Şimdi Ara

Neden dinlere inanmalıyım? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
1.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

Orijinalden alıntı: Maggese

quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

E tamam da eski yunanda ya da hammurabi döneminde yoktu

Onlara ulaşmamış demek ki o yıllarda - herhalde ulaşsa çok tanrılı olmazlardı

Şu an zaten Hristiyanlıkta hatta Müslümanlıkta çok tanrılı olmaya yaklaştı. Hristiyanlar tanrı yerine azizlerine dua edip onları yüceltiyor, Müslümanlarda türbelerden şurada buradan buradan medet umuyor. Yani Yunanda yada diğer yerlerde böyle değişme olmuş olabilir, olmayabilir de elimizde yeterli bilgi var mı bilmiyorum.

Yunan mitolojisi herhalde islamiyetle en uç alakasız mitolojidir

Hammurabi dönemi inanışlar ve Hitit mitolojisi de gayet alakasız

Ama toplumsal kurallar yine çoktan kurulmuş

Karşılaştırma şansım olmadı. Açıkçası benimki sadece bir varsayım,

• Bir karşılığı yok ama o varsayımın

Mantık yürütme iyidir ama orası ayrı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dinlere inanma diye bir çoğul olmaz zaten :)
    dine ya inanırsın yada inanmazsın
    peki İsevi ,Musevi neden var denilirse ,her topluma bir hatta bazen birden çok peygamber gelmiş ve hepsi zaman içerisinde bozulmuş (bunlardan önce de sayısını bilmediğimiz kadar peygamber gelmiş)
    aslında bunların hepsinin inancı başlarda aynı ,yani İslam

ibadet şekillerinde çok farklılık var ?
    zaman içinde bozulmuş deniliyor zaten (yani başta farklılık olmadığı anlaşılıyor)

peki son gelen din hiç değişmedi mi ?
    kitap olarak bir değişme yok (şu ana kadar değiştiğini ispat eden kimse çıkmadı)
    ancak uygulama olarak Hristiyanlardan bile çok değişiklik var
    Müslümanlık içinde ayrı dinler çıkartmışlar ve bunlara değişik isimler vermişler ama sorduğunda hepsi kendinin Müslüman olduğunu söylüyor

zaten şu an ortadoğu da olan sıkıntıların asıl kaynağı bu (sen şundansın ,bu öbüründen den denilerek insanlar birbirine düşmüş)

yaratıcı sadece bana inanın ,bu yeterli deseydi o zaman bizde yeterli diyebilirdik :)
    inanmak yetmiyor
    çünkü ... deyip yüzlerce neden yazabiliriz (Kuran'ı kaynak gösterip)

benim için yeterli diyen de kendisi bilir ,netice de hesabını kendisi verecek :)

• Biraz acele açtım konuyu, sonra düzeltmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

bugüne dek olan dinlerin sayısı 1000 lerle ölçülüyor, birini diğerinden ayırmayı doğru bulmuyorum hep belli zamanın belli cografyanın insanları onlara inanmışlar , genel anlamda içinde bu bahsettiğim şeyleri barındıran hangisiyse bunlara katılamam ama o net.

sen ne düşünüyorsun bu konularda ??

yani en yakın arkadaşın 30 yıl sonra ateist oldu diye arkadaşlığo keserim mi , diyorsun veya kadın da neymiş ne demek mirastan eşit pay almak çok kafamı bozarsa döverim mi diyorsun merak ettim bunu

Öncelikle anlayışlı olduğunu için birkaç şey yazayım ilk paragraftaki yazdığınızla sen ne düşünüyorsundan sonraki yazdığınız çok farklı şeyler sanki ilk paragrafı inceleyen bir bilim admaı gibi ele alıp ikinci kısmı ise çok basit bir ifade ile değerlendirmişsiniz. Hatta asıl konu ile biraz alakasız olmış zira yukarıdaki mesajlardada ifade ettim. Arkadaşlık dostluk ve inanç çok keskin hatlarla ayrılamaz. Benimde eski arkadaşlarımdan bu konuda farklı noktalara gitmiş olanları var. AMa bu demek değilki herşeyi ile dışlamıyoruz. Zaten öyle bir hakkımız yok kaldıki bizim hata yapma oranımızda var Zira inanç noktasında Bu ayet ve hadisler ilede ifade edilmiştir.

Bu noktadan önce özellikle İslama ve dine bakış açınız üzerinden konuşmak istememin sebebi buydu. Mesela Siz bir fizikçisiniz ben ise sosyal bilimlerle ilgili bir bölümde prof olayım. Siz Lisasns dahi okumuş olmanız benim profluğumu üztün kılmayacaktır eğerki özel bir ilgim yoksa. Yani bu noktada yola çıkarsak İslamı kendiminde bilmediğini varsayarak. Temelden düşüncelerimiz nelerdir. Sonrasında ayrıntılara girilmeli diye düşündüm. Zira ilk mesajlarda sizinde çok iyimser ve ön yargılı yaklaşmamanız belki yanlış anlaşılabilecek şeyleri görmezden getirdi. Aslında daha üstte başka bir kişi ile aynı mesajlaşmalar farklı noktalara getirdi. Yani bu noktalardan önce Kafamızdaki din kavramları ve kendi inancımız nasıl onu ele almak lazım.

Ayrıca bu muhabbet devam ederse oldukça elle tutulur değerlere ulaşacağımıza inanıyorum.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.