Şimdi Ara

Anakart açılırken 3 adet uzun bip nedendir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
18.870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar biraz vaktinizi alacam. Bilgisayarı açarken 3 adet uzun bip geliyor ve ekrana bir türlü görüntü gelmiyor. Sebebini bilenler lütfen cevap yazın. Teşekürler. • Format C:/q
 • Arkadaşım anakart açmıyorki formata yeltenebileyim
 • ramler yada ekran kartı tam oturmamışsa yapar iyice kontrol et
 • ramleri kontrol et.olmazsa biosta bir sorun olabilir bence.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan. -- 20 Ocak 2007; 13:44:24 >
 • quote:

  Orjinalden alıntı: bukelamun

  Arkadaşlar biraz vaktinizi alacam. Bilgisayarı açarken 3 adet uzun bip geliyor ve ekrana bir türlü görüntü gelmiyor. Sebebini bilenler lütfen cevap yazın. Teşekürler.

  tam hatırlıyamıyorum ama;
  1: ramlerin yerlerini değiştirmeyi dene. yerlerine tam oturmamış olabilirler.
  2: ekran kartının tam yerine oturup oturmadığını kontrol et. elinle bastırmayı dene.dikkat et kırılmasın.


  iyi şanslar.
 • Deneyecem teşekkürler...
 • quote:

  Orjinalden alıntı: bukelamun

  Deneyecem teşekkürler...

  Bu arada en sağlam bilgi anakartın kitapçığında son sayfaylara doğru yazar. Neredeyse tüm anakartlarda aralıklı veya aralıksız her sinyalin açıklaması kitapçıkta vardır.
 • aynı problemi ekran kartımın stok fanı söküp zalman fanı taktıgımda bende yaşadım.bios reset ve bilumum ne varsa yaptım.sonra birgün taktım çalıştı.

  halada çalışıyo...anakartım asus.eger seninkide asus ise ve yanlış hatırlamıyor isem problem ekran kartınla ilgilidir...3 bip kitapçıkta mutlaka vardır...
 • Eğer yeni bir ram aldıysan ya da ramların yerleriyle oynadı isen böyle bir sonuçla karşılaşmış olabilirisn. Zaten büyük bir çoğunluk da ram demiş...
 • Hata
  Anlamı

  1
  Sürekli Ses
  Güç kaynağı arızası

  2
  Birçok kısa bip
  Anakart arızası

  3
  1 uzun
  Bellek tazelenmesinde hata

  4
  1 uzun 1 kısa
  Anakart veya BIOS çipi arızası

  5
  1 uzun 2 kısa
  Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

  6
  1 uzun 3 kısa
  Ekran kartı arızası

  7
  2 uzun 1 kısa
  Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

  8
  2 kısa
  Bellek parity (eşlik) hatası

  9
  3 kısa
  Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

  10
  4 kısa
  Timer hatası

  11
  5 kısa
  İşlemci hatası

  12
  6 kısa
  Klavye işlemcisi hatası

  13
  7 kısa
  İşlemci hatası

  14
  8 kısa
  Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası

  15
  9 kısa
  BIOS ROM hatası

  16
  10 kısa
  CMOS okuma/yazma hatası

  17
  11 kısa
  Tampon Bellek Hatası  Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Madem anlamlarını verdik size sorun çözümlemede yardımcı olabilecek birkaç çözüm yolu da vermemek şanımıza yakışmaz.


  1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

  2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

  3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

  5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

  11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

  POST Mesajları Girişi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliğinde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumuşatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlaşılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Yine de belli başlı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

  BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

  CMOS battery failed: BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

  CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

  Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

  Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

  Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkailir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

  Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

  Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok


  hocam çözümleri var burada kolay gelsin
 • eywallah kardeş öğrendiğimiz ii oldu
 • @pc-system1
  eline sağlık faydalı paylaşım olmuş

  @bukelamun
  arkadaşında sorunu çözülmüştür umarım
 • arkadaşlar selam bende hp dv 6108 model bilgisayar var 1 uzun 2 kısa bip yapıyor cihaz açılmıyor acil yardım edermisiniz
 • Ekran kartı veya ram yuvaya tam oturmazsa güç geldiği anda yanar kardeşim, eğer böyle olduysa boşuna "yuvalara tam oturmuşmu oturmadıysa oturt" demiş olmuyor musunuz

  @bukelamun
  Sorunun kaynağını bulabilmek için tek güvenilir kaynak anakartının kitapçığıdır. Oradan bakabilirsin 3 uzun bipin ne anlama geldiğine...

  @pc-system1
  İyi güzel alıntılamışsın da her anakartın dili farklıdır, temel bazı uyarıların dışında hiçbiri birbirini tutmaz, arkadaşları yanlış yönlendirip vebal altında kalma sonra
 • quote:

  Orjinalden alıntı: dgnzcn


  quote:

  Orjinalden alıntı: bukelamun

  Arkadaşlar biraz vaktinizi alacam. Bilgisayarı açarken 3 adet uzun bip geliyor ve ekrana bir türlü görüntü gelmiyor. Sebebini bilenler lütfen cevap yazın. Teşekürler.

  tam hatırlıyamıyorum ama;
  1: ramlerin yerlerini değiştirmeyi dene. yerlerine tam oturmamış olabilirler.
  2: ekran kartının tam yerine oturup oturmadığını kontrol et. elinle bastırmayı dene.dikkat et kırılmasın.


  iyi şanslar.

  dgnzcn haklı.Aynı sorunu 2 gün önce arkadaşım yaşadı.Bilgisayardan pek anlamıyo.Gittim ramlerinin yerini değiştirdim oldu.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.