Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (653. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: ZevkiSefa

Hyundai i30 2013 model dpfli 94 kW aracıma iki bakimdir motul efe 5-30 kullanmıştım . Afyon Hyundai serviste kampanya vardı yağ hava polen yakıt filtreleri ve hidrolik yağ değişimi 700 lira olunca bakımı serviste yaptırdım . Orada petronas xs5000 5-30 yağ koymuslardi . Şu an yakıt göstergesi iki yılın ardından ilk defa 6 litreleri gösterdi . En yüksek 5.6 görmüştüm . Yağ farkı yakıtı bu kadar etkiler mi ? Daha da artacak bu seviye hissediyorum . Ama turbo vs daha güzel hissedilir şekilde çalışıyor ,şu koltuğa yapıştırma hissinden bahsediyorum . Ama yakıt artışı kafamı kurcalıyor yağı değiştirebilirim .

Motul un sayfasında 150 bin km altında Eco clean 0-30 tavsiye ediyorken 150 uzerinde xclean 5-30 efe öneriyor . Donma noktasına bakınca da mobil 1 ESP 5-30 -48 lerde alışkanlığa sahip görünüyor . Mobil 1 ESP 5-30 a merak ediyorum açıkçası .Aracın km si 87 bin bu arada . Tavsiyeniz ne olur yağ için ? Farklı önerilere de açığım . Kütahya'da ikamet ediyorum .
    Güncel .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yağ tabiki yakitta etki gösterir hyundai 2009 era 1.4 mevcut cogu kişi 9-10lt yakiyo diyenleri gördüm motul eco 5w30 işe uzun yolda 7 lt yakti yol boyunca klima açikti hiz 120-130km civariydi aşaği düşmedim..hyundai genelde shell yağlari öneriyo shell marka yağlarda güvenilir kitapcikda yazan numarali yağlari kullanabilirsin

• yakuza283 kullanıcısına yanıt
    İlginç, sizin paylaşımınıza istinaden anladığım şu 10w60 yağ bile riskli bir yağ değil. Bunla ilgili birkaç kere sorum olmuştuda. :) Motora çok zararlı acaba diye.

• froster2006 kullanıcısına yanıt
    Tavsiyenizmiçin teşekkür ederim.

• yakuza283 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bilgiler için

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edrmz

En son bakımında da castrol 5 30 yazmışlar.
    70 binde lpg yi taktırdım.
    5 30dan 0~20geçip viskozitesi ni değiştirmenin herhangi bir zararı olur mu acaba? Orjinal toyota filtrelerini servisten mi alıyorsunuz?
    EVET genellikle servisten alıyorum.
    bu hafta aldım.
    filtre 65 lira.
    tapa contası 5 lira.
    https://urun.n11.com/yag-filtresi/toyota-corolla-yag-filtresi-04152-37010-orjinal-P369039256
    https://urun.n11.com/periyodik-bakim/toyota-corolla-2010-2018-benzinli-yag-filtresi-orj-P380849378?
    .
    arabam 9.5 yaşında. 2013 den beri bende.
    aldığım ilk yıllarda 5w30 kullanıldı 1-2 yıl,
    son 4-5 yıldır 0w20 advanced kullanıyorum.
    standart kullanıcı olarak gayet memnunum.
    .
    hangi yağın zararı olur?
    motor aşınmalarının bir çoğu ilk marş sırasında motor soğuk iken olur.
    öndeki vizkozite çok önemli,
    eğer üreticiniz 0w yağ öneriyorsa
    siz motor soğukken ilk marşı yapıyorken 5w yağ kullanırsanız o zaman zararı olur.
    ama arabanız çok yoğun kullanılıyorsa, motor stop ettiği halde motor henüz soğuyamadan
    tekrar marş yapmanız gerekiyorsa o zaman 5w kullanabilirsiniz.
    ama memur misal, sabah soğukken marş yaptın, işe gitin, 2-3 saat araba yattı, motor soğudu, tekrar öğlen yarım saat kullandın - stop ettin, ve tekrar akşam motor soğukken marş yaptın, ... böyleyse 0w kullanmalısın. 0w20
    ama taksi dolmuş misal, sürekli motor sıcakken marş yapma gereği duyuluyorsa ozaman 5w kullanabilirsin. 5w20
    .
    sondaki rakama geçersek; w20 mi , w30 mu kullanmalıyız?
    eğer tüp taktırdığıma göre yakıt derdim yok,
    arabanın hakkını vereyim, hep 3500-4500 devir aralığında performanslı kullanırım diyorsan w30 mantıklı. 0w30 gibi.
    hatta sportif bir kullanım tarzı varsa 0w40 bile kullanılabilir.
    .
    benim sıralamam 0w20 - 0w30 - 5w20 - 5w30 şeklinde
    yani 5w30 zurnanın son deliği,
    ona varana kadar üreticim 0w20 önerdiği halde
    ilk 150 bine kadar neden 0w20 kullanmayayım
    neden 0w30 kullanmayayım
    neden 5w20 kullanmayayım
    .
    yeni japon arabalarda artık 0w16 kullanılıyor, swift gibi

• SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim .

• saitates kullanıcısına yanıt
    Ben burada motorun o yağı desteklediğini varsayarak genel bir anlatım yaptım. Fabrika önerisi 10w40 olan bir araca çok soğuk olmayan bir yerde 5w30'da koysaniz 0w20'de koysaniz ilk çalıştırmada yine aynı ölçüde aşınma gerçekleşecektir. Bir kere kalın yağ kullanıldı diye motor aşınıp artık ince yağa geçilemeyecegi düşüncesinin yanlış olduğunu anlatmak istedim.

Sizin duruma gelirsek. 10w60 ile yağlama da sorun olmaz motor aşınmaz belki ama motorun yağ ile çalışan diğer aksamları sürekli kalın yağa, fazla yağ basıncına maruz kalacak, bunlarda arizalanma durumu yaşayabilirsiniz. Bu yağ standart dışı bir yağdır, ya aracınız çok eski olacak yağ yakmayla baş edemeyip son çare bunu kullanacaksınız ya da piste giderken bu yağı koyacaksınız. Günlük kullanıma uygun değil. Yüksek motor sicakliklariyla incelerek kullanıma uygun hale gelen bir yağ. Degistermenizi öneririm. Araçla sürekli uzun yola çıkıyorsanız, yapıştıra yapıştıra gidiyorsanız kullanabilirsiniz tabi.

• Hocam bence 0w20 den devam et eksiltme olmayacaktır. Eğer olursa yükselirsin. Maslak oto sanayide Tem Toyota var sürekli alışveriş yaptığım. Şasi no belirtip aracın ihtiyaçlarını orjinal veya kaliteli muadillerini öğrenibilirsin. Reklam olmasın sadece memnuniyetimden söylüyorum.

• Teşekkür ediyorum. Genelde şehir içi okula git gel 10km yol yapıyorum. Neredeyse motor tam sıcaklığına ulaşamadan stop ediliyor dediğiniz gibi.
    Toyota kitapçığında da 0~20 öneriliyor.
    Olmazsa 5~30 kullanın daha sonraki bakım da tekrar 0~20 kullanmalısınız diye belirtilmiş.  ...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

• PETRONAS tavsiye üzerine koyulan bir ürün değil ama madem konulmuş,
    bir sonraki bakıma kadar götürür meark etmeyin
    motorunuzun gereksinimlerini karşılar illaki.
    dediğiniz gibi bir sonraki bakımda tasarruf için 150 bin km altında ise 0w30 da tercih edebilirsiniz.
    turbo dizel olduğu için 0w20 felan kurtarmaz.
    kullanabileceğiniz en ince ve tasarruflu ürün 0w30 dur.
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim tam da aradığım yanıt oldu . Bir şey daha sormak istiyorum Shell helix ultra C3 0-30 mu motul Eco clean 0-30 mi daha iyi olur ?

• İkiside kaliteli
    Tercih meselesi

• humerus06 kullanıcısına yanıt
    Hocam hayırlısı olsun. Bende de 2016 1.2 golf var. Ben cok araştırdım yağ konusunu. Ben büyük ihtimal son servisteki bakımı yaptırdım. Bundan sonra özelde. Size özet geçeyim, lm 5 30 4200 serisini öneriyorlar. Facebookta golf club sayfasında en cok rağbet gören bu. Biraz reklam kokan hareketler mi yoksa cidden iyi mi karar sizin.

• Yigit3735 kullanıcısına yanıt
    Önceki dizel Giulietta ve yine dizel 308 aracımda hep Motul kullanmıştım. LM TopTec 4200 denemeyi istiyodum. Kısmet Golf’e olacak galiba. Ama yanlış hatırlamıyorsam LM’nin çoğu yağına tam sentetik (ya da %100 sentetik) değil diyorlardı. Kafamı kurcalayan nokta burası

• lordford50 kullanıcısına yanıt
    Tamamdır teşekkür ederim . Çok sağolun .

• quote:

Orijinalden alıntı: Yigit3735

Hocam hayırlısı olsun. Bende de 2016 1.2 golf var. Ben cok araştırdım yağ konusunu. Ben büyük ihtimal son servisteki bakımı yaptırdım. Bundan sonra özelde. Size özet geçeyim, lm 5 30 4200 serisini öneriyorlar. Facebookta golf club sayfasında en cok rağbet gören bu. Biraz reklam kokan hareketler mi yoksa cidden iyi mi karar sizin.
    Aracınız henüz 3 yaşında
    ve muhtemelen 150-200 bin km de değil.
    üreticinizin önerdiği 0w30 u kullanmamak için bir sebep var mı?

http://liquimoly.com.tr/urun/top-tec-4310-0w-30-motor-yagi/

https://www.motul.com/tr/tr/products/specific-504-00-507-00-0w30

motul SPECIFIC 0W-30

liquiMoly Top Tec 4310 0W-30

shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30

• Yorumlariniza istinaden 2016 1.33 LPG'li corollaya ben de 0w20 kullanacağım.Peki siz hangi marka kullanıyorsunuz.ilk 3 yazabilir misiniz ? Mesela Lukoil kullanalım mi ?

Herkes masallah Motul Liqui oneriyorda sormak istedim

• quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

Yorumlariniza istinaden 2016 1.33 LPG'li corollaya ben de 0w20 kullanacağım.Peki siz hangi marka kullanıyorsunuz.ilk 3 yazabilir misiniz ? Mesela Lukoil kullanalım mi ?

Herkes masallah Motul Liqui oneriyorda sormak istedim
    TOYOTANIN FABRİKASINDA KONULAN YAĞI KULLANIYORUM.
    0W20 ADVANCED
    1.33 YARİS de 3.4 litre yeterli olmuştu.

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-0w20-tam-sentetik-motor-yagi-5-lt-P384246692

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/mobil-1-0-w20-tam-sentetik-motor-yagi-5-litre-494013487?

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-0w-20-1lt-benzinli-dizel-motor-yagi-pm-otmbl1520411

.
    1. TERCİHİM 0W20 ADVANCED
    2. TERCİHİM 0W20 ADVANCED
    3. TERCİHİM 0W20 ADVANCED

advanced bulunamıyorsa
    4 ve 5 olarak shell ultra PRO ve LM special tec tercih edilebilir.

VW aracım olsaydı
    Liqui Moly 0W20 Top Tec 6200 ve
    motul SPECIFIC 0W-20 tercih ederdim.

• 
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.