Şimdi Ara

Mutlaka İyi Anakart Alın!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bugün sistemime bios güncellemesi yaparken ekran kapandıgı esnada pc kapalı sanıp açma tuşuna bastım (Bios güncellemesi yaptıgımı bile unutmusum elimde telefon takılıyorum instada).

Sonuç olarak güncelleme yarıda kesilmiş oldu ve ekrana hiç bir şekilde görüntü gelmiyordu.

Anakartım MSI B450A PRO, zamanında alırken bios flash back tuşu olması beni cezbetmişti belki gün gelir işime yarar dedim, bugün yaradı.

O tuş olmasaydı servise mi yollardım ne yapardım bilmiyorum ama en az 1 hafta pcsiz kalırdım.

Flashıma güncel bios atıp pcye taktım ve bios flashback tuşuna bastım pc 5 dakika sonra açıldı.

Bugünlerde sistem toplamalarda çok çok kötü anakartlar kullanıldığını düşünüyorum, m2 slotu bile olmayan anakartlar kullanıyorlar, forumda değil ama sağda solda özellikle youtube daki bazı sistemlerde saçma sapan anakartlar var.

Gerekirse ekran kartından bile kısılıp anakart düzgün seçilmeli.

Bios güncelleme sebebimse XMP ayarımda sorun vardı ramler 3200 mhz yerine 2133 de kalıyordu, XMP aktif edince açılmıyordu.

Şimdi güncellemeden sonra düzeldi, xmp aktif 3200 mhz kullanıyorum. Bu konuyu da bilgisayarımdan açtım.

• Bios flashback cidden hafife alınmaması gereken çok önemli bir özellik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçmiş olsun , amacımız bilinçli kullanıcı yetiştirmek tez vakitte her birey neye ne için paralar harcadığının farkına varır diye umut ediyorum.

• @ahmettsezis Aynen öyle

@ThE LoSt Teşekkürler, umarım çoğu insan dandik pusu ve dandik anakart yanlışından vazgeçer

• Bios flashback özelliği bir çok durumda sistemin hayatını kurtarabiliyor sizin yaşadığınız örnekte olduğu gibi yada yeni bir işlemci aldıktan sonra anakartınızın eski nesil işlemci gerektirmeden bios güncellemek gibi güzel yanları var yeni nesil anakartlarda bios flashback özelliğinin olması standart olması gerekir hatta olabiliyorsa bios sıfırlama jumper yerine fiziksel buton olması yer yer işe yarıyor hız aşırtma yapan kullanıcılar için pratik bir yöntem.

• -Gardiyan- kullanıcısına yanıt

Aynen öyle, bu tür hayat kurtaran özelliklerin en kötü anakartlarda bile zorunlu olarak bulunması gerekiyor.

• Gigabyte anakart tercih etmemin nedeni DualBios kullanmasıdır. Ana ve yedek olmak üzere 2 bios mevcuttur eğer ana biosta sorun olursa yedek bios devreye girer ve eski versiyon bios ile sistem açılır. Harika bir özellik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FooL -- 10 Ocak 2021; 18:49:7 >
  • FooL kullanıcısına yanıt

Gerçekten iyi bir özellik

• Benim başıma gelmişti. Arkadaş ile Bios Update atarken arkadaş "Galiba dondu bu kanka" diyip restart attı bir şey diyemeden. Servise gönderdim mecbur çünkü dualbios vb bir özellik yoktu.

3 gün sürdü anakartsız hayatım, 3 gün bile uzak kalmak acıtıyor. Ama gerekli mi? Benim felsefem hala anakarttan kıs ekran kartını daha iyi al felsefesi. 3 gün beklerim yine de gidip bir üst model alırım çünkü biliyorum uzun bir süre ekran kartı değiştiremeyeceğimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkyTech74 -- 10 Ocak 2021; 21:54:2 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pc de uzun vadede başım ağrımasın diyorsanız şu 2 parça sağlam olacak

1: PSU

2: Anakart

• quote:

Orijinalden alıntı: ThE LoSt

Geçmiş olsun , amacımız bilinçli kullanıcı yetiştirmek tez vakitte her birey neye ne için paralar harcadığının farkına varır diye umut ediyorum.

Konuya hakim olanlar için belirleyici , önemli şeyler oluyor ama çok bilmeyen için ise bu olsun ne fark eder kafası oluyor . Hangi sistemi kurayım diye konu açınca bile onlarca farklı yorum geliyor .

Bunun için ciddi anlamda bir ana konu olması ve gerçekten en önemli şeylerin nelerin olduğunun anlatılması gerekiyor .

• Şu bios flash back tuşunun yanına bir tane de 5sn basılı tutulduğunda Clear CMOS yapan bir tuş koysalar oc çular için ne kadar iyi olur. Şuan bazı üst modellerde var sanırım ama bir tuş koymak bu kadar maliyetli olmasa gerek..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mami24

Şu bios flash back tuşunun yanına bir tane de 5sn basılı tutulduğunda Clear CMOS yapan bir tuş koysalar oc çular için ne kadar iyi olur. Şuan bazı üst modellerde var sanırım ama bir tuş koymak bu kadar maliyetli olmasa gerek..

Eğer kasanın reset butonu varsa, anakart üzerinde bulunan 2pinli cmos clear soketine bağlayabilirsiniz. OC yapanlar için büyük kolaylık, reset tuşu clear CMOS oluyor :)

• Herkes özellikle ekran kartına yükleniyor, diğer bileşenler pek umurlarında değil.

Anakart adı üstünde ana malzeme, tüm bileşenler buna bağlanıyor ve kasadaki fanların dönme hızına kadar hepsini koordine eden bileşen.

• FooL kullanıcısına yanıt

yıllar önce 775 pin anakartlarda bu özellik giga da vardı bilişim hayatım boyunca o dönem giga dan başka bir şey satmamaya özen gösterdim o kadar sağlam o kadar muhteşem anakartlardı ki hala özlerim o seriler aynı anakarta hem ddr2 hem ddr3 ram takılabiliyordu...

• Hocam neredeyse standart haline geldi ya çift bios var ya da bios flashback var.

• İyi Anakarttan kastınız hangi modeller mesela hocam?

• Asus anakart kullanırsanız işte başınıza gelebilicek şeyler teknik serviste.

https://forum.donanimhaber.com/asus-anakart-kullanici-hatasi-belirsizligi--147333601#147333601

Asus ürünlerinden uzak durun derim.Teknik servisi neolursa olsun kullanıcı hatalı raporu çıkartıyor. Üretim hatalı lehimlemeyi kullanıcı hatası raporu çıkardı yeni alınmış ilk kullanışta uyarı veren anakarta.

• omerf kullanıcısına yanıt

Manyak bir şeymiş bu neden daha önce aklıma gelmedi tornavidanın ucuyla uğraşıp duruyordum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.