Şimdi Ara

Motor ısınmadan sıcak hava üfleyen araba var mı ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
14.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eski kasa auris'te de var, kullanım klavuzuna baktım da güçlü ısıtıcı diye geçiyor adı, 1 dakika içinde ısıtmaya başlıyormuş.
  • en çok merak ettiğim konu yenii civic i-dtec lerde motor ne kadar surede ısınıyor malum al. blok kullanılmış ve dünyanın en hafif motor pistonlar bile birbirine daha yakın diğer motorlara göre, dolayısı ile çok kısa sürede ısınabilir diye tahmin ediyorum ancak emin değilim,

bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim...

ben alışmışım vtec2 de 150 m sonra ılık hava gelmesine 250 m sonrada tefal sıcak hava ızgarası mubarek :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

quote:

Orijinalden alıntı: tassa

quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim.a

Webasto diye bir cihaz var, motordan bağımsız kendi motoru var, aynı yakıt deposunu kullanarak, aracın motoru çalışmasa bile ısıtma yapıyor.

Tırcıların kamyoncuların can dostu webasto Benim arabadada var.Bir kere zorunlu bir sebepten dolayı geç vakitte uzun yola çıkmıştım uykusuzdum fazla gidemedim çektim bir benzinliğe hava buz gibi ayarladım derecemi yatırdığım koltuğumu sıcacık uyumuşum tertemiz

Bu sistem nasıl çalışıyor,elektrik ile mi ? Sahibinden.com da baktım 1000 tl civarında fiyatları bayağı pahalı

Şöyle bir video vereyim direk anlarsınız

• Millet üfürmüşte üfürmüş benim arabada var diye. Olanlar vardır elbet ama çoğu araçta yok benim bildiğim.
    Adam yok 1 km sonra, yok 3dk sonra sıcacık hava veriyor diyor; doğru veriyordur ama motor ısındığından olmasın.
    Oysa arabaya girdin, çalıştırdın, kaloriferi açınca sıcak hava veriyor mu diye sorulmuş.
  • bkz: webesto
  • quote:

Orijinalden alıntı: arifomer

quote:

Orijinalden alıntı: Anro

Çok büyük bir sorun bizim araçta yok.
    Bu yüzden ilk önce babam arabaya beni gönderir. Git çalıştır arabayı ısıt ben geliyorum vs.

Opsiyon olarak alınmış bir özellik sanırım

Babam için opsiyon sayılabilir.
    Yani her zaman olmaz bu durum ama araca bindiğimiz zaman kışın özellikle 1-2 dk ısınması için ilk başta arabada donuyoruz.

• Grand scenic 3. Sabahları motoru çalıştırır çalıştırmaz sıcak hava geliyor. Bende motor be çabuk ısındı diye sasiyordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vw crafter aracımda ac yi açtığımda 2 dk sonra ısıtıyor kompressörü açtığından.genelde ısıtma durumunda ac yi kapatırım,gereksiz yere kompressör girmesin devreye diye.accent blue da böyle biriey yok ama ac açıkta olsa kapalı da olsa 5 dk bekletiyor en az.daihatsu teriosta da eğer ac açıksa hemen ısıtıveriyor.ilginç.

• hyundai i30 eski kasalarda çok azda olsa hafif bir sıcak hava üfürüyor motor ısınmadan.
  • 2.2 laguna dıjıtal klımalı dizel aracım 1 km gıttıkten sonra ısınıyor ama durdugu yerde ısındıgını gormedım, A.c YİMİ calısıtırıcaz durdugu yerde ısınması ıcın yoksa a.c calısmadan sıcaga mı ayarlıyıcaz klmayı nasıl kullanmamız lazım ??? bılen varmı
  • çorum kaleferi
  • quote:

Orijinalden alıntı: A.B.D(azimBora)

hyundai i30 eski kasalarda çok azda olsa hafif bir sıcak hava üfürüyor motor ısınmadan.

Hyundai I30'larda elektrikli ptc ısıtıcı vardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

2.2 laguna dıjıtal klımalı dizel aracım 1 km gıttıkten sonra ısınıyor ama durdugu yerde ısındıgını gormedım, A.c YİMİ calısıtırıcaz durdugu yerde ısınması ıcın yoksa a.c calısmadan sıcaga mı ayarlıyıcaz klmayı nasıl kullanmamız lazım ??? bılen varmı

Otomobil klima sistemleri meskenlerde kullandıklarımız gibi ısı üretmezler, tersine çalışamazlar.

Araçta ptc ısıtıcı varsa ki olma ihtimali yüksek, erkenden ılık bir hava verebilir. Özellikle cam buzu çözme amaçlıdır.
  • bu konuda benzinli arabaları tek geçerim özellikle 1.2 1.4 gibi motorla kontağı çevirip köşeyi dönene kadar motor çabucak ısınmış oluyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes bilip bilmeden sallamış. Ac hiçbir sekilde ısıtmaz. Ancak ac yi açtığınız icin eger ac kompresöru devreye girerse (cok dusuk sıcaklık değilse) elbette motor daha çabuk ısınacaktır. Varsayalım ac siz 10 dk da ısınıyorsa ac ile 7 dk da ısınacaktır. Klima kompresöru devrede iken yakıt tüketimi artar ve motor daha cok zorlar. Bu yuzden motor çabuk ısınır.

Webasto(en bilinen adıyla)/ek ısıtıcı/yardimci isitici/ptc isitici. Farklı isimleri var.

En bilineni webastodur. Tir ve kamyon şoförleri bilir. Simdi tirdaki webasto ile araçta webasto marka olanlar farklı. Tirdaki webasto lar, ek bir yakıt deposu vardır. Kucuk bir dizel motor vardır. Bu dizel motor araçtakin bağımsız olan radyatöru ısıtır ve fan ile tırın kabinine sıcak hava ufler.

Otomobillerde kullanılan webasto marka ısıtıcilar ise daha farklıdır. Mercedes, bmw, wv ve Opel de opsiyon donanım olarak gelir. Sadece dizel araçlarda opsiyon olarak eklenebilir. Otomobilin kendi yakıt deposunu kullanır. Ancak yakıt az göstergesi yanıyorsa sistem devreye girmez. Vw de ayrı 2. akü de vardır. Diger markalarda incelemedim. Buyuk ihtimal onlarda da öyledir. Ayri bir kucuk dizel motoru vardır.
    Nasıl çalışır?
    Basit, ek dizel motor çalışacak ;)

Aracınız yol bilgisayarından haftalık olarak programlayarak kurabilirsiniz. Diyelim hafta ici hergun sabah 8. Arac, her sabah 8 de aracınızın motor suyunu ve kabin icin ısıtmış hale getirecektir. Otomobillerdeki webasto lar motor radyatör suyunu ısıtır. Geri kalanını da aracın normal fan o halleder zaten. Fan 1 kademe de çalışıp kabin icini ısıtır.
    Kumandadan da araca binmeden calistirabilirsiniz.

Otomobil de kralı webastodur. Ülkemizde maalesef bilinirliği pek yoktur. Hatta hic. Aslında Doğu bölgelerinde cok faydalı bir sistem. Avrupa da (kuzey) klimasız arac vardır ama webasto süz arac yoktur :)
    Tabi ülkemizin iklimi nedeniyle pek ihtiyac duyulmasa da bebekli aileler cok buyuk sıkıntı yasıyorlar.

Bir de rezistansli olan sistemler var. Renault kullandı. Baska marka da var mı bilmiyorum. Arac çalıştıktan sonra elektrikli rezistans o devreye sokarak aküden anlık elektrik beslemeli isitici. Cok sıcak olmasa da en azından ılık bir hava ufluyor. Güvenli ve sağlıklı bir sistem degil. Cok sık kullanıldığı taktirde çabuk bozuluyor. Ayrica koku yapıyor.

BMW nin sitesinde vs opsiyon fiyat listesinde webasto vardı bir ara. Vw ve Opel isteğe bagli ekliyor. Vw de sanirim 3000-4000 TL arası birseydi (2,0 tdi motorlar icin)

• aktuz A kullanıcısına yanıt
    Ilgincmis sagol bilgi icin

• Civic icin gerek yok. En soguk gunlerde bile 500 mt icinde sicak hava uflemeye basliyor..

• Klimayı acarsanız direk sıcak üfler

• quote:

Orijinalden alıntı: M.ERTEN

Klimayı acarsanız direk sıcak üfler

araç klimaları havayı ısıtmaz, kırk kez yazılmış zaten. bir zeki sizsiniz anasını satim. bilmiyordu insanlar sağolun, hey allahım ya.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.