmekte.. kadınlara bu serbestinin tanınmaması tamamne fıtri..zülm yada haksızlık yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 10 Mart 2017; 3:38:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sabah Yıldızı

ilgili ayette gayri müslimler ile olan ilişkimizin "iyilikler" ve " adalet" kavramı ile detaylandırmadan oldukça geniş bir yelpazede ele alındığı açık değil mi ?

quote:

o zaman benim söylediğim ayette yasak olan birşey bir başka ayette serbest bırakılmış çelişki olur. yok ben haklıysam senin verdiğin örnek ayetin dostlukla arkadaşlıkla alakası yok.

hayır sen kafana göre diğer ayete rol biçtin !! mümtehine 8. ayette iyilik ve adalet kavramları zikrediliyor ise bağ kurmak yasaklanmıyorsa !! bu bizi hangi sonuca götürür..maide 51. bahsi geçen " veli " ifadesinin benim belirttiğim anlamda kullanıldığına..ki kuranda veli kavramının kullanılış biçimi ve sünnetde vucud bulması beni doğrular..

süper gitmiyorsun yani.. kafana göre ayet manalandıramasın ..delil istenir..sende ise o delil yok...ha kalkıp ben böyle anlıyorum deme hakkın var ama bu sadece seni bağlar geneli ve özelde ayeti aynı zamanda bizi ırgalamaz..

din üzerine konuştuğumuzu hatırlatırım..delil..

quote:

5 çocuk yapmış olması kadının kabahati mi veya diyelim o da evli değil 2 kardeşinde kimseye bakma gibi bir durumu yok nasıl olacak o zaman ?

5 çocuğun var olması kabahat olmadığı gibi..çocuk sayısına göre pay almıyor malumun

daha önce belirttiğim çok önemli bölümü ya anlamadın yada okudun ama umursamadın !! hangisi daha kötü bilmiyorum

hemen hatırlayalım ne demişim

erkek ise bütün durumlarda eşinin.. kızının.. annesinin veya kız kardeşinin geçimini sağlamakla mükelleftir

yani erkek bekarda olsa ..annesine ve kızkardeşine bakmakla yükümlü..

çok eşlilik ile alakalı ayetin hemen sonunda sizin için hayırlı olan tek eştir denmekte.. kadınlara bu serbestinin tanınmaması tamamne fıtri..zülm yada haksızlık yok

Buraya kadar iyiydi de klasik öyle yapamazsın böyle diyemezsine bağlandı iş.

Ben en yetkili meal olan Diyanetin 3 mealinde de (eski-yeni- ve vakıf) veli kelimesinin değil dost kelimesinin kullanıldığını görüyorum sen veli olması lazım diyorsan bir şey diyemem , benim göstereceğim delil de bu olabilir ancak yani kendim bir şey anlamlandırmıyorum okuduğu yazıyorum direk, hatta harf hatası olmasın diye copy paste yaparak

zaten ben kadınlara da bu hak tanınmalı demedim bir şey yasaksa 2 cinse de yasak olmalı dedim, domuz eti gibi alkol gibi vs

neyse iyi geceler

• lawbreaker kullanıcısına yanıt
    bağlanan iş değil senin temelsiz çıkarımların..

madem işi meale döktün oradan gidelim..veli kelimesi dost anlamına geldiği gibi bir çocuğun her türlü durumundan ve davranışlarından sorumlu kimse olduğu da bildiğiniz bi durum değil mi..

peki

velisi olduğun çocuk hk tasarruf hakkında doğal olarak sahip olursun değil mi..

ilgili ayette "anlaman için bu şekilde belirtiyorum" mandacılığa karşı çıkış vardır..yani kafirlerin veliniz olmalarına sizler üzerinde hükümranlık tasarruf yönetme gütme yönlendirmesine izin vermeyin denmekte !! mevcut tefsirler de rivayetlerde beni doğruluyor..

öne çıkartıp övündüğünüz islam öncesi türk kültüründe kadınların çok eş edinmesi nasıl karşılanmakta ..erkek ister din yönünden ele alın ister evrim çok eşliliğe meyyal bir varlıkdır fıtratında bu var..ama kadında bu yok..fıtratında var olmasından ötürü erkeğe bu konuda ruhsat tanınmış kadına tanınmamıştır..olayın cinsiyet ayrımclığı ile alakası yok

hatta bu konuda hayvanlarda dahil yapılan çalışma

http://www.bbc.com/earth/story/20160213-why-pairing-up-for-life-is-hardly-ever-a-good-idea

• quote:

Orijinalden alıntı: Gray Fullbuster

Din insanlığın kendi kibrinden ortaya çıkmış bir şey. Yani ölünce bahçesindeki köpekten bir farkı olmadığını gören insanlık kendi ölümüne daha ziyade yaşamına bir anlam yükleme çabası içinde böyle bir sistem icat etti. Dünyada yaptıklarının aslında sadece seni iyi veya kötü bir insan yapmaktan ibaret olduğunu ve bunun ne yeni tomurcuklanmış memelerle ödüllendirileceği ne de sonsuzluk kavramı içinde etini eritecekleri iddialarının olmadığını düşün. Aslında korkunç bir düşünce. Bunu kabul etmek cesaret ister. Bunu kabullenip hala iyi insan kalabilmek ise bence erdem ister. Aksine yani cezai bir sisteme inanıp da hala kötülük yapmak ise ciddi manada göt ister ki inanan insanlar bu konuda baya başarılı. Ha şimdi sen de kendini bir bok sanıp, yaptığın iyiliklerden bir karşılık bekliyorsan ya da bu dünyada bir amaç uğruna yaratıldığına, koskoca tanrının işi gücü bırakıp, sonsuz evrende seni umursadığına inanmak istiyorsan türlü türlü din var seç beğen inan.

Toprak olup yok olacaksam asla iyi insan olmak için kendimi sınırlamam. Keyfim nasıl rahat edecekse öyle yaşarım. Fakirleri ezer zenginlerden çalarım. Sonuçta ezilen fakir ile ben toprak olucaz. Niye kısacık hayatımda zevklerimi sonuna kadar yaşamıyayım ki?

Yok harika dünya bırakmak için çakılacaksam öldüğümde bunun bana ne katkısı olacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Rambo_FT

quote:

Din insanlığın kendi kibrinden ortaya çıkmış bir şey. Yani ölünce bahçesindeki köpekten bir farkı olmadığını gören insanlık kendi ölümüne daha ziyade yaşamına bir anlam yükleme çabası içinde böyle bir sistem icat etti. Dünyada yaptıklarının aslında sadece seni iyi veya kötü bir insan yapmaktan ibaret olduğunu ve bunun ne yeni tomurcuklanmış memelerle ödüllendirileceği ne de sonsuzluk kavramı içinde etini eritecekleri iddialarının olmadığını düşün. Aslında korkunç bir düşünce. Bunu kabul etmek cesaret ister. Bunu kabullenip hala iyi insan kalabilmek ise bence erdem ister. Aksine yani cezai bir sisteme inanıp da hala kötülük yapmak ise ciddi manada göt ister ki inanan insanlar bu konuda baya başarılı. Ha şimdi sen de kendini bir bok sanıp, yaptığın iyiliklerden bir karşılık bekliyorsan ya da bu dünyada bir amaç uğruna yaratıldığına, koskoca tanrının işi gücü bırakıp, sonsuz evrende seni umursadığına inanmak istiyorsan türlü türlü din var seç beğen inan.

Toprak olup yok olacaksam asla iyi insan olmak için kendimi sınırlamam. Keyfim nasıl rahat edecekse öyle yaşarım. Fakirleri ezer zenginlerden çalarım. Sonuçta ezilen fakir ile ben toprak olucaz. Niye kısacık hayatımda zevklerimi sonuna kadar yaşamıyayım ki?

Yok harika dünya bırakmak için çakılacaksam öldüğümde bunun bana ne katkısı olacak?

Çünkü deist için de bir bebeğin gülüşü ömre bedel muhteşem bir şeydir ve bebek ölümü bir deist için de korkunç bir şeydir.

Hayatı ve sistemi güzelleştirme veya düzeltmek istiyordur. Binlerce yıllık şiirler güzel sözler illa müslümanlık mıydı ? Yo

Bill Gates ateist agnostik - Afrikalı bebeklerin ölmemesi için yaptığı şeyler ölüm oranlarını yüzde elli azalttı.

• quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

quote:

Çünkü deist için de bir bebeğin gülüşü ömre bedel muhteşem bir şeydir ve bebek ölümü bir deist için de korkunç bir şeydir.

Hayatı ve sistemi güzelleştirme veya düzeltmek istiyordur. Binlerce yıllık şiirler güzel sözler illa müslümanlık mıydı ? Yo

Bill Gates ateist agnostik - Afrikalı bebeklerin ölmemesi için yaptığı şeyler ölüm oranlarını yüzde elli azalttı.

Eksik olduğunuz bir konu var kişi ateist, agnostik, deist olup iyilik yapıp tatmin olabilir ama bunun rasyonel bir mantığı var mı? Yani herkes bebeğin gülüşünden mutlu olmayabilir, şahsen bebeklerin gülüşü beni etkilemiyor yani demek istediğim kişiden kişiye değişebilir bu, ahlak sistemininde kişiden kişiye değişebileceğini düşünüyorum.

Hiç dinler varolmadı diyelim o zamanda ben bir takım evrensel ahlak anlayışlarında anlaşabileceğimizi düşünüyorum adam öldürmenin kötü bir şey olması gibi, dünyanın her yerinde birini öldürdüğümüz zaman ceza alıyoruz ama ya ceza olmasaydı ne olurdu? Benim ahlak anlayışımda birini öldürmek bazı şartlar altında gayet ahlaklı bir eylem, bazı şartların sınırlarını da ben koyuyorum.

Bence ahlak konusu büyük bir konu, ben içinden çıkamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maggese

quote:

quote:

quote:

Eksik olduğunuz bir konu var kişi ateist, agnostik, deist olup iyilik yapıp tatmin olabilir ama bunun rasyonel bir mantığı var mı? Yani herkes bebeğin gülüşünden mutlu olmayabilir, şahsen bebeklerin gülüşü beni etkilemiyor yani demek istediğim kişiden kişiye değişebilir bu, ahlak sistemininde kişiden kişiye değişebileceğini düşünüyorum.

Hiç dinler varolmadı diyelim o zamanda ben bir takım evrensel ahlak anlayışlarında anlaşabileceğimizi düşünüyorum adam öldürmenin kötü bir şey olması gibi, dünyanın her yerinde birini öldürdüğümüz zaman ceza alıyoruz ama ya ceza olmasaydı ne olurdu? Benim ahlak anlayışımda birini öldürmek bazı şartlar altında gayet ahlaklı bir eylem, bazı şartların sınırlarını da ben koyuyorum.

Hamurabi kanunlarını yayınladığında islamiyet mi vardı

Ya da Zeus döneminde Yunan medeniyetinde hırsızlık, cinayet hepsi yasaktı. Müthiş şiirler, anne sevgisi evlat kaybı savaş barış- insanlığın ortak mirası ve bilgi birikimi denen bir şey var.

Bu bilgi birikimi birlikte yaşamak için gereken kuralları düzenler. Teorik, pratik, deneme yanılma, ama sonuçta hepsinin toplamıyla bir insan hakları sözleşmesine kadar geldik. Çocuklardan nefret eden kişi herhangibir dine de sahip olabilir. Ben Bill Gates'i gayet anlaşılır buluyorum. Sistemi düzeltme, insanları bebekleri çocukları mutlu etme, birini sağlığına kavuşturma. Bunlar beni de mutlu eder. Etmeyen mi - etmez etmez duygular kişiye özeldir. Ama toplumsal yaşamda tabi olduğu kanunlar ve insan haklarıdır -

Kısacası bu tür dürtüler dine, ateizme veya deizme ait duygular değil tersleri de öyle. Birlikte yaşamak için gereken kurallarsa neolitik çağın başlangıcıyla insanların tecrübe ettiği ve ortak bir bilgi birikiminin sonucu kurallar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 10 Mart 2017; 9:31:16 >

• Gray Fullbuster'a katılıyorum.

Ben de tam bugün bunu soracaktım:
    Diyelimki (westworld'a benzer) işlediğin bütün suçlar ve bütün günahları yok eden, resetleyen bir kırmızı düğme var elinde. Yani gün içinde adam öldürme, başka canlılara tecavüz etmek, onlara acı vermek, uyuşturucu, canlılara her tür eziyet etme, soygun vb aklına ne gelirse herşeyi yapabiliyorsun. Sonra cebinden o butonu çıkarıp basınca resetleniyor. Bütün suçların ve günahların yok oluyor. Bu işleri yaparak zevk alır mıydın? ve yapar mıydın? canlılara eziyet eder miydin?

Eğer cevabın "evet" ise sen zaten kötü bir insansın. Çok şükür ki seni din ve kanunlar baskılıyor ve kontrol altında tutuyor.

Yok eğer cevabın "hayır" ise hatta "canlıları öldürmek eziyet etmek şöyle dursun ben yardıma ihtiyacı olanlara yine yardım ederim." diyorsan sen harika bir insansın.

Aslında ihtiyacımız olan tek şey ahlak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laserss -- 10 Mart 2017; 11:14:36 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hamurabi kanunlarını yayınladığında islamiyet mi vardı

Ya da Zeus döneminde Yunan medeniyetinde hırsızlık, cinayet hepsi yasaktı. Müthiş şiirler, anne sevgisi evlat kaybı savaş barış- insanlığın ortak mirası ve bilgi birikimi denen bir şey var.

Bu bilgi birikimi birlikte yaşamak için gereken kuralları düzenler. Teorik, pratik, deneme yanılma, ama sonuçta hepsinin toplamıyla bir insan hakları sözleşmesine kadar geldik. Çocuklardan nefret eden kişi herhangibir dine de sahip olabilir. Ben Bill Gates'i gayet anlaşılır buluyorum. Sistemi düzeltme, insanları bebekleri çocukları mutlu etme, birini sağlığına kavuşturma. Bunlar beni de mutlu eder. Etmeyen mi - etmez etmez duygular kişiye özeldir. Ama toplumsal yaşamda tabi olduğu kanunlar ve insan haklarıdır -

Kısacası bu tür dürtüler dine, ateizme veya deizme ait duygular değil tersleri de öyle. Birlikte yaşamak için gereken kurallarsa neolitik çağın başlangıcıyla insanların tecrübe ettiği ve ortak bir bilgi birikiminin sonucu kurallar.

İslamiyet açısından bakarsak evet vardı, İslamiyet 1400 yıllık bir din değil ki eğer okumuşsanız ilk insandan beri varolduğunu bilirdiniz ama konumuzun bununla bir alakası yok. Ben zaten insan bazı şeyleri bulabilir dediğimi hatırlıyorum. Benim demek istediğim ceza sistemi olmasa acaba insanlar böyle olur muydu? Yardım gibi şeyleri düşünmeyelim. Keşke kıyaslama şansımız olsaydı bazı şeyleri ama biz sadece yorum yapabiliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: laserss

Gray Fullbuster'a katılıyorum.

Diyelimki (westworld'a benzer) işlediğin bütün suçlar ve bütün günahları yok eden, resetleyen bir kırmızı düğme var elinde. Yani gün içinde adam öldürme, sapıkça sınırsız seks, uyuşturucu, canlılara her tür eziyet etme, soygun vb aklına ne gelirse herşeyi yapabiliyorsun. Sonra cebinden o butonu çıkarıp basınca resetleniyor. Bütün suçların ve günahların yok oluyor. Bu işleri yaparak zevk alır mıydın? ve yapar mıydın? canlılara eziyet eder miydin?

Eğer cevabın "evet" ise sen zaten kötü bir insansın. Çok şükür ki seni din ve kanunlar baskılıyor ve kontrol altında tutuyor.

Yok eğer cevabın "hayır" ise hatta "canlıları öldürmek eziyet etmek şöyle dursun ben yardıma ihtiyacı olanlara yine yardım ederim." diyorsan sen harika bir insansın.

Her ne kadar saçma bulsam da örneği demek istediğini anladım. Benim anlamadığım adam öldürmek neden suç? Belki benim gelişmemi engelliyor, şirketimin büyümesini engelliyor ben bunu öldürsem neden ahlaksız olayım ki? Sapıkça ama kime göre sapıkça? İki kişi anlaşıyorsa sapıkça olur mu? Senin sapıklık anlayışınla benim ki aynı mı? 100 yıl önce eşcinsellikte sapıkçaydı şimdi değil yarın belki bugün sapıkça bulduğumuz şeyler gayet olağan olacak, bu gibi zamanla değişebilecek şeyler nasıl sabit sapıklık olabiliyor? Dün sapıklık, bugün değil, ertesi gün sapıklık madem değişebiliyor burada çelişki var. Uyuşturucunun pek bir ahlaksız tarafı yok...

Sonuca gelelim. Evet veya hayır demek insanı neden ahlaksız yapıyor anlamış değilim, ahlak kişiden kişiye değişebiliyor, zamana göre ve coğrafyaya göre değişebiliyor. Bu kadar değişken bir, bu kadar kemiksiz bir şey, bu kadar su gibi her kapta farklı duran bir şey için insanları ahlaksızsın veya değilsin diye yaftalayamazsın. Ayrıca örnekler fazla düz bir sürü değişken olabilir.

Ahlak önemli ama hangi ahlak önemli ve senin ahlakın mı önemli benim ki mi? Seninkine göre bir sürü kişi ahlaksız oluyor ama bir başkasına göre sen ahlaksız olabilirsin, hanginiz haklı?

• E tamam da eski yunanda ya da hammurabi döneminde yoktu

Onlara ulaşmamış demek ki o yıllarda - herhalde ulaşsa çok tanrılı olmazlardı

• quote:

Gray Fullbuster'a katılıyorum.

Diyelimki (westworld'a benzer) işlediğin bütün suçlar ve bütün günahları yok eden, resetleyen bir kırmızı düğme var elinde. Yani gün içinde adam öldürme, sapıkça sınırsız seks, uyuşturucu, canlılara her tür eziyet etme, soygun vb aklına ne gelirse herşeyi yapabiliyorsun. Sonra cebinden o butonu çıkarıp basınca resetleniyor. Bütün suçların ve günahların yok oluyor. Bu işleri yaparak zevk alır mıydın? ve yapar mıydın? canlılara eziyet eder miydin?

seks yapmak sana göre ahlaksızlık olabilir. ama bana göre değil. kimse senin dinine inanmak ve senin dininin ahlak anlayışını benimsemek zorunda değil. şimdi sen cinayet, soygun gibi tek tarafli irade ile diger tarafin iradesini hice sayarak yapilan ve tüm insanligin suç kabul ettigi eylemlerle seks gibi karşilikli gönül rizasi ile yapilan eylemleri bir tutuyorsun.

bir sapiklik ve ahlaksizlik var ise o da Tanrı'nın insanlara verdiği hür ve özgür insan iradesinin özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmaktır. Zira bu herşeyden önce Yaratıcı'ya saygısızlıktır.

Sen kendi dinini kendin yaşarsan bu senin inancındır. Başkalarına dayatırsan bu Yaratıcıya karşı gelmektir.

Zaten islamik terörism de müslümanların kendi inancını başkalarına dayatma ve müslüman ülkelerde doğan insanları(bkz. iran) islam mensubuymuş gibi yaşamaya devam etmeye zorlama çabası yüzünden ortaya çıkmaktadır.

ahlaksizlik kelimesi kök olarak arapça halk kelimesinden gelir. örneğin;halik(a'sı uzun) yaratan demektir. dolayisi ile ahlaksizlik insan doğasina aykirilik gibi bir anlama gelir.

dinin istedigi insanlarin yaşadığı sürece tüm doğal ihtiyac ve isteklerini minimum düzeyde karşilamasidir. (az seks yapmasi, zenginlik ve dünya mali pesinde koşmamasi vs. çoğaltilabilir). yani insanin doğasina aykiri olan dolayisiyla ahlaksizlik olan şey dinin kendisidir.yani evet haklisin ihtiyacin olan şey biraz ahlak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5966A6FE1 -- 10 Mart 2017; 10:44:27 >

• sapıkça seks yapmak demiştim. tabi yapan kişilerin rızası varsa yine sorun yok.
    örneğimi düzelteyim o zaman "başka canlılara tecavüz etmek, onlara acı vermek" olsun.

bu daha doğru oldu evet :)
  • quote:

sapıkça seks yapmak demiştim. tabi yapan kişilerin rızası varsa yine sorun yok.
    örneğimi düzelteyim o zaman "başka canlılara tecavüz etmek, onlara acı vermek" olsun.

bu daha doğru oldu evet :)

evet bu daha doğru oldu :)

• Mantık çerçevesinde bazı şeyleri cevaplamaya çalıştım ama insanların inançlarına mantık ters düşüyorsa bilemem. Saygı duyarım. Lakin dinlere baktığımızda yaratılış olayının başlı başına mantıksız olduğunu görüyoruz. Öyle bir varlık düşünün ki bize doğmamış, doğurmamış, üremez, yemez, içmez, hiç bir insani diye tabir ettiğimiz duyguya sahip değil ve hiç kimseye muhtaç değil ama bakıyorsunuz melekleri yaratıyor, bakıyorsunuz cinleri, insanları yaratıyor. Bakıyorsun kendince bir ceza-ödül sistemi kuruyor. Kendince bir ekosistem kuruyor. Soruyorsun babacım neden? Sen değil misin ki sonsuz evreni yaratan, her şeye gücü yeten, düşündüğünde bile gücünün olmayan sınırları beyin yakan neden insanoğlu gibi sivrisinek ısırığından bile ölebilen boktan bir canlının sana olan sadakatini teste tabi tutuyorsun? Neden babacım? Yalnızken sıkıldın mı? Bildiğim kadarıyla ebedisin, öncen yok. Ya sandığımız kadar tanrısal değilsin ya da bir takım duyguların var. Yalnızlık zor geliyor. E kitap indirdim, mükemmel kitap her şeyin cevabı orda diyorsun soruyoruz neden babacım diye? Diyorsun ki bana kulluk etmek için. Yahu kendi götünü bile yıkamakta zorlanıp taharet musluğu icat eden canlıdan ne beklendin var senin? Ha o zaman ya tiransın millete eziyet etmeyi seviyosun ya da kibirlisin bu değersiz varlıkların sana kulluk etmeleri, etmediklerinde yanmaları hoşuna gidiyor. Yani diyeceğim cevap yok arkadaşlar cevap. Aklıma, gönlüme, beynime, duygularıma, onca ölüme, açlığa, sefalete, haksızlığa, hukuksuzlığa, adaletsizliğe verilecek bir cevap yok. O yüzden inanmıyorum, inanamıyorum.

• quote:

Mantık çerçevesinde bazı şeyleri cevaplamaya çalıştım ama insanların inançlarına mantık ters düşüyorsa bilemem. Saygı duyarım. Lakin dinlere baktığımızda yaratılış olayının başlı başına mantıksız olduğunu görüyoruz. Öyle bir varlık düşünün ki bize doğmamış, doğurmamış, üremez, yemez, içmez, hiç bir insani diye tabir ettiğimiz duyguya sahip değil ve hiç kimseye muhtaç değil ama bakıyorsunuz melekleri yaratıyor, bakıyorsunuz cinleri, insanları yaratıyor. Bakıyorsun kendince bir ceza-ödül sistemi kuruyor. Kendince bir ekosistem kuruyor. Soruyorsun babacım neden? Sen değil misin ki sonsuz evreni yaratan, her şeye gücü yeten, düşündüğünde bile gücünün olmayan sınırları beyin yakan neden insanoğlu gibi sivrisinek ısırığından bile ölebilen boktan bir canlının sana olan sadakatini teste tabi tutuyorsun? Neden babacım? Yalnızken sıkıldın mı? Bildiğim kadarıyla ebedisin, öncen yok. Ya sandığımız kadar tanrısal değilsin ya da bir takım duyguların var. Yalnızlık zor geliyor. E kitap indirdim, mükemmel kitap her şeyin cevabı orda diyorsun soruyoruz neden babacım diye? Diyorsun ki bana kulluk etmek için. Yahu kendi götünü bile yıkamakta zorlanıp taharet musluğu icat eden canlıdan ne beklendin var senin? Ha o zaman ya tiransın millete eziyet etmeyi seviyosun ya da kibirlisin bu değersiz varlıkların sana kulluk etmeleri, etmediklerinde yanmaları hoşuna gidiyor. Yani diyeceğim cevap yok arkadaşlar cevap. Aklıma, gönlüme, beynime, duygularıma, onca ölüme, açlığa, sefalete, haksızlığa, hukuksuzlığa, adaletsizliğe verilecek bir cevap yok. O yüzden inanmıyorum, inanamıyorum.

dinlerin cevaplari mantiksiz. ama dinlerin cevap verememesi cevaplar olmadigi anlamina gelmiyor. aslinda mantikli cevaplar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.polis

quote:

Mantık çerçevesinde bazı şeyleri cevaplamaya çalıştım ama insanların inançlarına mantık ters düşüyorsa bilemem. Saygı duyarım. Lakin dinlere baktığımızda yaratılış olayının başlı başına mantıksız olduğunu görüyoruz. Öyle bir varlık düşünün ki bize doğmamış, doğurmamış, üremez, yemez, içmez, hiç bir insani diye tabir ettiğimiz duyguya sahip değil ve hiç kimseye muhtaç değil ama bakıyorsunuz melekleri yaratıyor, bakıyorsunuz cinleri, insanları yaratıyor. Bakıyorsun kendince bir ceza-ödül sistemi kuruyor. Kendince bir ekosistem kuruyor. Soruyorsun babacım neden? Sen değil misin ki sonsuz evreni yaratan, her şeye gücü yeten, düşündüğünde bile gücünün olmayan sınırları beyin yakan neden insanoğlu gibi sivrisinek ısırığından bile ölebilen boktan bir canlının sana olan sadakatini teste tabi tutuyorsun? Neden babacım? Yalnızken sıkıldın mı? Bildiğim kadarıyla ebedisin, öncen yok. Ya sandığımız kadar tanrısal değilsin ya da bir takım duyguların var. Yalnızlık zor geliyor. E kitap indirdim, mükemmel kitap her şeyin cevabı orda diyorsun soruyoruz neden babacım diye? Diyorsun ki bana kulluk etmek için. Yahu kendi götünü bile yıkamakta zorlanıp taharet musluğu icat eden canlıdan ne beklendin var senin? Ha o zaman ya tiransın millete eziyet etmeyi seviyosun ya da kibirlisin bu değersiz varlıkların sana kulluk etmeleri, etmediklerinde yanmaları hoşuna gidiyor. Yani diyeceğim cevap yok arkadaşlar cevap. Aklıma, gönlüme, beynime, duygularıma, onca ölüme, açlığa, sefalete, haksızlığa, hukuksuzlığa, adaletsizliğe verilecek bir cevap yok. O yüzden inanmıyorum, inanamıyorum.

dinlerin cevaplari mantiksiz. ama dinlerin cevap verememesi cevaplar olmadigi anlamina gelmiyor. aslinda mantikli cevaplar var.

Mantıklı cevapları ancak bilim ve akıl verir. Din dediğin şey inançtır. Yani bilim ve din birbirine terstir. Birinde cevap ararken diğerinde sen insansın o kadarını düşünme aklın yetmez denir. Bilimde tanrıyı kim yarattı sorusunu sorarsan araştırılır, sonsuz da sürse cevap aranır ama dinde tanrıyı kim yarattı dersen tanrı hep vardı, senin insani aklının erdiği yaratılış kavramına tanrıyı uydurmaya çalışma denir. Ben de akılcı bir insan olarak, cevaplara değer veren bir insan olarak mantık yolunu seçtim. Bu kadar basit.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mr.polis

quote:

Mantıklı cevapları ancak bilim ve akıl verir. Din dediğin şey inançtır. Yani bilim ve din birbirine terstir. Birinde cevap ararken diğerinde sen insansın o kadarını düşünme aklın yetmez denir. Bilimde tanrıyı kim yarattı sorusunu sorarsan araştırılır, sonsuz da sürse cevap aranır ama dinde tanrıyı kim yarattı dersen tanrı hep vardı, senin insani aklının erdiği yaratılış kavramına tanrıyı uydurmaya çalışma denir. Ben de akılcı bir insan olarak, cevaplara değer veren bir insan olarak mantık yolunu seçtim. Bu kadar basit.

mantık yolu doğru yoldur. iyi yapmışsın.

• quote:

E tamam da eski yunanda ya da hammurabi döneminde yoktu

Şu an zaten Hristiyanlıkta hatta Müslümanlıkta çok tanrılı olmaya yaklaştı. Hristiyanlar tanrı yerine azizlerine dua edip onları yüceltiyor, Müslümanlarda türbelerden şurada buradan buradan medet umuyor. Yani Yunanda yada diğer yerlerde böyle değişme olmuş olabilir, olmayabilir de elimizde yeterli bilgi var mı bilmiyorum.
  • quote:

quote:

E tamam da eski yunanda ya da hammurabi döneminde yoktu

Şu an zaten Hristiyanlıkta hatta Müslümanlıkta çok tanrılı olmaya yaklaştı. Hristiyanlar tanrı yerine azizlerine dua edip onları yüceltiyor, Müslümanlarda türbelerden şurada buradan buradan medet umuyor. Yani Yunanda yada diğer yerlerde böyle değişme olmuş olabilir, olmayabilir de elimizde yeterli bilgi var mı bilmiyorum.

Yunan mitolojisi herhalde islamiyetle en uç alakasız mitolojidir

Hammurabi dönemi inanışlar ve Hitit mitolojisi de gayet alakasız

Ama toplumsal kurallar yine çoktan kurulmuş

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.